Şimdi Ara

AM4 Anakartlar Konusu (22. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.310
Cevap
108
Favori
48.950
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
238 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2600 almayı düşünüyordum çekirdekler artıyor performans artıyor baya iyi geliyor.

AM4 Anakartlar Konusu
  • djoguzhan55 kullanıcısına yanıt
    Bütçeniz bu ürünleri almaya yetecek seviyede ise Zen 1 çekirdekli "işlemciler ve anakartlar" tamamen ar-ge parasını çıkarmak, pazardan ufak pay kapmak, yeni gelen çekirdekler ile performansın nasıl artacağını göstermek için güzel geçiş ürünleriydi. Malum oyunlarda fx performanslarından sonra zen 2 alın aldırın demek yerine zen 1'in fena olmayan performansı üstüne zen 2 bence baya baya satacaktır. Bunlar sadece çekirdek ve hızlarını gösteriyor bir de. IPC vs ile gecikmeler bir detaylansın 2xxx serisine göre nasıl atlama olduğunu göreceğiz. Yani şu an internete düşenlere bakacak olursak ryzen zen 2 ile başlar diyeceğiz görünüyor. Anakartı ucuz ya da kafanıza göre almamanızı tavsiye ederim. Mosfet, vrm, soğutma vsleri detaylanmış modelleri takip etmenizi öneririm. Bu ya da yabancı forum kaynaklarında.
  • Ridianod kullanıcısına yanıt
    Öncelikle uyarınız teşekkür ederim şuan 6500 işlemcim var anakartımı ve işlemcimi satıp platform değiştirmeye verdim çekirdek ihtiyacımdan dolayı, ilk sayfadaki işlemcilerden eleme yapıp resimdeki gözüken anakartlar kaldı listemde ve aklımdan geçen X470 Gaming Pro Carbon geçiyor indirime girmesini gözlüyorum eğer o olmazsa x470 Gaming plus var aklımda, valla hocam 2600 bile 6500dan daha iyiyken gözümü yukarılara diktim ama çokta ileri gidemem 2600 f/p diye tercih etmiştim ama yeni işlemcilerde çekirdek fazlalığı var bilemiyorum valla kararsızım şuan.

AM4 Anakartlar Konusu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi djoguzhan55 -- 11 Mayıs 2019; 23:13:28 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: djoguzhan55

Öncelikle uyarınız teşekkür ederim şuan 6500 işlemcim var anakartımı ve işlemcimi satıp platform değiştirmeye verdim çekirdek ihtiyacımdan dolayı, ilk sayfadaki işlemcilerden eleme yapıp resimdeki gözüken anakartlar kaldı listemde ve aklımdan geçen X470 Gaming Pro Carbon geçiyor indirime girmesini gözlüyorum eğer o olmazsa x470 Gaming plus var aklımda, valla hocam 2600 bile 6500dan daha iyiyken gözümü yukarılara diktim ama çokta ileri gidemem 2600 f/p diye tercih etmiştim ama yeni işlemcilerde çekirdek fazlalığı var bilemiyorum valla kararsızım şuan.

Nanokatalog fiyatı gayet makul hocam. Pro Carbon tavsiye ederim.

https://www.nanokatalog.com/MSI-X470-Gaming-Pro-Carbon-Soket-AM4-AMD-X470-ATX-7B78-002R-Anakart,PR-1751507.html?gclid=CjwKCAjw5dnmBRACEiwAmMYGOftpX-weT3d7bdiY7Ti9B7QKkZvH3U8gjZsrfcokKLezrPncpqeXtxoCOPYQAvD_BwE

