Şimdi Ara

## UPS İle İlgili Her Şey (Kesintisiz Güç Kaynağı) ## [ANA KONU] (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10.472
Cevap
111
Favori
733.086
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Düşündüğüm şey UPS e ADSL modemimi ve laptopu bağlamak. laptopun bataryası tükandiği için sürekli prize takılı olarak kullanıyorum zaten . modemi de bağlayıp elektrik kesintilerinde internetin kopmamasını sağlarım diye düşündüm.
    bu konuda deneyimi, denemesi olan var mı acaba. kapasitesi ne olmalı UPS nin??
  • beyler ya bu ups teki tel hattı koruması nasıl kullanılıyor yanmi bağlantılar nasıl yapılıyor olay nedir tam olarak aydınlatırsanız sevinirim
  • adsl modem 15W gibi bir şey çeker.
    laptoplar 80W ı geçmez. pc vb. bağlamayı düşünmüyorsanız. 300VA cihaz bile işinizi görür. (sadece dediklerinizi bağlayacaksınız.) destekleme süreside içindeki aküye bağlı olarak 30 dakikadan aşağı olmaz.

[sizer]## UPS İle İlgili Her Şey (Kesintisiz Güç Kaynağı) ## [ANA KONU]
    hxtp://img139.imageshack.us/img139/2396/default325al.jpg resimdeki ups 450VA içinde 12V 4,2Ah akü var sadece zoom x5 modemi iki saat çalıştırmıştı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alperian -- 27 Mayıs 2006; 12:17:05 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: lebu

Düşündüğüm şey UPS e ADSL modemimi ve laptopu bağlamak. laptopun bataryası tükandiği için sürekli prize takılı olarak kullanıyorum zaten . modemi de bağlayıp elektrik kesintilerinde internetin kopmamasını sağlarım diye düşündüm.
    bu konuda deneyimi, denemesi olan var mı acaba. kapasitesi ne olmalı UPS nin??

bende powercom 800VA var, aopen kasa (400W) , 19" lcd (45W) ve 9108 adsl modem (belki 20W bilmiyorum) UPS'e bağlı... 10dakika net götürüyor, ben 600saniye sonra otomatik kapamaya ayarladım zaten... günlük kullanımda, yaklaşık 350W tüketiyordur bu 3parça... ona göre yaklaşık hesaplarınızı yapabilirsiniz

• quote:

APC, MERLIN GERIN, SIEMENS bunlar en baba ups üreticileridir.ups teki vidaları bile kendileri üretirler. fiyatları yüksektir. fakat kalitelidirler.

aküler hakkında bilginiz yoksa çıkış yükü ile dayanma süresi arasında orantı kurmaya kalkmayın . 1 pc yi 10 dakika götüren bir ups 2 pc de 5 dakika götürmesi imkansız dır. akülerin karakteristikleri farklıdır. akülerden çekilen akım düştükce sistemi besleme süresi beklenenden daha fazla olur. tersi doğrudur.
    evimdeki ups 750 VA lık çin malı bir şey içindeki 7 ah lık aküyü çıkartıp 24 ah akü taktım. dayanma süresi 15 dakikadan 75 dakikaya çıktı. bunu bazı özel şartlar doğrultusunda yaptım.
    şartlar neler
    pc tam gaz çalışırken ups için yük göstergesi %50 gösteriyordu.
    akü şarj akımı 1Amper. daha büyük akü takamazdım çünkü sarj olmazdı.

Alperian içindeki aküyü nasıl değiştirdin valla çok iyi fikir olmuş o yüzden soruyorum.

• quote:

Alperian içindeki aküyü nasıl değiştirdin valla çok iyi fikir olmuş o yüzden soruyorum.

benim için çok kolay oldu akü kablolarına güzel soketli bir uzatma yaptım. kablolar mümkün olduğunca kalın ve kısa olmalı (10 luk kablo işimi gördü). koca akü mecburen dışarıda duruyor. cihazdan büyük akü. ups te üzerinde duruyor.

cihazın içinde 7ah akü vardı. ben 24 ah akü bağladım. lcd aldıktan sonra destekleme süresi daha da arttı. kışın oluşan uzun süreli kesintilerde çok işime yaradı.

