Şimdi Ara

Uzaktan Eğitim Hakkında Ne düşünüyorsunuz? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
172
Cevap
5
Favori
75.434
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: huzyin67

quote:

Orijinalden alıntı: [C_a_N_e_R]

Ben sakarya üni'de uzaktan eğitim okudum. Sanırım burdaki arkadaşları yanlış bilgilendirmişler. Sakarya üniversitesi, türkiye'deki en iyi uzaktan eğitimi sağlayan okuldur. Temeli sağlamdır. Sadece sınav zamanları yoğunluktan dolayı bazen sisteme giriş zorlaşabiliyor. Onun dışında telefon ile her türlü yardımı alırsınız. Okul ayrıca her ay kitap göndereceğiz diye birşey asla söylememiştir. Benim zamanımda dahi sadece senede bir CD göndereceklerini söylemişlerdi. Kitap gönderimi asla yapılmaz. Dersleri internet üzerinden alırsınız. Ama kendi başınasınız. Karşınızda bir hoca olmayacak. Herşeyi tek başına yapacaksınız. Başarırsanız mezun olursunuz.

caner pm attım sana.ayrıca arkadaşlar burda uzaktan eğitimi tartışıyoruz.aöf farklı bir konu.konuyu saptırmayalım lütfen.

yazacanmı kardeş sakaryayı?

• 1.si, açıköğretim fakültesi ile saçma bir kıyas yapan ben değilim.

mühendisliğin açık öğretiminin işlevsel olmayacağını vurguladım ve gereksiz bir tartışma çıkarıldı.

açık öğretim özel bir olay değildir, genel bir isimdir.
    anadolu üniversitesine has değildir,sadece ilk uygulayıcısıdır.

bu da uzaktan öğretimle aynı şeydir, boşuna çırpınmayın.
  • kararsızım.bakıyorum.araştırıyorum.
    quote:

Orijinalden alıntı: cobra 2

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: [C_a_N_e_R]

Ben sakarya üni'de uzaktan eğitim okudum. Sanırım burdaki arkadaşları yanlış bilgilendirmişler. Sakarya üniversitesi, türkiye'deki en iyi uzaktan eğitimi sağlayan okuldur. Temeli sağlamdır. Sadece sınav zamanları yoğunluktan dolayı bazen sisteme giriş zorlaşabiliyor. Onun dışında telefon ile her türlü yardımı alırsınız. Okul ayrıca her ay kitap göndereceğiz diye birşey asla söylememiştir. Benim zamanımda dahi sadece senede bir CD göndereceklerini söylemişlerdi. Kitap gönderimi asla yapılmaz. Dersleri internet üzerinden alırsınız. Ama kendi başınasınız. Karşınızda bir hoca olmayacak. Herşeyi tek başına yapacaksınız. Başarırsanız mezun olursunuz.

caner pm attım sana.ayrıca arkadaşlar burda uzaktan eğitimi tartışıyoruz.aöf farklı bir konu.konuyu saptırmayalım lütfen.

yazacanmı kardeş sakaryayı?

• quote:

Orijinalden alıntı: Galois_

quote:

Orijinalden alıntı: ThE_mAnIaC

quote:

Orijinalden alıntı: hashus1099

quote:

quote:

mühendisliğin açıköğretimi mi olurmuş?

bu işi ilk yapan ve 1 milyondan fazla öğrencisi olan anadolu üniversitesi mühendisliklere açmıyor bu işi, bir bildikleri vardır elbet.

aynı zamanda, bizim mmf hocalarıyla da konuştuğum kadarıyla, çok eleştiriyorlar bu uzaktan mühendislik sistemini.

Anadolu üniversitesinden mezun olunca aöf diploması alırsın.. sakarya'dan mezun olunca örgün öğretim diploması alırsın 4 yıllık fakülte mezunu olmuş olursun bu bahsettiğimiz uzaktan eğitimin Anadolu Üniversitesindeki aöf ile hiçbir ilgisi yoktur. Uzaktan eğitimin diğer adı karma eğitimdir, haftanın iki veya üç günü (üniversite belirler bunu) fakültede sınıflarda görülür dersler %70 Uzaktan %30 Okul şeklindedir. Derslerin ağırlığına göre zor dersleri okulda görürsün laboratuar dersleri falan gibi. (örnek verdim sayısal bölümlerden anlamıyorum)
    Bu arada puanları da baya yüksek kılavuza baktım Saü - Bilgisayar Mühendisliği (Uzem) en son 170.000. kişiyi almış.(2010 kılavuzu)

kardeşim yanlış biliyorsun.

aöf iktisat mezunusun mesela,

anadolu üniversitesi'nden iktisat okumuş gibi, örgünlerle aynı diplomayı alırsın.

haftada 2 ya da 3 gün derslere de girme şansın var.

