Şimdi Ara

100 milyon yıllık 'kuşumsu dinozor' kafası, kehribar içinde korunmuş hâlde bulundu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
978
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    En küçük dinozorlardan biri, Myanmar'da bir kehribarın içinde hapsolmuş hâlde bulundu. Gagasıyla birlikte 14 milimetre uzunluğunda kafası olan dinozor-kuş arası bu canlı, yaklaşık 100 milyon yıl yaşında! Küçük kafa, günümüz kuşlarının eski atalarından (veya akrabalarından) biri. Boyutu itibariyle, yaşayan en küçük kuş türü olan arı sinek kuşuna benziyor.

Arı sinek kuşu (Mellisuga helenae) - Görsel: Pixabay

"Küçük kafa"ya bilimsel isim olarak Oculudentavis khaungraae denildi. Canlının görece büyük göz yuvaları, kafasının yanlarında konumlanmış. Gözleri ise gelen ışığı kısıtlayan küçük açıklıklara sahip. Bu özellikler, onun gün boyunca aktif olduğuna dair önemli ipuçlarından.

Oculudentavis'in alt ve üst çenesinde toplam 100 civarında keskin diş var. Öyle ki, kendine benzeyen fosiller içinde; en fazla sayıda keskin dişi olan buluntu bu! Belli ki böcekleri ve diğer küçük omurgasız canlıları rahatlıkla yiyebilen avcı bir türdü. Araştırmacılar, kuş benzeri dinozorun Myanmar'da yaşadığı muhtemel bölgeden ötürü; ada cüceliği denen durumun gerçekleşmiş olabileceğini düşünüyor.

Oculudentavis khaungraae'yi böcek avlarken tasvir eden sanatsal bir çalışma (Han Zhixin-Los Angeles Doğa Tarihi Müzesi)

Canlılar bazı izole adalarda, buralardaki iklim ve çevre koşullarından ötürü, cüce olacak şekilde evrimleşebiliyorlar. Endonezya'nın Flores (Java) Adası da bunun etkileyici örneklerinden biri. Adada keşfedilen on binlerce yıllık insan, fil gibi canlı kalıntıları cüce boyutlarda. Buradaki meşhur cüce insan buluntuları, Hobbit takma adıyla biliniyor ve Homo floresiensis tür adına sahip. Hobbit, yaklaşık 1 metre boyunda ve beyni ortalama 420 santimetreküp büyüklüğünde (Günümüz insanı: ort. 1350 santimetreküp).

Bir Homo floresiensis kafatası

Şimdi tekrar kuşumsu dinozorumuza dönelim. Kehribar içinde, vücudunun tamamı bulunmadığı için; diğer kuş benzeri dinozorlarla nasıl bir ilişkisi olduğu ve uçup uçamadığı gibi bilgiler henüz kesinlik kazanmış değil. Araştırmacılar bu türün, günümüzden yaklaşık 150-120 milyon yıl önce yaşamış canlılar olan Archaeopteryx ve Jeholornis'e benzeyen; nispeten ilkel bir kuş grubuna ait olduğundan şüpheleniyor. 

Kuşların evrimiyle ilgili bu yeni keşif, Nature dergisinde yayınlandı. 

• neden bir başka kuş türü olarak görmüyorsunuz da anında ara geçiş formu diyorsunuz hiç anlayamıyorum. Basitçe bir kuş türü olarak değerlendirmek zor olmamalı. Evrim teorisi büyük bir romandan ibaret eğer her söyleneni bilim olarak kabul etmezsiniz. kuş türlerini bir araştırın öyle garip türler varki bazıları dinazor türlerine çok benziyor, şimdi kalkıp dinazorlardan ara geçiş formu çıkarımı yapmak mantıkl mı?
  • Ne güzel tespih yapardık bizde çıksa

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Aha! Jurassic Park! 😳

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • bildiğin kuş bazı diğer siteler dinazor kuş evrimi diye yine saçmalamış. bugün bundan bin kat tuhaf kuşlar var, bunu görsem serçe derdim??

