Şimdi Ara

Wireless 20 mhz ile 40 mhz arasındaki fark nedir ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
1
Favori
70.375
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Modemimden 20 Mhz yerine 40 mhz wireless bant genişliğini seçtiğimde çok uzaklara gitsem bile 20 mbit gibi hızı tam kapasite alabiliyorum.

20 MHZ de ise dalgalı bir hız alıyorum.

Wifi network hızını ölçen program 20 mhz de max 144 mbit ölçerken 40 mhz de 300 mbit ölçüyor.

Bu 2 si arasındaki fark nedir ? Sağlığa zarar açısından biraz çekiniyorum. Yoksa bu yersiz mi ?

• Zaten mevcut farkı siz yazmışsınız.Çalışma frekansı tek kanalda 2.4Ghz bunun 140-300Mbps olmasının radyasyon yayılımı bakımından bir fark yoktur kanımca.Sadece kablosuz ağın band genişliğini ayarlıyorsunuz.20Mhz b/g 54-72-150mbps 40Mhz 300mbps N (draft) bağlantı sağlanıyor.
    Verici AP (erişim noktası) mesafe arttıkça band genişliğinde,sinyalin kalitesi ve gücünde düşüş olması normaldir.Yani günümüz modemlerin çıkış gücünün ortalama 4db (20 dbm) gücüne sahip olduğundan ve her ev/yapının birbirinden farklı olduğundan iki aynı modem birbirinden farklı mekanda test edildiğinde kapsama alanı ve iletim band genişliklerinden farklılıklar meydana gelecektir.Şahsen gece yatarken bazı günler adsl modemin kablosuz özelliğini (wi-fi on/off) açma/kapatma tuşuna basarak kapatarak sadece modem olarak çalışır bırakıyorum bazı günler tamamen kapatıyorum modemi gereksiz enerji tüketimi olmaması açısından.Malesef siz kapatsanız dahi çevrenizde onlarca kişi kablosuz cihaz kullanıyor evlerin içinden radyo sinyalleri gsm sinyalleri tv sinyalleri geçiyor.Bence düşünceniz yersiz değil...Fakat dikkatli kullanıldığı sürece ve bu tarz sinyaller uzun süreli maruz kalmadıkça problem oluşturmayacaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Devil1106

Merhaba,

Modemimden 20 Mhz yerine 40 mhz wireless bant genişliğini seçtiğimde çok uzaklara gitsem bile 20 mbit gibi hızı tam kapasite alabiliyorum.

Wifi network hızını ölçen program 20 mhz de max 144 mbit ölçerken 40 mhz de 300 mbit ölçüyor.

Bu 2 si arasındaki fark nedir ? Sağlığa zarar açısından biraz çekiniyorum. Yoksa bu yersiz mi ?

Zaten mevcut farkı siz yazmışsınız.Çalışma frekansı tek kanalda 2.4Ghz bunun 140-300Mbps olmasının radyasyon yayılımı bakımından bir fark yoktur kanımca.Sadece kablosuz ağın band genişliğini ayarlıyorsunuz.20Mhz b/g 54-72-150mbps 40Mhz 300mbps N (draft) bağlantı sağlanıyor.
    Verici AP (erişim noktası) mesafe arttıkça band genişliğinde,sinyalin kalitesi ve gücünde düşüş olması normaldir.Yani günümüz modemlerin çıkış gücünün ortalama 4db (20 dbm) gücüne sahip olduğundan ve her ev/yapının birbirinden farklı olduğundan iki aynı modem birbirinden farklı mekanda test edildiğinde kapsama alanı ve iletim band genişliklerinden farklılıklar meydana gelecektir.Şahsen gece yatarken bazı günler adsl modemin kablosuz özelliğini (wi-fi on/off) açma/kapatma tuşuna basarak kapatarak sadece modem olarak çalışır bırakıyorum bazı günler tamamen kapatıyorum modemi gereksiz enerji tüketimi olmaması açısından.Malesef siz kapatsanız dahi çevrenizde onlarca kişi kablosuz cihaz kullanıyor evlerin içinden radyo sinyalleri gsm sinyalleri tv sinyalleri geçiyor.Bence düşünceniz yersiz değil...Fakat dikkatli kullanıldığı sürece ve bu tarz sinyaller uzun süreli maruz kalmadıkça problem oluşturmayacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: SkyLord4u

quote:

Orijinalden alıntı: Devil1106

Merhaba,

Zaten mevcut farkı siz yazmışsınız.Çalışma frekansı tek kanalda 2.4Ghz bunun 140-300Mbps olmasının radyasyon yayılımı bakımından bir fark yoktur kanımca.Sadece kablosuz ağın band genişliğini ayarlıyorsunuz.20Mhz b/g 54-72-150mbps 40Mhz 300mbps N (draft) bağlantı sağlanıyor.

Alıntıları Göster
    Modemlerde bir ayar olsa da, hangi saatlerde wifi ın açık olacağına, hangi sattlerde kapalı olması gerektiğine karar verebilsek..
    Evin her yeri frekans oldu, baz istasyonlarına kızan bizler, ( ki onlar evdekilerden akıllı mesafeye göre çıkış gücü veridği için yakın olması iyi )
    Evde telsiz telefon
    Wifi modemler, komşularda da aynısı, Allah sonumuzu hayretsin :-)

• auzdil A kullanıcısına yanıt
    Modemlerin gelişmiş üst düzey modellerinde çalışma saat ve tarih/gün seçimi yapılabiliyor. Wifi nin belirli gün ve tarihlerde kapanmasını sağlayabilirsiniz. Zyxel ve TP-Link te mevcut.
  • Hhhh

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.