Fakülte yazmıyor ama

evet sadece mezun olduğun bölüm yazıyor işletme, iktisat gibi, normal diplomalarda ise iktisadi ve idari bilimler fakültesi - işletme, iktisat vs. yazar. derslere girme olayı da ancak profesörlerden izin alırsan girebilirsin. Benim bahsettiğim uzaktan eğitim'de ise belli günlerde yapılan dersler zorunludur yani girmek zorundasın yoklama alınır.

@hashus1099 Türkiye'de AÖF sadece Anadolu Üniversitesi'nde var bu yüzden aöf'den mi örgün'den mi mezun olduğu çok açık belli oluyor. Anadolu Üni.'nde Örgün'den mezun olunca İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi yazar.

Erzurum Atatürk üniversitesi aöf açtı.Diğer üniversiteler de kendi aöflerini açacaklar.Aöf sistemi değişiyor yök özel üniversitelerle anlaşarak aöf okuyanların derslere girmesini sağlayacak.Bu sistem uzaktan eğitimle aöf farkını ortadan kaldıracak.Bu sistemi avrupa birliği bologna kriterleri dayatmasıyla yapmak zorunda kalıyorlar.Daha masraflı bir eğitim olacak.Uzun zamandır yök'e aöf sistemini avrupa birliğine uydurun uyarıları geliyormuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Indigo -- 25 Temmuz 2010; 22:06:03 >

• uzaktan ögretimin açıkögretimden şu farkı var bizde bir arkadaş için araştırdık ama o istanbul üniversitesi düşünüyor istanbul üniversitesine baktınız mı bilmem ama şimdi anadolu üniversitesin dediginizde hele ki işletme iktisat maliye gibi bölümlerde mezunum dedinizde herkes hemen açıkögretim mi der o diplomada isterse sadece mezun oldugunuz bölüm yazsın şimdi epey araştırma yaptık günlerdir uzaktan ögretim ama diyelim ki istanbuldasınız gidip hocalardan izin alırsanız derslere girebiliyorsunuz bazısı ,izin veriyormuş bazısı vermiyormuş bu tabiki hocadan hocaya fark ediyor ama çogunlukla derslere giriyorlarmış bir iki kere gidersiniz izin vermez sonradan hoca sizi fark etmez bile sanki okadar ögrenci arasında yüzünüzümü haırlayacak sonra internet üzerinden bazı günlerde online hoca yardımıyla ders anlatılıyormuş ben size link vereyim siz oradan bakın arkadaşlar burada böyle uzun anlatmakla olmaz istanbul üniversitesndeki bölümler şunlar
    işletme

gazetecilik

halkla ilişkiler ve tanıtım

radyo televizyon ve sinema

türk dili ve edebiyatı

maliye

ekonometri

bilgisayar ve ögretim tek ögretmenligi

çalışma ekonomisi endüstri ilişkiler

ilahiyat
    http://uzaktanegitim.istanbul.edu.tr/

şunuda ekleyeyim harç parası biraz fazla senelik neredeyse en az 1.600 1.700 ödüyormuşsun 2. ögrt gibi düşünün ama mezun olunca diyelim ki bilgisayar mühendisligiyse örgün ögretimden mezun olanla aranda hiçbir fark olmayacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shinedown -- 25 Temmuz 2010; 22:30:30 >

• quote:

Orijinalden alıntı: pesaction

hiç tavsiye etmem 2008 yılında sakarya üniversitesine yazıldım uzaktan eğitimle ilgili. Bana her ay düzenli kitap gönderilecek cd gönderileceğini söylediler göndermediler. verdikleri kullanıcı adı ve şifre ile sisteme giriş yapılacak dediler istanbula döndüm verdkleri şifre yanlışmış giremedim sisteme. Telefon açıyorum şifreyi değiştiremiyolarmış sakaryaya çağırıyolar tekrar. Yani çok b*ktan bişey.

