Şimdi Ara

Corsair 600T & HX750 Kullanıcı İncelemesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
76
Cevap
4
Favori
7.373
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Herkese merhaba, geçen ay yakın bir arkadaşıma Corsair 600T kasa ve HX750 güç kaynağı aldık. Ben de özellikle kasanın Türkçe incelemesi olmadığı için kısaca bir kullanıcı incelemesi yapayım dedim. Arkadaşım GTX480 aldıktan sonra 500W güç kaynağı yetmedi, hem ileriye dönük hem de performanslı olması açısından HX750 PSU aldık. Eski kasası da çok iyi bir model olmadığı ve biraz sıkıldığı için benim de ısrarlarımla beraber bir de 600T sipariş ettik. Kasa gerçekten muazzam, konu içersinde siz de göreceksiniz zaten.

HX750 ile başlayalım. Üretici sitesi ve 80+ testlerini aşağıda bulabilirsiniz;

http://www.corsair.com/power-supplies/modular-psus/professional-series-1/hx750w.html
    http://www.plugloadsolutions.com/psu_reports/CORSAIR_CMPSU-750HX_ECOS%201463_750W_Report.pdf

Corsair adına üretimi yapan firma CWT, piyasadaki bir çok markaya son derece kaliteli modeller sağlıyor eğer bilmeyeniniz varsa. Bir PSU’nun CWT tarafından üretildiğini anlamak için en kolay yöntem içine bakmaktır. Bir çok PCB elemanını yeşil bir bantla sararlar, buradan anlayabilirsiniz. Örneğin;

http://www.hardwaresecrets.com/article/Corsair-HX750W-Power-Supply-Review/775/2

Güzelce kutulanmış güç kaynağı taşıma sırasında hasar almaması için sağlam şekilde yerleştirilmiş. Bir çanta içinde modüler kablolar, hemen yanında da yumaşak bir kumaşa sarılı PSU yer alıyor. Diğer içerik ise güç kablosu, kullanma kılavuzu, montaj vidaları, kasa etiketi ve plastik kelepçeler.

15 x 8,6 x 18 cm boyundaki HX750 14 cm’lik fanla soğutuluyor. Çok sessiz olduğunu söyleyebilirim. Çok hafif pürüzlü bir yüzeyi ve mat siyah rengi var. %100 modüler değil, yani 20+4 pin ve 4+4 pin anakart kabloları çıkarılamıyor. Bu kablolar siyah çorap ile sarılmış.
    Arka kısımda açma-kapama butonu ve petek havalandırma var. Kasa içine bakan kısımda ise modüler kabloları takma bölümü yer alıyor. Ekran kartı için olanlar mavi, sata ve 4 pin için olanlar siyah renkte.

Bu kablolar çorapla sarılı değil, kaygan ve siyah garip bir dokusu var. Birbirlerine yapışıklar ve çok yumuşak oldukları için şekil vermek çok kolay. Böylece kablo düzenlerden kas yapmıyorsunuz. Kendi çantaları var, kullanmadıklarınızı tozlanmadan düzenli saklayabilirsiniz. Uçların şekilleri belli olduğu için PSU’da yanlış yere takma sorunu yok. Satalar en uçtaki hariç 90 derece şeklinde seçilmiş, ardarda HDD’lere takarken kolaylık sağlaması açısından.
    Sayıları;

• 6+2 pin: 4 adet
  • Sata: 12 adet
  • 4 pin: 8 adet
  • Floppy: 2 adet

Uzunlukları son derece yeterli, PSU bölümü altta olan kasalarda yetişmeme sorunu olmadan kullanılabilir. Ama yine de emin olmak lazım.

• 20+4: 55 cm
  • 4+4: 55 cm
  • 6+2: 60 cm
  • Sata toplamda: 75 cm. İlk çıkışa kadar 45 cm, bundan sonra her 10 cmde bir çıkış mevcut.
  • 4 pin toplamda 75 cm. İlk çıkışa kadar 45 cm, bundan sonra 10 cmde bir çıkış mevcut.
  • Floppy: 10 cm

Kullanıldığı sistem Core i5 650, Hyper-X 4 Gb, GTX480 olduğu için tabiki hakkıyla son güçte çalışmıyor. İlerde çoklu ekran kartı kullanımı düşünüldüğü için tercih ettik. Sistem yükteyken ısınma ve sesli çalışma huyu yok, boştayken zaten zerre duyulmuyor. Malzeme kalitesi Corsair’den beklendiği üzere çok yüksek, elinizle dokunduğunuzda hissediyorsunuz. Modüler olması büyük avantaj, aşağıda da göreceksiniz zaten kullanılmayan kablolar düzenleme anlamında büyük nimet. Ancak her zaman söylerim; eğer çok HDD’li vs. Bir sisteminiz varsa, yani çoğu/tümü kabloyu kullanacaksanız modülerliğin bir anlamı kalmıyor. Boşa para vermeyin. HX750 için son sözüm, eğer bütçe uygunsa ve çok güç çeken bir sisteminiz varsa şiddetle öneririm, pişman olmazsınız.

