Şimdi Ara

1.yil zammi (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
4.804
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: Tuğkan-0153

Klasik olacak fakat o maaşın zamanında hesabına yattığına şükret. Ancak yine de sorunu kesin çözmek istiyorsan ipucu: Senin için önemli olan birşeyi (örneğin Ekim'de işe başlamış olsan bile Ocak'ta veya sonraki Ekim'de yani 12 ay sonra maaşının zam görmesini) işe başlamadan önce belirtmen gerekiyor. Ben haftada 6 gün mesaili bir işe başlamıştım, 15 ay (yani biraz kıdemli olduktan sonra) ctsi'leri izin alarak ctsi'leri gelmemeye başladım. bu şekilde birkaç ctsi geçtikten sonra işveren bana ctsi'leri izni vermemizi ctsi mesaisine gelmeme hakkı ile karıştırdın sen, ctsi gelmeme hakkına sahip değilsin ona göre dedi! Ben şöyle itiraz ettim: Ama bazı çalışanlar (benimle aynı posizyonda, C# Developer kişiler) ctsi hiç gelmiyor ben geliyorum dedim. İşveren 'onlar işe başlamadan önce ctsi gelmeyiz diye belirttiler dedi :)
    İşte ama benim de belirtildi girmeden önce şu kadar ay sonra konuşuruz dendi sözler uçtu gitti. Aynı şekilde cumartesileri ayda 2 kez çalışılır dendi sonra sen yeni geldin deyip devamlı hale getirdiler. İzin aldığımda da laf eder oldular üst üste iki hafta gelmeyince. Halbuki ondan önce her hafta cumartesi de geliyorum. Böyle sözlerini tutmamaları ciddi anlamda can sıkıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Nyanko Sensei

İşte ama benim de belirtildi girmeden önce şu kadar ay sonra konuşuruz dendi sözler uçtu gitti. Aynı şekilde cumartesileri ayda 2 kez çalışılır dendi sonra sen yeni geldin deyip devamlı hale getirdiler. İzin aldığımda da laf eder oldular üst üste iki hafta gelmeyince. Halbuki ondan önce her hafta cumartesi de geliyorum. Böyle sözlerini tutmamaları ciddi anlamda can sıkıyor.

Alıntıları Göster
    Oha, ctsi mesai sorununu benim yaşadığım sorun olarak verdim, fakat senin durumda da realiteymiş. Ctsi mesaileri çalışanın belini büken en büyük sorunlardardan biri cunku zihinsel dinlenmeye imkan vermiyor, ctsi çalışmak. Pazar günü sadece bedenen dinlenebiliyorsun. Masabaşında zihin işi yapan birinin ctsi çalışması kadar büyük bir saçmalık olamaz. Nitekim senin durumda o konudan problem cıkmış. Uzmanlık alanı, tecrübe ve diploma durumuna göre y.dışı (Hollanda / Almanya / İngiltere) iş olanaklarına bak derim,fazla detaya girmeden.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Tuğkan-0153

Oha, ctsi mesai sorununu benim yaşadığım sorun olarak verdim, fakat senin durumda da realiteymiş. Ctsi mesaileri çalışanın belini büken en büyük sorunlardardan biri cunku zihinsel dinlenmeye imkan vermiyor, ctsi çalışmak. Pazar günü sadece bedenen dinlenebiliyorsun. Masabaşında zihin işi yapan birinin ctsi çalışması kadar büyük bir saçmalık olamaz. Nitekim senin durumda o konudan problem cıkmış. Uzmanlık alanı, tecrübe ve diploma durumuna göre y.dışı (Hollanda / Almanya / İngiltere) iş olanaklarına bak derim,fazla detaya girmeden.

Alıntıları Göster
    Y.dışında herhangi bir işi yapsam bundan daha rahat ve daha iyi yaşarım gibi gelmiyor değil bana da.

• Nyanko Sensei kullanıcısına yanıt
    yasal vs. diye bir durum yok, işverenin keyfi isterse şu an itibariyle maaşını 2 katına yükseltir kimse de niye yaptın diyemez, fakat bunun asıl olayı şu, eğer net maaş alıyorsan kümülatif gelir vergisi ve sgk payı gibi kesintileri işveren ödüyor, sana 100 lira bir artış yapması bu adama brüt tutar üzerinde yaklaşık 2-2,5 kat olarak yansıyor ve bundan kaçınmak istiyorlar, çünkü özellikle brüt maaş üzerinden hesaplanan bu kümülatif gelir eğer bir üst dilime geçerse senin net maaşını korumak için işverene girmiş oluyor, ortalığın belirsiz olduğu böyle zamanlarda bir nebze anlayış gösterip eyvallah denebilir

