Şimdi Ara

1.4 HDİ YAKIT TÜKETİMLERİ BURAYA ( 107, 206, 206+, 207, 208, 307 VE BİPPER ) (4. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
103
Cevap
1
Favori
86.317
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Şehir içi :5.7 lt/100 km

Şehir dışı deneme artık bayramda
  • quote:

Orijinalden alıntı: pejoask

merhaba arkadaslar ben pejo almayı dusunuyorum bıraz arastırdıgım da 206 hdı uygun geldı bu arac hakkında bıraz bılgı alabılır mıyım ? yenı katıldım sıteye gayet guzel bı sıte tesekkur ederım ..

Ben de yaklaşık 8 aydır 2004 206 HDI X LİNE kullanıyorum. 75000 km de aldım, şu anda da 89000 deyim. Aracın eleştirisini şöyle yapabilirim.

Eksileri:

1) Aracın içi çok geniş değil.

2) Bagaj kapasitesi sınırlı, çoğu zaman yeterli olmuyor.

3) Başta motor, lastik ve yol sesleri olmak üzere araç dış sesleri yalıtmada yetersiz.

4) Kaportanın içeriye göçmesi için çok hafif bir darbe yeterli oluyor, saç kalınlığı yetersiz.

5) Direksiyon ben aldığımda da soyulmuş durumdaydı, sanıyorum bu 206'nın klasik sorunlarından biri.

Artıları:

1) HDI motor yakıt tüketiminde oldukça cimri. Fabrika verileri şehir içi 5,2 Litre şehir dışında 3,6. tabiki ben hiç bu rakamları görmedim. Şehir içinde 7.0-8,0 litre, şehir dışında 4,5 - 5.0 litre ciavrında yakıyor. Bu da bugünün mazot fiyatları ile (4,19 tl) şehir içinde 28-32 kuruş, şehir dışında da 18-20 kuruş rakamlarına karşılık geliyor:)

2) Aracın çizgilerini, (özellikle ön far tasarımı) ve genel estetiğini aynı kategoride sayılabilecek bir çok modele göre oldukça başarılı buluyorum:)

3) İstanbulda şehir içinde boyutlarının küçük olması sebebiyle daha iri modellere kıyasla çoğu zaman rahatlıkla park yeri bulabiliyorum:)

4) Özellikle 1. viteste olmak üzere benzerlerine göre çok daha atak olduğu tecrübeyle sabittir:)

• quote:

Orijinalden alıntı: cagri03

Arkadaşlar 2005 madel 206 dizel aracım var,
    hepimizin bildiği gibi ekonomik bir araç, az yakıyor.
    fakat benim sorunum bakım yaptırdıktan sonra oldu.
    aracımın 60.000 bakımını yaptırdım kısa bir süre önce.
    ve aracım olduğundan yaklaşık %50 gibi oranda daha fazla yakıt sarfetmeye başladı.
    acaba bu yakıt sarfiyatı neden oluşuyor.
    bu sorun canımı epeyce sıkmaya başladı..
    durup dururken arabam neden bu kadar fazla yakıt sarfiyatı yapıyor, sebebi nedir?
    yardımcı olursanız sevinirim....

ilginize şimdiden teşekkür ederim...

Merhaba. Benim de aracım 2004 model 206 HDI X LİNE. Aracın fazla yakmasının bir çok nedeni olabilir ama %50 çok yüksek bir oran..

İlk aklıma gelenleri yazayım.. Bir kısmı bakım ile bir kısmı da kullanımla ilgili..

1) Bakımda hava filtresi değişti mi? Değiştiyse filtre araca uygun mu? Orjinal olmayan ve daha az hava geçiren hava filtreleri piston içerisinde zengin karışıma sebeb olacağından daha çok yakmaya neden olabilir. Kirli filtreler daha çok yakıt tüketimine sebeb olur. Dizellerde hava filtresinin 10.000 de bir değişmesi gerekir.

