Şimdi Ara

Seagate Barracuda 2TB (ST2000DM001) sabit diskteki periyodik ses? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
171
Cevap
12
Favori
16.610
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ve burada paylaşılan linklere de baktım. Bu durumdan muzdarip bir dünya insan evladı var. Yani yalnız değiliz.
    Fakat anlamıyorum Seagate niye bu konuda hiç bir şey yapmıyor. Ve okuduğum kadarıyla da o APM olayını disable etmek pek de mantıklı bir iş değil gibi görünüyor. Ama bu ses de harddiske zarar veriyor mu orasını da çözebilmiş değilim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DoSöDoKöKo

geçenlerde artan disk kapastiesi ihtiyacım nedeni ile 7200rpm 64mb cache bellekli 2TB'lık bir seagate barracuda disk aldım
    bilgisayarımda aynı anda 2 tane daha western digital sabit diskim var ve onlar hiç ses çıkarmadan işlerini görmekteler

ancak yeni diski taktıktan sonra 2-3 dakika gibi belirli aralıklarla ancak en fazla 1-2 sn süren ve "cırt" veya "tırt" veya "zırt" diye benzetebileceğim :) sanki disk içindeki okuma yazma kafasının ileri geri hareketinden kaynaklanan bir ses geldiğini duyuyorum... kullanmaya başladığım ilk andan itibaren bu olay devam etmekte....

acaba benim gibi benzeri bir durumu yaşayan var mı?
    bunun nedeni ne olabilir?
    bu bir sorun mudur? yoksa normal bir durum mudur?

teşekkürler......

Hocam bende samsun 1TB vardı sizin bahsettiğiniz sesler geliyordu.Bende servisine gönderdim hdd yi.
    Samsung da böyle bir özellikten bahsedebilir miyiz?
    Böyle bir özellik samsung da varsa servise boşuna göndermiş oldum.

• aynı seri diskin 1tb olanı bende var .arasıra ve anlık olarak o "tik" benzeri ses benimkinden de geliyor. newegg deki yorumları okursanız orada da bolca aynı sesten bahseden var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lcdekran -- 23 Mayıs 2012; 23:32:27 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: lcdekran

aynı seri diskin 1tb olanı bende var .arasıra ve anlık olarak o "tik" benzeri ses benimkinden de geliyor. newegg deki yorumları okursanız orada da bolca aynı sesten bahseden var.

tik değil, cırt cırp cırp tarzında böceğimsi bir ses. kafa atmasına pek benzemiyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: poindexter

quote:

aynı seri diskin 1tb olanı bende var .arasıra ve anlık olarak o "tik" benzeri ses benimkinden de geliyor. newegg deki yorumları okursanız orada da bolca aynı sesten bahseden var.

tik değil, cırt cırp cırp tarzında böceğimsi bir ses. kafa atmasına pek benzemiyor

muhtemelen aynı sesten bahsediyoruz da tanımlamalarımız değişik.
  • quote:

quote:

quote:

muhtemelen aynı sesten bahsediyoruz da tanımlamalarımız değişik.

http://www.youtube.com/watch?v=kt6asKkMJq0

• quote:

AYNEN BU VİDEODAKİ SES..... aynısının tıpkısı....
  • quote:

Orijinalden alıntı: DoSöDoKöKo

quote:

AYNEN BU VİDEODAKİ SES..... aynısının tıpkısı....

aynen işte hacı, benim harddiskten de aynı zımbırtıyı her gün duyuyorum ;)
    bir şey soracağım sana, ben bu harddiski alalı 1 ay bile olmadı. Sen ne kadar süredir kullanıyorsun bu harddiski ve ne kadar süredir bu sesi duyuyorsun?

