Şimdi Ara

1.0 TSI gerçek yakıt tüketimi hakkında (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
136
Cevap
0
Favori
20.081
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Şehir dışı 100 km sabit hız ortalama 3.5 lt
    Şehir içi dikkatli kullanımda ortalama hızın 30 civarı olduğu durumlarda 5 km işe gidiş 5 km dönüş tüketim ortalama 4-4.5 litre arası.
    Araç degistirirsem kesinlikle motoru 1.5 dCi olan bir araç tercih edeceğim ciddi manada kafa rahatlığı sağlıyor.

Mesela 1.5 qashqai de bile şehir dışı 100 ila 110 km arası sabit gidilirse 3.5-4 arası bir ortalama elde ediyorsunuz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Agonize kullanıcısına yanıt

binbaşım eski nesil 1.2 tsi oluyor. yenilenen motorda hacim düşük beygir ve tork yüksek sizden 1 litre aşağı yakar. Performas farkı ufakta olsa hissettirir.

• Oxsgen kullanıcısına yanıt
    yeni nesil 1.2 tsi hangi araçlarda var hocam biliyor musunuz ?

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Agonize kullanıcısına yanıt

artık 1.4 - 1.5 - 1.0 tsi ve etsi gibi üretimler yapıyorlar. 1.2 nin üretimi 2016 da durdu diye biliyorum.

Aracım çok az yaksın derseniz ecotsi,eceboost veya etsi gibi motorları inceleyin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oxsgen -- 22 Mart 2022; 15:44:38 >
  • Funnerman33 F kullanıcısına yanıt

Çok az yakıyormus cidden bu DCI iler helal bea

• C segment bir 1.0tsi ile sehirici 8-9lt nin altini yakiyorum diyen ya yalan soyluyordur ya da guzergahi gercek sehirici degildir.

Kimse beni benzinli c segment bir arabanin sehiricinde 6lt ler ile dolastigina inandiramaz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • The Division Bell kullanıcısına yanıt

Skyactiv

• Hiçbiri harcamıyormuş arkadaş, hep derim dh sihirbaz dolu, bu arada bende sizin o bahsettiginiz 1.6 benzin 136hp lik toyotacıyım yakıtı falan pek umursamıyorum lpg sağolsun. sonuna kadar köklesemde kaç harcamış bakmam çünkü az, yani bildiğin kafana takmayacağın kadar az

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

Benim tüketimim Antalya’da 6 litre altında oluyor. 3 tane merkez ilçe var. Ucunede aktif olarak gidiyorum. Hatta arac kullandığım hemen hergun 249 rakımlı kepez ilçesine tirmaniyorum.

1.0 TSI gerçek yakıt tüketimi hakkında

Muratpaşa nüfus: 500 bin

Kepez nufus : 600 bin

konyaalti nufus : 200 bin

komple antalya sehirdisi mi simdi?

hatta yol bilgisayarı bozukcudurlara bir depo ile yaptığım km’yi atayım

965 km gitmişim 65 km daha gider diyor. Depo 50 litre.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ARES007 -- 23 Mart 2022; 0:25:46 >

• 2021 Polo Life 1.0 tsi dsg 21 bin km de,

şehir dışı dikkat edilirse 4.5-5.3 arası

Şehir içi 6.5-7.5 arası

Karma tüketimim 6.5 civarı

• ARES007 A kullanıcısına yanıt
    Kardesim birinde 30 digerinde 50kmh ortalama hızın var. Boyle sehirici olmaz.

Ortalama hizi 15-16kmh lara düşür o zaman konusalim.

• 1.0 motor nedir aga ya

O zaman Antalya sehir degil.

istsnbulda yaşadım. Orda da 25 di ortalama hızım. İstanbul’da sehir degil.

ankarada 30 çıkıyor. Orada sehir degil.

aydin sehir bak. orda ortalama hız düşük oluyor. 3-5 tane cadde olunca. En gelişmiş şehrimiz.

• Çok tartışmaya gerek yok.

1.0 motor beklendiği kadar az yakmıyor. İstanbul şartlarında en gerçekçi tüketim 7-7.5lt arası çıkıyor, trafikli falan. Bunun harici biraz daha açık trafikte yakalarsanız 6.5lt.

1.2'ler de böyle sayılır.

