Şimdi Ara

Oda termostatı, Yalıtım, Tanımlar ve diğer Tasarruf önerileri (313. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6.976
Cevap
143
Favori
504.175
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 311312313314315
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ibocan_

Merhaba bir sorum olacak peteklerde eca trv takılı vanaları 3 te tutuyorum kombi derecesi 48c de
    mutfak 22c ,
    oturma odası 22-23c ,
    ç.odası 22c
    yatak odası 20,5c
    koridorda petek yok 21 -22c arası gidip geliyor
    sorum şu vanaların hepsi 3. kademede olduğu halde nasıl odalar bu sıcaklıkta oluyor ve trvler bazen fısss diye ses çıkartıyor sanırım kapatıyor vanayı
    3. kademe yanılmıyorsam 20c denk geliyor acaba acaba trvlerin yanlış takılma ihtimali var mıdır. görünen 3. kademe ama trv 4. kademede midir.

yatak odası kuzey cephe ve petek biraz küçük müdür ?
    bu petek sürekli sıcak mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: seko11

quote:

Merhaba bir sorum olacak peteklerde eca trv takılı vanaları 3 te tutuyorum kombi derecesi 48c de
    mutfak 22c ,
    oturma odası 22-23c ,
    ç.odası 22c
    yatak odası 20,5c
    sorum şu vanaların hepsi 3. kademede olduğu halde nasıl odalar bu sıcaklıkta oluyor ve trvler bazen fısss diye ses çıkartıyor sanırım kapatıyor vanayı
    3. kademe yanılmıyorsam 20c denk geliyor acaba acaba trvlerin yanlış takılma ihtimali var mıdır. görünen 3. kademe ama trv 4. kademede midir.

evet yatak odası kuzey cephe ve petek yetersiz kalıyor elimde 600x1000 dd plus petek var ama henüz vakit bulup taktıramadım.
    bu sabah şunu fark ettim (gece yatarken oturma odası ve mutfak trv kapatıyorum açık kalan ç.odası ve yatak odası ) odalarda termometre var termometreler 20c gösteriyor oturma odasının vanasını açayım dedim 2 ye getirdiğimde fıssss diye ses gelmeye başladı sanırım trv vanayı açıyor ama oda 20c ? trv de 2. 15c denk gelmiyor mu bir gariplik var gibi oturma odasını da çayım dedim trv 2 ye getirdim fıss lamaya başladı

• Koçtaştan linkteki ürünü aldım petek arkası için 24 TL' ye.. çift taraflı bantla uyguladım duvara.. baya kolay oldu.. sağlamda yapıştı..

malzeme kaliteli ince.. amaca uygun..peteğin göbek bölümüne uyguladım, kesme biçmeyle çok uğraşmadım.... dışardan görülmüyor. kötü görüntü yok..

Petek performansında kabaca % 8 gibi bir artış var.. ölçümleme teknik değil; amele/gözlem yöntemiyle..
  • ibocan_ İ kullanıcısına yanıt
    Hocam eca'nın tepki süresi 21 dk.Hatalı ölçüm payı aralığı 0.5 derece.Oda termostatı kadar hassas olmasını beklemeyelim.Sıvı sensörlü olması tepki süresini uzatıyor maalesef.
    Mennun değilseniz gaz sensörlü Danfoss ile değiştirebilirsiniz.Onun tepki süresi 13 dk.Yani yaklaşık olarak söylersek birisi saatte 3 defa komut veriyorsa diğeri neredeyse 5 defa komut verir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: THEATTRE35

Hocam eca'nın tepki süresi 21 dk.Hatalı ölçüm payı aralığı 0.5 derece.Oda termostatı kadar hassas olmasını beklemeyelim.Sıvı sensörlü olması tepki süresini uzatıyor maalesef.
    Mennun değilseniz gaz sensörlü Danfoss ile değiştirebilirsiniz.Onun tepki süresi 13 dk.Yani yaklaşık olarak söylersek birisi saatte 3 defa komut veriyorsa diğeri neredeyse 5 defa komut verir.

Anladım o zaman eca trv nin çalışma şekli normal yani oda termostatı var ama kullanmıyorum şuan kombi 48c de ev istediğim ısıda 21-22 aralığında günlük 7m3 yakıyor 24saat termostatı bağlasam hassas olduğundan daha fazla tasarruf edilebilir o zaman
    Eviniz güneş görüyor ise, yalıtımı da çok kötü değilse, kombinin gereksiz çalışmalarının önüne geçerek tasarruf edebilir.Gece uyku sıcaklığını da 19-20 gibi ayarlarsanız gece de bir miktar daha tassarruf edersiniz.Kendi evimde güneşin etkisi ile 11.00-15.00 arası kombi hiç çalışmıyor.Gece de yarım derece düşürdüm sıcaklığı 1 m3 farketti şu an gece tüketimi neredeyse.