@solitude koruma için şöyle yapacaksın ups ın den arkasında bir yerde ikiz soketler vardır(birbirinin aynı olan network soketi gibi bir soket). "in" yazan yere :telefonuna bağlı olan soketi (telefondan çıkarıp ups e) takacaksın. sonra gidip telefon uzatma kablosu alacaksın. uzatma kablosunun bir ucunu telefonuna diğer ucunu da upsteki out yazan yere takacaksın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alperian -- 27 Mayıs 2006; 16:17:46 >

• @ alperian

hocam asagida belirttigim sisteme hangi ups'i tavsiye edebilirsin??

460 W Feel Hurricane kasa

17" Samsung SyncMaster 797MB
    ==============
    Güç Kaynağı : AC 90 ~ 264 VAC rms, 60/50 Hz ± 3Hz
    Güç Tüketimi : 90W'dan daha az

2.1 Creative Inspire 2500 (17 + 2 x 6 = 29 W)

USR 9105 adsl modem
    ==============
    Input Power requirement : 16VAC, 1.2A

degerlerin max.larini alirsam 460 + 90 + 29 + 20 (15 fln ceker demissiniz adsl modem) = 599 W / 0,625 = 958,4 VA, yani ancak 1000 VA'lik bi ups idare eder beni. APC 1000 VA gercekten de cok pahali, digerlerinin 2 kati. daha once belirttiginiz Merlin Gerin ve Siemens'i de pek goremedim bilgisayarcilarin sitelerde, APC'den ucuz degillerdir tahminimce. onun disinda su alternatifler kalior (maalesef cogunda akulerle iligli detayli bilgi yok):

PRONIQ P1000-B = 53 $ + KDV (tel ve modem korumasi yok galiba)
    EVERPOWER-1000 VA = 59 $ + KDV
    DEXTER 1100VA PLUS = 65 $ + KDV (tel ve modem korumasi yok galiba, pek bilgi verilmemis ztn)
    STRONG 1000VA = 65 $ + KDV (tel ve modem korumasi belirtilmemis ama yorumda tel baglandigi yazilmis)
    OLIVETTI 1000VA SİYAH = 69 $ + KDV (tel korumasi yok)
    BIGG 1000VA = 72 $ + KDV (ozelliklerden ii biseye benzio ama anlamiom ki )
    KEYSMART 1000VA = 75 $ + KDV
    POWERCOM BNT-1000AP = 78 $ + KDV
    POWERCOM IMD-1000AP DIGITAL = 97,75 $ + KDV (usttekinin modifiye edilmis haline benzio , bu iki Powercom'u kullananlar cok memnun yorumlardan oyle gorunuo, hatta buna kombi baglayan da var, valla kaldirioyrsa ben de evdeki kombiyi baglamak isterim )
    INFORM GUARD 1000A = 88 $ + KDV (fazla bir bilgi yok)
    POWERSONIC 1000 VA = 89 $ + KDV (resme bakarak alttaki ile ayni degil, ozellik de belirtilmemis fazla)
    POWERSONIC ART1000 = 92 $ + KDV
    CASPER 1000VA = 95 $ + KDV
    1000VA MASTERGUARD GUARDLINE = 98 $ + KDV
    MGE NOVA 1100 AVR = 114 $ + KDV (bu galiba Merlin Gerin marka )
    TUNÇMATİK DIGI-TECH 1200VA = 119 $ + KDV (yine fazla bir bilgi yok)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DJouneyt -- 27 Mayıs 2006; 19:42:37 >

• quote:

Orjinalden alıntı: alperian

APC, MERLIN GERIN, SIEMENS bunlar en baba ups üreticileridir.ups teki vidaları bile kendileri üretirler. fiyatları yüksektir. fakat kalitelidirler.

aküler hakkında bilginiz yoksa çıkış yükü ile dayanma süresi arasında orantı kurmaya kalkmayın . 1 pc yi 10 dakika götüren bir ups 2 pc de 5 dakika götürmesi imkansız dır. akülerin karakteristikleri farklıdır. akülerden çekilen akım düştükce sistemi besleme süresi beklenenden daha fazla olur. tersi doğrudur.
    evimdeki ups 750 VA lık çin malı bir şey içindeki 7 ah lık aküyü çıkartıp 24 ah akü taktım. dayanma süresi 15 dakikadan 75 dakikaya çıktı. bunu bazı özel şartlar doğrultusunda yaptım.
    şartlar neler
    pc tam gaz çalışırken ups için yük göstergesi %50 gösteriyordu.
    akü şarj akımı 1Amper. daha büyük akü takamazdım çünkü sarj olmazdı.

