Şimdi Ara

##THERMALTAKE VL10001W2Z####İNCELEME##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
51
Cevap
0
Favori
3.987
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 4 Gün önce yeni sistemimi kurarken, donanımıma ev sahipliği yapacak olan THERMALTAKE VL10001W2Z kasayı da incelemeye karar vermiştim. Şimdi elimden geldiğince eksiksiz ve tarafsız olarak izlenimlerimi sizinle paylaşıyorum. Umarım faydalı olur.

1- FİYAT:
    Kasa İnternet üzerinde 250 tl den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Hemen çoğu stoklu çalışan mağzada ürünü bulmak mümkün. (İnventus, Vatan..)

2- AMBALAJ:
    Ürün şık ve albenili bir kutu içinde geliyor. Kutuda modelden çok Element G serisinin vurgusu yapılmış. Bilindiği gibi bu mid towerın 20001w2z şeklinde bir de full tower abisi bulunmakta. Ürünü kutudan çıkarınca köpüklerle tutturulmuş şık mavi bir kılıfın içinde muhafaza edildiğini görüyoruz.
     ##THERMALTAKE VL10001W2Z####İNCELEME##  ##THERMALTAKE VL10001W2Z####İNCELEME##

3- BOYUTLAR, SOĞUTMA VE KASA DIŞI:
    Ürün mid tower olmakla birlikte, bir midtower için genişlği fazla. bunda kasanın tepesindeki fan tasarımı da etkin olmuş gözüküyor.
    Ürünün boyutları 48 x 23 x 52.1. Net ağırlığı ise 7,92 kg. Secc çelik kullanılması ürünün verdiği kalite hissini ve albenisini arttırıyor.
    Ürünün 12 yuvası bulunuyor ki full tower olan abisi yerine bu modeli tercih etmemde etkili olan özelliklerden birisi bu oldu. tam 7 tane 3.5inç yuvası hdd fazlalığı olan benim gibi kullanıcılar için bire bir. Bununla birlikte 3 tane 5.25, 2 tane de 2.5 yuva bulunuyor kasamızda.
    Anakart olarak ATX ve Micro ATX destekleniyor. Aynı zamanda sıvı soğutma desteği de bulunan ürünün bir başka dikkat çekici özelliği ise soğutma sistemi, zira kasa 4 fanla birlikte geliyor.
    Ön kısımda ve yan kısımda içeri hava çeken fanlar bulunurken, üst ve arkada exhaust fanlar bulunmakta. Fanlar ve özellikleri ise şu şekilde:
    Üst 200 x 200 x 20 600-800rpm fan
    Ön 200 x 200 x20 600-800rpm fan
    Yan kapak 230 x 230 x 20 600-800rpm fan
    Arka 140 x 140 x 25 1000rpm fan

Ses seviyeleri için kutunun verdiği db değerlerini verebilirim, ölçüm yapamayacağım için.
    20 likler için 12-14dbA
    23lük için 13-15dbA
    14lük için 16dbA şeklinde belirlemişler.

Benim ses konusundaki en büyük talihsizliğim ürünü 2 gün işlemci stok fanla kullanmamdı. Hayatımda bu kadar gürültülü bir fan görmemiştim. Gece yan odadan uyutmuyordu. (AMD ye teessüflerimizi iletelim bu vesile ile) Sonra xigmatek işlemci soğutucuyu alınca ses kalmadı. Ama tabii ki benim ses konusundaki değerlendirmemin güvenilirliğine de zarar verdi bu. Hava alanından kütüphaneye girmiş gibi oldum. Objektif olarak arkadaşımın görüşünü aldığımda bu kadar fan için çok sessiz görüşünü aldım.

Kasa içi sıcaklık değerlerimi verebilirim ancak Antalya'da olduğum ve odanın cehennem gibi olduğu (klimayla bile terliyoruz) hususlarının dikkate alınması yerinde olur.
    Anakart ve işlemci 43 derecede şu anda.
    Geceleri bu 35-37 derece kadar oluyor.
    Oyunlardan yada zorlayıcı programlar sonrasında baktığımda en fazla 1-2 derecelik fark oluyor.

Kasanın yan kapaklarında kaliteli plastikten kırmızı hatlar çekilmiş ki bu kasaya farklı bir hava katmış. Kasanın sacı içinde oldukça kaliteli diyebilirim. Daha iyilerini görmekle beraber kesinlikle üst seviye olduğunu söylemem doğru olur. Kasanın ön panelinde 4 tane USB ve kulaklık mikrofon çıkışları sunulmuş. Bunun yanında bir de mekanik fan kontrolcüsü bulunmakta. Fan kontrolcüsü fan hızını ayarlamak dışında, fanlardaki led renklerini seçmemizde yardımcı oluyor. üstten bastırdığız zaman her klikte fan rengi değişiyor. 6 adet renk modu var. Bunlar mavi, yeşil, kırmızı dışında iki tane tüm renklerin karışık halde yandığı ve bir tanede ledsiz durum. Geçişlilerden özellikle birisi oldukça güzel dizayn edilmiş. Yan panelde ki renk sırayla diğer fanlara taşınıyor. Bir nevi meksika dalgası gibi.
    Ön panelde E-sata çıkışı konulmaması ise eksi puan olarak düşünülebilir.

