Şimdi Ara

Mühendis Maaşları (23. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.957
Cevap
125
Favori
983.450
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: throlll

quote:

Orijinalden alıntı: //GTR-S

elektrik elektronik yaratıcı, birşeyler geliştirmeyi seven bir adam için en uygun mesleklerden biridir...çalışma sahası çok geniştir..açıkta kalma diye bi derdiniz olmaz çünkü siz üniversitedeyken firmalar sizi takip etmeye başlar..internete bakarsanız elektrik elektronik müh. aranıyor ilanlarının sayısı 3'ü geçmez...çünkü bütün elektrik elektronik müh. takip edilip seçilir , iş teklif edilir.....amerkaya master için gidersin üniversite bitince ingilizcende iyiyse burada en aşağı 2000-2500$ la işe başlarsın 2-3 seneye kalmadan çığ gibi olur maaşın..ama bu meslekte önemli olan yaratıcılıktır....ülkemizde aselsan,tai havelsan , gate elektronik gibi üst düzey elktronik şirketlerinde çalışma fırsatını bulursan toplumda birinci sınıf insan olursun..ne sırtın yere gelir ne de sülalen aç-açıkta kalır...

3 yıldır Türkiye'nin en büyük firmalarından birinde elektronik mühendisi olarak çalışıyorum. Yüksek mühendisim. Bu yazdıklarınla ilgili söyleyebileceğim tek şey saçmalık olduğudur.

bu söylediklerime uyan 2 kişi tanıyorum ; 1'i aselsanda yüksek mühendis diiğeri schneider eletrikte çalışıyor...bu biraz da hangi okuldan mezun olduğunuza biraz şansa birazda çabanıza bağlı..yoksa yüksek mühendis olunca kral olunmuyor...

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: throlll

quote:

elektrik elektronik yaratıcı, birşeyler geliştirmeyi seven bir adam için en uygun mesleklerden biridir...çalışma sahası çok geniştir..açıkta kalma diye bi derdiniz olmaz çünkü siz üniversitedeyken firmalar sizi takip etmeye başlar..internete bakarsanız elektrik elektronik müh. aranıyor ilanlarının sayısı 3'ü geçmez...çünkü bütün elektrik elektronik müh. takip edilip seçilir , iş teklif edilir.....amerkaya master için gidersin üniversite bitince ingilizcende iyiyse burada en aşağı 2000-2500$ la işe başlarsın 2-3 seneye kalmadan çığ gibi olur maaşın..ama bu meslekte önemli olan yaratıcılıktır....ülkemizde aselsan,tai havelsan , gate elektronik gibi üst düzey elktronik şirketlerinde çalışma fırsatını bulursan toplumda birinci sınıf insan olursun..ne sırtın yere gelir ne de sülalen aç-açıkta kalır...

3 yıldır Türkiye'nin en büyük firmalarından birinde elektronik mühendisi olarak çalışıyorum. Yüksek mühendisim. Bu yazdıklarınla ilgili söyleyebileceğim tek şey saçmalık olduğudur.

bu söylediklerime uyan 2 kişi tanıyorum ; 1'i aselsanda yüksek mühendis diiğeri schneider eletrikte çalışıyor...bu biraz da hangi okuldan mezun olduğunuza biraz şansa birazda çabanıza bağlı..yoksa yüksek mühendis olunca kral olunmuyor...

bu söylediklerine uyan 2 kişi tanıyarak geri kalanlar hakkında genelleme yapmak mantıklı mı sence?

açıkta kalma derdin olur, firmalar sizi takip etmez, kimsenin takip edilip seçildiği yoktur, aselsan,tai gibi kurumlarda ihtiyacın olan en son özellik yaratıcılıktır, 3000 lira maaşla birinci sınıf insan olmassın, sırtında yere gelir, sülalen de aç-açıkta kalır

demem odur ki bu piyasayı senden çok daha iyi bilen biri olarak ileri sürdüğün argümanların hepsi ama hepsi yanlıştır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi throlll -- 5 Ekim 2010; 11:49:59 >

