Şimdi Ara

Apartmanda yaşama saçmalığı ! (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
157
Cevap
2
Favori
19.573
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
91 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Kimse kimsenin zevkine ve tercihlerine karışamaz . Diktatörmüsün nesin .

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • krstarica kullanıcısına yanıt
    Bahcesehire gelicek misin sonradan yapilan bir yer bos arsalara yapilan villalara da bakarsin hem olcersin. Zeytinburnu veya arelin oralar gibi degil hem

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hedef2020 kullanıcısına yanıt
    Tercanı çok duydum bizimkilerden ama hiç gitmedim, birgün çantamı alıp gezmek istiyorum bütün Erzincanı özellikle Kemaliyeyi gezmeyi çok istiyorum umarım gerçekleşir.
    Saygılar sevgiler.

• çünkü türkiye sömürgeci devletlerin tarlasıdır. köylerin kırsal yerleşim yerlerinin yok edilmesi elbette boşa değil. bizi kutu kutu evlere yerleştirip birim alandan daha fazla verim edecekler. aynı tarla gibi yani. önce kendi kendine yeten yaşam modelini yok ettiler. sonra da bizi olabilecek en muhtaç hale getirdiler.
    bugün soğanı patatesi bile ihraç eder olduk. oysa biz çocukluğumuzu meyve ağaçlarının tepesinde geçirirdik o beğenmediğiniz gecekondu mahallelerinin arasında...
  • Milyonluk daire olan sitede oturuyorum.
    Üst komşu halı silkeler, apartmanın içinde asansörde sigara içer, bağıra bağıra kavga ederler.

• Bizim ev müstakil garajda bahçede var ama bu seferde sorun çıkıyor yine. Bahçeye çöp atan mı dersin garaj kapısının önüne araba çeken mi dersin. Yani kısaca zihniyet değişmedikçe böyle evinde olsa huzurun olmuyor.

• Çünkü müstakil ev olan ülkelerde Trabzonlu müteahhitler üremiyor.

• "Amerikanın ve Avrupanın çoğu yerinde evler müstakil"

Bunu holywood filmlerine bakarak mı söylüyorsunuz arkadaşlar.

New Yorka gidelim bakalım şehir merkezin yahut merkeze yakın lokasyonlarda kaç tane müstakil ev var. He yok değildir ama olanlarda bizim istanbuldaki yalılar gibi, milyon dolarlık site villaları gibidir.

Şehir büyüdükçe toprağı değerlendirmek için yerleşim boyuna yapılıyor.

Bizim filmlerde gördüğümüz yaşam alanlarının çoğu şehir merkezi değil. Bizdeki anadolu ilçeleri yahut ilçeler arası toprak alanlarda sadece ev bazında kümelenmeler düşünün. Yani adam gitmiş ahmetli ilçesi ile mehmetli ilçesi arasında 100 tane villa dikmiş, hepsi bahçeli müstakil.

Birde amerikanın yüzyıllardır var olan bir yerleşim olduğunu düşünmeyin, halen daha 1850-1900 yapımı eski mimaride evler olan mahalleler var çok merkezde olmadıkları için bu hallerini koruyabilmişler diye tahmin ediyorum.

Yani sadece internet ve film-dizilerde bu konuda fikir sahibi olmamız doğru değil fikrindeyim.

• Xreleave kullanıcısına yanıt
    Hayır hocam internetten ve filmlerden görmedim . Halamlar belçikada yaşıyorlar ve oradan biliyorum , evlerinin ve evlerinin çevresinin fotoğrafını atmışlardı . Ayrıca gayetde merkezi biryerdi , lise filanda vardı . Amerika konusunda ise emin değilim . Komik gelecek ama bu konuyu açmak google earth'te gezinirken aklıma geldi .

• .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RustyCohle -- 11 Ocak 2021; 23:19:39 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Xreleave

"Amerikanın ve Avrupanın çoğu yerinde evler müstakil"

Bunu holywood filmlerine bakarak mı söylüyorsunuz arkadaşlar.

