Şimdi Ara

Toki ev başvurusu mantıklı mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
129
Cevap
2
Favori
23.037
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ödeme gücü olan bir genç için, şuan oturma amaçlı değil sadece yatırım amaçlı, bu Toki'nin açıkladığı sosyal konut muhabbeti mantıklı mı?

Taksitler 6 ayda bir artıyormuş o sıkıntı. Ancak yine de ödeyebilirim diye düşünüyorum beni sıkıntıya sokmaz. Ancak buna rağmen mantıklı mı değil mi emin olamadım. Fikir alışverişi yapalım istedim.

Yer: İstanbul için.

• O proje tamamlanır mı tamamlanmaz mı tamamen karanlık. Böyle giderse o projeyi yürütecek parayı bile bulamaz hükümet. Verilen paraların da üstüne yatar. Borç para ile ekonomi çeviren bir ülkeden bahsediyoruz. Daha önceki projelerden hala toki bekleyip kirada oturanlar var. İktidar değişimi, moratoryum tehlikesi vs. Bence sakat yatırım.

Kaba bir hesapla;

250.000 ev için en az 2.000.000 Kişi Başvuru yapar

500TL Başvuru ücreti hesaplarsak > 1Milyar TL Yapıyor. Şu ekonomi de deli para

Kaldı ki tüm aşamalarını benim yaptığım bir şey için neden başvuru ücreti alınıyor anlamış değilim.

Ortalama Giriş Aidatına da 70.000TL Desek ( Ev bedelinin %10'unu giriş aidatı diye alacaklar)

250.000X70.000=17.5Milyar TL

Toplam 18.500.000TL ( 1Milyar Dolar yapar) Gelir elde edecekler 7-8AY içinde

Güzel tezgah valla.

Mantıklı bulmuyorum sebebini şöyle açıklayayım.

Birincisi memurlar 6 ayda bir Tüik'in tıraşlanmış rakamlarıyla bile en az %15-20 zam alıyor.

Bilinen bir diğer yanlış da ev fiyatları. 2+1 evler 608 bin, 3+1 evler 850 bin olarak açıklanmıştı. Ancak bu rakam büyük şehirler için geçerli değil. 2+1 evler 780 bin lira , 3+1 evler 950 bin liradan satılacak.

İkinci olarak da toki sayfasından aldığım bir alıntıya dikkat çekmek isterim. "Konutların adet brüt m2, net m2 ve fiyat bilgileri projenin ihalesi yapıldıktan sonra kesinlik kazanacaktır" Bu ne demek biliyor musunuz ? Başta açıklanan 608 bin diye bilinen (ki büyükşehirlerde öyle değil) rakam 2 milyon olarak belirlenebilir demek. Bunu anladığında vatandaş soğuk su içer artık.

Yukarıdaki elemanın Tokiye başvurduğuna eminim rakip azaltmak için saçmalamış. Hükümetin daha söz verip yapmadığı bir şey yok pekala geç yapabilir ama kesinlikle yapar. Hükümeti işgüzar kaba inşaattan dükkan daire satan mütahitlerle karıştırmayın. 1 sene sonra asgari ücretin ve diğer maaşlarında artacağını düşünürsek bu paralar pul gibi gelecektir. Bitcoinden sonra yapılabilecek en güvenli yatırım bence. Hükümet düşer diyenler rüya görmeye devam etsin adam şimdiden bu hamlelerle milyonların oyunu topladı. Şu an mevcut iktidar dışında gelecek hangi parti olursa olsun Türkiyeyi ne 1 günde ne 1 yılda ne de 10 yılda toplayabilir. Batan gemide ya bir olup suyu dışarı atacağız ve gemiyi tamir edeceğiz ya da filikalardan gemi performansı bekleyeceğiz.
  • Ödeyemezsen satarsın, zararın da muhtemelen olmaz. Ev yapılırsa kiraya verirsin. Aylık ödemeni ne kadarını kira karşılar şansına kalmış. Bu tip borca girmenin en güzel tarafı mecburen o parayı ödüyorsun ve sonuçta bir mülkün oluyor. Birikim yapamayanlar için çok iyi. Dolandırılmadıktan sonra kim parayı toprağa yatırmışta zarar etmiş? Ha ben parayı başka yerde çalıştırırım diyorsan başka.

