Şimdi Ara

Oda termostatı, Yalıtım, Tanımlar ve diğer Tasarruf önerileri (312. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6.976
Cevap
143
Favori
504.175
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 310311312313314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Sn Zebza sanırım o bölümü okumuştum ve orada 8 derece gibi bir ibare gördüğümü hatırlıyorum. Bir termometre alıp akşam tavsiyelerinizi uygulayacağım.
    Teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • kaan08 kullanıcısına yanıt
    Yanlış bölüm aklınızda kalmış, resmini eklediğim bölümden sadece ±1,5ºC sapma yapabiliyorsunuz.
  • Bu ara bir moda başladı, insanların elinde kebapçıların dağıttığı veya 3-5 liraya satın aldıkları termometreler, bunların ölçtüğü oda sıcaklıkları ile yılların termostat üreticilerinin termostatlarının ölçtüğü değeri karşılaştırıyorlar ve en acısı da arada bir fark varsa gidip termostat yanlış ölçüyor diyorlar. Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır anlamak mümkün değil. Şunu diyenleri anlıyorum termostat oda sıcaklığını daha yavaş ölçüyor (ki böyle olmak zorunda). Bu durumu hemen hemen tüm termostat konularında en ince detayına kadar açıkladık. Öyle ki artık google da aratsanız dahi çıkıyor.

• SAVIAR kullanıcısına yanıt
    oda termostatlari yanlis olcebilir, ureticiler bu yuzden +-1 ila 1,5 derecelik kalibrasyon payi koymuslar.en azindan benim termostadim oyleydi..
    2 liralik termometre 21 derece gosterirken benim termostat 17 dereceyi olcuyordu.

emin olmak icin dijital termometre getirip olctum yine 3 3,5 derecelik fark cikti..daha sonra kalibrasyon yapip huzurlu mutlu kullanmaktayim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • isnuerog İ kullanıcısına yanıt
    Kalibrasyon değil söylediğiniz sıcaklık ötelemesi. Termostatın istenilen bir konuma yerleştirilememesi durumunda sıcaklığın doğru olarak ölçülmesi ve kontrolün sağlıklı bir şeklide gerçekleştirilebilmesi için böyle bir ayar mevcut. Hiçbir termostat üreticisi benim termostatım yanlış ölçerse kullanıcılar termometre alıp düzeltsin diye düşünerek hareket etmez.

• Selam Demirdöküm Nitromix marka yoğuşmalı kombim var Rev 24 Siemens kablosuz oda temostadı taktım.Oda termostadını 22 dereceye ayarladım kombi kazan suyu sıcaklığını 50 dereceye ayarladım ancak kombinin kullanım kılavuzunda oda termostadı ile kullanırsanız kazan suyu sıcaklığını 65 derece yapın diyor.Ben ayarladığım derecede ısınabiliyorum.Ancak onların dediği kombiyi 65 dereceye getirirsem tasarruf edermiyim yada değişen bişey olmazmı cevaplıyanlara şimdiden teşekkür ederim.
  • SAVIAR kullanıcısına yanıt
    SAVIAR a katılıyorum.
    Kalibrasyon ifadesi bile ülkemizde hatalı kullanılıyor.
    Kalibrasyon, basitçe ifade edersek, bir cihazın test sonuçlarının, olması gereken değerlerden sapma miktarlarını belirlemektir. Yani bir cihazın tüm parametrelerdeki verdiği sonuçları test etmek ve kayıt altına almaktır. Bu işlem sonucunda elde edilen değerler ve sapma miktarları hazırlanacak bir sertifika ile belge haline getirilir.
    Bu sapma miktarı kabul edilebilir sınırların dışında ise cihaz, sahibinin isteği doğrultusunda ayara gönderilir.
    Bu işlem genellikle kalibre etmek olarak biliniyor.
    Cihaz ayarı yapıldıktan sonra tekrar kalibrasyona tabi tutulur.

OT lerdeki sıcaklık düzeltme işlemi ise ölçülen değerin ileri veya geri ötelenmesidir.
    Ötelenen değer, tüm sıcaklıklarda aynı etkiye sahiptir.
    Oysa AYARda en yüksek ve en düşük sıcaklık değerleri doğru değerlere getirilir.
    Diğer tüm ara değerler zaten yerine oturacaktır. (Lineer sensörler kullanıldığında)

Hem ayarda hem de kalibrasyonda kullanılan ölçüm cihazları (kalibratörler), ayarlanacak cihazın gösterge değerinden iki basamak daha fazla basamağa sahiptir.
    Kaldı ki bu kalibratörler de belli aralıklarda kendinden daha fazla basamağa sahip başka bir kalibratör kullanarak kalibrasyonu yapılır.