Yüksek dayanma süresinden ziyade dalgalanmalara karşı ne kadar koruyor o da önemli. Zaten yüksek dayanma süresi için çin ups ler bile yeterli. Tabi elektrik kesintisinde devreye girme hızı yüksek olanlar yeterli. Ama dalgalanmalara karşı koruma için yeterli değil. 24AH aküyü kaça aldın? ups + akü çok hesaplı değil sanırım.

• quote:

adsl modem 15W gibi bir şey çeker.
    laptoplar 80W ı geçmez. pc vb. bağlamayı düşünmüyorsanız. 300VA cihaz bile işinizi görür. (sadece dediklerinizi bağlayacaksınız.) destekleme süreside içindeki aküye bağlı olarak 30 dakikadan aşağı olmaz.

[sizer]## UPS İle İlgili Her Şey (Kesintisiz Güç Kaynağı) ## [ANA KONU]
    hxtp://img139.imageshack.us/img139/2396/default325al.jpg resimdeki ups 450VA içinde 12V 4,2Ah akü var sadece zoom x5 modemi iki saat çalıştırmıştı.

iyiymiş. modemde laptopta düşük voltajda doğru akımla çalışan cihazlar. bunların adaptörlerini devreden cıkartıp UPS nin aküsünden besleyebilsem çok daha uzun süre enerji verir galiba. ups de aküden alıp 220 volta cıkararana kadarki olan kayıpları da önlemiş olurum. modem 7.5 volt, 150 miliamperle çalışıyor. laptop:15 volt, 3 amperle.. yani uygun akü bulursam, bunları pil gibi kullanabilirim sanırım. ne dersiniz??? (laptopa batarya al daha iyi diyebilirsiniz belki ama malesef bulamadım)

• @ DJouneyt
    verdiklerin içinden alınabilecek en uygun POWERCOM IMD-1000AP. güzel özellikleri olan bir cihaz. cihazı teknik olarak incelemek isterdim.
    @asprin
    aküyü şirket toptan alıyordu. bende içlerinden bir tane almıştım. fiyatı şimdi nedir bilemem. işyeri değiştirdim.
    @lebu
    teknik bilgin ve cesaretin varsa istersen yapabilirsin. ups aldın mı ups ten kaynaklı çıkıştaki cihazlarda bir arıza oldu mu ups i satan sorumlu olacağı için. laptop unu riske atmak senin ellerinde.
    akülerden dc voltajdan dc voltaja dünüştürücüler var fakat ups gibi ucuz değildir.
    çoğu laptop bataryaları sadece bataryadan oluşmuyor. batarya nın daha efektif kullanımı için içlerinde özel sarj deşarj devreleri mevcuttur.

sadece laptop bataryaları ile uğraşan birisi vardı compex fuarında da görmüştüm. internette web sitesi de vardı. google kullanarak bulabilirsiniz. Adresini kaybettim.

• quote:

@ DJouneyt
    verdiklerin içinden alınabilecek en uygun POWERCOM IMD-1000AP. güzel özellikleri olan bir cihaz. cihazı teknik olarak incelemek isterdim.

eyvallah, benim de aklima yatan o gibi, yalniz hepsiburada'da 550 W ve Modem korumasi oldugu, tel. korumasi belirtilmemis, resmi sitesinde ise ag korumasini opsiyonel olarak sunuo ve standart RJ11 giris ve cikisi oldugu yazio!! hepsiburada tel.le modemi karistirio bence, peki 550 W olsa ups, sistemimi max.da calistirirken el. kesintisi veya dalgalanmaya karsi etkili olabilecek mi??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DJouneyt -- 29 Mayıs 2006; 19:56:57 >

