Şimdi Ara

Scala ve T-Roc neden C segmenttir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
3.229
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Neden: İlk olarak Skoda Scala ile Kamiq için konuşursak aracın maliyetini düşürmek için Kamiq ile aynı banttan çıkabilecek şekilde dizayn etmişler. Hem de tutulmazsa üretimi hızlıca sonlandırmak için de fazla risk almak istememişler. Araç Golf boyutlarında, fiyat olarak normalde Polo ile yakın fiyatlarda. VW zaten Polo dehşet satılıyor diye Polo'dan müşteri çalabilecek bir araba çıkartmış.

Golf 8 ve Scala

Burada şimdi kendi parametlerime bakacağım. Forumda Egea'nın B segment kabul etmemizde temel ölçüt olarak aracın Linea'nın yerini alması, B segment 500L şasisine kurulması, C segment şasisine sahip olmaması ve aynı firmanın 2012'de C segment Viaggio çıkardığını, Egea'nın her anlamda daha küçük olduğunu, Bravo Sedan'ın yerini alan arabanın daha küçük olmasının mümkün olmadığını belirtmiştim.

https://forum.donanimhaber.com/golf-ile-egea-kiyaslayanlar-fia-egea-b-segmenttir-degerlendirme-tofas-ta-b-segment-sedan-demis--148304634

Firma da zaten 2013 ylında 2015'te B segment yapacağız demişti.

https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/tofas-tan-yeni-sedan-geliyor-24983597

Şimdi Scala'ya aynı objektiflikle bakıyoruz, Skoda'nın B segmentte hangi arabası var, Fabia. Fabia bitecek mi? Hayır bitmeyecek, Fabia 2022 gibi MQB'ye geçecek demek ki Scala B segment bir arabanın yerini almıyor.

Yine de B segmentte iki modeli olabilir mi? Olabilir. Devam edelim.

Skoda'ya bakıyoruz, Octavia C segment, Favoş'un torunu Feliş'in oğlu Fabia B segment, SuperB B segment. Burada Scala'nın görüldüğü üzere iyice Sedan formuna taşınmış ve epey büyümüş Octavia ile Golf arasında bir tampon araç olması istenmiş, aynı şekilde Fabia'nın emektar PQ-35 şasisi yerine MQB'ye kurulmuş. Zaten Polo ve A1 konfor, izolasyon, güvenlik gibi konularda C segment HB arabaların çoğundan daha fazla C segment arabalar. Megane IV Facelift , Focus IV gibi C segment kaliteli arabaları saymazsak Polo ve A1 çoğundan daha iyi.

Polo-Ibiza-A1 3 VAG 3 MQB (Not Polo bu hafta makyajlandı)

Scala'nın bu arabaların yanında yeri yok ama B segment Kamiq'le neredeyse aynı iç mekana ve çok benzer dış hatlara sahip olmaları yüzünden bu arabayı B segment gibi düşünenler olmuş. Mantık itibariyle B segment mantığı var ama ürün gamına bakarsak Polo ve Ibiza 1.0 atmosferik motorla başlıyor, Scala Golf 8 ile aynı motorla başlıyor, sadece benzinli olarak turbo benzinli 1.0 ve 1.5 seçenekler var. Golf R-Line gibi 1.5 150 PS Monte Carlo versiyonu da var. Ürün gamı bire-bir Golf 8.

Boyutlarını söylemenin anlamı yok, boyutlara bakarsak Taliant Megane'dan 3 santim fazla genişliği ile D segment oluyor.Scala ve T-Roc neden C segmenttir  Yine de söylersek Golf 8'den daha büyük bir araba.

Şasi olarak MQB A0'ın bir başka versiyonunu kullanıyor, Polo ve Ibiza ile tamamen aynı şasi değil ama Golf şasisi olan MQB değil, Golf 8 şasini kullanan araç yeni Skoda Octavia.

Yani bu araba Octavia'nın HB'deki boşluğunu dolduruyor ama Octavia'dan bozma bir araba değil, sürüş dinamikleri de kesinlikle daha zayıf olacaktır ama ürünün yerine bakarsak bu araba C segment, B segment arabalardaki güçsüz motorlar yok, baz donanımdan itibren hem EU hem TR Polo ve Ibiza'dan dolu bir araba.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-61960E1CE -- 3 Mayıs 2021; 16:20:39 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Scala / T-Roc için konu açılıyor, konunun büyük kısmı yine EGEA.