• Ölmeden dinozor sevelim türetin hemen.

• KaleyDeskop kullanıcısına yanıt
    Anadolu Ajansı bile dinozor diyor..
    bunu görsem serçe derdim??

bende cahillik filtresini takınca file benzettim..
  • quote:

Orijinalden alıntı: sething

bunu görsem serçe derdim??

bende cahillik filtresini takınca file benzettim..
    bana göre böyle kardeş cahillik filterini kapat bana bilgi ver..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: KaleyDeskop

bildiğin kuş bazı diğer siteler dinazor kuş evrimi diye yine saçmalamış. bugün bundan bin kat tuhaf kuşlar var, bunu görsem serçe derdim??
    Hep derim burda da diyorum, Göbeklitepe bu keşifler konusunda ön yargılarımı kırdı geçirdi. Adamlar kafa bulmuş dinazor bulduk diye seviniyor. İlla kuşla dinazor arasında bağ kurmaya çabalıyor. Elindekilerle anca bu kadar yorum yapabiliyorlar.

• Dişlerinin olması, göz yapısının kuştan çok sürüngenlere benzemesi, kafatası kemiklerinin kuşlardaki gibi kaynaşmamış olmasi nedeniyle bir ara tür oluyor.

• neden bir başka kuş türü olarak görmüyorsunuz da anında ara geçiş formu diyorsunuz hiç anlayamıyorum. Basitçe bir kuş türü olarak değerlendirmek zor olmamalı. Evrim teorisi büyük bir romandan ibaret eğer her söyleneni bilim olarak kabul etmezsiniz. kuş türlerini bir araştırın öyle garip türler varki bazıları dinazor türlerine çok benziyor, şimdi kalkıp dinazorlardan ara geçiş formu çıkarımı yapmak mantıkl mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: Mert_06

Anadolu Ajansı bile dinozor diyor..
    sözüm size değildi bir çok sitede okudum haberi günler önce. sadece yolda görsem serçe deyip geçeceğim bir. yaşayan daha garip kuş türleri var..

Zaten bugünkü kuşlar da dinazorların devamı..Yediğin tavuğun atası dinazor..

• İçinden bozulmamış bir DNA izole edilse...
    Sonra klonlansa... Çok süper olurdu :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Rising_Sun

Zaten bugünkü kuşlar da dinazorların devamı..Yediğin tavuğun atası dinazor..
    ben bir dinazorun tam manasıyla evrildiğine inanmıyorum ama kedigiller gibi dinazorl türü kuş türlerine biliyorum. yani şu an dünyada tek kedi türü bildiğin sokak kedisi olsa, kedigillerin diğer fosillerini bulsak şöyle diyebilir miyiz? bu kedinin ataları bunlar ancak ortama uyum için kendini küçültüp yaşama devam etmiş. Bu olayı evrim ile ilişkilendirebilir miyiz? ben edemiyorum. uçan dinazorlar var mı var? kuş türleride zamanla çoğalıp çeşitlenmiş, tıpkı aynı aileden olan türlerin çiftleşip bir başka tür çıkarması gibi. Ayrıca ben ortama uyum adapte olayına inanıyorum, örnek bir fakiri düşünelim yapacağı tek iş hamallık ama adam güçsüz. az kilo ile başlayıp yüksek kiloları taşıyınca kaslar bu durum için adapte oluyor. uzayda ise ihtiyaç olmayınca kaslar eriyor. yemek yemediğin zaman ilk olarak saçların gidiyor çünkü yaşamaya adapte olmak için en gereksiz şeyleri arka plana atıyor vücud. kısaca ara geçiş formu diye gösterilen tüm kanıtlar beni tatmin etmemek ile birlikte bu teoriye olan inancımıda kırıyor. inanç derken ben evrim ile alakalı her haberi seve seve olurum zira tarih ile ilişkili, bir sürü bilgi ediniyorsun. Evrim benim için insanlığın en tartışmalı ama insanlığa faydası olan bir teori olarak kalacak, hatta şu an düşünüyorum evrimi birde yaratıcı ile destekleselerdi muhtemelen çok daha fazla kişiyi bu teoriye bağlıyabilirlerdi, ama evrim bir yaratıcının olmasını yasaklıyor

• Feyzuli kullanıcısına yanıt
    O da seni sevebilir ki tavsiye etmem. Genelde sevdiklerini yiyor bunlar.

