Şimdi Ara

Seagate Barracuda 2TB (ST2000DM001) sabit diskteki periyodik ses? (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
171
Cevap
12
Favori
16.610
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaş benim seagetaden ses falan gelmiyor valla şansıma kaliteli birşey denk geldi Maşallah Nazar değmesin sonra
  • Uğultu alan var mı ? bende uğultu var gibi, bariz çalışma sesini duyuyorum
    başka seagate var samsung var hatta fan sesleri vs ama gidip o ses kulağıma geliyor
    daha sistem kurmadım canım sıkıldı valla.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ibraxi

Uğultu alan var mı ? bende uğultu var gibi, bariz çalışma sesini duyuyorum
    başka seagate var samsung var hatta fan sesleri vs ama gidip o ses kulağıma geliyor
    daha sistem kurmadım canım sıkıldı valla.

evet maalesef var. hassas kulağı olanlar sanırım duyar.

önce fanlardan sanıyordum ama hdd yi devre dışı bırakınca o ses kesiliyor.

geriye avunacak bir tek performansı ve o iğrenç eski hdd lerde ki takır tukur okuma sesi olmaması kalıyor

(bu arada sistemin fanları filan zaten sesliyse o dediğimiz sesleri duymayabilirsiniz, sistem zaten sessizse belli ediyor kendini)
  • Bu hdd'den alsam mı,napsam?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bu sorunu kökten çözdüm, meğer sebebi AHCI Link Power Management (LPM), Intel'in geliştirdiği bir güç yönetim teknolojisiymiş.

http://www.enpedi.com/2012/09/ahci-link-power-management-lpm-nedir.html

burada nasıl devre dışı bırakacağınız yazmış. ve şimdi disk kuzu gibi sessiz
  • quote:

Orijinalden alıntı: DoSöDoKöKo

geçenlerde artan disk kapastiesi ihtiyacım nedeni ile 7200rpm 64mb cache bellekli 2TB'lık bir seagate barracuda disk aldım
    bilgisayarımda aynı anda 2 tane daha western digital sabit diskim var ve onlar hiç ses çıkarmadan işlerini görmekteler

ancak yeni diski taktıktan sonra 2-3 dakika gibi belirli aralıklarla ancak en fazla 1-2 sn süren ve "cırt" veya "tırt" veya "zırt" diye benzetebileceğim :) sanki disk içindeki okuma yazma kafasının ileri geri hareketinden kaynaklanan bir ses geldiğini duyuyorum... kullanmaya başladığım ilk andan itibaren bu olay devam etmekte....

acaba benim gibi benzeri bir durumu yaşayan var mı?
    bunun nedeni ne olabilir?
    bu bir sorun mudur? yoksa normal bir durum mudur?

teşekkürler......

Hocam selamlar.
    Ayni sorun bendeki wd caviar green 2 tblik hddimdede ayni sorun var. Tirt tirt tirt tirt diye bazen otuyor. Ve dakikalarca gecmiyor. Son zamanlarda yaptiginda kasamin kapagini oynatiyorum ve susuyor. Kafayi yemek uzereyim.

• yaww benim kasadan sadece pc kapanacakken hafif bir cırt ses geliyor onun haricinde ses falan yok ohh miss gibi
  • quote:

Orijinalden alıntı: tda 1562q

yaww benim kasadan sadece pc kapanacakken hafif bir cırt ses geliyor onun haricinde ses falan yok ohh miss gibi

sistem kurulmuş ana disk şeklindeyse ses yapmıyor, depo olarak kullanıldığında yapıyor.
  • ses sıkıntı ya
  • cumartesi bende alcam bi tane green yada st001 bakalım ne olacak... aldığım gibi fw update yapışdırırım+ bad sec. taraması yaptırırım bakalım nolcak
  • Bu diski artık ben tavsiye etmiyorum, arada bir cizzıkkk diye bir ses yapıyor o neyse de şuan kasamda öyle bir motor uğultusu var ki sormayın gitsin. Geçen akşam üşenmedim tek tek fanları hdd'leri söktüm, hatta bu fanlar ne çok ses yapmaya başladı diye de hayıflanıyordum, meğer bizim 2 tb seagate uğultusuyla coşturuyormuş kasayı. Depo için kesinlikle wd green alınmalı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: GoldPunch

Arkadaşlar diskim bugün elime ulaştı. Performansı gerçekten çok iyi. En son FW yüklü gelmiş. Çalışırken sesini duymuyorum HDD'nin. Sadece PC tam kapanacakken cırt diye yarım saniye ses geliyor o kadar.