• bazı notebooklarda görmüştüm aynı soket hem telefon hemde ethernet jack leri ile uyumlu. bu soketlerde o tip olması lazım. hem network koruması hem de telefon koruması olarak kullanılabiliyor. daha önceki yazımda da belirttiğim gibi cihazı alırken sizin fikrinizi etkilemesin.
  • Powercom kullanıcıları bizlere voltaj dalgalanmaları konusunda bilgi verebilirler mi? Yani voltaj dalgalanmalarını ne kadar düzeltebiliyor?
  • bu voltaj dalgalanmasını line interactive ups ler düzeltmez.
    bu tip upslerde kademeli regülasyon (voltaj yükseltme yada alçaltma) vardır.
    şebeke voltajı 190V altına düştüğü zaman cihazın içinden bir röle devreye girerek çıkışındaki voltajı girişe göre 20 V artırarak bir düzenleme yapar.
    aynı şekilde şebeke giriş voltajı 240V üzerine çıkınca da çıkışındaki voltajı girişe göre 20 V azaltarak çıkışa verir.

yani şebeke voltajı düştü 180 V oldu ups ın çıkısındaki voltaj 200V olur.
    giriş voltajı 170 oldu. çıkışı 190 V olur.
    giriş voltajı 250 oldu çıkış 230 olur.
    yani basit olarak giriş şebeke voltajına göre sizi bir merdiven basamağı gibi bir aşağı bir yukarı kaydırır.

gerçek bir voltaj düzenlemesi istiyorsanız servo regülatörler var onlardan alabilirsiniz. hatta elektronik regülatörler var onlara da bakabilirsiniz.

param var diyorsanız online ups alın. çıkış voltajları, giriş voltajı ne olursa olsun tertemiz 220 V 50 Hz tir.

satın alırken bir ek bilgi daha vereyim. bu bilgi biraz teknik bilgidir.
    giriş voltajı çalışma aralığı na bakmak sizin kullancağınız bölgeye göre önem arz edebilir.
    mahallenizdeki şebeke voltajları hep düşük ise 190-180V gibi ups hep yükseltme kademesinde kalacaktır. bu yüzden giriş voltajı çalışma aralığı yüksek olan upsler tercih edin. bu bilgi bir çok yerde yazmaz.
    piyasadaki çoğu upste bu giriş voltajı çalışma aralığı 160V-260V tur.
    şebeke voltajı bu aralığın dışına çıkınca ups elektrikler kesilmiş gibi davranarak devreye girip aküyü tüketmeye başlar. devreden çıkması için voltajın 170V üzerine ve 250V altına düşmesini beklerler.(en az 2 saniye süresince)
    binada klima veya ısıtıcı lar var ise şebeke voltajı da düşük ise klima devreye girdiğinde ups devreye girebilir.(sonra tekrar devreden çıkacaktır.)

aklıma gelmişken bir bilgi daha vereyim. belki binanızda jeneratör vardır(uzun süreli kesintiler yaşıyorsunuzdur ) line interactive ups lerin bir çoğu jeneratör sevmez. girişine jeneratör bağlanınca sapıtan upsler olabilir. bu jeneratörün verdiği elektriğin kalitesi ile ilgili bir konudur. jeneratörünüz var ise ups i satın aldığınız yere(daha iyisi üreticiye) danışın.

• arkadaşlar yazdığınız cevapların hepsi doğal olarak pc için. ben ise 50 inç lik Sony 3LCD tv için voltaj dalgalanmaları ve elektrik kesintileri için en uygun nasıl bir UPS kullanmalıyım. çünkü bu tür elektrik dalgalanmaları garanti dışı olduğu için bötle bir korumaya ihtiyaç duyuyorum
  • Benimde bir sorum olacak. Yeni taşındığım evimde (öğrenci evi) voltaj la ilgili bir sorun yaşadığımı sanıyorum. Mesela CRT monitöüm çalışırken ince bir tiz sesi çıkarıyor eski evde yoktu bu ses servise sordum voltaj dandır dendi ve monitörüm 2 kere arıza yaptı ki philips 190P40 gibi kalitesi yüksek bir ürün.. Bunun yanında PSU um bozuldu durup dururken pc küt diye kapanıyor farklı bir evde farklı bir pc ye taktım ordada aynı sorunu yapıyor 4 ayda antec 480W ım bozuldu bunuda voltaja bağlamaktayım.

Haklımıyımdır?