ama şunu unutma, bu ara sıra iş olursa akşam biraz geç çıkabiliyoruz ya da haftasonu bazen çalışabiliyoruz yalanı daha çok genç ve deneyimsiz insanları çalıştıran kişiler için geçerli bir kavram, bunların da özellikle az adam çalıştırıp çok iş yaptırma mantığı olduğu için bu zam işinin pek beklediğin gibi sonuçlanacağı beklentisine girme derim, boş yere ocak ayını bekleyip amiyane tabirle babayı almak da var işin sonunda çünkü bu tarz işverenlerin genelde yaptıkları o.ç.luğu oluyor

• Dracos D kullanıcısına yanıt
    Bireysel Emeklilik Sistemi / BES'e geçiş te işverene patladı, 1603TL ye yükselen asgari dolayısıyla zaten artmış olan SGK ödemeleri, BES ile cok daha fazla arttı. hükümetin aldığı kararlar dolayısıyla işverenin giderleri ekstra artıyor o yüzden işveren de bunu çalışana yansıtıyor. Hükümet BES uygulamasına geçmese SGK ödemeleri artmasa bu maaşlarda artış olarak yansıyabilirdi. Şu anki sistemde ne işveren ne de çalışan nefes alamıyor. Ben ctsi mesaileri yapmaya zorlandığım zaman kanunlara baktım, işverenin haftada 6 gün çalıştırma yetkisi var mı diye , vardı! Eh oyüzden işveren arkası sağlam sekilde beni ctsi çalıştırabiliyordu. Sorunun en büyük kaynağı hükümet.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • yok zaten cmts çalışma konusu yasal değil diye bir kural yok hatta tam gün de çalışılabilir, sadece pazar günü mavi ya da beyaz yakalı farketmeden işçi çalıştırmak için ruhsat almaları gerekiyor belediyeden aksi takdirde yasal değil, benim demek istediğim işverenin ifadesine göre kırk yılda bir anca kalırız şeklinde ifade edilen cmts mesaisinin normalde çalışma koşullarında maaşı düşük tutmak için belirtilmemesi, sonrasında da fazla mesai olarak saymadan direkt zorunlu çalışma süresi haline getirilmesi durumunun etik olmadığı

bes konusunda haklısın ama daha etkisi tam olarak hissedilmiş değil, 10 kişi ve fazlasını çalıştıran işveren sanırım yarın itibariyle zorunlu olarak dahil ediliyordu, geri kalanlar da 2019 başı itibariyle olması lazım, yani o ocak zammı zaten bozuk olan ekonomi vs. de göz önüne alınınca hiç gelmeyebilir siyasetten bıktığım için pek girmek istemesem de tüm sorunların kaynağı zaten siyasal islam bu ülkede, her sene seçim olduğu için rakamlarla göz boyamak adına sürekli abuk sabuk asgari ücret zamları yapılıyor, bilişim sektörü için zaten asgari ücret üzeri bir maaş düzeyi olduğu için sigorta primleri pek etkilenmese de işverenin kendi için ödediği vs. artmış oluyor, olan bitene rağmen bu tarz artışları kendi müşterisine yansıtamıyor tepki görüyor vs. vs.

eğer bir şekilde ekonomiyi yine makyajlarla resmi olarak patlamadan götürürlerse önümüzdeki 1-2 yıl içinde yurtdışında olduğu gibi her iki tarafın da daha avantajlı hale geldiği contractor tipi çalışma modeli yaygınlaşacaktır zaten, örneğin sgklı çalıştırdığı adama atıyorum 3k maaş veren bir işveren aslında 5.5k ödüyor, ama sanal ofiste stopajsız bir şahıs şirketi kurup ıvır zıvır tüm maliyetlerini çalışan kendi ödeyip aylık bu şirkete fatura keserse harcamalarını da vergiden düştüğü için 1-1.5k civarı bir ödeme yapıyor, bu maaş düzeyi arttıkça çalışanın ödediği masraf değişmezken işverene daha da giriyor malum, şimdiden artmaya başlamış durumda bu tarz iş ilişkileri ama devlet haliyle buradan bir gelir kaybı olduğunu görünce geçirir bir şeyler demeden de geçemiyor insan

• keftar kullanıcısına yanıt
    ideal
  • duzgun cevap gelmemiş arkadaslar adam ocakta herkese zam gelıyor bende alabılırmıyım bu durumda demek istemiş

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.