Şimdi Ara

10. sınıf biyoloji sorusu acil

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
1
Favori
418
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

2)Sadece NAD molekülünün hidrojen taşıdığı varsayılan o2li solunumda 60 hidrojen atomu iletilirse kaç molekül nad görev yapar ?

Yarın sınavım var arkadaşlar yapamadım bu soruları yardım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi reodentreomantik -- 7 Kasım 2013; 21:15:32 >

• Normalde 1 GLİKOZ ' un yıkımıyla 2 tane ASETİL CoA meydana gelir ve bunun sonucunda toplam 40 ATP üretilir . 6 tane ASETİL CoA olursa 120 ATP üretilir .
  • 1.soru

Asetil Co-A oluştuktan sonra oksijenli solunum reaksiyonlarnda sırasıyla 2Asetil Co-A molekülü başına

Krebs çemberinde 6 NADH2 molekülü, 2 FADH2 molekülü ve 2 tane de substrat düzeyinde ATP üretilir.

Öyleyse 6 Asetil Co-A molekülünden 18NADH2, 6FADH2 ve 6 tane de substrat düzeyinde atp üretilir.

NADH2 başına 3, FADH2 başına 2 ATP üretileceği varsayıldığında toplam ATP sayısı =

18.3+6.2+6 = 54+12+6=72 ATP olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: ForJusticE**

Normalde 1 GLİKOZ ' un yıkımıyla 2 tane ASETİL CoA meydana gelir ve bunun sonucunda toplam 40 ATP üretilir . 6 tane ASETİL CoA olursa 120 ATP üretilir .

Hocam şıklarda
    A)66 B)72 C)85 D)90 E)96 var bu arada 2. soruyu için yazdınız dimi?
  • SayisalMan kullanıcısına yanıt
    Hocam sağolun 2. soruyuda çözebilirmisiniz biliyorsanız ?
  • Soruda hata yok mu o zaman ? 6 molekül Asetil CoA ' nın tüketilmesiyle üretilen ATP sayısı nedir diyor . Normal şartlarda Oksijenli Solunumda 40 ATP üretiliyor ve 2 molekül Asetil CoA kullanılıyor . 6 molekül kullanılırsa 120 olması gerekmiyor mu ?
  • Valla bilmiyorum ki hocam öğretmen quiz yapmıştı ordaki soru cevabı ne bende bilmiyorum.
  • quote:

Soruda hata yok mu o zaman ? 6 molekül Asetil CoA ' nın tüketilmesiyle üretilen ATP sayısı nedir diyor . Normal şartlarda Oksijenli Solunumda 40 ATP üretiliyor ve 2 molekül Asetil CoA kullanılıyor . 6 molekül kullanılırsa 120 olması gerekmiyor mu ?

Bu tip sorularda kasıt glikozu hesaba almadan sadece Asetil Co-A'dan sonra kaç ATP üretildiğini öğrencinin bilip bilmediğini sorgulamak.

Yoksa direkt 3 glikozdan kaç ATP derdi biz de 120 diyebilirdik
  • quote:

Orijinalden alıntı: SayisalMan

quote:

Soruda hata yok mu o zaman ? 6 molekül Asetil CoA ' nın tüketilmesiyle üretilen ATP sayısı nedir diyor . Normal şartlarda Oksijenli Solunumda 40 ATP üretiliyor ve 2 molekül Asetil CoA kullanılıyor . 6 molekül kullanılırsa 120 olması gerekmiyor mu ?

Bu tip sorularda kasıt glikozu hesaba almadan sadece Asetil Co-A'dan sonra kaç ATP üretildiğini öğrencinin bilip bilmediğini sorgulamak.

Yoksa direkt 3 glikozdan kaç ATP derdi biz de 120 diyebilirdik

Anladım da dediğim gibi soruyu ya arkadaş tam yazmadı ya da sorunun yazımında bir eksiklik var

• Diğer soruyu çözebilen var mı ?
  • reodentreomantik R kullanıcısına yanıt
    6 molekül asetilCoa o2li solunumda tüketilmesiyle sentezlenen Atp sayısı kaçtır soru böyle ? skect'den yazdığımda hatalı yazmışım sanırım
  • quote:

Orijinalden alıntı: reodentreomantik

6 molekül asetilCoa o2li solunumda tüketilmesiyle sentezlenen Atp sayısı kaçtır soru böyle ? skect'den yazdığımda hatalı yazmışım sanırım

30 değil mi diğerii de
    evet cevap 30 nasıl çözdünüz hocam ? biyoloji zor valla
  • quote:

evet cevap 30 nasıl çözdünüz hocam ? biyoloji zor valla

NAD molekülü 2 hidrojen atomu taşır ETS'ye .

Soruda FAD olmadığı var sayılmış, eğer FAD olsaydı zaten çözemezdik.

NAD 2 hidrojen taşıdığından ve toplam 60 hidrojeni sorduğundan 60/2 = 30 NAD molekülü
    anladım çok sağol :)
  • quote:

anladım çok sağol :)

Rica ederim :)
  • quote:

Normalde 1 GLİKOZ ' un yıkımıyla 2 tane ASETİL CoA meydana gelir ve bunun sonucunda toplam 40 ATP üretilir . 6 tane ASETİL CoA olursa 120 ATP üretilir .

Yanlış. Glikoliz sırasında üretilen net 2 ATPyi işleme koymamalısınız. AsCoA piruvat---->AsCoA şeklindedir.

Doğru cevap: AsCoA üretilirken ki 2 NAD işleme konulmamalı. Çünkü elimizde hazır 6 mol AsCoA oluşmuş.

1 mol glikoz için 2 AsCoA üretilir
    6 AsCoA için 3 mol glikoz işleme sokulur.

1 glikoz için toplamda 10NADH2 ve 2FADH2 vardır. Krebs döngüsünde ve glikolizde ortaya çıkan net ATP sayısı 4 ATP. Burdan net 38 ATP elde ederiz. AsCoA olduğu için elimizde Glikoliz evresindeki 2NADH2 ve 2 SDF ile üretilen ATP, Piruvat--->AsCoA'da ortaya çıkan 2 NADH2 işleme sokulmayacak. Toplamda 4 NADH2 ve 2 ATP çıkarcaz. Buda bize 6NADH2+2FADH2+2 ATP(krebs) i verir. 6x3=18 ATP 2x2=4 ATP 18+4+2= 24 ATP 1 glikoz için!!!

3 glikoz için 24x3=72 ATP

Umarım hata yapmamışımdır.

Edit: 2. soru gayet basit. NAD molekülleri tane başına 2 mol hidrojen taşıyabilir. 60 mol hidrojeni taşımak için sadece NAD kullanılıyorsa 60/2=30 NAD gerekir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Senceroo -- 7 Kasım 2013; 22:03:10 >

• Peki 2.soruda nad yerine fad olsaydı cevap kaç olurdu ?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.