• quote:

aynen işte hacı, benim harddiskten de aynı zımbırtıyı her gün duyuyorum ;)
    bir şey soracağım sana, ben bu harddiski alalı 1 ay bile olmadı. Sen ne kadar süredir kullanıyorsun bu harddiski ve ne kadar süredir bu sesi duyuyorsun?

kullanmaya başladığım ilk andan itibaren bu ses var.......
  • çok ilginç ya.. seagate'in forumlarında bazıları bu sesle beraber saniyelik kasıntı falan yaşadığını söylüyorlar. Ben hiç kasma yaşamadım ses çıktığında. Sende de kasılma oluyor mu?
  • bendeki de aynı ses. ben bozuk sektör vermeye başlayan diğer diskimdeki dosyaları buna yedekledim ve öylece kenara kaldırdım. yani fazla kullanmadım. kullandığım süre içerisinde kasma vb. gibi bir durum farketmedim.
  • quote:

çok ilginç ya.. seagate'in forumlarında bazıları bu sesle beraber saniyelik kasıntı falan yaşadığını söylüyorlar. Ben hiç kasma yaşamadım ses çıktığında. Sende de kasılma oluyor mu?

aynı şekilde bende de bu kasılma oluyor.... özellikle disk üzerine kayıt yaparken çok bariz ve okuma sırasında yine belirgin....
    ben video düzenleme yaparken fullhd videoları işlerken birçok kere bu kasılma ile karşılaştım, tam da bu ses duyulduğunda kasılma oluyor.... ama dediğim gibi o sırada diske yazma veya okuma yapılıyor ise bu kasımayı yaşıyorsunuz.... diğer zamanlarda sadece ses duymakla kalıyorsunuz....
  • Benim imzamdaki seagate 500 gb (st500dm002) de cizirti gibi ses cikariyor.hd tune ile taradim ama bi problem cikmadi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

çok ilginç ya.. seagate'in forumlarında bazıları bu sesle beraber saniyelik kasıntı falan yaşadığını söylüyorlar. Ben hiç kasma yaşamadım ses çıktığında. Sende de kasılma oluyor mu?

Saniyelik kasılma, sesin çıkış mantığına çok uygun. Disk kullanılmadığı zaman kafa park konumuna geçiyor ve ses çıkmaya başlıyor. Kullanmak istediğinizde kafanın okuma/yazma konumuna geçmesi gerekiyor ve bu da ufak bir gecikmeye neden oluyor.
  • benim denemelerim sırasında seagate'in APM (advanced power management) gelişmiş güç yönetimi özelliğini devre dışı bıraktığımda hem bu sesi duymadım hemde okuma/yazma yaparken yaşadığım kısa süreli kasılmaları yaşamadım...
    ancak yukarıda verdiğim linklerdeki gibi hdparm ile sadece bilgisayar kapatılıp-açılana kadar bu özellik iptal edilebiliyor...bilgisayarı her açtığınızda bu komutu vermek zorundasınız.....
    ben APM özelliğini belli bir süre için değil "tamamen kaldıracak" bir çözüm arayışındayım artık....

bu arada bu diski diğerlerinden ucuz diye almıştım... ancak yine alacak olsam bu diski tercih etmem büyük ihtimal WD veya samsung (samsung disk bölümünü seagate aldı ama?) tercih ederim....
  • bende wd 250 var hiç ses çıkarmıyor. wd 1tb aldım. katırtı kuturtu gürültü hiç kesilmiyor . fiyatı uygun diye Seagate Barracuda 2TB ST2000DM001 almayı düşünüyordum. aslında düşük kapasiteli 2 hdd alıp raid yapmak gürültüye kesin çözüm galiba
  • Arkadaşlar kesin çözümü resimli olarak aşağıdaki konuda anlattım. Benim diskler kuzu gibi oldu

http://resim.donanimhaber.com/m_61863712/mpage_1/f_/key_//tm.htm#61863712
  • Benim western digitaldeki sorunda çözüldü.
  • Ayni ses bende de geliyordu
    garantiye gonderdim ...
    Bana bir disk gonderdiler ama degisti mi degismedi mi bilmiyorum :D
  • bendede seagate var videodaki 8sn de cıkan ses cıkıyor now yazan ses değil 4-5sn de bir videodaki 7-8. sn de çıkan ses geliyor
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.