OT üreticileri niye bu sıcaklık ötelemesini koyarlar?
    Kullanıcılar OT nin gösterdiği değer ile evindeki termometrenin değerinin aynı olmasını isteyebiliyorlar.
    Termometrelerde böyle bir değişiklik yapılamayacağından, OT üzerinden yapma ihtiyacı doğmuştur.
    SAVIAR ın dediği gibi. bir başka neden de, OT nin 1,5m yüksekliğe değil de, 0,5m yüksekliğe takılma zorunluluğu ortaya çıkarsa, sağlıklı çalışabilmesi için yeni konumundaki sıcaklığın belki 1C ye varan bir ileri ötelemeye ihtiyaç duyulmasıdır.
    Çünkü 1,5m de 20,0 okunan değer, 0,5m de belki 19,0 okunabilir. O halde aşağı konan OT nin ölçtüğü 19,0C değerini 1C ileri ötelemek gerekir.

Tüm bu ayar özellikleri, kullanıcı taleplerinden doğmuştur.
    Kaliteli bir OT ile kaliteli bir termometre değerleri arasında önemli bir fark olmamalıdır.

Şunu da unutmamakta fayda vardır.
    OT ler termometrelere göre değişiklikleri daha yavaş algılarlar.
    Bu, kararlı ve sağlıklı çalışmalarını sağlar.
    OT sıcaklık değişiminden emin olduktan sonra işlem yapar da diyebiliriz.
    Sensör daha dışarı konarak da hızlı algılaması sağlanabilirdi.
    Bu durumda, yanından geçerken oluşturduğunuz hava akımı bile özellikle 0,1C hassasiyette OT nin kararlılığını bozardı.

Konuya böyle bakmakta fayda var arkadaşlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasanemmii -- 27 Aralık 2015; 18:40:19 >

• gurbet35 G kullanıcısına yanıt
    Yoğuşmalı kombiyi 65 derecede çalıştırmak mantıklı değil.Siz ısınabildiğiniz sıcaklıkta tutmaya devam ediniz.

• Teşekkürler.
  • Teşekkürler.
  • Yalıtım ile ilgili problemim var uygun yer değil kura bakmayın ama çözüm bulamadım
    Pencerenin kolu tam kapanmıyor dolayısıyla çok soğuk hava giriyor ve evin son odası olduğu için oda gerçekten soğuk oluyor .
    Biraz araştırma yaptım alyen ile bir yer sıkılması gerekiyormuş ama bulamadım

• quote:

Orijinalden alıntı: bLind

Bugün tekrar ölçüm yaptım 4.3m3 harcamış havada 1 derece daha iyidi düne göre, sanırım birşey farketmiyor. Tekrar sona getirdim dereceyi yarın hava dahada güzel bakalım sonuç ne olacak.

merhaba bende bu konuyu merak ediyorum. bir ara 45 derecelerde kullandım. daha fazla yakmaya başladı. 60 dereceye alınca daha az yakıyor gibi geldi.Ölçüm sonuçlarınızı paylaşırsanız sevinirim.
  • burakcal2 B kullanıcısına yanıt
    Dostum havalar çok değişkendi sağlıklı bir sonuç alamadım ama aşağı yukarı aynı değerleri aldım gibi o yüzden 55 dereceye çektim sıcaklığı tekrar.

• quote:

Orijinalden alıntı: bLind

Dostum havalar çok değişkendi sağlıklı bir sonuç alamadım ama aşağı yukarı aynı değerleri aldım gibi o yüzden 55 dereceye çektim sıcaklığı tekrar.

Tesekkurler. Bu arada radyator ustune konan isitac ve isifan diye urunler var. kullanan varmi aramizda

• Petekleri kısarken üst vana mı kısılmalı alt vana mı yardımcı olursanız memnun olurum. İnternette alt 1 tur açıp üst tamamen açık olsun diyenler var Bazı yerlerde üst tam kapatıp alt 1 tur çevirin diyen var. En doğru su nasıl

• BAEMER B kullanıcısına yanıt
    Alt vanalar reglaj ayarı içindir.Normal kullanımda üstler kısılır.Termostatik vana varsa, altlar sonuna kadar açılır.

• Termostatik vana yok standart petek vanası. O halde alt vanaya ellemeyip sadece üstü kıstım fakat yarıya çekmeme rağmen kısılmadı anlamadım. Yine çok sıcak oldu

• BAEMER B kullanıcısına yanıt
    Kombinin derecesini biraz düşürebilirsiniz.

• Sonuna kadar kapatıp yarım tur açın.
  • Merhaba bir sorum olacak peteklerde eca trv takılı vanaları 3 te tutuyorum kombi derecesi 48c de
    mutfak 22c ,
    oturma odası 22-23c ,
    ç.odası 22c
    yatak odası 20,5c
    koridorda petek yok 21 -22c arası gidip geliyor
    sorum şu vanaların hepsi 3. kademede olduğu halde nasıl odalar bu sıcaklıkta oluyor ve trvler bazen fısss diye ses çıkartıyor sanırım kapatıyor vanayı
    3. kademe yanılmıyorsam 20c denk geliyor acaba acaba trvlerin yanlış takılma ihtimali var mıdır. görünen 3. kademe ama trv 4. kademede midir.
  • 
Sayfa: önceki 310311312313314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.