• iyi bir okuldan mezun olmaz ortalama bir notla mezun olur sabit fikirli ve sadece elindeki işinin sınırlarına uyan onu genişletmeye çaba göstermezseniz ve yaratıcılığın , ar-ge'nin önemini hala yok sayıyorsanız dediğiniz gibi olur...ayrıca üç yıl çalışıp hala 3bintl alan bi el-elktro. yüksek mühendisiyseniz önce kendinizi eleştrimenizi öneririm...şahsen de tanıdığım babamın arkadaşlarından gerçekten bu işi bilen elektrik elektronik. mühendisleri ortalama 3. senelerinde 4.000-4.500tl maaş aldıklarını söyledi...üstelik yüksek mühendis olmadıkları halde.....
  • quote:

iyi bir okuldan mezun olmaz ortalama bir notla mezun olur sabit fikirli ve sadece elindeki işinin sınırlarına uyan onu genişletmeye çaba göstermezseniz ve yaratıcılığın , ar-ge'nin önemini hala yok sayıyorsanız dediğiniz gibi olur...ayrıca üç yıl çalışıp hala 3bintl alan bi el-elktro. yüksek mühendisiyseniz önce kendinizi eleştrimenizi öneririm...şahsen de tanıdığım babamın arkadaşlarından gerçekten bu işi bilen elektrik elektronik. mühendisleri ortalama 3. senelerinde 4.000-4.500tl maaş aldıklarını söyledi...üstelik yüksek mühendis olmadıkları halde.....

3000 tl. dan kastım senin aselsan'da çalışıp da toplumda birinci sınıf insan olan, sülalesinin sırtı yere gelmeyecek tanıdıklarına yapılan bir göndermeydi. ki aldıkları ilk maaş o kadar bile değil ne birinci sınıfı. sen hala bir-iki örnek vererek bütün elektrik elektronik mühendislerinin bu koşullarda çalıştığı fikrine kapılıyorsun mesela sen gazi üniversitesinde okuyorsun herhalde, okulunu bir bitir bak ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksın. ayrıca elektrik elektronik mühendisleri içinde üç yıl çalışıp 3000 tl maaş alamayan bu kısmın %80'ini oluşturuyordur.

ha gerçi tartışmak da anlamsız sen babanın arkadaşlarından ben kendimden ve arkadaşlarımdan bahsediyorum.

• quote:

iyi bir okuldan mezun olmaz ortalama bir notla mezun olur sabit fikirli ve sadece elindeki işinin sınırlarına uyan onu genişletmeye çaba göstermezseniz ve yaratıcılığın , ar-ge'nin önemini hala yok sayıyorsanız dediğiniz gibi olur...ayrıca üç yıl çalışıp hala 3bintl alan bi el-elktro. yüksek mühendisiyseniz önce kendinizi eleştrimenizi öneririm...şahsen de tanıdığım babamın arkadaşlarından gerçekten bu işi bilen elektrik elektronik. mühendisleri ortalama 3. senelerinde 4.000-4.500tl maaş aldıklarını söyledi...üstelik yüksek mühendis olmadıkları halde.....

O dediğin maaşları 20 senelik mühendisler zor alıyor.
  • mesajım bulunsun...
  • ben makine sektörü içinde çalıştım.Bursada fabrikasına göre makine müh maaşları ama bursada iş çokk oldugundan makine müh çok benim gördüklerim eshişehir makine müh adam 800 tl makine ögretmeni 700 tl 5 yıllık makine müh 1600 tl almaktaydı.ama cnc amiri 1500 tl alıyordu yani işi bilmene bakar :) kimi yerde 700 den başlarsın 1500 olur 1 yılda kimi yerde 1000 bile olmaz...
  • beklentiler, hayaller ve Türkiye gerçeklei arasında uçurumlar var..

fazla hayalperest olmayın yoksa size teklif edilen paraları duyduğunuzda üzülürsünüz.
  • Büyük denizde küçük balıkmı olacaksınız küçük denizde büyük balıkmı karar sizin.

Extreme örnekler olmadığı sürece artık kurumsal firmalar para vermiyorlar, bende iş güvencen var, ilk krizde seni kapıya koymam, her ayın aynı günü paranı alırsın ama ücret bu diyor.

