Şimdi Ara

1.5 milyar ışık yılı uzaklıktan gelen radyo sinyali (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
157
Cevap
5
Favori
15.473
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
55 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    ortada daha büyük bi sorun var hocam.
    ayt karacisim ışıması kasıyom.
    Radyodalgasının algılanması için bilinçli bi varlığın radyoyu açık unutmasına gerek yok.
    o kadar uzaktaki bi bir yıldızın yaptiği işimalardan sadece biri muhtemelen
  • Ani manevralar yapmazsanız G kuvvetine de maruz kalmazsınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: smartboy38

Sönük kırmızı cüce Proxima Centauri km cinsinden bakarsak 38.600.000.000.000 km uzakta.Yani ortalama 4 ışık yılı uzaklığında.1.5 milyar ışık yılını km cinsinden aklını kaybetmeyerek hesaplamak isteyen varsa buyursun hesaplasın.

Daha 300.000 küsür kmdeki şurdan şura olan aya bile ayak bastığı oldukça meçhul olan insanoğlu 1.5 milyar ışık yılı mesafedeki bir yerden gelen radyo sinyali diyor.Bilim en çok şüpheyle bakılması gereken bir alan.
    Ufak bir farkı unutmuşsunuz,aya gitmeye çalışan biziz ama ışık bize geliyor,biz ışığa gitmeye çalışmıyoruz hani evrenin yaşı 14 milyar ışık yılı deniyor ya,bunun sebebi tespit ettiğimiz en uzak yıldız 14 milyar ışık yılı uzaklıkta.ama bunu öğrenmek için oraya gitmeye gerek yok diye düşünüyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bu sinyal bu kadar uzaktan geliyorsa bize, herifler çoktan 4. dünya savaşını çıkarmış gezegenin içine etmiştir.
  • quote:

Sönük kırmızı cüce Proxima Centauri km cinsinden bakarsak 38.600.000.000.000 km uzakta.Yani ortalama 4 ışık yılı uzaklığında.1.5 milyar ışık yılını km cinsinden aklını kaybetmeyerek hesaplamak isteyen varsa buyursun hesaplasın.

Daha 300.000 küsür kmdeki şurdan şura olan aya bile ayak bastığı oldukça meçhul olan insanoğlu 1.5 milyar ışık yılı mesafedeki bir yerden gelen radyo sinyali diyor.Bilim en çok şüpheyle bakılması gereken bir alan.
    Bunun neyine şüpheyle bakıyorsunuz? 1.5 Milyar ışık yılı öncesinden sinyal gelmesinin nesi tuhaf? Kimse 1.5 Milyar ışık yılı öteye araç gönderdikte oradan sinyal aldık demiyor. Oradan gelen sinyali ölçüyorlar.

14 Milyar ışık yılı öteden kalan cosmic background radiation bile yıllarca önce tespit edilmişken ve algılanabilirken neyine şüpheyle bakacağız anlatır mısınız?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi chaturanga -- 12 Ocak 2019; 23:25:3 >

• quote:

Orijinalden alıntı: doksanlar çocuğu

abi tamam, 1.5 milyar ışık yılı diyosunuzda neye ve kime göre diyosunuz bunu? direk bodoslama atlamayın konulara. zaman göreceli bir kavramdır. bize göre 1.5 milyar ışık yılı, bizden daha gelişmiş bir uygarlığa göre (sallıyorum) 1 yıl bile olabilir. bunu asla bilemezsiniz. bizim ışık yılı tabirimiz 300.000km/sn olarak geçer. başka bir uygarlığa göre 1.5 milyar ışık yılı 1 yıl olabilir, 1 gün, 1 saat olabilir. zira ordan gelen bir sinyal ise çok ama çok güçlüdür. düşünün bize göre 1.5 milyar ışık yılı uzaklıktan dalga geliyor. nasıl bir enerji hiç düşündünüz mü?

bana göre iki teori var (bana göre!)