Son derece detaylı inceleme için;

http://www.hardwaresecrets.com/article/Corsair-HX750W-Power-Supply-Review/775/1

Ve konunun asıl açılma sebebi, 600T. Xigmatek Asgard da benim ısararlarım karşısında güç kaynağı ile beraber değişime gitti (gitmek zorunda kaldı :D). Son derece şık tasarımı, güzel soğutması ve kullanıcı dostu olması nedeniyle tercih edildi. Bir de mutlaka göz gezdirin, MNPC’nin yaptığı kasa modu benim 600T’ye aşık olmamı sağladı. Adamlar inanılmaz güzel modlamışlar. [iç çekme] Belki bir gün bu hale getirebiliriz. [/iç çekme] :D

http://www.themodbrothers.com/viewtopic.php?f=14&t=2536

Üretici sitesi;

http://www.corsair.com/cases/graphite-series/graphite-series-600t.html

Kutu içeriği; kullanma kılavuzu, plastik kelepçeler, montaj vidaları, yan kapak anahtarı ve ürün broşürü.

Kasa midtower, ancak iç hacim fulltowera yaklaşacak cinsten. Tasarımı oldukça sade, ön ve üst kısım ızgaralı yapıda. Yine bu kısımlarda 20 cm beyaz ledli fanlar mevcut. Keşke yan kapakta pleksi de olsaydı. Pleksili model yurtdışında mevcut ama ülkede henüz yok.
    Arka tarafta 8 PCI yuvası var, bir tanesi ön USB3 çıkışının kablosuna ev sahipliği yapabiliyor, ilerde göreceksiniz. PSU altta, 2 adet hortum deliği ve 12 cm fan mevcut. Bu fan ledli değil.

Üst tarafın çoğu ızgaralı şekilde, içeriye doğru ufak bir zorlama hareketiyle kolayca çıkıyor. Bu mekanizma 2 tane çentikle sağlanıyor, tam adı nedir bilmiyorum ama en arkaya doğru bakarsanız göreceksiniz nasıl birşey olduğunu. Tanıdık gelecektir zaten.
    Izgaranın altında 20 cmlik fan var. Izgarayı çıkarıp biriken tozları silmek çok kolay. Fanın yanında ufak bir kilit mevcut, böylece sol kapağın açılmasına engel olunabiliyor. Yine bu fanı çıkarıp 2 adet 12 cmlik takmak da mümkün.

Önde ise power-reset, 4 USB2, 1 USB3, Firewire, kul-mik ve 4 fan kontol edebilen ünitenin ayar düğmesi yer alıyor. Çıkış sayısı gerçekten tatmin edici, hem güncel hem de bol sayıda. Fan kontrol de son zamanlarda kasalarda sıkça kendini gösteriyor. Çok kullanışlı bir özellik, sessiz ya da performanslı arasında tercih yapılabiliyor. Zaten son hızda dahi sesli denemez. Ayrıca fan kontrolle birlikte 4 adet de 3 pin dişi uç plastiği geliyor, buna pek anlam veremedim.

Önde 4 adet 5.25 sürücü yuvası var. Kapakları iç taraftan çentiğini oynatarak çıkarılıyor. Alttaki fanın önündeki ızgara yine üsttekinin mantığıyla çıkarılıp temizlenebiliyor.

Çıkarılabilen bir diğer filtre de en altta mevcut. Güç kaynağı fanının tozları için bu da. Kolaylıkla çıkarılıp takılabiliyor.

Yan kapakları ikişer adet kilit sabitliyor, hafifçe aşağı çekerek açılıyor.

İç taraf dediğim gibi gayet geniş. Hatta en geniş midtowerlardan. Ekran kartı için uzunluk 35 cme kadar destekleniyor. İşlemciye denk gelen kısım boş, bu sayede anakartı sökmeden soğutucu çıkarılabiliyor. 8 adet yumuşak plastikle sarılmış kablo delikleri mevcut, kablo düzenlemek bu sayede çok kolay oluyor.