4-KASA İÇİ:
    Kasa PSU'suz bir model. Bir mid tower için oldukça geniş bir kasa içi sunulmakla beraber, daha önceleri hep full tower kullandığım için biraz zorlandım.

Kasanın iç planında PSU alta alınmış ve çıkarılabilen bir bölmeyle anakart bölümünden ayrılmış. Bu çıkarılabilen bölüm hem daha derli toplu kablo düzeni için kullanılabiliyor hem de daha hoş bir görüntü sağlıyor. Ancak ben rahat hareket etmek için bu bölümü çıkardım.

Bunun dışında PSU kısmı biraz standart dışı yada TAGAN BZ biraz fazla büyük, oturtup viadalma yapana kadar bir kaç kez çıkarıp takmak durumunda kaldık.
    Kasanın ön panelinden gelen kablolar şık bir kaplamayla gizlenmiş; kablo kalabalığı engellenmiş.

Hard disklerin konulduğu 7 li panel kolayca çıkarılabilmekte. Hard disk montajı içinse tuhaf bir yöntem kuullanılmış. HDD niz için 4 tane özel yuvarlak vidayı dışarıdayken vidalıyorsunuz ve sonra yuvaya oturtuyorsunuz. İlk kurulum için hiç bir avantaj getirmeyen bu yöntem sonraki HDD çıkarıp takmalarında kolaylık sağlıyor.

Kasayla birlikte bu özel vidalardan ve diğer gerekli vidalardan bol miktarda geliyor.

Anakart bölümünde secc kasaya hafifçe atx ve micro atx için vidalama yapılması gereken yerler belirtilmiş ki bu çok hoşuma gitmişti.

Kasayla birlikte opsiyonel olarak takılabilecek iki fanlık yuva da gelmekte.

Kasadaki bütün fan yuvaları ızgaralı olarak dizayn edilmiş, biraz kişisel zevk konusu olsa da bence kasaya agresif bir hava katıyor.

Anakart bölmesi gayet uygun dizayn edilmiş. hd 5850 rahatça sığıyor. 5870 de çok rahat sığar. 5970 için ise yabancı forumlarda normalde sığması gerektiği ama fan yapısındaki fazlalık yüzünden sığmadığı söylenmiş.

Genel değerlendirmemi ise şu şekilde yapabilirim.
    Ambalaj 9/10
    Kutu içeriği 10/10
    Soğutma 9/10
    Sessizlik 8/10
    Teknik özellikler (yuva sayısı, ön panel vs) 9/10
    Malzeme kalitesi 9/10
    Dış Tasarım 8/10
    İç Tasarım 10/10
    Kasa içi ferahlık 7/10 (full tower a alışık olduğum için yoksa montaj sırasında arkadaşım çok ferah olduğunu söyleyip duruyordu)

Sonuç olarak benden genel 9/10 bir puan alır ki bir mid tower için harika diyebilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SorrowOcean -- 22 Ağustos 2010; 13:18:53 >

• Benim transfer listemdeki kasayı almışsın, çok karizma bir kasa, özellikle ledlerinin renk değiştirmesi kasaya ayrı bir hava katıyor, hayırlı uğurlu olsun diyelim...
  • güzel inceleme kasa süper duruyor
  • @Dark Falcon
    Teşekkür ederim. Darısı başına.

@hapocod
    Kasa gerçekten çok güzel. Thermaltake mühendisleri özellikle kasa içi yenilikçi yaklaşımlarını bu kasa da mükemmel uygulamışlar diyebilirim.
  • Eline sağlık iyi inceleme, etkilendim beğendim kasayı.
    Bir de sorum var :
    Her fanın ledi farklı secilebiliyormu yoksa her tıkta hepsinin rengimi değişiyor ?
  • Tek tek seçim yok. 3 tane genel renk var kırmızzı mavi yeşil. Bunların dışında meksika dalgası şeklinde fandan fana geçen disko havası veren renk değişimli seçeneği var. Birde bütün renklerin yandığı bir durum var.
  • Hocam hayırlı olsun, teşekkürler inceleme için

Merak konularının en başında fanlar ve gürültü seviyeleri oluyor, bunlardan tam not almış kasa, zaten kasa fanlarının dizilişi ve fan devirleri gayet uygun yapıda.

Peki sistem sıcaklıkları ne durumda bu konuda da bir özet geçersen çok makbule geçer

Düzeltme: İmla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LEON-X -- 22 Ağustos 2010; 13:02:14 >
  • Hayırlı olsun güle güle kullanın Kasanın sac kalitesi sizce nasıl

Bende geçen hafta tt v9 be aldım görünüş olarak sizin kasaya benziyo ama sacın kalitesi hoşuma gitmedi
  • @LEON-X
    Teşekkürler. Ses seviyeleri için kutunun verdiği db değerlerini verebilirim, ölçüm yapamayacağım için.
    20 likler için 12-14dbA
    23lük için 13-15dbA
    14lük için 16dbA
    belirlemişler.