1- uygarlık çok gelişmiş, çok uzaktalar ama uzay-zamanı büküp solucan delikleriyle oynaşıp bize uşaştırdılar. (bu yüzden 1.5 milyar ışık yılı onlara göre 1 yıl gibidir)
    2- uygarlık çok gelişmiş ama bizden birkaç tık üstteler (bizim 1000 yıl sonramız gibi) çok büyük enerji ile bize sinyal gönderdirler. yinede ışık hızını aşamadılar ve belkide yok oldular.
    Bende böyle düşünüyorum hocam bire bir aynı düşüncelerimi yazmışsın 👍

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Sefil_Arbaletçi

Ufak bir farkı unutmuşsunuz,aya gitmeye çalışan biziz ama ışık bize geliyor,biz ışığa gitmeye çalışmıyoruz hani evrenin yaşı 14 milyar ışık yılı deniyor ya,bunun sebebi tespit ettiğimiz en uzak yıldız 14 milyar ışık yılı uzaklıkta.ama bunu öğrenmek için oraya gitmeye gerek yok diye düşünüyorum

Alıntıları Göster
    Doğru dediniz,az çok astronomiye ilgi duyan herkes dediklerinizi bilir zaten.Şüpheyle bakmak derken aya gittik ahan da bu da fotoğrafları diyenlere sormak lazım o zamanki teknolojiyle hangi yakıtla hangi iniş kalkış sistemiyle gidip geldiniz,aradan geçen onlarca yılda gelişen teknolojiyle aya mesafe olan 300.000 küsür gibi evreni düşündüğümüzde sadece bir adımlık mesafede olan bir yere neden başka insanlı görevler yapılmadı veya bunu neden yalnızca abd yapabildi bunları sormak lazım dedim.Şüpheden kastım bilimin sürekli kendini doğrulayıp yanlışlayabildiği.Yakın gelecekte James Webb teleskobuyla çok daha detaylı keşifler yapılabilecek,ve çok daha uzaklardan ışık alıp pardon ya evren 40 milyar yaşındaymış da denilebilir

• quote:

Orijinalden alıntı: chaturanga

Bunun neyine şüpheyle bakıyorsunuz? 1.5 Milyar ışık yılı öncesinden sinyal gelmesinin nesi tuhaf? Kimse 1.5 Milyar ışık yılı öteye araç gönderdikte oradan sinyal aldık demiyor. Oradan gelen sinyali ölçüyorlar.

14 Milyar ışık yılı öteden kalan cosmic background radiation bile yıllarca önce tespit edilmişken ve algılanabilirken neyine şüpheyle bakacağız anlatır mısınız?

Alıntıları Göster
    Yanlış anlaşılma oldu,kastım bilimin kendisini doğrulayıp yanlışlayabildiği.Aya gitme konusunda 1960ların teknolojisiyle hangi yakıt hangi iniş kalkış sistemiyle gayet normal şekilde gidip gelinebildiği ve evrendeki mesafeleri göz önüne aldığımızda 300.000 küsür km gibi bir adımlık mesafedeki bir yere onlarca yılda neden başka bir insanlı iniş kalkış görevi yapılamadığı veya bunu neden yalnızca abdnin yapabildiği yoksa propoganda mıydı bunları düşünmek lazım dedim.Diğer konuda da bazıları o sinyal 1.5 milyar önce gönderildi,çeşitli doğal sebeplerden kaynaklıysa zaten sorun yok ama bilinç ürünü birşeyse çoktan yok olmuşlardır diyenler var.O kadar uzak bir mesafeden bir sinyal alınmış da olabilir ama bilinç ürünü bir durum varsa belki 1.5 milyar yıl önce değil de 1 ay önce de gönderilmiş olabilir.Kozmik evreni içinde yaşadığımız dünyaya ait olan bildiğimiz fizik kimya kurallarıyla açıklamak ne kadar doğru sonuçlar verecek bunu zaman gösterecek.Evren 13 küsür milyar yaşında deniyor ya önümüzdeki yıllarda dünyadan sadece yanıpmıyorsam 500 küsür km üstümüzde keşifler yapan eski teknolojili hubble teleskobu yerine çok daha yüksek teknolojili James Webb teleskobunun dünyadan tam 1,5 milyon km uzağa yerlestirildiğinde belki çok daha uzaklardan ışık alınıp pardon ya evren 40 milyar yaşındaymış da denilebilir,uzay profesörü olmasam da kendi çapımda bildilerimi naklettim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi smartboy38 -- 13 Ocak 2019; 0:52:0 >