2) Dizel motorlar için uygun olmayan bir yağ seçilmiş olabilir, yağ miktarı gerekli miktarın altında ve üstünde olabilir, bu sorun ile ilgili uyarıyı 1. kademe kontakta kilometre ekranında görebilirsiniz.

3) Enjektörlere bakılabilir, enjektör ayarlarının bozuk olması yakıt tüketimini arttırır.

4) Lastik hava basınçları kontrol edilebilir. Olması gerekenden daha düşük basınçtaki lastikler daha çok tüketimine neden olur. Ayrıca kış lastiği kullanıyorsanız daha çok sarfiyat oluşacaktır.

5) Motor için çalışma sıcaklığı da oldukça önemli soğuk havalarda derece düştükçe daha fazla yakıt tüketilir.

6) Motor ısınmadan (dizellerde ilk çalıştırmaada 30 saniye beklemek gerekiyor) hemen yüksek devirli kullanmak da tüketimi arttırır.

7) Devir sayısı da etkiler, en geç 2500 de vites değiştirmek ve seyir halinde deviri 1800-2300 aralığında tutmak tüketimi oldukça azaltacaktır.

• Selamun Aleyküm. Arkadaşlar yaklaşık 10 gün önce 2006 model 206 dizel X_desing aldım. Araç 95000 km.de. Hafta sonu ilk uzun yolculuğa çıktım . depoyu fulledi. İlk 1 saati ve son 20 dakikası sürekli yokuş viraj ve kötü sayılabilecek yol şartlarında oldu. Araba 4 kişi idi artı birazda bagaj vardı yaklaşık 80 TL civarlarında yakıt harcadım. Vites değiştirme devirim ortalama 2500- 2750 arası ve çok fazla 90 ı geçmedim. NAsıl tüketim normal mi acaba . bilgi alabilirmiyim sizlerden
  • senin sorun şunun gibi olmuş 3 saat yol gittim karşı yönden kaçtane kırmızı renk araç gelmiş :) dostum toplam kaç kilometre yol gittin ve kaç litre yakıt aldın uzun yolda ortalama 100km de 5 litreye kadar olan yakıtlar bence normal eğer hızlı gidilmemişse
  • quote:

Orijinalden alıntı: mogildusum

Selamun Aleyküm. Arkadaşlar yaklaşık 10 gün önce 2006 model 206 dizel X_desing aldım. Araç 95000 km.de. Hafta sonu ilk uzun yolculuğa çıktım . depoyu fulledi. İlk 1 saati ve son 20 dakikası sürekli yokuş viraj ve kötü sayılabilecek yol şartlarında oldu. Araba 4 kişi idi artı birazda bagaj vardı yaklaşık 80 TL civarlarında yakıt harcadım. Vites değiştirme devirim ortalama 2500- 2750 arası ve çok fazla 90 ı geçmedim. NAsıl tüketim normal mi acaba . bilgi alabilirmiyim sizlerden

öncelikle hayırlı olsun:) kaç liralık yakıtla kaç km yaptığını yazabilir misin.?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • pardon haklısınız eksik bilgi var:) 400 km yol gittim bu şekilde, ortalama 80 TL Lik yakıt harcadı araç. aslına bakarsanız 0,20 kr'a falan denk geliyo km'de. PO dan aldım euro dizel 4,29 Tl idi litresi. Başından beri bir kaç foruma baktım 0,17- 0,18 krş flan yakıyo diyenler var acaba diyorum gerçekten olur mu diye.
  • 206+ 2010 model aracım var. şuan tam 33500 km de. kış oldugundan tuketım biraz arttı yol bilgisayarı 6.1 gösteriyor(sehir içi) en son aldıgım yakıt totalden 11.30 ltre ile 200 km yol yaptım.

