Şimdi Ara

100 Mbps aldığını sanıyor ama belkide 8 Mbps tarife kullanıyorsundur!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
2
Favori
1.147
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet değerli forum üyeleri son zamanlarda çoğu iss sözde 100 Mbps internet verdiğini iddia ederek bu hızlara göre fiyatlandırma yapıyor ve satıyorlar ancak gerçek kullanımda aslında 8 Mbps olan tarifeler satmaktadırlar. 

Arkadaşımın yeni kullanmaya başladığı bir iss'nin çok uygun fiyatlı olduğunu 100 mbps hız aldığını iddia ediyordu bende kendisine farklı sunuculardan bir kaç link gönderdim ve bu dosyaları indirmesini istedim sonuç tam tahmin ettiğim gibiydi 100 Mbps interneti ile ortalama 1 Mbps hızda indirme yapabiliyordu buda şu anlama geliyor arkadaşın webde gezinme hızı aslında 100 mbps olsada (webde gezinme için 8 mbps bile fazla) asıl işe yarayacağı download işinde sadece 8 mbps ile indirme yapabiliyordu. Yani kullandığı iss firması uyanıklık edip dowloadı kısıtlıyordu.

Bu durumda firma aslında 8 Mbps tarifeyi 100 Mbps fiyatına pazarlamış oluyordu.

Sizde üşenmeden aşağıda verdiğim linklerden test yapın indirme hızınız tablodaki gibi değilse veya en azından bu değerlere yakın değerler değilse sizi dolandırmaktan firmayı şikayet edin.

Gördüğünüz indirme değerini 8 ile çarpın yapmanız gereken tek şey bu çıkan değer sizin asıl hızınızı gösterecektir.

35 Mbps hızınız varsa = saniyede 3 ila 4 MBps ortalama indirme hızınız olmalı

75 Mbps hızınız varsa = saniyede 7 ila 9 MBps ortalama indirme hızınız olmalı

100 Mbps hızınız varsa = saniyede 10 ila 12 MBps ortalama indirme hızınız olmalı

İndirme hızınızı Kbps olarak görüyorsanız değerler aşağıdaki gibi olmalaıdır.

35 Mbps hızınız varsa = saniyede 3.000 ila 4.000 KBps ortalama indirme hızınız olmalı

75 Mbps hızınız varsa = saniyede 7.000 ila 9.000 KBps ortalama indirme hızınız olmalı

100 Mbps hızınız varsa = saniyede 10.000 ila 12.000 KBps ortalama indirme hızınız olmalı

Bu değerlerden uzaksanız bilinizki aldığınız tarife teselliden ibarettir.

Yukarıda belirtmiş olduğum gibi webde sayfaları dolaşırken size 8 Mbps değil 4 Mbps hıza sahip tarifeler bile yeterlidir. 

100 Mbps veya 75 Mbps ile eğer 2 - 3 Mbps hızında indirme yapıyorsanız boşu boşuna tarifeye ücret ödüyorsunuz demektir.

İndirme hızınızı denemek için şu linke tıklayın ve 1 Gb dosyayı indirmeye başlayın ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta daha var ilk sonuca değil biraz bekledikten sonra çıkan sonucu gözlemleyin zira uyanık iss ler ilk indirme esnasında yüksek hız veriyorlar indirme devam ettikçe kademeli olarak hızınızı kısmaya başlıyorlar. 

Hiç bir şekilde firma adı vermiyorum herkes kendi firmasını test etsin. 

Kalın sağlıcakla

İndirme test dosyaları burada

https://speed.hetzner.de

Arkadaşın sözde yüksek hızlı interneti 100 Mbps aldığını sanıyor ama belkide 8 Mbps tarife kullanıyorsundur! 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dincsor -- 16 Mayıs 2021; 22:0:7 >

• Hetzner'in arabağlantıları çöp durumda. Bir veri merkezinin trafiği akşam saatlerinde dalgalanır mı hiç 100 Mbps aldığını sanıyor ama belkide 8 Mbps tarife kullanıyorsundur! Muhtemelen bizim Comnet daha iyi hizmet sunuyordur.

https://rbx.proof.ovh.net/files//

http://ping.online.net/

Buralardan deneyebilirsiniz. Veya speedtest'e girip aşağıdan bağlantıyı Single moda çekerek test yaparsanız da bununla aynı sonuçlar çıkacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: k8s

Hetzner'in arabağlantıları çöp durumda. Bir veri merkezinin trafiği akşam saatlerinde dalgalanır mı hiç  Muhtemelen bizim Comnet daha iyi hizmet sunuyordur.

Buralardan deneyebilirsiniz. Veya speedtest'e girip aşağıdan bağlantıyı Single moda çekerek test yaparsanız da bununla aynı sonuçlar çıkacaktır.

Sorun yok hocam sizin verdiğiniz bağlantılardan da test yapılabilir. Kendim arkadaşımla aynı dakikalarda Hetzner üzerinden test yaptığımda (ikimizde aynı lokasyondayız) bariz hız farkını gözlemleyebildim.

Bunun gibi farklı siteler ile doğrulama yapılabilir.

https://www.thinkbroadband.com/download

• Biz Alman firmaları arasında bunu hiç tercih etmiyoruz açıkcası. Performansı fiyatları kadar iyi değil. Contabo tercih ediyoruz çoğunlukla, onların sunucuları ile test edilebilir.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • türknet kullanıyorum 50 mbps hız alıyorum 5000-5500 arası indiriyor normal bir hız, steamde 5800 maks görüyor zaten o da sunucu istanbulda diye herhalde arkadaşınızda neden o kadar düşük hız olmuş nedenini anlamadım ama milyonda 1 olabilecek bir şey sunucu kaynaklıda sorun olabilir bazen sunucular hız kısıtladığı için yavaş indirdiğine şahit oldum hangi sağlayıcıyı kullanıyor arkadaşınız ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erkaninn59 -- 16 Mayıs 2021; 20:38:16 >
  • byte ın gözü yaşlı 100 Mbps aldığını sanıyor ama belkide 8 Mbps tarife kullanıyorsundur! 