Kobi tabir edilen yerlerde alınan ücret yüksek oluyor ama bütün herşeyin sorumluluğu sizdedir, patrona yakınsınızdır, en küçük hatada olmadık hakaretler yapılır. Krizde kapıya en yakın siz olursunuz.
  • hocam kendinden bahsediyorsun işte....yeterince derslerine çalışıp okulu dereceyle bitirseydin sende o parayı hatta daha fazlasını alırdın... tanıdığım kişilerin %90'ı başarılı ve çalışkan insanlar .. sürekli işlerini düşünmüyorlar,gayet planlı ve güzel bir hayatları var ... ben basit bi örnek verdim burada şahsınıza...ona bakarsanız okul birincisi olup 7bin küsür ile işe başlayanıda gördüm 800 tl alıp işi bilmeyenide(forumda konusu bile mevcut)... bu açıdan bakarsak çalışkanlık , yaratıcılık , analitik düşünce , mantık ve planlı bir düzene sahipseniz maaşınıda o oranda oluyor...isterseniz bu gereksiz 'yalan' çamur'una son verin ..ben ilk mesajımda 'çalışkan ve gayretli' bir insan olursanız bu kadar çok şeyi elde edersiniz dedim , siz tembel'e göre yorumladınız...bazı şeylerin farkında değilim sanıyor olabilirsiniz ,çevrem dolayısıyla gayet farkındayım ... şahsi fikirlerinize saygı duyuyorum ama lütfen siz de yorumlarınızı saygı çerçevesinde ve 'yalancı' gibi suçlamalar yapmadan yorum yapmanızı rica ediyorum....eğer bir olayın görülme olasılığı %1 bile olsa , 100 olaydan 1'i mutlaka o olaydır....olasılığı düşük olması yalan olmasını göstermez !

• quote:

hocam kendinden bahsediyorsun işte....yeterince derslerine çalışıp okulu dereceyle bitirseydin sende o parayı hatta daha fazlasını alırdın... tanıdığım kişilerin %90'ı başarılı ve çalışkan insanlar .. sürekli işlerini düşünmüyorlar,gayet planlı ve güzel bir hayatları var ... ben basit bi örnek verdim burada şahsınıza...ona bakarsanız okul birincisi olup 7bin küsür ile işe başlayanıda gördüm 800 tl alıp işi bilmeyenide(forumda konusu bile mevcut)... bu açıdan bakarsak çalışkanlık , yaratıcılık , analitik düşünce , mantık ve planlı bir düzene sahipseniz maaşınıda o oranda oluyor...isterseniz bu gereksiz 'yalan' çamur'una son verin ..ben ilk mesajımda 'çalışkan ve gayretli' bir insan olursanız bu kadar çok şeyi elde edersiniz dedim , siz tembel'e göre yorumladınız...bazı şeylerin farkında değilim sanıyor olabilirsiniz ,çevrem dolayısıyla gayet farkındayım ... şahsi fikirlerinize saygı duyuyorum ama lütfen siz de yorumlarınızı saygı çerçevesinde ve 'yalancı' gibi suçlamalar yapmadan yorum yapmanızı rica ediyorum....eğer bir olayın görülme olasılığı %1 bile olsa , 100 olaydan 1'i mutlaka o olaydır....olasılığı düşük olması yalan olmasını göstermez !

"elektrik elektronik yaratıcı, birşeyler geliştirmeyi seven bir adam için en uygun mesleklerden biridir...çalışma sahası çok geniştir..açıkta kalma diye bi derdiniz olmaz çünkü siz üniversitedeyken firmalar sizi takip etmeye başlar..internete bakarsanız elektrik elektronik müh. aranıyor ilanlarının sayısı 3'ü geçmez...çünkü bütün elektrik elektronik müh. takip edilip seçilir , iş teklif edilir...." bak bunlar senin söylediklerin bunlar içinde "çalışkan ve gayretli" olmak gibi bir önkoşul sözkonusu değil. ben sana yalancı demedim ayrıca sadece düşüncelerinin doğru olmadığını belirttim. küçük ve ileri derecede bir anormalliği normal olan buymuş gibi aktarıyorsun. bak işte biz mühendisler olayın görülme olasılığı %1 ise o olayı direk ihmal ederiz ki senin örneklerin de hep %1'lik kesim. ben de biliyorum öyle ekstrem örnekler olduğunu ama genele bakarsan Türkiye'de mühendisler için çok sancılı bir süreç içine sindirebilceği bir iş bulmak. ve inan bu ülkede bazen ne kadar çalışkan ve gayretli de olsan yapabileceklerin kısıtlı.

• Türkiyede mühendisler mühendislikmi yapıyor sizce !!!

Elektrik-Elektronik ve Makinacılar bakım, Kimyacılar satış-pazarlama alanında çalışıyor. Kaç kişi AR-GE yapıyor merak ediyorum.

Kişinin kendini geliştirmesinden kasıt ne onuda anlamadım. Bu imkanlarla alakalıdır. Mesela ben Elektrik-Elektronik Mühendisiyim PLC-Scada-DCS üzerine epey tecrübeliyim ama bu çalıştığım işyeri sayesinde oldu. Eğer meslek hayatıma küçük bir yerde başlasaydım bu konularda tecrübem olmayacaktı Çünkü kendim öğreneyim diye Siemens S7-300'lü bir set almaya kalksam 5000-6000 TL'yi bulacak. Kim bu parayı verebilir ??