• peki neden radyo dalgası? bu olası varlıklarla neden aynı şeyi keşfedip edip aynı amaçla kullanmışız? onlar neden bizden üstün olmasına rağmen başka tür dalga kullanmamışlar?
  • quote:

Doğru dediniz,az çok astronomiye ilgi duyan herkes dediklerinizi bilir zaten.Şüpheyle bakmak derken aya gittik ahan da bu da fotoğrafları diyenlere sormak lazım o zamanki teknolojiyle hangi yakıtla hangi iniş kalkış sistemiyle gidip geldiniz,aradan geçen onlarca yılda gelişen teknolojiyle aya mesafe olan 300.000 küsür gibi evreni düşündüğümüzde sadece bir adımlık mesafede olan bir yere neden başka insanlı görevler yapılmadı veya bunu neden yalnızca abd yapabildi bunları sormak lazım dedim.Şüpheden kastım bilimin sürekli kendini doğrulayıp yanlışlayabildiği.Yakın gelecekte James Webb teleskobuyla çok daha detaylı keşifler yapılabilecek,ve çok daha uzaklardan ışık alıp pardon ya evren 40 milyar yaşındaymış da denilebilir

Alıntıları Göster
    O zamanlar soğuk savaş vardı, ABD ve Sovyetler deli gibi yarış ediyorlardı. Dünyaya kimin daha güçlü olduğunu ispat etmek için her şeyi yaptılar. Sovyetler venüs’e uydu gönderdi, uzaya çıkan ilk insan Rus gagarin oldu. ABD ay yarışını kazandı. Bir kez gittikten sonra yarış bitti zaten bir daha gitmek için sebep kalmadı, bilimsel sebeplerden değil sadece güç mücadelesi şov içim gidildi.

• quote:

Orijinalden alıntı: dark dragon

O zamanlar soğuk savaş vardı, ABD ve Sovyetler deli gibi yarış ediyorlardı. Dünyaya kimin daha güçlü olduğunu ispat etmek için her şeyi yaptılar. Sovyetler venüs’e uydu gönderdi, uzaya çıkan ilk insan Rus gagarin oldu. ABD ay yarışını kazandı. Bir kez gittikten sonra yarış bitti zaten bir daha gitmek için sebep kalmadı, bilimsel sebeplerden değil sadece güç mücadelesi şov içim gidildi.

Alıntıları Göster
    Bu da bir teori,gidilmiş de olabilir,hollywood tarzı efektlerle gerçekmiş gibi gösterilmiş de olabilir,her neyse umarım gerçekten gidilmiştir

• Biz poşet 25 krş onu konuşalım boşver

• quote:

Alıntıları Göster
    Doğru diyorsunuz.zaten bilimin birikimli ilerlemesi demek bir önceki bilginin ya yerine doğru bulduğumuzun geçmesi ya da daha kapsamlısının üstüne konulmasıdır.zaten yaş 14 milyar yıl denmesine karşın doppler etkisi ve evrenin genişlemesine göre yapılan hesaplarla evrenin çok daha geniş (yaklaşık 80 milyar ışık yılından bahsediliyor) olduğu söyleniyor.kim bilir belki göremediğimiz kısmında genişleme durmuş çöküş yaşanıyordur,belki higgs alanı değişmiş genişleyerek mevcut olanı yok ediyordur.bunları sadece teknolojimiz el verdikçe gözlemleyebiliyoruz ve o da her geçen gün ivmeli bir şekilde gelişiyor.bahsetmek istediğim şey,bilimin ilerlemesiyle gelişen bilginin eski versiyonunun "yalan,kandırıldık!" değil "yetersiz olduğudur.zaten aksi olmuyorsa zaten bilimsellikten çıkar

Ay konusuna gelecek olursak,yapıldığı dönemin karışıklığı ve olaydaki boşluklar yüzünden tartışmaya açık.şahsen gidilmesinin gayet mümkün olduğunu ve bir daha gidilmeme sebeplerinin de makul olduğunu düşünüyorum.ama aya indikten sonra dünyaya dönüş kısmı benim de kafamı çok kurcalıyor. Şimdi son 50 yılda elektrik teknolojisinin aşırı hızlı gelişiminden dolayı 50 yıl bize 500 yıl gibi eski geliyor olsa da mekanik teknolojisi sadece 50 yıl eski benceyeterli teknik donanım vardı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sefil_Arbaletçi -- 13 Ocak 2019; 9:7:9 >

• 1.5milyar ışık yılı..