Bana bir UPS lazım ama elektik yokken çalışsın diye değil gelen voltajı düzenlesin diye evdeki tv gibi ürünlerin çalışmasın da sorun yok voltajda çok büyük poblem olduğunu sanmıyorum. Ayrıca ani voltaj dalgalanmaları olmuyor voltaj sanıyorum ki ya hep düşük yada hep yüksek.

Öneriniz? (mümkünse marka model vererek)

Bu arada en iyisi online ups biliyorum ama ev kullanıcısı için pek alınabilecek gibi değiller...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sarpuli -- 15 Haziran 2006; 9:00:24 >

• Arkadaşlar normal sistemler için 1200 lükler idealdir aynı zamanda diyelimki 3-5 dak sonra pc yi kapatacaksınız
    ewde başka elektronik DVD 37 ekran TV nebilim yarım 1 saat kullanacağınız bir UPS herzaman işe yarar
    buda 1200 veya 2000 olmasına bağlı 1200 lük altında hiç ups düşünmeyin elektrik kesintisinde en azında 2 adet
    11 w yakan tasarruf lambası taksanız o bile 1-2 saat idare eder..
  • quote:

bu voltaj dalgalanmasını line interactive ups ler düzeltmez.
    bu tip upslerde kademeli regülasyon (voltaj yükseltme yada alçaltma) vardır.
    şebeke voltajı 190V altına düştüğü zaman cihazın içinden bir röle devreye girerek çıkışındaki voltajı girişe göre 20 V artırarak bir düzenleme yapar.
    aynı şekilde şebeke giriş voltajı 240V üzerine çıkınca da çıkışındaki voltajı girişe göre 20 V azaltarak çıkışa verir.

yani şebeke voltajı düştü 180 V oldu ups ın çıkısındaki voltaj 200V olur.
    giriş voltajı 170 oldu. çıkışı 190 V olur.
    giriş voltajı 250 oldu çıkış 230 olur.
    yani basit olarak giriş şebeke voltajına göre sizi bir merdiven basamağı gibi bir aşağı bir yukarı kaydırır.

gerçek bir voltaj düzenlemesi istiyorsanız servo regülatörler var onlardan alabilirsiniz. hatta elektronik regülatörler var onlara da bakabilirsiniz.

param var diyorsanız online ups alın. çıkış voltajları, giriş voltajı ne olursa olsun tertemiz 220 V 50 Hz tir.

satın alırken bir ek bilgi daha vereyim. bu bilgi biraz teknik bilgidir.
    giriş voltajı çalışma aralığı na bakmak sizin kullancağınız bölgeye göre önem arz edebilir.
    mahallenizdeki şebeke voltajları hep düşük ise 190-180V gibi ups hep yükseltme kademesinde kalacaktır. bu yüzden giriş voltajı çalışma aralığı yüksek olan upsler tercih edin. bu bilgi bir çok yerde yazmaz.
    piyasadaki çoğu upste bu giriş voltajı çalışma aralığı 160V-260V tur.
    şebeke voltajı bu aralığın dışına çıkınca ups elektrikler kesilmiş gibi davranarak devreye girip aküyü tüketmeye başlar. devreden çıkması için voltajın 170V üzerine ve 250V altına düşmesini beklerler.(en az 2 saniye süresince)
    binada klima veya ısıtıcı lar var ise şebeke voltajı da düşük ise klima devreye girdiğinde ups devreye girebilir.(sonra tekrar devreden çıkacaktır.)

aklıma gelmişken bir bilgi daha vereyim. belki binanızda jeneratör vardır(uzun süreli kesintiler yaşıyorsunuzdur ) line interactive ups lerin bir çoğu jeneratör sevmez. girişine jeneratör bağlanınca sapıtan upsler olabilir. bu jeneratörün verdiği elektriğin kalitesi ile ilgili bir konudur. jeneratörünüz var ise ups i satın aldığınız yere(daha iyisi üreticiye) danışın.

Ben giriş voltajıyla çıkış voltajını karşılaştırmayı kastetmiştim. Söylediği gibi koruyabiliyor mu?

Ayrıca verdiğin bilgiler için teşekkürler.

• Bana cevap yokmu?
  • Tavsiyeleriniz hala beklenmekte...
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.