Şimdi Ara

1.5 GLS VİTES SORUNU BEYLER YARDIM

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
1
Favori
13.746
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arabam Hyundai accent 1.5 GLS 1999 Model yumurta kasa olanlardan araç 98 binde çok temiz bir araç. Trigeri falan 60 binde değiştirildi bakımlı yani. Fakat şöyle bir sorunum var araç boştayken 1. vitese geçerken hızlı geçmiyor zor geçiyor 1. vitesteyken 2 ye zor geçiyor 3-4-5 sorunsuz birde geri viteste zorlanıyor. iki defa debriyaja basınca geçiyor sorunsuz veya basmazsanız hafif zorlarsanızda gırtt diye ses çıkararak geçiyor işin ilginç yanı her zaman bu olay olmuyor kafasına göre. Bide araba çalışmaz vaziyette iken vites geçişleri sorunsuz ustalara gösteriyorum geçiyor araba çalışmazken deniyor sorunsuz çalıştırıyor sorunsuz fakat hareket halinde sorun oluyor nedeni nedir ?

• upppp+++++
  • son defa upp+++ :D
  • Arkadaslar bu soruna benzer birsey benim aracimda da var 2010 model dizel era. 3 den 2 ye gecerken biraz zor geciyor. Servisine gosterdim birsey olmadigini sanziman yagi degisirse yumusayacagini soylediler degistirdim yagi ama degisen birsey yok. Kullandiklarinda oyle bi problem goremediler ama bana gore var. Sizce sorunu ne olabilir? Simdiden tesekkurler. Konu sahibi arkadasim kusura bakmazsin umarim senin soruna yakin diye yeni konu acmayayim dedim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Önemli degil dostum sorunlarımiz cevaplansın yeter

• İnsallah cevap gelir. Tamirci de birsey yok normal dedi ama bilemiyorum

• Aynı cevabı bende aldım

• Bilemiyorum birşey yok o zaman sanki arabalarımızda :/
  • Geri vites aracı hemen çalıştırdıktan sonra zor geçiyordur sanırım. Aynı sorun bendede vardı senkromeç olmadığı için bu araçlarda yapıyor diye biliyorum bu sıkıntıyı. 1. vites bazen benimde takılıyor ama çok sık değil pek sıkıntı yapılacak durumlar değil kısacası. Geri vitese geçirmek için önce 1 sonra geriye aldınız mı daha kolay oluyor.
  • Cevabı şudur ki:

Kış aylarında hava soğukken şanzuman yağı inceliğini kaybediyor. Bunun sonucu olarak Kış aylarında aracı çalıştırır çalıştırmaz hareket edilmek istendiğinde vites geçişleri zor olmaktadır. Ayrıca araç daha ısınmadan hareket edildiğinden de kaynaklanıyor.
    Şimdi siz aracı ustaya götürene kadar araç ısınıyor şanzuman yağı inceliğini kazanıyor. Ustaya götürdüğünüzde usta bir şey yok diyor ki doğru birşey yok. Geri vitesdeki durum da aynı şekilde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yozasker

Arabam Hyundai accent 1.5 GLS 1999 Model yumurta kasa olanlardan araç 98 binde çok temiz bir araç. Trigeri falan 60 binde değiştirildi bakımlı yani. Fakat şöyle bir sorunum var araç boştayken 1. vitese geçerken hızlı geçmiyor zor geçiyor 1. vitesteyken 2 ye zor geçiyor 3-4-5 sorunsuz birde geri viteste zorlanıyor. iki defa debriyaja basınca geçiyor sorunsuz veya basmazsanız hafif zorlarsanızda gırtt diye ses çıkararak geçiyor işin ilginç yanı her zaman bu olay olmuyor kafasına göre. Bide araba çalışmaz vaziyette iken vites geçişleri sorunsuz ustalara gösteriyorum geçiyor araba çalışmazken deniyor sorunsuz çalıştırıyor sorunsuz fakat hareket halinde sorun oluyor nedeni nedir ?