Test sonuçlarım;

Seagate Barracuda 2TB (ST2000DM001) sabit diskteki periyodik ses?

Aman hocam bağla o harddiski uçmasın . Maşallah SATA2 SSD performansında çalışıyor

• Arkadaşlar internette bulunan tüm programları denedim ama sorun çözülmedi benim bilmek istediğim acaba bu ses zararlı mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: poindexter

Ve burada paylaşılan linklere de baktım. Bu durumdan muzdarip bir dünya insan evladı var. Yani yalnız değiliz.
    Fakat anlamıyorum Seagate niye bu konuda hiç bir şey yapmıyor. Ve okuduğum kadarıyla da o APM olayını disable etmek pek de mantıklı bir iş değil gibi görünüyor. Ama bu ses de harddiske zarar veriyor mu orasını da çözebilmiş değilim.

Hocam aynı diskin 2TB modeli bende mevcut bu model de böyle bir ses yok... Seagate firmware güncellemesi çıkarttı sizin için... Benim diskimde zaten yüklü geldi...
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: 7Mhz

Evet oluyor ama çok düşük bir ses, sesi kısık ağustos böceği gibi. Çoğu zaman farkına bile varamıyorum.
    Bende zamanında araştırmıştım Seagate'lere özgü bir ses.

5900 devir olduğu için benzeri dedim zaten. Senin diskinin performans verilerini paylaşabilir misin (hdtune yeterli)?

APM disable ettikten sonra hdtune programını download ettim ve sonra dediğin testi yaptım
    (alttaki resimlerde disklerin model açıklaması detaylı şekilde yer alıyor, bağlantı SATA2'dir)

ilki seagate barracuda 2TB için (APM disable edilmiş hali, tırtlama yok )

ikinciyide meraktan WD 1TB Caviar Black için yaptım...

şimdi bu testlerin açıklaması nasıl olacak, yani ne anlama geliyor, ne sonuç çıkartabiliriz?

Hocam APM'yi nereden disabled ettiniz... Bende ses problemi yok ama performans kaybı var...

• 2006 idi galiba o yıldan beri seagate hdd kullanıyorum sata 2 120 gb ilk başlarda o ses geliyordu zamanla geçti yıl 2013 tık yok hdd de canavar gibi. başka bir disk te windows kurulu. 120 gb nin içine girmek için tıkladığımda disk çalışmaya başlıyor ve o sesi duyuyorum o tuhaf sesi fakat sadece tıklayıp çalıştıracak olunca bence sorun yok hdd yatıyor kullanılmadığında. wd almıştım 1 tb caviar black 1 yılda kafa attı olduğu yerde. 7 yıldır seagate i takmadığım farklı pc kalmadı başına gelmeyen kalmadı hala güvenip verileri onda tutarım :D dolayısıyla gideceğim 205 lira verip vatan a 1 tane 2 tb lik alacağım ve ölümüne kullanacağım :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lestet -- 5 Şubat 2013; 14:21:52 >
  • Arkadaşlar güncelleme yaparken böyle bir hata alan var mı bende başka?Çözümü nedir?Boot cd den de yüklemeye çalıştım gene yüklenmedi
  • selamlar yeni aldım bu disk ten ve firmware sürümü cc24 yazıyor acaba bu son çıkan sürümümü minimum 3 mb/s maximum 163mb/s yazıyor average da 110 mb /s

normal mi dir bu sorunlar acaba

bizim disk eski olduğu için mi güncelleyemiyoruz acaba ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lestet -- 7 Şubat 2013; 21:58:03 >
  • arkadaşlar 2tb için son firmware hangisi bende hala CC4C yüklü.

• quote:

SEAGATE DİSKLERİNİZİN FİRMWARE KONTROLÜ İÇİN AŞAĞIDAKİ SAYFAYI KULLANABİLİRSİNİZ.....

http://knowledge.seagate.com/articles/en_US/FAQ/207931en/?language=en_US&c=Topics%3AFirmware&fs=Search&pn=1

ben bu son güncelleştirmeyi yaptım ama yine sese devam ediyor ?
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.