Normal 4 yıllık açık öğretime yazıl daha iyidir.

isim neydi senn tanırım belki bu arada bende 2008 de girip bölümü dondurdum tekrar girdim sınava benmle beraber yaklaşık 10-15 arkadaş bu seçimi yaptı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakan-_- -- 25 Temmuz 2010; 22:41:32 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Shinedown

şunuda ekleyeyim harç parası biraz fazla senelik neredeyse en az 1.600 1.700 ödüyormuşsun 2. ögrt gibi düşünün ama mezun olunca diyelim ki bilgisayar mühendisligiyse örgün ögretimden mezun olanla aranda hiçbir fark olmayacak

ben hiçbir mühendislik için bunu düşünmüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hakan-_-

quote:

Orijinalden alıntı: pesaction

hiç tavsiye etmem 2008 yılında sakarya üniversitesine yazıldım uzaktan eğitimle ilgili. Bana her ay düzenli kitap gönderilecek cd gönderileceğini söylediler göndermediler. verdikleri kullanıcı adı ve şifre ile sisteme giriş yapılacak dediler istanbula döndüm verdkleri şifre yanlışmış giremedim sisteme. Telefon açıyorum şifreyi değiştiremiyolarmış sakaryaya çağırıyolar tekrar. Yani çok b*ktan bişey.

Normal 4 yıllık açık öğretime yazıl daha iyidir.

isim neydi senn tanırım belki bu arada bende 2008 de girip bölümü dondurdum tekrar girdim sınava benmle beraber yaklaşık 10-15 arkadaş bu seçimi yaptı.

dondurmaktaki amacınız neydi?derslerin zorluğu?sınavlardan geçme zorluğu?

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

bu işi ilk yapan ve 1 milyondan fazla öğrencisi olan anadolu üniversitesi mühendisliklere açmıyor bu işi, bir bildikleri vardır elbet.

aynı zamanda, bizim mmf hocalarıyla da konuştuğum kadarıyla, çok eleştiriyorlar bu uzaktan mühendislik sistemini.

Anadolu üniversitesinden mezun olunca aöf diploması alırsın.. sakarya'dan mezun olunca örgün öğretim diploması alırsın 4 yıllık fakülte mezunu olmuş olursun bu bahsettiğimiz uzaktan eğitimin Anadolu Üniversitesindeki aöf ile hiçbir ilgisi yoktur. Uzaktan eğitimin diğer adı karma eğitimdir, haftanın iki veya üç günü (üniversite belirler bunu) fakültede sınıflarda görülür dersler %70 Uzaktan %30 Okul şeklindedir. Derslerin ağırlığına göre zor dersleri okulda görürsün laboratuar dersleri falan gibi. (örnek verdim sayısal bölümlerden anlamıyorum)
    Bu arada puanları da baya yüksek kılavuza baktım Saü - Bilgisayar Mühendisliği (Uzem) en son 170.000. kişiyi almış.(2010 kılavuzu)

kardeşim yanlış biliyorsun.

aöf iktisat mezunusun mesela,

anadolu üniversitesi'nden iktisat okumuş gibi, örgünlerle aynı diplomayı alırsın.

haftada 2 ya da 3 gün derslere de girme şansın var.

Fakülte yazmıyor ama

ne yazıyor o zaman?

Uzaktan Eğitim Hakkında Ne düşünüyorsunuz?

diploma örneği.

İktisat Fakültesi yazıyor. Normalde iktisat bölümü, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi nin altında verilir.

• quote:

İktisat Fakültesi yazıyor. Normalde iktisat bölümü, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi nin altında verilir.

görme sorunun mu var?
    adam "fakülte yazmıyor" demiş.
  • quote:

quote:

görme sorunun mu var?

Onu yazan zaten benim :) İktisat bölümünün mevcut olduğu resmi olan fakülte yazmıyor manasında dedim.
  • quote:

quote:

quote:

görme sorunun mu var?

Onu yazan zaten benim :) İktisat bölümünün mevcut olduğu resmi olan fakülte yazmıyor manasında dedim.

kardeşim koskoca "fakülte yazmıyor" yazmışsın ne yapayım?

