Şimdi Ara

0 km. otomobil alacaktık. Satmak istemediler...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
0
Favori
2.150
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bir bayan arkadaşım çoğunlukla şehir içinde kullanacağı, yılda bir-iki kez de tatile gidebileceği bir araba almayı düşünüyor. Şoförlük tecrübesi yok, tipik bir acemi. Bu nedenle sıfır km. değil ikinci el bir araba düşünüyor. Mantığı malum; “acemiliğimi atana kadar kırar dökerim, boş yere sıfır km. alıp da arabanın canına okumayayım!” diyor. Tercihi; Palio, Corsa, Polo, Jazz veya Getz gibi “bayan arabası” olarak bilinen arabalardan yana...

Alacağı arabanın 2005 veya daha üzeri model, temiz, az km. yapmış, özellikle güvenlik donanımı eksiksiz olmasını istiyor. Ancak, tüm bu koşullar sağlanınca fiyat oldukça yukarıya çıkıyor. Öyle ki; aradaki fark neyse verip sıfır km. bir araba almak cazip hale geliyor. Zaten ikinci eli tercih etmemizin nedeni para değil, tamamen acemilik korkusu! Aslında doğrudan sıfır km. arabalara da bakabiliriz.

Ben de kendisine böyle dedim.. O da mantıklı buldu ve bir piyasa araştırması yapmak üzere vurduk kendimizi yollara... Başladık Ankara’nın Konya yolunda yanyana dizili Fiat, VW ve Honda plazalarını gezmeye...

Aşağıda bu süreçteki izlenimlerimi anlatacağım. Belki birilerine faydalı olur :

Bayan arkadaşım ile önce Fiat’ın Kartaş adlı yetkili satıcısına giderek Palio baktık. Bir satış görevlisi bizimle ilgilendi (adı bende saklı); ancak bence hiç ilgilenmeseydi daha iyiydi. Bir türlü anlaşamadık kendisiyle; sorduğumuz sorulara cevap alamadık, derdimizi anlatamadık... Hakkını yemeyeyim; kendince bir sürü bilgi vermeye çalıştı ama bunlar bizim kafamızın daha da karışmasından başka bir işe yaramadı. Bir ara sinirlenir gibi oldu, hafiften azarladı bizi... Baktım ki biz bu şahısla sağlıklı iletişim kuramayacağız, biraz daha devam edersek tepem atacak; apar topar kalkıp mekanı terk ettik.

Dışarı çıkar çıkmaz arkadaşımla (ikimiz aynı anda) “ne kadar kötü satıcı!” dedik birbirimize. Adam ikimizde de aynı izlenimi bırakmış.. Tabii ki iyi bir izlenim değildi ve bu nedenle Fiat ve Palio’yu eledik (ne acı ki ben de bir Palio sahibiyim).

Biraz ilerideki VW/Doğuş Oto’ya gittik. Amanın o da ne? İçerisi ana-baba günü; her arabanın başında üç-beş insan. Arabaların içini görmek için millet neredeyse birbirini itip kakacak, pazar yeri gibi... Ancak ortalıkta görevli yok. Tipik bir potansiyel alıcıyız; hani söylemesi ayıp, yeterli paramız da var. Ne bekleriz? Biri bizimle ilgilensin, bilgi versin, yardımcı olsun... Ancak ortada böyle biri yok. Sadece -yine adı bende saklı- bir görevli görünüyor ortada; herkes onun peşinde. Ne yapacağız biz de mi koşacağız peşinden? Adamların sattığı arabayı almak için ben mi uğraşmalıyım yoksa onlar mı bana satmaya uğraşmalı? Parayla rezil olmak, böyle alttan almalarla başlar; sonra iyice ayyuka çıkar! Elveda VW/Doğuş Oto!

O gün için fazla vaktimiz kalmadı. Son olarak Honda/Bora’ya bakalım dedik. Burası da VW’nin tam tersi. İçeride hiç müşteri yok, ancak her masada bir görevli var. “İyi, bunlardan biri bizimle ilgilenir” dedik ama yine yanıldık. Zaten içeride Civic’den başka araba yok, kıyıda bir yerde bir Jazz bulduk onun etrafında dönüyoruz. Kapısı kilitli, içine bakamıyoruz. Arkadaşım bu durumdan sıkılmaya başladı; hayatında ilk defa böyle bir işe kalkışmış, hatta ilk defa bir otomobil satıcısından içeriye giriyor. Bu üçüncü yer, ilgi-bilgi-sempati sıfır!