• quote:

quote:

quote:

mutfak 22c ,
    oturma odası 22-23c ,
    ç.odası 22c
    yatak odası 20,5c

evet yatak odası kuzey cephe ve petek yetersiz kalıyor elimde 600x1000 dd plus petek var ama henüz vakit bulup taktıramadım.
    bu sabah şunu fark ettim (gece yatarken oturma odası ve mutfak trv kapatıyorum açık kalan ç.odası ve yatak odası ) odalarda termometre var termometreler 20c gösteriyor oturma odasının vanasını açayım dedim 2 ye getirdiğimde fıssss diye ses gelmeye başladı sanırım trv vanayı açıyor ama oda 20c ? trv de 2. 15c denk gelmiyor mu bir gariplik var gibi oturma odasını da çayım dedim trv 2 ye getirdim fıss lamaya başladı

Bence sizin TRVler çalışıyor ve normal ..
    TRVlerin olduğu yerdeki algıladığı sıcaklık ile odanın genel sıcaklığı arasında fark olduğu için..
    Verdiği tepkiler sizi yanıltabilir. Çok fazla kafa yormayın.. Kombiye yakın olan TRVleri bir tık daha kısabilirsiniz.
    En uzak petekleri ise bir tık yukarı alabilirsiniz.
    FISS sesi normal ses.. Danfoss var bende onda da oluyor..
    Siz sadece yatak odasındaki peteği büyütün. Bence tek sıkıntı orda gibi..

• quote:

Orijinalden alıntı: THEATTRE35

Eviniz güneş görüyor ise, yalıtımı da çok kötü değilse, kombinin gereksiz çalışmalarının önüne geçerek tasarruf edebilir.Gece uyku sıcaklığını da 19-20 gibi ayarlarsanız gece de bir miktar daha tassarruf edersiniz.Kendi evimde güneşin etkisi ile 11.00-15.00 arası kombi hiç çalışmıyor.Gece de yarım derece düşürdüm sıcaklığı 1 m3 farketti şu an gece tüketimi neredeyse.

Bugün oda termostatını tekrar takacağım bakalım sarfiyatta fark edecek mi 1m3 1 tl ye oda ayda 30 tl yapar az değil
  • quote:

quote:

quote:

quote:

mutfak 22c ,
    oturma odası 22-23c ,
    ç.odası 22c
    yatak odası 20,5c

Bence sizin TRVler çalışıyor ve normal ..
    TRVlerin olduğu yerdeki algıladığı sıcaklık ile odanın genel sıcaklığı arasında fark olduğu için..
    Verdiği tepkiler sizi yanıltabilir. Çok fazla kafa yormayın.. Kombiye yakın olan TRVleri bir tık daha kısabilirsiniz.
    En uzak petekleri ise bir tık yukarı alabilirsiniz.
    FISS sesi normal ses.. Danfoss var bende onda da oluyor..
    Siz sadece yatak odasındaki peteği büyütün. Bence tek sıkıntı orda gibi..

anladım hocam tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. yatak odasına bir petek eklemem lazım en kısa zamanda.

Hassas bir termostat ise dediğim gibi ev güneş görüyor ise ve yalıtım çok kötü değilse, gece uyku sıcaklığını da 19-20 civarı kullanırsanız faydası olur kanaatindeyim.

• Haklısınız gündüzleri 2m3 yakıyor 11:00-15:00 arası açmıyoruz gece 5-6 m3 trv ler 3. kademede bırakıyorum sadece 2 odanın yatak odası ve çocuk odasının odalarda 20c altına düşmüyor eca trv lerin tepkime süresi 21. dk olduğu için sanırım gece fazla yakıyoruz oda termostatını takarsam gece yatarken 19,5 set edersem 20 de kapanır 19 da açar kombiyi o zamanda tasarruf etmiş olur yanılmıyorsam ( general ht 300 ot)
    0.1 ve ya 0.2 hassasiyet ile çalışsa konfor olarak daha iyi olurdu ama, 0.5 de kötü sayılmaz.Bence bi deneyin.Akşamları da 21.5 yaparsınız yeterli olur.

Tepki süresi demek istediniz sanırım? 21. dk fabrika verisimi kendiniz mi ölçtünüz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: lamettrie

Tepki süresi demek istediniz sanırım? 21. dk fabrika verisimi kendiniz mi ölçtünüz?