Aselsan-Tai uç örnekler, buralarada çalışan herkesin çok üst düzey bilgiye sahip olduğunuda düşünmüyorum, kilit işleri yapan belli kişiler vardır gerisi onların asistanı.

Son olarak şunuda yazayım, Üniversitelerden 1990- 1995 ve öncesi mezun olanlar özel sektörde büyük firmalarda çok güzel konumlardalar, Maaş olarakta yeni mezunun alacağı 1000-1500 TL arasıdır. 5 yıl tecrübeli arkadaşlar var iş değiştirmek istiyorlar ve firmalar 2000 TL'yi çok buluyorlarmış haberiniz olsun. Öyle 3. senede 4000-4500 TL maaş extreme örnekler olmadığı sürece hayal.

• quote:

hocam kendinden bahsediyorsun işte....yeterince derslerine çalışıp okulu dereceyle bitirseydin sende o parayı hatta daha fazlasını alırdın... tanıdığım kişilerin %90'ı başarılı ve çalışkan insanlar .. sürekli işlerini düşünmüyorlar,gayet planlı ve güzel bir hayatları var ... ben basit bi örnek verdim burada şahsınıza...ona bakarsanız okul birincisi olup 7bin küsür ile işe başlayanıda gördüm 800 tl alıp işi bilmeyenide(forumda konusu bile mevcut)... bu açıdan bakarsak çalışkanlık , yaratıcılık , analitik düşünce , mantık ve planlı bir düzene sahipseniz maaşınıda o oranda oluyor...isterseniz bu gereksiz 'yalan' çamur'una son verin ..ben ilk mesajımda 'çalışkan ve gayretli' bir insan olursanız bu kadar çok şeyi elde edersiniz dedim , siz tembel'e göre yorumladınız...bazı şeylerin farkında değilim sanıyor olabilirsiniz ,çevrem dolayısıyla gayet farkındayım ... şahsi fikirlerinize saygı duyuyorum ama lütfen siz de yorumlarınızı saygı çerçevesinde ve 'yalancı' gibi suçlamalar yapmadan yorum yapmanızı rica ediyorum....eğer bir olayın görülme olasılığı %1 bile olsa , 100 olaydan 1'i mutlaka o olaydır....olasılığı düşük olması yalan olmasını göstermez !

arkadaşım firmalar ne yapsın okul birincisini.ister 1. ister sonuncu ol işi işe girdikten sonra öğrenecen.okulla alakası yok ki sektörün.iyi ki de yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: GreatWhite

Türkiyede mühendisler mühendislikmi yapıyor sizce !!!

Elektrik-Elektronik ve Makinacılar bakım, Kimyacılar satış-pazarlama alanında çalışıyor. Kaç kişi AR-GE yapıyor merak ediyorum.

Kişinin kendini geliştirmesinden kasıt ne onuda anlamadım. Bu imkanlarla alakalıdır. Mesela ben Elektrik-Elektronik Mühendisiyim PLC-Scada-DCS üzerine epey tecrübeliyim ama bu çalıştığım işyeri sayesinde oldu. Eğer meslek hayatıma küçük bir yerde başlasaydım bu konularda tecrübem olmayacaktı Çünkü kendim öğreneyim diye Siemens S7-300'lü bir set almaya kalksam 5000-6000 TL'yi bulacak. Kim bu parayı verebilir ??

Aselsan-Tai uç örnekler, buralarada çalışan herkesin çok üst düzey bilgiye sahip olduğunuda düşünmüyorum, kilit işleri yapan belli kişiler vardır gerisi onların asistanı.

Son olarak şunuda yazayım, Üniversitelerden 1990- 1995 ve öncesi mezun olanlar özel sektörde büyük firmalarda çok güzel konumlardalar, Maaş olarakta yeni mezunun alacağı 1000-1500 TL arasıdır. 5 yıl tecrübeli arkadaşlar var iş değiştirmek istiyorlar ve firmalar 2000 TL'yi çok buluyorlarmış haberiniz olsun. Öyle 3. senede 4000-4500 TL maaş extreme örnekler olmadığı sürece hayal.

mühendislik yapamamak bizim suçumuz mu?Ar-ge yapmak kolay mı ? Alet,mekan,laboratuar,donanım kolay mı? Kendin demişsin set için 5-6 bin tl gerekiyo diye.