• djoguzhan55 kullanıcısına yanıt
    Önemli değil hocam. 2600 ile yürünebilir belki lakin zen 2 ryzen 3 leri bile gözden çıkarmamak lazım Cpu içinde mimaride nasıl bir iyileştirilmeye gidildi görmek lazım. Tabi şu an görünen dolar bazlı cpu ve yaklaşık mobo fiyatını dolar 7 lira olsa mesela diye hesaplayarak hangisi daha akıllıca olur diye hesaplanabilir. Dışardaki adam gibi 200 300 birim oynamıyor ki bizde. Zen 1 li sistem ile zen 2 sistem arasında 1000-1500 lira fark olacaksa buna değecek mi sorusuna kadar düşündürüyor bulunduğumuz durum. Bir de şimdi zen 2 ler gelince dh 2.el bölümü ile sahibinden hep x470 li ve 2.nesil işlemcili sistemler ile dolacaktır bence. Onları da takip etmeyi unutmayın. Garantili anakart ve işlemci kapılır o şekilde :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ridianod -- 12 Mayıs 2019; 2:57:34 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam sırf size yazmak için üye oldum, belli ki donanımdan iyi anlayan bir üstatsınız.
    Verdiğiniz bir grafikte -sıcaklık grafiğinde- yukarıdan ikinci sırada Asrock B450M-PRO4 vardı. Benim anakart için bütçem 600TL ve mATX bir model alacağım. Asrock B450M-PRO4 bu konuda güvenilir midir? Onayınızı almak isterim açıkçası.
  • Yukira Y kullanıcısına yanıt
    600 TL mATX için iki alternatif mevcut;

B450M-PRO4
    B450M GAMING PLUS

Pro4'ün avantajı APU OC yapacaksan daha düşük vsoc mosfet sıcaklığı elde edersin, m gaming plus'un avantajı vcore mosfette daha düşük vrm sıcaklığı elde edersin, 2 ram slotu bulunduğu için daha iyi ram overclocklu olur. Ayrıca genel olarak MSI'n bellek uyumluluğu daha fazladır.

Ryzen anakartlarda 4 ram slotu olmasının bir olumlu yanı yok çünkü ryzen bir sistemde asla 4 DIMM bellek kullanılmamalı(ram stabilite/uyumluluk sorunlarından dolayı). 2 Ram slotlu anakartlarada hem intel hem amd için geçerli daha iyi ram overclocklu olur; z390 apex, dark, x299 oc formula, dark gibi overclock için dizayn edilmiş ürünlerde üreticiler bu nedenle her zaman 2 ram slotu kullanır. Yani B450M-PRO4'ün 4 ram slotu olmasının B450M GAMING PLUS ile kıyaslarken bir avantaj yaratmaz çünkü dediğim gibi falzadan 2 slotu zaten kullanmayacaksın. B450M GAMING PLUS'ın 2 ram slotu kullanımasını asla olumsuz birşey olarak düşünme tam tersi özellikle ryzen için olumlu bir olay.

Yabancıların 75 birim vererek aldığı bu alt seviye ürünleri bizim 600 birim vererek almamız gerçekten çok üzücü. Daha iki yıl önce vatandan M8H'u 530 TL'e aldığımı hatırlıyorum, iki yılda nereden nereye geldik...
    https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/125827423

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 13 Mayıs 2019; 2:45:50 >

• Üstat bendeki anakart gigabyte b450 aorus pro, sizin çok sevdiğiniz bir anakart . Diyorumki bunun vrm soğutucusunun müsait yerlerine elimde bulunan heatsinkleri thermal bant ile yapıştırıp, push pin yerinede vida atsam bir faydası olur mu? Şu an 1600x le mutlu mesut kullanıyorum ama olası bir 8/16 veya üstü işlemci upgradeinde sıcaklık problemi olsun istemem.

• Eğer anakarta pushpini söküp, vida takmak gibi ciddi bir müdahele yaparsan ürünün ikinci el değeri düşer. Bu nedenle hazır X570, B550 çıkmamışken anakartı satıp düzgün bir ürün alman daha mantıklı.

İlla bir müdahelede bulunacaksan I/O portlarının üzerinde bulunan plastik parçayı çıkar, en azından vcore hs'nin bir kısmının üstü açılır. 0,005 dolar masraf yapmayacaz diye vidalı hs kullanmazlar gidip sırf daha güzel görünsün diye vidadan çok daha masraflı o gereksiz parçayı koyarlar üstüne üstlük bide hs'nin üstünü kapatıp zaten kötü olan hs yi dahada kötü hale getirirler...
  • AM4 Anakartlar KonusuAM4 Anakartlar Konusu