Tepki süresi evet fabrika verisi 21 dk ama bence daha fazla gibi geldi çünkü vanayı 3. kademeye aldığımda oda 21c gösteriyor her iki termometreyle ölçtüğümde de aynı bu durumda vana kendisini kapatması lazım ama kapatmıyor ben vanayı 3 ten ikiye doğru yavaş yavaş aldığımda 2 nin ikinci çizgisinde fısss diyor sonra kapatıyor. Gerçi hiçbir ürünün fabrika verisine aldanmamak lazım :)
  • Arkadaşlar merhaba bana yardımcı olursanız sevinirim evim 100 metrekare dubleks yeni bina ve yalıtımı iyi 2+1 alt kattaki salon ve mutfaşa üst kattaki yatak odasına danfoss gaz tepkili trv taktırdım sadece üst kattaki çocuk odasına ve banyodaki havlupana taktırmadım en çok ısınan odaların salon ve yatak odası çünkü.çocuk odası daha soğuk oluyor burası daha çok ısınsın istedim sık kullandığımız yer salon mutfak.kombim bosch class 6000 w sıcaklığı 45 yaptım günlük gaz tüketimim 8-9 metreküp bunu daha aşağı çekmek istiyorum.salondaki trvleri verimli kullandığını düşünmüyorum salon sıcaklığı 21-22 derece civarında trveyi 3 yapsam yanmıyr 4 yapsam uzun yanıyr durmuyor ısı değişimi çok az diğer odalardakilerde böyle sorun olmuyor önce bu tüketimi trv ile çözmek istiyorum sizce ne yapmalıyım olmadı ot alayın diyorum hol sıcaklığı 20-21 arası salonda trv dursa ot yi hole taksam nasıl olur.ot konusunda da öncelikli olarak simens kablolu düşünyrm hassasiyeti yüksek olduğundan.bosch ile uyumlumudur yada başka marka öneriniz var mı?

• srcndmrc S kullanıcısına yanıt
    Siemens Rev24 ile, Bosch TR21F aynı termostattır.Yani kombiniz ile birebir uyumludur.

Termostatik vanalara gelince, sıvı sensörlüler 21 dk'da sıcaklığı algılayıp tepki verir.Gaz sensörlüler 13 dk.
    3 ile 4 arasında noktalar varsa o ayarı deneyin.

• Kombi genleşme tankına fazla hava basınca ne gibi yan etkileri olur acaba? Sanki biraz fazla bastım bu yaz sıcaklık 60 derece bile olsa bar 2 barın üzerine çıkmıyor. Biraz havasını indirmeli miyim?
  • lamettrie kullanıcısına yanıt
    Kombi durunca 1 barın altına inmiyorsa sıkıntı olmaz.

• Merhaba arkadaşlar,
    Yaklaşık 1 haftadır doğalgaz kullanıyoruz.
    Kombi: Baymak IDEE Premix 20 - Baymak Programlanabilir kablolu oda termostatı ile birlikte satın aldık.
    Tesisat: Toplam 7 adet Aliminyum petek var. Peteklere su girişi alt bölümden yapılmış.
    Ev brüt olarak 110m2. Yalıtımsız ve alt katımız dükkan, üst katımız ise eşya var ancak komşumuz evi yalnızca yaz aylarında kullanıyor.

Kombinin kullanım suyu: 45 derece ve bu konuda sıkıntı yok.
    Petekler için kombi üzerinde 70 dereceyi ayarladık. Sebebine birazdan değineceğim.

Kat planı aşağıdaki resimdeki gibi.

Salonumuz gün boyu güneş alıyor. Ancak pencerelerden biri ahşap doğrama (eski tip) diğeri ise aliminyum doğrama (sanıyorum PVClerin ilk çıktığı ve pahalı olduğu dönemde yaptırılmış)

Evde salon dışında güneş gören bir oda yok. En çok arka balkonun olduğu odayı kullanıyoruz.
    Mutfakta ve WCnin altındaki odada da ahşap doğrama pencere mevcut.
    Bu pencereler tek camlı ve ısı kaybına neden olduğunu düşünüyorum.

Tasarruflu ve konforlu olarak ısınabilmek için önerilerinizi paylaşır mısınız? 7/24 evdeyiz. 2 kişiyiz ve evde çocuk yok. Özellikle kombinin petek sıcaklığı kaça ayarlı olmalı?
    Mesela yaza kadar pencereleri PVC yaptırmaya değer mi?
    Toplam 7 petek var. Salondaki 2 adet peteği ve kullanmadığımız bir odadaki peteği kapatabiliriz.
    Ayrıca peteklerin arkasına izopan radyatör arkalığı almayı düşünüyorum. Kalınlık ne derece önemli?
    Vanalarımız termostatik vana değil. Tesisatçımız bir sebepten termostatik vana kullanmaya gerek olmadığını söyledi. Sizce ne derece doğru?
    Kombi arka balkonda kilerde yer alıyor. Atık su borusu su giderine düzgün eğim verilmediği için su gidere akmayıp balkonda buzlanma yapıyor. Tesisatçı boru kestirip kendiniz de halledebilirsiniz dedi. Ancak bize işçilik kalmasın dedikçe iş çıkıyor :) Arka balkon ön cepheye göre müthiş soğuk oluyor ve atık su borusunu buzlanmayı engellemek için cam yünü ve aliminyum folyo ile sardık.

• THEATTRE35 T kullanıcısına yanıt
    Biraz su basmama ragmen 1.6 -2.0 arasinda gidip geliyor. Suyu bastikca basinc cok artmiyor. Hava bwsmadan basinc alip gidiyordu basini. Tesekkurler cevap icin.

• 
Sayfa: önceki 311312313314315
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.