• hamza bulut aslında elektrik elektronik müh. kadrosunda ama orda ing eğitim olduğu için adam orda ders vermiyor. dersinde "n" harfi için en dedin mi yandın. sınavında soruyu grafiğin altına değil de yanına çözdün mü 0 puan. öyle ilginç bi hocaymış benim dersime girmedi ama girenler çok çekmiş.

hocam doğru sölüyorsunda herkes bize şöle anlatıyor işte bir işe giriyosun ama o işte çalışırken bile daha iyisini arıyoruz hep yükseliyoruz falan filan böyle anlatılıyor yani bize kimi 2 milyar diyo kimi 4 kimi 6 kimi 10 valla 28 e kadar duydum bu arada bende makine müh 1 . sınıfta okumaya çalışıyorum hamza bulutla tanıştıktan sonra 2.haftada okulu bırakıp össye tekrarmı hazırlansam diyorum kendime (dokuz eylül üniversitesi)

• arkadaşım ingilzceyi süper bileceksin yoksa amele gibi çalıştırırlar. konuşma anlama yazma süper olacak.. mesela fabrikaya bir makine mühendisi geldi adam dil bilmiyor adamı direk imalathaneye gönderdiler 1 ay bedavaya çalışacak işi öğrenecek böyle rezil kepaze durumlara düşmeyin.
    ayreten mühendislikte 2-3 bin verip çay kahve iç demezler suyunu çıkarırılar... kesinlikle ihracat yapan firmalarda çalışın derim(tabi dil biliyorsanız) ayreten aile şirketlerinden uzak durun..
    Hacettepe Gıda mühendisi akrabam 3000ytl alıyordu(4 senelik) ama dayanamayıp bıraktı adamın sosyal hayatı yoktu evden işe nefes aldırmıyorlardı bu hep böyle.. kpps girdi 1800 ytl memurluğa razı . gene kendi üniversitemde makine mühendisini derece ile bitiren bir arkadaş 1700 lira ile başladı gece 10 a kadar çalışıyordu hergün.

ayreten en iyi meslek dotorluktur kbb akrabam ayda 30bin ytl alıor kadın doğumcu ablam 40bin 50bin . 33 yaşında havuzlu villası var

ben makine mühendisiyim zor meslek yüksek puan alan arkadaşlar bence doktorluk yazsın emir altında hayatlarını mahfetmesinler... kendi işini kurmayı düşünürse o ayrı.
    dediğim gibi uzman doktor olursanız mühendisin 10 yılda alıdğını 1 yılda alırsın sülalenide beslersin benden söylemesi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hexedemical -- 8 Ekim 2010; 1:41:23 >

• Ayreten şunu kafanızdan atın mühendis maaşıyla hiçkimse zengin olamaz onlar ya inşaat işine girmiştir yada ortak şirket kurmuştur ki tanıdıklarım öyle mesela benim iyi bir miktar birikmiş param var ticaret borsa vs kazandım . ana mesleğimle değil...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hexedemical -- 8 Ekim 2010; 2:09:50 >
  • Elbetteki sizin suçunuz değil, ben bunu mühendislik yaparsanız şöyle para kazanırsınız diyen arkadaş için yazdım.

Son 4-5 senedir memleket garip bir hal aldı. Kimse kimse kolay kolay iş değiştiremiyor, Kariyer'e bakın 1 yıldır aynı firmaların ilanları, aldıklarınımı çıkartıyorlar anlamadım, değilse bu kadar insanın hepsi beğenmemezlik edip bırakmış olamaz Yada bana göre en büyük olasılık ilanlar FAKE.

quote:

Orijinalden alıntı: emmpati
    quote:

Orijinalden alıntı: GreatWhite
    Türkiyede mühendisler mühendislikmi yapıyor sizce !!!

mühendislik yapamamak bizim suçumuz mu?Ar-ge yapmak kolay mı ? Alet,mekan,laboratuar,donanım kolay mı? Kendin demişsin set için 5-6 bin tl gerekiyo diye.

• quote:

Orijinalden alıntı: johnalvarez

Cevapların cogu komik:) orman end. Müh. arkadaş nere mezunusun? gerçektende çıkıp birisi kendi maaşını söylesin..

inanmayanlar bu bölümü araştırırlar...
    orman endüstriciyim, gurur duyuyorum
  • maaşın nası 1000 tl den 3500 tl ye çıkıyor
  • 
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.