• erkaninn59 kullanıcısına yanıt

Hocam ben iki firma kullanıyorum ikisinde bir sorun yok arkadaşım yeni çıkan firmalardan bir tanesini kullanıyor isim vermek istemiyorum bu nedenle herkes kendi testini yapsın diye yazdım. Amacım herhangi bir firmayı karalamak değil sadece uyanıklık yapan firmaları sevmiyorum.

• Aynı anda test yaparsınız ancak yavaş çıkanın sıkıntısı operatör kaynaklı olmayabilir. Mesela sizin bağlantınız Cogent üzerinden ulaşıyordur, arkadaşınızın bağlantısı Telia üzerinden ulaşıyordur. Hetzner tarafında o an Telia tarafında tıkanıklık varsa, arkadaşınızın bağlantısı yavaş gibi görünür. Ancak ertesi gün Hetzner tarafında Cogent tarafında tıkanıklık varsa bu sefer de sizin bağlantınız yavaş gibi görünür. O yüzden Hetzner üzerinden test yapmanızı tavsiye etmem.

• Şikayet oluşturduk kanıtlarla birlikte bakalım yarın bir değişim olacak mı? Kısıtlama yapıldığı apaçık ortada.

Diğer sitelerden sunucu fark etmeksizin hatta torentlerde bile 1 MB geçmiyor..

Ama hız testi sözde 96 Mbps

• NT2L kullanıcısına yanıt

Contabo küçük ama NetInternet gibi bir firma hocam. Total arabağlantısının 30Gbps olduğu zamanlardan beri kullanıyorum. Şu an 1Tbps ulaştı sanırım. Umarım bu kalitede devam ederler.

• dincsor D kullanıcısına yanıt

Hangi sağlayıcıyı kullanıyorsunuz?

• Hocam dediğim gibi bu sonuçlar benim değil arkadaşın sonuçları kendi kullandığım firmaları yazarak kayırmış olmamak için bu konuda yazmam uygun değil lütfen yanlış anlamayın.

• Turknet 100mbit VDSL , bu gün pazar gece saat 11 en yoğun zamanlardan ve indirme hızım şöyle

• Bu sorunlar daha çok alternatif ISS'lar ve Turkcell/superonline'da görülüyor. Kapasite ve bant genişliğini daraltmalarıyla ilgili. Çoğu zaten trafiğini de kendisi taşımıyor. Taşımasalar bile kaliteli taşıyıcıları da kullanmıyorlar.

Şahsen Türk Telekom abonesi olarak hız testi sitelerinden test yapınca da bir sorun gözlemlemiyorum. Aslında genelde konunun hız testleriyle bir alakası olmuyor. Şimdi konuyu açarsam sert cümleler yazarım. O sebepten hiç girmeyeyim, boşuna da forumdan ceza almayayım. İndirme için Google sunucularından dosya indirme testi yapmanız daha mantıklı bence. Bir de stabil bir internette açtığınız videolarda kalite max. neyse o kaliteyle başlarlar. Buradan da bant genişliğiniz daraltılıyor mu anlayabilirsiniz. Aşağıya birkaç sonuç ekledim.

Web'de gezintiden bahsetmişsiniz, o kadar hızlı ki bazen tıkladığım sayfalar açıldımı diye kontrol ediyorum. Alıştım gerçi. Tabi burada sunucuya ping süresi falan da önemli. Ben kullandığım DNS'e de 1ms, max. 2ms ile ulaşıyorum. Önbellekleme yaptığı için bu süre 0.x ms'lere düşüyor. Düşük gecikme alacağınız DNS sunucularını tercih edin.

• quote:

Orijinalden alıntı: k8s

Hetzner'in arabağlantıları çöp durumda. Bir veri merkezinin trafiği akşam saatlerinde dalgalanır mı hiç  Muhtemelen bizim Comnet daha iyi hizmet sunuyordur.

rbx'i denedim 9.5-10.2 mb/sn arasında indirme hızı var. Sağlayıcım testi başarıyla geçti sanırım. 100 Mbps aldığını sanıyor ama belkide 8 Mbps tarife kullanıyorsundur! 

Edit, speedtest'te single moda aldım çok dalgalı bir hız var? 100 Mbps aldığını sanıyor ama belkide 8 Mbps tarife kullanıyorsundur! 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi robotica -- 21 Mayıs 2021; 18:1:21 >

• miskindvd kullanıcısına yanıt

sizin için hemen tekrar test ettim :D

• miskindvd kullanıcısına yanıt
    Vağğ 0.5Mb/s dolandırıldım. Telekomu dava etmek için bir sebep.

Maalesef TT alarak dolandırılmışsınız hocam. Ben TSOL kullanıyorum, sayfalar falan o kadar hızlı açılıyor ki tıklayacağım yeri tahmin edip açıyorlar gibi. Bazen corona aşısı olurken çip yerleştirilmiş olabilir ve nereye gireceğimi biliyor olabilirler diye düşünüyorum. TSOL bu kadar ultra iyiyken TT kullanarak dolandırılıyorsunuz. Bence de dava etmelisiniz. 100 Mbps aldığını sanıyor ama belkide 8 Mbps tarife kullanıyorsundur! 

• Bendeki bunu mu demek istediniz diyor

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.