New Yorka gidelim bakalım şehir merkezin yahut merkeze yakın lokasyonlarda kaç tane müstakil ev var. He yok değildir ama olanlarda bizim istanbuldaki yalılar gibi, milyon dolarlık site villaları gibidir.

Şehir büyüdükçe toprağı değerlendirmek için yerleşim boyuna yapılıyor.

Bizim filmlerde gördüğümüz yaşam alanlarının çoğu şehir merkezi değil. Bizdeki anadolu ilçeleri yahut ilçeler arası toprak alanlarda sadece ev bazında kümelenmeler düşünün. Yani adam gitmiş ahmetli ilçesi ile mehmetli ilçesi arasında 100 tane villa dikmiş, hepsi bahçeli müstakil.

Birde amerikanın yüzyıllardır var olan bir yerleşim olduğunu düşünmeyin, halen daha 1850-1900 yapımı eski mimaride evler olan mahalleler var çok merkezde olmadıkları için bu hallerini koruyabilmişler diye tahmin ediyorum.

Yani sadece internet ve film-dizilerde bu konuda fikir sahibi olmamız doğru değil fikrindeyim.
    Amerikada bir kaç istisna şehir disinda yerlesim alanlarinin hemen hemen hepsi mustakil country/town house dedikleri evlerden olusur. Genelde evler tek katli veya 2 katli olur. Bahçeleri oldukça geniş olur. New york ciddi bir istisnadir ve Manhattaın hemen disindaki bolgelerde yine bu dedigim tarzda evler cogunluktadir. Los angelıs gibi devasa bir sehir bile yatay yerlesmistir.

Bu sekilde yerlesim tabiki bir zenginlik gostergesidir. Metre kare basina dusen insan sayisi az oldugu icin daha cok alt yapi harcamasi gerekir. Adamlar atiyorum 10.000 donumluk yol, elektrik, su, kanalizasyon, internet doseyecekken mecburen 100.000 donum dosemek zorunda kaliyorlar.

Ulasim arabasiz tam bir eziyet amerikanin bu sehirlerinde. Araban varsa da bu sefer de park ucretleri seni yildiracaktir.

Gelelim mustakil evin avantajlarina. Ben de bir sitede mustakil bir evde oturuyorum. Rabi siteden siteye evden eve bu çok degisir. Ancak genel olarak mustakil evlerin cok daha sessiz ve huzurlu oldugu soylenebilir. Trafik ve komsu gurultusu yok denecek kadar az olur. Evinde istedigin kadar gurultu yaparsin. Bahcende huzur bulursun, toprakla ugrasip stresini atsrsin. Yesillik gorup mutlu olursun. Asansor denen igrenc cihaza binmen gerekmez. Sirf luks bi yerde yasayayim die araplarla dolu bir residanzsta oturman gerekmez.

Ancak bakimi cok zordur. Ozellikle buyuk bir mustakil evse dis cephenin masraflariz icerdeki masraflarz evin her turlu tesisat ve alt yapisinin masrafi sana bakar. Temizligi daha zordur. Evin icinde merdiven olmasi her ne kadar daha fazla özel alan ve farklilastirmaya izin tanisada, merdiven cikmak eziyet haline gelebilir.

Ama suan birisi bana apartman mi mustakil evdemi yasamak istersin derse cevabim cok net mustakil ev olur. 10 yili askindir mustakil evde yasiyorum, gecen yillarda is dolayisiyla bir rezidansta kaldim istanbulda 1.5 yil, benim icin buyuk kabustu. Araplar, cocuk gurultuleri, avm gurultusu, yol gurultusu, asansor bekleme, otoparkin havasiz ve sigara kokusu. İgremc bir deneyimdi.