• bundan iyi tesbih yapılır hee.

• quote:

ben bir dinazorun tam manasıyla evrildiğine inanmıyorum ama kedigiller gibi dinazorl türü kuş türlerine biliyorum. yani şu an dünyada tek kedi türü bildiğin sokak kedisi olsa, kedigillerin diğer fosillerini bulsak şöyle diyebilir miyiz? bu kedinin ataları bunlar ancak ortama uyum için kendini küçültüp yaşama devam etmiş. Bu olayı evrim ile ilişkilendirebilir miyiz? ben edemiyorum. uçan dinazorlar var mı var? kuş türleride zamanla çoğalıp çeşitlenmiş, tıpkı aynı aileden olan türlerin çiftleşip bir başka tür çıkarması gibi. Ayrıca ben ortama uyum adapte olayına inanıyorum, örnek bir fakiri düşünelim yapacağı tek iş hamallık ama adam güçsüz. az kilo ile başlayıp yüksek kiloları taşıyınca kaslar bu durum için adapte oluyor. uzayda ise ihtiyaç olmayınca kaslar eriyor. yemek yemediğin zaman ilk olarak saçların gidiyor çünkü yaşamaya adapte olmak için en gereksiz şeyleri arka plana atıyor vücud. kısaca ara geçiş formu diye gösterilen tüm kanıtlar beni tatmin etmemek ile birlikte bu teoriye olan inancımıda kırıyor. inanç derken ben evrim ile alakalı her haberi seve seve olurum zira tarih ile ilişkili, bir sürü bilgi ediniyorsun. Evrim benim için insanlığın en tartışmalı ama insanlığa faydası olan bir teori olarak kalacak, hatta şu an düşünüyorum evrimi birde yaratıcı ile destekleselerdi muhtemelen çok daha fazla kişiyi bu teoriye bağlıyabilirlerdi, ama evrim bir yaratıcının olmasını yasaklıyor

Alıntıları Göster
    Evrim yaraticiyi inkar etmek icin degil canlilatin yasadigi degisimin mekanizmasini ve malzemesini anlamak icin yola cikti.
    Bu 1
    Bilim inanclar gibi firildaklik yapip egip bukup birilrrinin hosuna gitmesi icin 40 takla atmaz.
    Deney ve gozkem sonucu elde ettigi verinin en mantiklisini daha kesin sonuclar bulana kafar en digrusu kabul eder.
    Gorunenin aksine bilimde kesinlik yoktur..
    Bu 2

Gercek islam bu degil
    Bu da 3..

• quote:

neden bir başka kuş türü olarak görmüyorsunuz da anında ara geçiş formu diyorsunuz hiç anlayamıyorum. Basitçe bir kuş türü olarak değerlendirmek zor olmamalı. Evrim teorisi büyük bir romandan ibaret eğer her söyleneni bilim olarak kabul etmezsiniz. kuş türlerini bir araştırın öyle garip türler varki bazıları dinazor türlerine çok benziyor, şimdi kalkıp dinazorlardan ara geçiş formu çıkarımı yapmak mantıkl mı?
    Bilimsel bilgi duzeyini nilmem ama goz var nizam var..
    3 5 guvercin veya tavugun etrafi gidiklarken ji davranislarini 5 10 dk hic gozlemledin mi..
    Bacaklarindaki pullu yapi basini sabit tutup ilerlemesi
    Agzindaki ve dillerindeki kikirdaksi disler..
    İbibikleri gidiklari
    Kanat yaoilari..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sething -- 16 Mart 2020; 5:40:49 >

• bilim modern zamanın putudur kırabilene aşk olsun...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.