Ben bunu hissedince masada oturanlara seslendim : “Bu araca bakabilir miyiz?”. İçlerinden biri asık suratla kalktı, içerideki bir odaya gidip anahtar aldı geldi. Sonra “buna değil şuradakine bakın” diyerek bizi başka köşede -adeta Civicler’in arasına gizlenmiş- bir başka Jazz’ın yanına götürdü. Arkadaşım heyecanlı, yeni, gıcır gıcır araba –belki de onu alacak- gözünü alıyor. Sen de satıcı olarak bu psikolojiyi yakala; müşteriyi kap! Yok, hani “bir an önce bakıp gidin” der gibi edalar, soğuk ve kısacık cümleler, sorularımıza tek kelimelik cevaplar...

Ben de gerildim, dalaşma havasına girdim. Neyse ki kendimi tuttum, arkadaşımın koluna girip “Aaaa! Saat kaç olmuş! Geç kalıyoruz hadi gidelim” dedim ve apar topar çıktık Honda/Bora’dan...

Biraz yürüdük. Arkadaş şaşkın; “Ayakkabı alırken bile daha fazla ilgileniyorlar. Amma havalı adamlar yahu!” dedi. Üç farklı marka, aynı sonuç! Şaşırdı tabii..

Arkadaşım o günden sonra sıfır km. almaktan vazgeçti, ikinci ellere bakmaya başladı. Kendisine "Daha Opel Corsa, Hyundai Getz, Renault Cilo'ya bakmadık. Ayrıca Ankara'da Fiat'ın, VW'nin, Honda'nın başka satıcıları da var, oralara da bakabiliriz" diyorum, gülümsüyor...

• masallah yazinin sonu gelmicek sandim ergenekon destani gibi
    ben yerinizde olsam sifir yerine 2. el civic aldirirdim arkadas hem sorunsuz hem 2. el sürte sürte öğrenir kullanimi rahat hatta otomatik alsin bidaha hic değistirmesin
  • Size kötü satıcılar denk gelmiş ben bilgisizlikle çok karşılaştım özellikle Doğuş Grubu markalarının satıcılarında ama genelde yardımcı olmaya çalışıyordu bütün bayiiler...
  • evet ben de canım sıkıldıkça araç test etmeye gidiyorum...ve aynı tepkiyle karışılaşıyorum...genelde insanlar test eder iner biner soru sorar bi ton fakat almazlar...bu davranışlar onları bu bıkkın ve gergin hale getirmiş olabilir belki...
  • eşime seat ibiza otomatik aldık
    memnunuz
    eşimin ilk arabası
    sıfır aldık sorunsuz kullanıyor
    tavsiye ederiz
    çok atak bir araba değil 4 ileri otomatik vites
  • Otomobil plazalarının şımarık ve içler acısı halini çok iyi özetleyen bir yazı olmuş...
  • boyle yapılırmı ya ne olursa olsun musteri alsada almasada onunla ılgılenmesı gerekır.zaten gorevıde bu değilmi.uzuldum vallahı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi brawa -- 28 Kasım 2007; 19:47:31 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: K@lken

Size kötü satıcılar denk gelmiş ben bilgisizlikle çok karşılaştım özellikle Doğuş Grubu markalarının satıcılarında ama genelde yardımcı olmaya çalışıyordu bütün bayiiler...

Evet aynısı bana da oluyor her seferinde. Genellikle ben ordaki satış sorumlularını bilgilendiriyorum sattıkları arabalar hakkında

Bir de Opel Odak'ta bir bayan vardı. Ben çok ilgiliyim bilgiliyim diyordu. 3. soruda o da nakavt
  • Toyota Toyan'da kumral bir bayan satıcı var,hiç aklımızda yokken arabayı değiştiriyorduk neredeyse.Ben de ilk defa bu kadar ilgili birisini gördüm, hem de iyi indirimler sundu bize.
  • Öğlen arasında sigara almak için şirketten dışarı çıktığımda, yol üstünde önünden geçerken, şöyle bir bakayım diye içeri girdiğim Hyundai bayiisinde bana, şimdi kulandığım Getz'i satmışlardı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ihg70 -- 28 Kasım 2007; 20:30:44 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: ihg70

Öğlen arasında sigara almak için şirketten dışarı çıktığımda, yol üstünde önünden geçerken, şöyle bir bakayım diye içeri girdiğim Hyundai bayiisinde bana, şimdi kulandığım Getz'i satmışlardı

ha ha gafil aylanmışın. satan bayanmıydı
  • quote:

Öğlen arasında sigara almak için şirketten dışarı çıktığımda, yol üstünde önünden geçerken, şöyle bir bakayım diye içeri girdiğim Hyundai bayiisinde bana, şimdi kulandığım Getz'i satmışlardı

• quote:

Orjinalden alıntı: gooogle96

quote:

Yok erkekti

Satış temsilcisi Harun bey işini çok düzgün yapan, son derece ilgili, her konuda yardımcı olan, halen zaman zaman uğrayıp çayını içtiğimde bile ilgilenen, serviste yardımcı olan biridir.

Adam işini iyi biliyor ve hakkını veriyor.