• Bu yaz tatile gittim geldim, bir depoyla yaklaşık 1100 1150 km rahat yaptım. Çoğunlukla 100 110 arası hızla gittim, yeri geldi 140 130 da yaptım. araba 206 1.4 hdi x design, 2006 model 135 binde.
  • Up !
  • En son aracın guncel halıyle sehir içi yol bılgısayarı 5.2 gösterıyor.
    Araç 206+ 2010 model. Chiptuning var 100 beygır ve uzerinde 195/45/16 lastık mevcut. Bu deger sadece işe gidiş geliş istanbul için atasehirden kaynarca gunluk 20km gidiş 20 kö geliş

• arkadaşlar lpg'li getz düşünüyordum gerek yakıt gerek parça ucuzlugu sebebiyle. peugeot 206'lar nasıl fiyatları uygun gibi. 15.000 civarına düşünüyorum. ne dersiniz? peugeot 206'ların falan parcaları ucuz mudur, cok sorun cıkarır mı 2005 2006 model falan. getz ile karşılaştırabilir misiniz genel olarak?
  • merhabalar

2. el 207 alma sürecindeyim ancak peugeot ları pek bilmiyorum malesef yakıt ekonomisi önemli

bu konuda bana yardımcı olurmusunuz ayrıca kronik bildiğiniz arızaları var mı

tecrübelerinize ihtiyacım var.

saygılar.
  • Dün itibariyle 2010 model 206 + 1,4HDI aldım hanıma. Umarım iyi bir iş yapmışızdır :)

Tamamen şehir içinde kullanacağımız için yakıt tüketimi önemliydi umarım az yakar... 5-6 litrenin üstüne çıkmaması gerekiyor.

Bu arada bu araçların trafik sigortası nekadar yüksek arkadaşlar şaka gibi. 300 -400 TL hatta bir şirket 1000 TL dedi yuh dedim :)
  • Peugeot 208, 1.4 e-HDI, Auto 5R
    Ankara içi 3.7 l/100km
    Ortalama hız: 32 km/h
    3200 km nin ortalamasıdır.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • ARKADAŞLAR BEN 8 AY ÖNCE 206 DESİRE 1.4 HDİ ARAÇ ALDIM HERKES ŞU KADAR YAKIYOR BİR DEPO MAZOTLA BU KADAR KM YAPTIM DİYOR BENİM ARAÇ 50 TL MAZOTLA 150 KM ZOR YAPIYOR BEN BAŞKA BİR ARAÇ MI KULLANIYORUM NEDEN BU KADAR FAZLA YAKIYOR BANADA BİR CEVAP VERECEK İLGİLENECEK BİR ARKADAŞ VARDIR İNŞALLAH YOKSA BU YAZ ARACI SATACAĞIM İLGİLENEN ARKADAŞLARA ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tonyhawks

ARKADAŞLAR BEN 8 AY ÖNCE 206 DESİRE 1.4 HDİ ARAÇ ALDIM HERKES ŞU KADAR YAKIYOR BİR DEPO MAZOTLA BU KADAR KM YAPTIM DİYOR BENİM ARAÇ 50 TL MAZOTLA 150 KM ZOR YAPIYOR BEN BAŞKA BİR ARAÇ MI KULLANIYORUM NEDEN BU KADAR FAZLA YAKIYOR BANADA BİR CEVAP VERECEK İLGİLENECEK BİR ARKADAŞ VARDIR İNŞALLAH YOKSA BU YAZ ARACI SATACAĞIM İLGİLENEN ARKADAŞLARA ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

Aracınız kaç bin km de ve kaç model ?
  • 2004 model 220 bin km
  • Yeni aldığım 206 1,4 HDİ ile yaptığım ilk yakıt denemesi Ankara içi ortalama 40 KM/H sonucunda elde edilen değer olup 4,6 Ortalama yakmıştır.
    Motorin 3,44 TL/LT
    Mesafe 466 Km
    Tutar 74,44 TL
    Km başı yakıt 16 Kuruş

• ıorı kardeş bana inat mı yazıyorsunuz benim arabayı artık yakma zamanı gelmiş demek ki
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.