5.25 ve 3.5 yuvalara alet gerektirmeden montaj yapılıyor, benzerleri bolca mevcut zaten. 3.5 kafesler ikişer vidaları sökülüp çıkarılabiliyor. Böylece sıvı soğutma pompa vs. koyulabilir. HDD’leri tutan yuvalarda diske değen kısımlar yumuşak plastik. Böylece titreşim bir nebze engelleniyor. Bu yuvalara 2.5 disk de takılabiliyor.

Altta güç kaynağı yuvası var, yuvanın yanında uzun güç kaynakları için konumu ayarlanabilir destek mevcut. Boş alana da istenirse HDD kafeslerinden biri takılabiliyor.

Monte edilecek nacizane sistem de güzelce temizlendi. İşlemci soğutucusu Cogage True Spirit. Belleklerle çok yakın duruyor ama bir sorun teşkil etmiyor. İşini gayet güzel yapıyor, tek kötü yanı fanı sesli geldi bana. Onu da fan kontrole bağlayıp kısınca çok ideal oldu.

Görüldüğü üzere montajdan sonra dahi bolca alan kalıyor. Geniş iç hacimli kasalarda çalışması gerçekten çok rahat. Kablo delikleri yardımıyla da düzen kısmı hallediliyor. Hem hava akımını engellemeyen hem de göze hoş görünen sistemler kurmak mümkün. Güç kaynağının kullanılmayan kablolarının da çıkarılması bunda büyük etken.
    Sağ kapak ile anakart tablası arasında yaklaşık 2.5 cmlik boşluk var. Böylece kabloları buradan geçirmek kolay oluyor. En kalın 24 pinin bile 2 cm olmadığını düşünürseniz demek istediğimi anlarsınız. Zaten fotolar kendini kanıtlıyor.

Ön panelin USB3 kablosu PCI yuvasının yardımıyla arkaya aktarılabiliyor. Bu özelliği başta farketmediğim için anakart plakasını çıkartmıştım kabloyu geçirmek için, boşuna çirkin görünüyor şimdi :D

Üst fan ile anakart arasında bir sorun çıkmasına neden olacak bir yakınlaşma yok. Büyük fan işlemci, mosfetler ve belleklerin oluşturduğu sıcak havayı hızlıca tahliye ediyor.

Beyaz ledli fanlar geceleri gayet güzel görünüyolar. Nedense fotolarda mavimsi çıktılar :S Keşke arkadakinde de led olsaydı, tam bir uyum olurdu.

Velsahılı kelam, Corsair 600T beklediğim üzere son derece başarılı bir kasa çıktı. Yine üretim ve malzeme kalite yüksek, ucuz hissetiren bir noktası yok. Büyük fan avantajıyla hem sessiz hem de hava akımı başarılı. Kullanım kolaylığı –özellikle kolay çıkan toz filtreleri ile kullanıcı dostu olmasını sağlıyor. Geniş iç hacimin de bunda rolü var. Geriye tek birşey kalıyor, o da fiyatı malesef. Firmalar bu işi hayrına yapmıyor, Corsair da bu özellikleri pek de ucuza sunmamış. Bütçe uyarsa 600T’yi mutlaka düşünün derim. Sürç-i lisan ettiysem affola.

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LUZz -- 3 Haziran 2011; 1:36:21 >

• çok güzel bir inceleme olmuş. kasa gerçekten de mid tower segmentini aşıyor. elinize sağlık. özellikle kasa tanıtımı için ve diğer arkadaşların incelemesi için güzel bir konu.

ayrıca hayırlı olsun arkadaşa..
  • gerçekten çok kaliteli bir inceleme olmuş,
    hani benim kafama çok şey takılır ama bu yazıda hemen hepsi cevap buluyor,
    tebrik ediyorum
    ayrıca kullanan arkadaşa da hayırlı uğurlu olsun
    saygılar
  • Kasa da tek eksik kalmış oda plexi, bu konuda kime müracat edeceğiniz belli!!!!
  • Çok güzel bir ikili almışsınız paylaşımınız ve incelemeniz için teşekkürler. İyi günlerde kullanın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HiqhWoltage -- 20 Haziran 2011; 10:57:16 >
  • Çok beğendiğim bir kasa, fiyatı biraz daha uygun olsa beyazından bir adet almayı düşünüyordum bende :)
    İnceleme konusunda tebrik ederim, gayet profesyonel bir inceleme olmuş.