1.4'ler şehiriçi 9-10lt civarı geziyor.

1.4T 170hp 1500kg'luk otomatik araç ile şehiriçi tüketimim trafikli 10.9 çıkıyor mesela, ama hanım işe gidip gelirken az buçuk E-5 80km/h sabit giderse 8'lere iniyor ortalama. Depo biterken 9-10lt'leri görüyorum hep ortalamada.

Uzun yolda da 90 gidersem 5-6lt yakıyor, 120-130 hafif tempolu sürüş yaparsam 7lt altına inmiyor.

şehiriçi var şehiriçi var şimdi.. 30 kmh ortalama hafif trafikli şehiriçi demek, yoğun demek için 10 kmh felan olmalı, ortalama da 20 kmh dir şehiriçi trafkli hız değeri..

• Ormanci kullanıcısına yanıt

Kime göre neye göre?

benim ilk 100 saatin ortalaması 5.3 du. Şimdi 50 saatin ortalaması 5.5. Eski dizel aracımda bu ortalama 4.9 du. 0.5 litre fazla yakıyor eski dizel aracımdan.

ne yakacak dizelden az mı yakacak da beklentileri karşılayacak. Hadi dizel aracım son model olsa fark 1 litre olsun.

• bianconera kullanıcısına yanıt

Valla ben biraz hızlı yürürüm. 6-7 km yapıyorumdur. Türkiye’de nerede 10 kmlik hız ortalaması varmış. İstanbul’un tamamı da şehiriçi değil. Belli başlı sokakları caddeleri şehiriçi anlaşılan sizin için.

elbette ortalama hız düştükçe tüketim artacaktır ancak aynı koşulda dizel aracında tüketimi artıyor. Öyle 1.0 tsi 10 litre yakarken, dizelin 5-6 yakacağı bir dünya yok.

tsi araçlar C segmentinde muadil model araçtan 1-1.5 litre dizelden fazla yakıyor. Aslında konu bu kadar basit.

Ekonomik bir 1.6 dizelin de 15kmh ortalama hiza kadar gercek sehirici sartlarinda 6lt altina inmesi imkansiz. Dizelin 6lt yaktigi sehircinde de 1.0 tsi in 7.0-7.5lt altina inmesi imkansiz.

• onur_s O kullanıcısına yanıt
    Sehirici ortalamaniz 7lt gorunuyor. B segment bir tsi icin iste bu normal bir deger. Tebrik ederim.

Millet C segment tsi larla sehiricinde 5.5lt ler ile gezdigini iddia ediyor...

siziniçin kullandığım alanı da çizdim. Hatta arac kullandığım hemen hergun 0-30 rakımdan 200-250 rakıma çıkıp iniyorum. İddia etmiyorum. Olan bu. Eski dizel aracim da aynı koşulda 5.1 yakıyordu. Yanı 0.5 litre az tüketiyordu. 2021 dizel olsa bu fark 1-1.5 litre olurdu yazdım zaten.

Sizinle anlaşamadığımız nokta tsi motorun 8-9 yakması degil, belki Türkiye’nin sadece %5 inin karsilasacabilecegi bir trafiği gerçek tüketim sanmanız.

benzer düşünceye sahip biri, sıfır arac konusunda pejocu biriyle kapıştı. Pejocu hergun İstanbul’da 50-60 km yol yaptığını, ortalama hızının 33 olduğunu söylüyordu. Öteki o sehirici degil diyordu.

simdi pejocu bu arkadaş gittiği yolun şehiriçi sayılabilmesi için otoyolları, bulvarları, caddeleri kullanmasın, onun yerine ara sokaklardan mi gitsin?

Aşağıdaki istanbul haritasında yeşil yeri geçtim, turuncu yerden gidince sehirici olmuyor da, sadece kahverengi yolları kullanınca mi sehirici oluyor?

yakit tüketimi konusunda fikirlerin değişmesi lazım. Aracın genel bir ortalamasi vardır. Gün gelir o kahverengi yola girersin, gün gelir yeşil yola. Gün gelir karda kışta yol alırsın, gün gelir parçalı bulutlu 20 derece havada.

bir aracın gerçek tüketimi bu koşulların hepsinin ortalamasıdır. Buda tsi bir araçta muadil güçteki bir dizelden 1-1.5 litreden fazla degil.

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.