Aman aman aman :D

Olum cok buyuk deger lan bu şuandaki teknolojiyle bizim aklimiz hayalimiz duruyor :d

Buyuk ihtimalle bu sinyal milyonlarca yil oncesinden geliyor. Yani birisi sinyal yollamissa bile bunu milyonlarca yil oncesinden yollamis. Tam hesabini ben bu bilgimle yapamam ama o sinyalin hizini bilenler vs bir sekilde yapabiliyordur ve ne kadar zaman once yollandigini bize bildirebilir belki?

Milyonlarca yil sonra uzaydakiler gelecek gibi ya keşke o günlerde yaşasaydik, dusunsenize uzaylilar geliyor yada biz gidiyoz biseyler oluyor fln cok heyecan verici lannn

• classlord kullanıcısına yanıt
    teknoloji varsa hayal yoktur gercek vardir dostum. Eger dunya bi sekilde o teknolijiyi yakalarsa yada uzaydakiler yakalarsa bir sekilde bulacaklardir cunku biz ariyorsak onlarda ariyordur. Elbet sinyal alacaklardir ama tabiki bu cok cok cok cok cok uzun zaman sonra..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SonJnow -- 13 Ocak 2019; 11:10:9 >
  • Işık hizina ulaşsak bile yetmez . Kendi galaksimizde bile gezinsek milyar ışık yılı lazim . Işık hizindan daha etkili ulaşım yöntemi bulmamiz gerekli . Benim tahminim karadeliklerin aslında birbiri ile bağlantılı olduğu ve uzak mesafelere bu şekilde gidebileceğimiz veya suanki fizik ve kimya kurallarinin tamamını çöpe atıp farklı bir bakış acısı geliştirmeliyiz . Mantık sınırlarımız olmamali normal fiziğe gore düşünmeden bir çözüm bulmalıyız . Bunun için kivilcim gerekli

• quote:

Orijinalden alıntı: SonJnow

teknoloji varsa hayal yoktur gercek vardir dostum. Eger dunya bi sekilde o teknolijiyi yakalarsa yada uzaydakiler yakalarsa bir sekilde bulacaklardir cunku biz ariyorsak onlarda ariyordur. Elbet sinyal alacaklardir ama tabiki bu cok cok cok cok cok uzun zaman sonra..
    Gerçek senin suanki mantığınla zihninin kabul ettiğidir . Gerçek göreceli ve değişkendir

• Akp yetiyor zaten başımıza başka bela almayalım kimse bizim dunyayı bulup gelmesin

• Uzaylılar zaten dünyamınızı ziyaret ediyorlar binlerce yıldır. Nasa vasa diğer uzay birimleri bunu biliyor ve insanlardan saklıyor. Benim gibi ufo gören insanlar da bunu söylediğimiz için deli damgası yiyoruz ama en azından doğru bildiğimi söylemeye devam edicem
    ben.

Bildiğimiz fizik kuralları baştan aşşağı yanlış gördüğüm cismin hareket ediş şekline göre. Işınlanmayı bulmuşlar, 1 saniyede binlece kms hıza çıkıyorlar. Enerji olarak gezegenlerin manyetizması veya güneşi kullanıyorlar hiçbir fikrim yok açıkcası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi John WICK -- 13 Ocak 2019; 12:46:48 >
  • quote:

Yanlış anlaşılma oldu,kastım bilimin kendisini doğrulayıp yanlışlayabildiği.Aya gitme konusunda 1960ların teknolojisiyle hangi yakıt hangi iniş kalkış sistemiyle gayet normal şekilde gidip gelinebildiği ve evrendeki mesafeleri göz önüne aldığımızda 300.000 küsür km gibi bir adımlık mesafedeki bir yere onlarca yılda neden başka bir insanlı iniş kalkış görevi yapılamadığı veya bunu neden yalnızca abdnin yapabildiği yoksa propoganda mıydı bunları düşünmek lazım dedim.Diğer konuda da bazıları o sinyal 1.5 milyar önce gönderildi,çeşitli doğal sebeplerden kaynaklıysa zaten sorun yok ama bilinç ürünü birşeyse çoktan yok olmuşlardır diyenler var.O kadar uzak bir mesafeden bir sinyal alınmış da olabilir ama bilinç ürünü bir durum varsa belki 1.5 milyar yıl önce değil de 1 ay önce de gönderilmiş olabilir.Kozmik evreni içinde yaşadığımız dünyaya ait olan bildiğimiz fizik kimya kurallarıyla açıklamak ne kadar doğru sonuçlar verecek bunu zaman gösterecek.Evren 13 küsür milyar yaşında deniyor ya önümüzdeki yıllarda dünyadan sadece yanıpmıyorsam 500 küsür km üstümüzde keşifler yapan eski teknolojili hubble teleskobu yerine çok daha yüksek teknolojili James Webb teleskobunun dünyadan tam 1,5 milyon km uzağa yerlestirildiğinde belki çok daha uzaklardan ışık alınıp pardon ya evren 40 milyar yaşındaymış da denilebilir,uzay profesörü olmasam da kendi çapımda bildilerimi naklettim

Alıntıları Göster
    İnsanlı bir iniş aya oldu mu olmadı mı, ABD Rusya ile uzay mücadelesinde dünyayı yanıltmak için aslında bir stüdyoda çekim yapıp Ay'a insan indirdik yalanı mı attı bunlar evet tartışılan şeyler.

Ancak henüz birkaç gün önce Çin Ay'ın karanlık tarafına bir araç indirdi ve başarılı bir şekilde fotolar gelmeye başladı. Yani bence Ay üzerine inilemeyecek bir yer olmaktan çıkalı çok oldu.

Dünyadan 384.000 km uzakta duran Ay yakın diye sürekli Ay'a bişeyler gönderilmesini beklemek hatalı bir bakış açısı. Eğer Ay'da şu ana kadar yapılan araştırmalarda insanoğlu için kaydadeğer bir maden veya su bir enerji kaynağı tespit edilemediyse sürekli Ay'a bir şey göndermenin anlamı da yok.

Bu yüzden Ay'dan sonraki ilk hedef Mars oldu ve daha çok yatırımlar Mars'a yöneldi. Ancak bununla eş zamanlı Güneş sistemi boyunca gönderilen başka araçlarda oldu. O başka bir konu. Neticede şu anda Nasa'nın ana hedefi Mars olarak görülüyor.

Teleskopların bulunduğu yerle ilgili olarak evet daha uzağa yerleştirilen bir teleskopla uzayın daha derinlerine bakılabilir. Ancak şu unutulmasın Astronomi ve Kozmoloji daha çok elektromanyetik dalgaları algılayabilen devasa antenlerle uzayın derinliklerinden gelen sinyallerin incelenmesi, bu sinyallerin frekans kaymaları vs vs.. İle sonuçlara ulaşıyor. Yani sadece görünür ışık değil incelenen.

O yüzden uzayın ne kadar derinlerinden (aslında ne kadar geçmişten) görüntü alınabilmesi ayrı bir konu 14 Milyar yıl önce ortaya çıkan bir sinyalin bugün dünyada heryerden algınabilmesi başka bir konu. Bahsi geçen 1.5 Milyar yıl önce başlayan anlamlı bir düzende gelen radyo sinyalleri dünyadaki bahsettiğim devasa antenlerle de algınabilir durumdadır zaten.

Hatırlarsanız birkaç yıl önce, yine 1.5 Milyar yıl önce iki karadeliğin birleşmesi sonucunda bu birleşmenin meydana getirdiği "yerçekimsel dalgalar" LIGO isimli bir proje kapsamında algılanmış ve Einstein'ın bir teorisi daha ispatlanmıştı.

Algılanan şey, 1.5 Milyar yıl önce iki karadeliğin birleşmesi ve bunun sonucunda Einstein'ın iddiası doğruysa, uzay zamanın titreşmesi ve bu titreşmenin 1.5 Milyar yıl sonra Dünya'da gözlemlenmesi gerektiği ile ilgiliydi ve başarılı bir şekilde bu dalgalanma gözlemlendi.

Özetle uzayın incelenmesi konusunda çok ciddi mesafeler katedildi oralara gitmek gerekmiyor sonuçlarını algılamak yetiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi chaturanga -- 13 Ocak 2019; 12:46:2 >

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.