Kasa sahibi arkadaşa naçizane tavsiyem üstteki 3.5 hdd yuvasını iptal edip ekran kartına gelen hava miktarını artırsın. (Tabi 3 ten fazla hdd kullanılmayacaksa kasada)
  • sıcaklıklar ne durumda peki? eski kasa yeni kasa vs bilgisi verilse iyi olurdu
  • çok güzel bir inceleme olmuş, güle güle kullanın
  • çok güzel bir inceleme olmuş,eline saglık. Kasa midtower gibi gözükmüyor .Gerçekten kablo saklama için idael .
  • Öncelikle hayırlı olsun, inceleme süper,kasa süper diyecek söz yok. Kasanın görünüşü fanların sadeliği kasaya güzel bir hava vermiş. Tekrar hayırlı olsun
  • gerçekten süper bir inceleme ve kasa + psu uyumu diye buna derim kısmetse bende uyum açısından bir inceleme patlatacağım corsair obsidian 800d kasamı aldım ama henüz corsair ax 1200 psumu alamadım yanına bir corsair ram bide corsair sıvı soğutma koydunmuydu tadından yenmez

600 t çok şık bir kasa önde usb 3.0 giriş kullanması gerçekten büyük avantaj fan kontrolde cabası sessiz fanlar süper hdd konuçlandırması ve kalite bir arada

hayırlı olsun güle güle kullanın

• İnceleme guzel olmus birde sicakliklara yer verirsen o zaman hic bir eksigi kalmaz.

Bu kasa keske midtower olmasaydi yada buna benzer daha buyuk bir sey cikarsinlar
  • inceleme güzel.kasa ayrı bi güzel :)
  • İnceleme gerçekten çok profesyonelce olmuş.
    Güle güle kullanman dileğiyle..
  • Hepinize yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. Ekran kartı malesef önceki PSU ile yüke girdiğinde sistemi kapıyordu yetmediği için, ilk defa bu sistemde kullanıldı o nedenle sıcaklıktaki değişimi belirtemeyiz. 2. el almıştık, önceki sahibi yardımcı olabilir belki. Şu anki haliyle karşılaştırma yapabiliriz. İşlemcide durum nasıl değişti arkadaşıma söyleyim kendi gelip yazar net olarak. Ben sistemi biraz kurcalayıp verdim sadece.

@vdtkc bir yerden dremel bulursak kendimiz de kasabiliriz aslında. Düzgün kesim, güzel zımpara ve sağlam çift taraflı bantla pleksi tutturmak çok zor olmasa gerek. Aşağıdan örnek alınabilir;
    http://www.asusrog.com/forums/showthread.php?2216-How-To-Guide-Plexi-Window-with-Mesh&s=49d577e283c102524bb8e530cb7edd9e

@burak9006 HDD'yi en üste zorunlu taktım. DVD ile sabit disk arası sata güç kablosu tam yetiyor. Tek kablo kullanayım diye bu şekilde kullandım yani. Ama dediğin gibi üstteki kafesi çıkartmak hava akımına fayda sağlar.

@HATUKAY çok fena sistem topluyorsun sen de anlaşılan, maşallah diyelim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LUZz -- 3 Haziran 2011; 19:21:51 >

• Çok güzel bir inceleme olmuş elinize saglık hatukay bende merak ettim su senin uzay mekiğini sanırım öyle olacak özellikle su soğutma olayını merak ediyorum
  • iyi akşamlar arkadaşlar: arkadaş cok güzel bir inceleme yapmış ne denir ki başka hayırlı olsun ama hiç olmuşmu o sistemin içine hprx şaka şaka:ama bence wengence cl 8 corsaır denemelisin
  • MEKİK UÇUŞA HAZIR DEĞİL HENÜZ pek yakında roketleyecez

quote:

Orijinalden alıntı: modxpro

Çok güzel bir inceleme olmuş elinize saglık hatukay bende merak ettim su senin uzay mekiğini sanırım öyle olacak özellikle su soğutma olayını merak ediyorum
  • kasanın dizaynı kullanmakta olduğum cm storm sniper la aynı diyebilirim
  • 600 T NİN BAŞKA Bİ HAVASI VAR NE BİLİYİM POYRAZLA KARAYEL KARIŞIMI Bİ HAVA gibi

quote:

Orijinalden alıntı: maxtreme

kasanın dizaynı kullanmakta olduğum cm storm sniper la aynı diyebilirim
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.