Benim ses konusundaki en büyük talihsizliğim ürünü 2 gün işlemci stok fanla kullanmamdı. Hayatımda bu kadar gürültülü bir fan görmemiştim. Gece yan odadan uyutmuyordu. (AMD ye teessüflerimizi iletelim bu vesile ile) Sonra xigmatek işlemci soğutucuyu alınca ses kalmadı. Ama tabii ki benim ses konusundaki değerlendirmemin güvenilirliğine de zarar verdi bu. Hava alanından kütüphaneye girmiş gibi oldum. Objektif olarak arkadaşımın görüşünü aldığımda bu kadar fan için çok sessiz görüşünü aldım.

Kasa içi sıcaklık değerlerimi verebilirim ancak Antalya'da olduğum ve odanın cehennem gibi olduğu (klimayla bile terliyoruz) hususlarının dikkate alınması yerinde olur.
    Anakart ve işlemci 43 derecede şu anda.
    Geceleri bu 35-37 derece kadar oluyor.
    Oyunlardan yada zorlayıcı programlar sonrasında baktığımda en fazla 1-2 derecelik fark oluyor.

• @hellteam
    Kasanın sac kalitesi iyi. Daha iyilerini görmüştüm elbet ancak kesinlikle üst sınıfta yer alır.8.5/10 diyebilirim.
  • Teşekkür ederim hocam

Amd'nin malesef stok fanları çok kötü hatta berbat, Intel'de de açıkçası giriş seviyesi bir cpu alınca üzerinde ki stok fan bile bu kadar gürültülü olmuyor, ufacık (60/70mm) ve ince kanat yapılı fandan vazgeçmesi lazım Amd'nin, X4 925'li bir sistem toplamıştım 1-1.5ay oluyor hayatımda ilk kez 5600rpm devir gördüm stok fanda, bendeki Celeron 1.7ghz 478pin bile bu hıza çıkmamıştı...

120mm fanlı soğutmaya geçince tabi kasadan ses soluk çıkmamaya başlamıştır, çok fark ettiriyor harici soğutucular...

Kasanın soğutması gayet güzel ve yeterli, ısı değerleri de bulunduğunuz yere göre gayet normal, hayırlı olsun tekrardan

• Sağolasın dostum. Biraz daha iyi bir cpu cooler almayı da düşündüm ama en sessizlerden biri olduğunu ve fiyatının nerdeyse bedava olduğunu görünce bunda karar kıldım. Extreme oc şansımı kaybettim belki ama sessizlik harika
  • Merhaba,

İnceleme için çok teşekkürler. Benim aklımda bu kasa vardı ama sizin incelemenizi okuyunca fikrim değişti.

CM RC 690 II Pencereli (http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=2981)

Ama az öncede şunu düşündüm, biraz daha ekleme yaparak aşağıdaki kasada alınabilir.

CM HAF-922 (http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=2202)

Düşüncelerim hakkında siz ne düşünürsünüz?
  • İki kasa da güzel görünüyor ama secc siyah çeliği gördükten sonra metalik renk çok adi hissi uyandırmaya başladı ben de. Dolayısıyla o ikisinden rc690 ı tercih ederdim ben olsam ama gördüğüm kadarıyla rc690 da bu kasaya oldukça benziyor ben bu 3 kasa içinden yine thermaltake i tercih ederdim. Bütçeniz varsa kesinlikle inceleme yaptığım kasanın full tower modelini öneririm. Bazı farklılıkları da var bu kasaya göre
  • Peki kasanın ses durumunda en güncel düşünceleriniz neler?
  • Kasa sessiz. Belli belirsiz mırıltısını dikkat edince duyabiliyorum. Odanın dışındaki sesler daha yoğun. Bir de gece sessizliğinde dikkat edip daha net bir görüş bildiririm.
  • güzelmiş hayırlı olsun
  • Güzel inceleme...hayırlı olsun!
  • @Master_Evil
    @Klavyelist
    Teşekkürler.

Şu an saat gece 2:30 tüm sessizlik çökmüş durumda. Kasadan gelen mırıltı sesini duyabiliyorum Evet kasa kesinlikle sessiz. Şöyle ki yavaş devirdeki cd dönüşü sesi kasadan gelen fan sesinden fazla. Heleki tam devirde olduğunu düşünürsek bence ses takıntısı olanların %80i memnun kalır diye düşünüyorum.
  • Sonunda bu kasanın TR inceleme versiyonunu görebildik çok şükür. Hayırlı olsun bu arada SorrowOcean.

Bundan 1-1,5 ay bende almayı düşünüyordum bu kasayı. Her şeyiyle çok güzel. Bi kart okuyucu takma aparatı yok sadece o kadar.

Ancak i7'li sistem ve ileri de SLI için kimse midtower önermeyince kasadan istemeden de vazgeçmiş durumdayım. HAF-X'i beklemekteyim.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.