Bu sefer Egea'nın adı geçmez mi acaba diye giriyorum konuya, bakıyorum konu başlığında Scala/T-Roc yazıyor ama hedef yine Egea, hiç şaşırtmıyor.

Bu arada boyutları ve genel itibariyle Scala C sınıfı neyse o şekilde duruyor. Skoda hangi segmente yerleştiriyor bilmiyorum ama C HB araç alacak olsam seçeneklerim arasında Scala kesin olurdu.

Ek: Gazete küpürleriyle segment belirleyecek olursak burada da birkaç defa "compact" sınıf olduğu yazılmış. Ama tabi işimize hangisi geliyorsa.

https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/tofas-16-yil-sonra-egea-ile-tekrar-otomobil-ureticisi-oluyor-40107460

“Yalanın gücü doğrunun güçsüzlüğünden değildir. Yalan teşkilat kurmuş,doğru yalnızdır."

• T-Roc

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-61960E1CE -- 3 Mayıs 2021; 16:21:32 >
  • Ne para var adamda .Araç için arasak indirim yapar mısın diye ... Milyonluk araçlardır var Bin lira indirim yapar ancak .

• Basın açıklaması efsane

İlanlarda ki araçlarda Porsche. Golf, range vs. hepsi de premium.

• 2012 model hatasız boyasız pudra şekerli

• Scala Rapid'in yerine çıktı ve Rapid B olarak kabul ediliyordu....

• Kalite olarakta baz alındığında T-Roc B’dir denemez.

Benim boyutları sebebiyle C olarak bilinen corollamdan bile kat ve kat daha iyi işçiliğe ve malzeme kalitesine sahip.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi daswagen -- 15 Haziran 2021; 12:53:3 >
    < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Kardes bugune kadar binleece mesaj gordum bu forumda ama bu kadar bos vakti olani gormemistim vay arkadas derde bak

• Scala / T-Roc için konu açılıyor, konunun büyük kısmı yine EGEA.

Bu sefer Egea'nın adı geçmez mi acaba diye giriyorum konuya, bakıyorum konu başlığında Scala/T-Roc yazıyor ama hedef yine Egea, hiç şaşırtmıyor.

Bu arada boyutları ve genel itibariyle Scala C sınıfı neyse o şekilde duruyor. Skoda hangi segmente yerleştiriyor bilmiyorum ama C HB araç alacak olsam seçeneklerim arasında Scala kesin olurdu.

Ek: Gazete küpürleriyle segment belirleyecek olursak burada da birkaç defa "compact" sınıf olduğu yazılmış. Ama tabi işimize hangisi geliyorsa.

https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/tofas-16-yil-sonra-egea-ile-tekrar-otomobil-ureticisi-oluyor-40107460

“Yalanın gücü doğrunun güçsüzlüğünden değildir. Yalan teşkilat kurmuş,doğru yalnızdır."

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MÜŞAVİR -- 15 Haziran 2021; 13:52:44 >

• Daswagen v2 konu açmış. T-Roc nerde?

• Şimdi de scalaya mı sardın? Civic bitti, sıra bunlara geldi demek. Her gün yatarken acaba vw hazretlerini nasıl yüceltebilirim yarın diye düşünerek mi uyuyorsun? Gün içerisinde de herhalde vw servislerinden birinden aldığın üstünde logo olan tişörtle geziyorsundur sen.

• T-roc net B. Nokta

• İkisi de B sınıfı.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hangi segment olursa olsun
    Var mı faydası

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-4020D9D24 -- 17 Haziran 2021; 13:32:13 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • B segmenttir. T roc un malzrme kalitesi iyi diyen adam da carpilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: daswagen

Kalite olarakta baz alındığında T-Roc B’dir denemez.

Benim boyutları sebebiyle C olarak bilinen corollamdan bile kat ve kat daha iyi işçiliğe ve malzeme kalitesine sahip.

Konsolu pazarda satılan leğenler gibi T-Rocun Scala ve T-Roc neden C segmenttir 

• Scala rapidin yerine çıktı. B+ segmenttir. Yeni polo ile aynı şasi var. Golfte bağımsız suspansiyon varken scalada yoktur.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.