üstat anlattığın sıkıntının aynısı bendede var. 98 1.5 gls model. özellikle yüksek vitesten düşürdüğüm zaman oluyo. ama bazende hiç bişey yok tıkır tıkır çalışıyo

• Hocam yaz aylarındada oluyor sorun acaba şanzuman yağını mı değiştirsem ne yapsam ?
  • accent yumurta milenyum ve admirelerin vites gecisleri sert ve kemiklidir.
    2 lt marka bagimsiz epx 75w90 sanziman yagi + istege bagli nano bor power sanziman destek 250ml kullanim
    vites gecislerini mukemmel yapar.

bu kombinasyonun dogru caliamasi icin
    baski balata saglam vites halatlari duzgun vites burcu sorunsuz oldugunu varsayiyorum

• ust vitesden alt vitese gecislerde cirt.girc... cart.. sesi
    balata ayirmamasi yada muhtemelen senkromenc sorunudur..

• quote:

Orijinalden alıntı: yozasker

Arabam Hyundai accent 1.5 GLS 1999 Model yumurta kasa olanlardan araç 98 binde çok temiz bir araç. Trigeri falan 60 binde değiştirildi bakımlı yani. Fakat şöyle bir sorunum var araç boştayken 1. vitese geçerken hızlı geçmiyor zor geçiyor 1. vitesteyken 2 ye zor geçiyor 3-4-5 sorunsuz birde geri viteste zorlanıyor. iki defa debriyaja basınca geçiyor sorunsuz veya basmazsanız hafif zorlarsanızda gırtt diye ses çıkararak geçiyor işin ilginç yanı her zaman bu olay olmuyor kafasına göre. Bide araba çalışmaz vaziyette iken vites geçişleri sorunsuz ustalara gösteriyorum geçiyor araba çalışmazken deniyor sorunsuz çalıştırıyor sorunsuz fakat hareket halinde sorun oluyor nedeni nedir ?

Dostum tam üstüne bastın ...Anlattığın sorunun aynısı bende de var araç ta model de aynı... Yani geriye atarken o ''Gıırrç'' sesi var ya moral filan bırakmıyor... arabada bayan filan varsa ürküyor... Sebebi neyse aynı soruna çözüm bulan varsa paylaşsın allah aşkına...

• ogunmas kullanıcısına yanıt
    benimde 1 den 2 ye geçerken takılıyo ve kutur kutur ses yapıyo ama bu ses ayak devriyajdayken oluyo yani devriyajla alakası olduğunu düşünmüyorum muhtemelen senkromeçde sıkıntı var diğer viteslerde yapmıyo
  • quote:

Orijinalden alıntı: riywtiow

benimde 1 den 2 ye geçerken takılıyo ve kutur kutur ses yapıyo ama bu ses ayak devriyajdayken oluyo yani devriyajla alakası olduğunu düşünmüyorum muhtemelen senkromeçde sıkıntı var diğer viteslerde yapmıyo

Yumurta ve milenyumların vitesleri 1- 2 kemiklidir. SERT geçer. O kunuya fazla takılmayın.
    rahatlatmak isterseniz şanzıman yağını EPX 75w90 ile değişin farkı görürsünüz ama pahalı bir yağdır. Lt si 60-80 TL x 2 LT
  • Tesekkurler deneyelim bakalim sonuc ne olucak

• Aracim 99 model accent 1.5 gl. Son 1 aydir ayni sorun var. Motor soğukken araba calisiyor ama 1. Ya da geri viteae geçmiyor. Stop edip viteste geçirip ayak debriyaj da calisitiyorum zor bela ilerliyor. Motor ısininca yani 5 10 dk sonra problem yok. Araç dururken de sorun yok

• Debriyaj Hidrolik yağınızı, Deb. müşürünü balatayı kontrol ettirin.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.