Şimdi Ara

Apartmanda yaşama saçmalığı !

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
157
Cevap
2
Favori
19.573
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
91 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Biz mecburmuyuz üst veya alt komşunun sesini çekmeye ? Ayrıca her sabah kapıyı hayvan gibi kapatıyor herkes , onun sesine uyanıyoruz . 2 Asansörü de çağırıyorlar ve ikisini 10 dakika bekletiyorlar , hayvan gibi bağırınca geri gönderiyorlar . Amerikanın ve Avrupanın çoğu yerinde evler müstakil , bizim ülkemizde neden apartman şeklinde yapılanma oldu ? Müstakil şekilde neden yapılan(a)madık?
    Zaten millet olarak medeniyetten bihaberiz , 60 tane medeniyetten haberi olmayan insan bir araya gelince böyle saçmalıklar ortaya çıkıyor . Halı silkeleyenmi dersin , sigara izmaritini camdan bizim balkona atanmı dersin ; hepsi var .

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Yatay mimari için;
    - Düşük nüfus yoğunluğu, boş müsait arazi gerekir(İstanbul ve çok dağlık bölgeler hariç Türkiye uygun)
    - İyi bir karayolu ağı gerekir(Türkiye uygun)
    - İyi bir toplu taşıma altyapısı veya ucuz araç + ucuz yakıt gerekir(Maalesef bu noktada rezalet durumdayız, kolay kolay da düzelmez)
    - Talep gerekir(Maalesef insanlar bütün ömrü boyunca yaptığı birikimi kıytırık apartman dairesine gömüp, bununla övündüğü sürece talep de olmayacak)
    Amerikada bir kaç istisna şehir disinda yerlesim alanlarinin hemen hemen hepsi mustakil country/town house dedikleri evlerden olusur. Genelde evler tek katli veya 2 katli olur. Bahçeleri oldukça geniş olur. New york ciddi bir istisnadir ve Manhattaın hemen disindaki bolgelerde yine bu dedigim tarzda evler cogunluktadir. Los angelıs gibi devasa bir sehir bile yatay yerlesmistir.

Bu sekilde yerlesim tabiki bir zenginlik gostergesidir. Metre kare basina dusen insan sayisi az oldugu icin daha cok alt yapi harcamasi gerekir. Adamlar atiyorum 10.000 donumluk yol, elektrik, su, kanalizasyon, internet doseyecekken mecburen 100.000 donum dosemek zorunda kaliyorlar.

Ulasim arabasiz tam bir eziyet amerikanin bu sehirlerinde. Araban varsa da bu sefer de park ucretleri seni yildiracaktir.

Gelelim mustakil evin avantajlarina. Ben de bir sitede mustakil bir evde oturuyorum. Rabi siteden siteye evden eve bu çok degisir. Ancak genel olarak mustakil evlerin cok daha sessiz ve huzurlu oldugu soylenebilir. Trafik ve komsu gurultusu yok denecek kadar az olur. Evinde istedigin kadar gurultu yaparsin. Bahcende huzur bulursun, toprakla ugrasip stresini atsrsin. Yesillik gorup mutlu olursun. Asansor denen igrenc cihaza binmen gerekmez. Sirf luks bi yerde yasayayim die araplarla dolu bir residanzsta oturman gerekmez.

Ancak bakimi cok zordur. Ozellikle buyuk bir mustakil evse dis cephenin masraflariz icerdeki masraflarz evin her turlu tesisat ve alt yapisinin masrafi sana bakar. Temizligi daha zordur. Evin icinde merdiven olmasi her ne kadar daha fazla özel alan ve farklilastirmaya izin tanisada, merdiven cikmak eziyet haline gelebilir.

Ama suan birisi bana apartman mi mustakil evdemi yasamak istersin derse cevabim cok net mustakil ev olur. 10 yili askindir mustakil evde yasiyorum, gecen yillarda is dolayisiyla bir rezidansta kaldim istanbulda 1.5 yil, benim icin buyuk kabustu. Araplar, cocuk gurultuleri, avm gurultusu, yol gurultusu, asansor bekleme, otoparkin havasiz ve sigara kokusu. İgremc bir deneyimdi.
  • Yalitim onemli.Suan ki oturdugum evinde aylar sonra tasinacagim evinde yalitimi iyi seviyede.Ses konusunda hicbir zaman rahatsiz olmadim.Turkiyede mustakil evde yasarsan soyulursun.Ben korkarim acikcasi.Apartman bu konuda daha iyi.Hali silkeleme gibi bir kekoluk yapan hic gormedim burada.Asansor konusundada hic sorun yasamadim.Yasadiginiz semtten kaynakli bir sorun olabilir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • gold5555 G kullanıcısına yanıt
    Hocam beylikdüzünde yaşıyorum . Apartman kurallarında yasak olmasına rağmen haftada 2 kez halı silkeyen bir kadın var , her seferinde uyariyoruz ama özür dileyip tekrar yapıyor .