• c

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muhsinerabet -- 5 Ocak 2011; 12:42:37 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mrabel

Sakarya üni matematik birinci sınıf öğrencisiyim uzaktan eğitim end. müh. okuyanlardan bilgi aldım mezun olunca aynı diplomayı alıosun fiyat farkı var haftada 2 gün okul var. bu sene tekrar sınava girdim ben uzaktan eğitim bilgisayar müh yazcam . uzaktan müh olmaz diyenlere söleyim normal müh okuyan arklarım var haftada 2 gün gittikleri oluo okula ünide herşey kendinde bitiyor çalışırsan başarırsın bence.

bazı bölümlerde derse girme zorunlulugu var çünkü sonuçta mühendislik okuyor adam hocadan dinlemeden 10 senede bitirir istekli ögrenci hemen hemen derslerin çoguna giriyor hocalar bu konuda sıkıntı çıkarmaz boş buldugunuz yere oturacaksınız sadece harçlar biraz yüksek
  • güncel......
  • quote:

valla yanlış bilgilendirme falan olduğunu sanmıyorum.
    mühendislik eğitiminde, uzaktan, laboratuvarsız bir dönemin yararlı olacağını sanmıyorum.

hocalara danışamamak da cabası.

Yanlış biliyorsun, Türkiye'deki uzaktan eğitim veren üniversitelerin Lisans bölümleri laboratuvarsız değil.

Sakarya ve Karabük üniversitesinde uygulanan uzaktan eğitim Ahmet Yesevi'deki gibi tam uzaktan eğitim değildir.

Sakarya Üniversitesi bunu karma eğitim olarak adlandırmış ve sistemi şöyle tanıtmış:

- Karma Öğretim dersleri ile, I. ve II. öğretim dersleri arasında bir fark bulunmamaktadır, her üç öğretimde aynı dersleri görmektedir.

- Karma Öğretim %30 örgün, %70 uzaktan olmak üzere yürütülmektedir.

- I. ve II. öğretim ile Karma Öğretim arasındaki en önemli fark, derslerin işleniş şekli ve derslere devam şeklinde ortaya çıkmaktadır. I. ve II. öğretim derslerinin tamamı sınıf ortamında yapılırken, Karma Öğretim derslerinin sadece %30'a karşılık gelen kısmı Cuma ve Cumartesi günleri sınıf ortamında yapılmaktadır.

Karabük Üniversitesi Bilgisayar Müh. uzaktan eğitim için açıklamalar:
    http://kbuzem.karabuk.edu.tr/?id=5&no=5

Merak edilenler:
    http://kbuzem.karabuk.edu.tr/?id=14

Karabük Üniversitesinin reklamını yapmıyorum, Sakarya üniversitesinin bu tarz linklerini bulamadım.
    --------------------------------------------
    Tam olarak emin olmamakla birlikte bu üniversitelerin bu eğitim şeklini kazandığınız zaman bulunduğunuz
    ildeki üniversiteden bölümünüzün laboratuvar ortamında verilen derslerini(%30 örgün) alabiliyorsunuz diye biliyorum.
    Kazanan birkaç arkadaş bu dediğimi destekleyen şeyler söylemişlerdi,tabi gözümle görmediğim için emin olamadım. Bunu araştırın.

Her ne olursa olsun aldığınız diploma örgündekiyle aynıdır, işte karabük üniversitesinin diploma örneği:
    http://kbuzem.karabuk.edu.tr/images/diploma.jpg

Harçları da yaklaşık olarak yıllık 2000-3000 TL arasıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi virs -- 26 Temmuz 2010; 15:48:39 >

• hiç okuyan gözüyle gören yok mu ?
  • h

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muhsinerabet -- 5 Ocak 2011; 12:44:21 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mrabel

quote:

hiç okuyan gözüyle gören yok mu ?

sakaryada okuyanlara sordum girenler memnun normal müh. lere yetmiyorsa puanın eğer yazmalısın bence.

peki dersler yine mühendislik fakültesinde mi veriliyor? bende kamu yönetimi yazmayı düşünüyorum (uzaktan eğitim)
  • quote:

Avrupada açıköğretim sistemiyle tıp eğitimi veriliyor... Tabi sistemi iyi işletmek gerek orası ayrı.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.