Şimdi Ara

10 sene kullanılacak anakart

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
377
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

AMD - Intel gibi bir kaygım yok, stabilite önemli. (Eski AMD tecrübeleri işte, yazmak zorunda kaldım)
    60% iş ağırlıklı excel, powerpoint
    20% foto işleme, video edit programları.
    20% Oyun, Starcraft2,Overwatch, Liftoff gibi bir kullanımım var.

Aslında kullanımımı her şekilde AMD ya da Intel karşılıyor.

Ama asıl kaygım, şu anda kullandığım sistem gibi en az (LGA1155 ASUS P7P67LE anakart - I5 - 3570@4.0 ghz, GTX950) (işlemci ve ekran kartı 2017 upgrade) 8 - 10 sene kullanabileceğim bir ömür, ve fonksiyonellik istiyorum.

Uzun süre kullanılacak teknoloji desteği denince X570 chipset, PCI4.0 ve USB 3.2 gibi özellikleriyle daha kullanışlı gibi geliyor. Gerçek anlamda PCI-e 4.0'a ne zaman ihtiyacım olur bilemiyorum ama gelecekte avantaj olabilir.

Sorum şu bu yüzden AMD seçersem, 5 sene sonra güncel işlemci değişikliği dediğim 4. nesil ryzenler başka bir platformda olması vs gibi nedenlerle anakart elimde kalır mı?
    Intel ve AMD için 10 senelik platformlar belli midir?

Teşekkürler

• Asrock
    Giga orta ve ust bazilari
    Asus aynisi
    Biostar orta ve ustun alayi..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • X570 anakart alırsan, bu sene çıkacak 4000 serisi ryzenlar uyumlu olur fakat 2021'de çıkacak ryzen 5000 serisi ve sonrası işlemcileri takamazsın. Anakartı değiştirmen gerekir yani.

Onun dışında 10 yıl gerçekten uzun bir süre. En son 10 yıl götüren işlemci i7 2600k vardı örnek verebileceğim. (Ekim 2009 çıkışlı) Hala daha GTX1070 ile kullanan arkadaşlarım var mesela. Fakat aynı şey AMD'nin Ryzen 3000 veya 4000 serisinin başına gelir mi bilemem. Tabi bunlar 10 yıl götüren anakart değil işlemci örnekleri idi...
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • 1 günümüzün garantisi yok! Amd tarafına yönel keyfine bak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • GoldPunch kullanıcısına yanıt
    teşekkürler, aradığım, araştırdığım konu da aslında tam bu. Tek bir işlemciyle yıllarımı geçirmektense, bir sonraki nesile yükseltebilmek, gerekirse OC ile biraz daha da süre kazanabilmek.
    Zaten sorumu da özellikle işlemci bölümünde soruyorum. Intel 8-9 ve 10. nesili Z390 ile kullanıp kullanamadığımı da merak ediyorum ama X570 tarafı gelecek güncellemelere daha açık gözüküyor... Yanılıyor muyum?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Quartz

teşekkürler, aradığım, araştırdığım konu da aslında tam bu. Tek bir işlemciyle yıllarımı geçirmektense, bir sonraki nesile yükseltebilmek, gerekirse OC ile biraz daha da süre kazanabilmek.
    Zaten sorumu da özellikle işlemci bölümünde soruyorum. Intel 8-9 ve 10. nesili Z390 ile kullanıp kullanamadığımı da merak ediyorum ama X570 tarafı gelecek güncellemelere daha açık gözüküyor... Yanılıyor muyum?
    Pcie 4.0 uyumlu olması çok büyük avantaj hocam. Ben de 7,8 yıldır kullandığım sistemi geçen ay X570 sistem ile değiştirdim mesela (imzamdaki sistem ile) i7 3770k kullanıyordum. Çok memnunum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.