• O proje tamamlanır mı tamamlanmaz mı tamamen karanlık. Böyle giderse o projeyi yürütecek parayı bile bulamaz hükümet. Verilen paraların da üstüne yatar. Borç para ile ekonomi çeviren bir ülkeden bahsediyoruz. Daha önceki projelerden hala toki bekleyip kirada oturanlar var. İktidar değişimi, moratoryum tehlikesi vs. Bence sakat yatırım.

• Yukarıdaki elemanın Tokiye başvurduğuna eminim rakip azaltmak için saçmalamış. Hükümetin daha söz verip yapmadığı bir şey yok pekala geç yapabilir ama kesinlikle yapar. Hükümeti işgüzar kaba inşaattan dükkan daire satan mütahitlerle karıştırmayın. 1 sene sonra asgari ücretin ve diğer maaşlarında artacağını düşünürsek bu paralar pul gibi gelecektir. Bitcoinden sonra yapılabilecek en güvenli yatırım bence. Hükümet düşer diyenler rüya görmeye devam etsin adam şimdiden bu hamlelerle milyonların oyunu topladı. Şu an mevcut iktidar dışında gelecek hangi parti olursa olsun Türkiyeyi ne 1 günde ne 1 yılda ne de 10 yılda toplayabilir. Batan gemide ya bir olup suyu dışarı atacağız ve gemiyi tamir edeceğiz ya da filikalardan gemi performansı bekleyeceğiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Heisenbergin asistanı -- 14 Eylül 2022; 19:52:22 >
  • Kentsel dönüşümde düdükledikleri binlerce insandan sonra hala hükümete güvenen varsa alsın.

• Heisenbergin asistanı H kullanıcısına yanıt

Akpliyim diye okudum.

• bobsantino kullanıcısına yanıt

Niye inanmıyosun kardeşim? Adamlar karadenizde egede gaz bulduk diye müjde verdi şu an doğalgazı bedavaya kullanıyorsun. Sanki sallıyo adamlar. Güneydoğuda da petrol buldular benzin neredeyse bedava. Adamlara dolandırıcı muamelesi yapmayalım lütfen. Gayet güvenilir insanlar.

• Gayer mantıklı.Ayda 3200 tl 240 ay taksit.20 yılda ödüyorsun ev sahibi oluyorsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dxdiag36

Gayer mantıklı.Ayda 3200 tl 240 ay taksit.20 yılda ödüyorsun ev sahibi oluyorsun.

Sabit 3200 değil zamanla artacak yalnız.

• Yorumlar için teşekkürler 

• Değil
  • Penguen Gunter kullanıcısına yanıt

Sen ödersin para çok

• Evet - hayırdan ziyade lütfen arkadaki mantığı ve sebebini açıklamaya çalışalım ki okuyanlar da faydalanır  

• Kaba bir hesapla;

250.000 ev için en az 2.000.000 Kişi Başvuru yapar

500TL Başvuru ücreti hesaplarsak > 1Milyar TL Yapıyor. Şu ekonomi de deli para

Kaldı ki tüm aşamalarını benim yaptığım bir şey için neden başvuru ücreti alınıyor anlamış değilim.

Ortalama Giriş Aidatına da 70.000TL Desek ( Ev bedelinin %10'unu giriş aidatı diye alacaklar)

250.000X70.000=17.5Milyar TL

Toplam 18.500.000TL ( 1Milyar Dolar yapar) Gelir elde edecekler 7-8AY içinde

Güzel tezgah valla.

• Vadeli Doviz Hesabinda olayinda oldugu gibi vardir bundada bir oyun. Devletin ipiyle kuyuya inen kuyudan cikamaz. Gec uyandilar bu isleri artik Jet Fadilla tosuncuklara birakmiyor kendileri yapiyorlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _turbo_ -- 15 Eylül 2022; 9:23:40 >
  • the__executioner__ kullanıcısına yanıt

yok ama olsa normal alınır 20 sene taksit çok taksit bitince yaşlanıyon sen birikmişle girersin

• _turbo_ kullanıcısına yanıt

Devleti zıt düşünme işte böyle yaparsan kaos olur. Daima tüm sistemlerin iyi işlediğini düşün

• Dostum 1 soru sorabilir miyim yanlış anlama ben anlamadığım için soruyorum.

Şimdi senede 2 defa memura endeksli artacak diyorlar ya.

608binlik eve çıktı diyelim bize 2280tl ödemem var. Bu senede 2 defa artacak olan ney. 608binlike v için kontrol imzaladık sende 1 kere atıyorum %10 zam yapıldı bu 608binlik ev 668binemi çıkacak. o zaman 601bin olucak ve ödemelerim 2280 değil de 2508 e mi çıkacak.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.