• Çok isterdim müstakil amerikan tarzı evde yaşamak. Önde garaj ve arkaya doğru uzanan bir bahçe. Çatı katında odam falan ama türkiye bura yapılaşma çarpık ve hala köylü tarzı yeni binalar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • geçen baktım adam balkondan aşağı tırnak kesiyor.abi napıyosun sen dedim.zaten en üst katta,aşağıdaki birsürü insanın evine gidebilir.bu daha hiçbirşey.tokilerde oturuyoruz,tofaşcılar mı dersin binanın etrafında köpek besleyen mi dersin(adamı uyutmuyorlar).binaların arkasına tarla,hurdalık yapmış herifler.motorlarını binanın neredeyse içine sokacaklar.yobaz bi herifi de yönetici yapmışlar.ulan param olsa da kurtulsam şurdan.büyük hayalim müstakil evde yaşamak
  • Muteahhitler vizyonsuz olursa boyle yapilanmalar cikiyor ortaya

• Cevabi basit. Mesela istanbul gibi bi sehirde 16-17 milyon insan yasiyor, bircok avrupa ulkesinin bu kadar nufusu yok. Bu kadar insani nasil mustakil evlere sigdiracaksin? Sadece istanbul degil bircok yerde bu boyle. Fazla nufus ve carpik kentlesme dolayisiyla bu durumdayiz. Eminim herkes ister mustakil bahceli evde yasamayi, bahcede kopek beslemeyi.

• Amarikanin gozunu seveyim bee filmlerde bile asik oluyorum ev duzenlerine. Burada villalar var ama hepsi dip dibe. Bizim insanimiz 1 metre alani bile bos birakmaz. Gecmisten gelen sosyokulturel ve sosyoekonomik yasamla alakasi olsa gerek.

• GR33K kullanıcısına yanıt
    Hocam halamlar belçikada yaşıyor , inanın şuana kadar 6 7 kere ev değiştirmişlerdir ; hepsi müstakil ve geniş bahçeliydi .

• Hedef2020 kullanıcısına yanıt
    Hocam sorunda o zaten , niye müstakil bir evde oturmam için zengin olmam gerekiyor ?

• Heyea kullanıcısına yanıt
    Hocam o kadar insanin yaşamasının sebebi köyden kente büyük göç dalgasıdır . Çiftçilere çektirmediği dert kalmadı devletin , çiftçilerde tarlayı arsayı bırakıp büyük şehirlere göçtü . Kısacası bu kadar nüfus sıkışmasının sebebi küçuk kasaba/köylerden büyük kentlere göçtür .

• kukaraça kullanıcısına yanıt
    Bırakmaz tabii hocam . Bütün hepsi mutahitlerin suçu . Adamlar 1 metre boşluk bırakmayarak 10 daire daha sigdiriyor ve parasına bakıyor .

• bence binalar sahiplerine teslim edilmeden yapı denetim binalara gelip ses geçirkenlik testi yaptırmalı ses yalıtım zorunlu da olsa mütahitler onunda bir bipneliğini bulur.

kartalda maltepe müstakili bırak kocaelinde düzgün semtler de bile yok.

eve taşınmadan üst katta emekli olduğuna emin değilsen o eve girmeyeceksin bu ülkede ..

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yatay mimari için;
    - Düşük nüfus yoğunluğu, boş müsait arazi gerekir(İstanbul ve çok dağlık bölgeler hariç Türkiye uygun)
    - İyi bir karayolu ağı gerekir(Türkiye uygun)
    - İyi bir toplu taşıma altyapısı veya ucuz araç + ucuz yakıt gerekir(Maalesef bu noktada rezalet durumdayız, kolay kolay da düzelmez)
    - Talep gerekir(Maalesef insanlar bütün ömrü boyunca yaptığı birikimi kıytırık apartman dairesine gömüp, bununla övündüğü sürece talep de olmayacak)
  • sen sadece apartman içerisinde gürültü varsa öpte başına koy bizde apartmanda herkesin küçük çocuğu var aşağıda toplanıyorlar ve24 saat kendini yırtarcasına bağırıyorlar uyarmak fayda etmiyor zaten. havalar soğuk olunca dışarı çıkamıyorlar sesler kesiliyor ama havalar iyiyken kafa beyin bırakmıyorlar.şu anın parasıyla 550.000 tl lik lüks görünümlü 2 senelik bir apartmandayım ve bina herşey çok güzel ama ses yalıtımı sıfır. biri osursa rahatça duyarsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ghostweb -- 12 Eylül 2019; 21:29:55 >
    Hocam nerede var istanbulda merkezi yerlere yakın olarak ? Müstakil evde oturucaz diye hayattan kopmamam lazım , okul var iş var . Senin 250.000 tl lik müstakil ev dediğin istanbulun dışındadır . Ayrıca müstakil evdir ama gecekondu gibidir .

Hocam ABD de orta halli bir aile , insan gibi bir yerde , insan gibi bir müstakil evde oturabilir bence .

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.