• amcam bu gün üst komşu coğcuğunu vurdu :)
  • Apartmanda yaşamasını öğrenememiş tipler yüzünden böyle sıkıntılar çıkıyor. İlk taşındığımızda üstümüzden 6m2 halı silkerlerdi hem de haber bile vermeden, kapı pencereniz açık mı diye de sormazlardı. Hemen söyledik o zamandan beri silkmezler. Yan bloktan da yaparlardı onu da hallettik. Gerektiğinde bilmeyene nasıl yaşaması gerektiğini öğretmek şart. Fakat bazıları öğrenemiyor eğitilemez tipler de var. Millet panjurla kapalı balkonda yemek pişiriyor kokusu bizim eve doluyor. Kapı pencere açamaz olduk. Kalabalıktan uzak müstakil ev forever İmkanı olan müstakil ev kiralasın veya alsın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: krstarica

Saçmalamışşsın, villada yaşıyorum. Arel üniversitenin olduğu Tepekent yazarsan çıkar internette. 3-5 dönümlük arazideki müstakil garajlı evler.

Övmek için övüp, yermek için yermeyin. Türkiye, Amerika gibi sonradan kurulan bir ülke değil. Orası proje ülkesi. Avrupa'da da bitişik nizam var. Yunanların medeniyeti, mimarisi, dünyadaki bütün milletlerden eskidir ona bakarsan. Onlarda bitişik nizam yaşıyor. Adamların yapıtları sayesinde bugün boşuna dünyanın en turistik adalarından , Santorini, Mikonos, Rodos gibi adalara sahipler.

Amerikan evleri tam tersi, plastik prefabrik kaplamadan yapılma, kutu gibi evler tek avantajları, apartman dairesi gibi üstüste değil de yayılmacı gitmişler. O da bahsettiğim proje ülke ve düzen olması sebebiyle.

Sen 2000 yıllık yapıları olan istanbulda nereye yapıyorsun o düzeni. Birçok yer kıymetli ve eski tarihi yapılara sahip. Zeytinburnundan tut, eminönüne çoğu yerde 60 yıllık yapılar var.

Türkiye'nin genelinde de yapılaşma ve mimari berbat buna kabulum. Medeniyet anlamında bir çizgi faydası yok burada yaşayanların. İstanbulu çirkinleştirdiler. İnsanlar medeniyetsiz hayvan ona laf etmem. Ama gidip de boklu Amerikan evlerini beğenmeyin. Amsterdamı beğenirsiniz laf etmem de Amerika ne?

Alıntıları Göster
    Ne kadar boş yapmışssın sen öyle bay bilmiş.

• 7 yılda 5 kere taşınan biri olarak bezdim apartman hayatından

en güzeli beykoz taraflarında müstakil bir ev tutmak
  • kukaraça kullanıcısına yanıt
    O sorun benim de dikkatimi cekiyordu. 1-2 Milyon TL 'ye villalar var, hemen dibinde bir tane daha, onun yanında bir tane daha.. müteahhitler sinekten yağ çıkartmaya calışıyor onları anlarım da, 1-2 Milyon TL'siyle sinek olmayı kabullenenleri hiç anlamam.

• Beyklikdüzü facia tam. Hele kavvvaklı diye bir yeri var. dersin iç anadolu ücra köy yolu. Birde vadi mi ne varmış. daha bitecek. bir yerinden de lağım geçiyor:) Tam OSB beylikdüzü. TAM. Yakuplu bitti zaten. full trafik. koyun otluyordu koyun. yerlisiyim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kıyamet Senfonisi

Ne kadar boş yapmışssın sen öyle bay bilmiş.

Alıntıları Göster
    Amerikan şakşakçısının dediğine bak hele ağrına gitmiş. avatarından ne olduğun belli
  • Vadiyi biliyorum hocam . Bu sene inşaası bitecek yazıyor tüm afişlerde . Ama 2019 un bitmesine az kaldı ve henüz birşey yapılabilmiş değil benim gördüğüm kadarıyla .

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.