X570 Chipsetin 15W bir güç tüketimi olacak bu nedenle üreticiler PCH üstünde aktif soğutma kullanacak deniyordu, herhalde bu üst seviye modeller için doğru olacak çünkü X570 ACE modelinde de gizlenmiş bir fan gözüküyordu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 13 Mayıs 2019; 13:35:24 >

• her modüldeki fazlara birer de hi-side mosfet baglarsaniz toplamda 2 hi-side, 2 lo-side sonra daha heatsinklerin termal kapasitesini arttirirsaniz(yüzey alani ve baskiyi tam yaparak, termalpadi de daha yüksek wmk li model ile degistirerek) fena birsey olur.. hatta eliniz degmisken hocam, pwm controlleri de degistirip, double larida normal faza cevirirseniz, üf tomahawk/tuf pro falan parca parca edersiniz o anakartlari hocam :)

Saka bir yana, satip yenisini alma fikrine bende katiliyorum hocam orjinalini bozmadan satmak en mantiklisi.
  • No Way Out kullanıcısına yanıt
    Aklımda 4x4 Ram yapmak gibi plan vardı benim de. Şu an B350 Gaming Pro Carbon ile 2x4 Kingston 2666Mhz kullanıyorum. Açıkçası aynı Ramden 2 tane daha alıp 16GB'a yükseltme yapmayı düşünüyorum. Şimdi sizin mesajınızı görünce duraksadım. 4x4 Ram başımı çok mu ağrıtır? Çünkü bu dönemde 2x8 Ram almak gibi düşüncem yok gibi.
  • No Way Out kullanıcısına yanıt
    Hocam eski anakartlarımın birinde yapmışlığım var, anakarta ve soğutucuya zarar vermeden yapabiliyorum. Benimki biraz can sıkıntısından uğraş arama. Eğer adam gibi destekleyebilirse ryzen 3600 gibi bir işlemciye ilk etapta anakart değiştirmeden geçme planım var. Ama belli olmaz, belki set olarak satıp, set olarak alırım. O vakit kendime iş + sakatlık çıkarmayıp ilk çıkan ürünleri bekleyeyim.

• Mukarnas kullanıcısına yanıt
    Ben direkt enerji santrali kuruyim diyom, soğutma olarakta klima bağlarım . Yav işte can sıkıntısından iş arıyom kendime, yoksa boğuculara heat sink yapıştırmışlığım var . Para sıkıntı olmazsa kışa doğru bir kombo yapasım var.

• HaybridX kullanıcısına yanıt
    4 ramin uyumlu çalışması, birlikte stabil OC olabilmesi Intel'de bile 2 rame göre 2 kat daha sıkıntılıdır.

Hele Ryzen platformunda 4 tane bellek kullanmak tamamen hatalı.

Ayrıca bu durumdan bağımsız olarak tamamen aynı kod numaralı aynı ram kitinden bir tane daha alsan bile bellek chiplerinin farklı olma durumu mevcut.
  • quote:

Orijinalden alıntı: HaybridX

Aklımda 4x4 Ram yapmak gibi plan vardı benim de. Şu an B350 Gaming Pro Carbon ile 2x4 Kingston 2666Mhz kullanıyorum. Açıkçası aynı Ramden 2 tane daha alıp 16GB'a yükseltme yapmayı düşünüyorum. Şimdi sizin mesajınızı görünce duraksadım. 4x4 Ram başımı çok mu ağrıtır? Çünkü bu dönemde 2x8 Ram almak gibi düşüncem yok gibi.
    imzamdaki sistemde 4 ram toplam 32 gb 3200 mhz c14 sorunsuz kullanıyorum ilk 2 rami kit olarak 2017 de almıştım son 2 rami yine kit olarak 2019 da yani 1 ay önce aldım, sadece üretim tarihleri farklı. bence rami kit olarak almak daha sağlıklı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 14 Mayıs 2019; 8:39:28 >

• mito1172 kullanıcısına yanıt
    Kullandığınız bellekler ryzen platformu ile en uyumlu olan bellekler... Diğerlerinde aynı stabilite mümkün olmayacaktır.
  • nkvelioglu N kullanıcısına yanıt
    tabi o risk var saçma da olsa
  • 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.