**

Ben öyle iki kırıtmaya, bi göz süzmeye düşecek adam değilim.
    Kodum mu oturturum

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: gooogle96

quote:

Yok erkekti

Satış temsilcisi Harun bey işini çok düzgün yapan, son derece ilgili, her konuda yardımcı olan, halen zaman zaman uğrayıp çayını içtiğimde bile ilgilenen, serviste yardımcı olan biridir.

Adam işini iyi biliyor ve hakkını veriyor.

**

Ben öyle iki kırıtmaya, bi göz süzmeye düşecek adam değilim.
    Kodum mu oturturum

• quote:

.
    .
    .
    ..
    .
    Biraz yürüdük. Arkadaş şaşkın; “Ayakkabı alırken bile daha fazla ilgileniyorlar. Amma havalı adamlar yahu!” dedi. Üç farklı marka, aynı sonuç! Şaşırdı tabii........
    ..
    .
    .
    .

Ben de aynı cümleyi kurmuştum zamanında. ayakkabı alırken bile giyip mağazada bir aşağı ,bir yukarı yürüyebiliyoruz ama çoğu otomobilde deneme sürüşü yapamıyoruz. Mesela siz 1.6 dizel motor alacaksınız, size "deneme sürüşü arabamız 1.4 benzinli" diyorlar. E iyi de ben ne anladım öyle denememe sürüşünden ?
    Bu adamların hepsi tok satıcı galiba.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jerry Seinfeld -- 28 Kasım 2007; 21:20:23 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: joushkun

quote:

Orjinalden alıntı: K@lken

Size kötü satıcılar denk gelmiş ben bilgisizlikle çok karşılaştım özellikle Doğuş Grubu markalarının satıcılarında ama genelde yardımcı olmaya çalışıyordu bütün bayiiler...

Evet aynısı bana da oluyor her seferinde. Genellikle ben ordaki satış sorumlularını bilgilendiriyorum sattıkları arabalar hakkında

Bir de Opel Odak'ta bir bayan vardı. Ben çok ilgiliyim bilgiliyim diyordu. 3. soruda o da nakavt

Maalesef bilgisizliğin yanında çok bilmişlikde yapıyorlar özellikle ve özellikle Doğuş grubunda başıma geldi bunlar nerdeyse her markanın bi plazasını gezmiştim araba bakarken en son Renaulta girdiğimizde baştan ben sizin bana arabayla ilgili verebileceğiniz bilgilerin fazlasını biliyorum bilgilendirmeye gerek yok demek zorunda kalmıştım Clio'nun bi 65lik bide 85 dizel motor seçeneği olduğunu söyledikten sonra...

Ama sorunun büyük kısmıda bizde aslında galiba fazla araştırıyoruz Türkiye standartlarına göre

• bizim akdeniz bölgesinde plazaların çoğu ilgilidir.biz arabayı alırken nerdeyse sedan modeli bulunan tüm c sınıfı araçlara baktık bunların içinde en ilgilisi honda oldu adamlar 2 günde bi arayıp karar verdinizmi? böyle şöyle indirimler yapabiliriz? şeklinde baya ilgilenmişlerdi.

bide ilgi görmek için bakıcı değilde alıcı olduğunu hissettirdiğin zaman daha çok ilgileniyorlar...
  • acaba sizin tipinizdemi bi sorun vardı şaka tabiki ama bence sıfır almaktan vazgeçmeyin okuduğum kadarı ile siz biraz pasifmi kalmışsınız ne ... valla büyük konuşmak gibi olmasın ben girecem bi yere benimle ilgilenmiyecekler hatta bana fırça atacak oranın altını üstüne getiririm ... direk müdürlerini devreye sokarım bak ozaman nası etrafında pervane oluyolar
  • quote:

Orjinalden alıntı: SLMVER

acaba sizin tipinizdemi bi sorun vardı şaka tabiki ama bence sıfır almaktan vazgeçmeyin okuduğum kadarı ile siz biraz pasifmi kalmışsınız ne ... valla büyük konuşmak gibi olmasın ben girecem bi yere benimle ilgilenmiyecekler hatta bana fırça atacak oranın altını üstüne getiririm ... direk müdürlerini devreye sokarım bak ozaman nası etrafında pervane oluyolar

Volvonun hayalini kurmaya devam et

• quote:

Orjinalden alıntı: own3dripy

quote:

Orjinalden alıntı: SLMVER

acaba sizin tipinizdemi bi sorun vardı şaka tabiki ama bence sıfır almaktan vazgeçmeyin okuduğum kadarı ile siz biraz pasifmi kalmışsınız ne ... valla büyük konuşmak gibi olmasın ben girecem bi yere benimle ilgilenmiyecekler hatta bana fırça atacak oranın altını üstüne getiririm ... direk müdürlerini devreye sokarım bak ozaman nası etrafında pervane oluyolar

Volvonun hayalini kurmaya devam et

ne alaka ?

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.