Şimdi Ara

[b]1.4 versiyon Hdmi Kablo İncelemesi[/b]

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
212
Cevap
7
Favori
73.241
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yeni nesil tvlerin çıkmasıyla hdmi kabloların önemi bir kat daha arttı. Şu anda 1.4 versiyon hdmi kablolar çıktı 1.4 versiyon hdmi kabloların diğer kablolardan farkları nelerdir?
    1- Normal Hdmi kablolar 1920 X 1080 çözünürlüğü desteklerken, 1.4v hdmi kablolar 4096 x 2160çözünürlüğü destekliyor. Bunun anlamı görününtünün 4 kat daha keskin

olmasıdır.
    2- Normal hdmi kablolar 3D'yi kendi performansında desteklemezken, 1.4 versiyon kablolar destekler.

3- 1.4 versiyon kablolar sadece ses ve görüntü taşımaz, ayrıca ethernet özelliği sayesinde data da taşır.

4-Bazı TV'lerde internet tv özelliği yazmaktadır. Bu özelliği sadece 1.4 versiyon kablolar ile gerçekleştirebilirsiniz.

Şu an Türkiye'de bu ürünü sadece aşağıda bulabildim. Firma beni Teknosa'ya yönlendirdi. Teknosa'da 49 TL'ye satıyorlar.

http://www.eye-q.com.tr/urunler/?category=1&subcatID=1&productID=65&showproductdetails=yes

http://www.teknosa.com/Cultures/tr-TR/Products/urundetay.htm?CS_ProductID=110270916&CS_Category=_SBA_892_1662_836_6261&CS_Catalog=_SES_VE_GORUNTU&T_Category=_KABLOLAR892

• Teşekkürler, harika kablo gerçekten... Kontrast çözünürlük çok farketti..
  • quote:

Orijinalden alıntı: goldenstar

Teşekkürler, harika kablo gerçekten... Kontrast çözünürlük çok farketti..
    tv cihaz desteklemedikten sonra neyleyim 1.4 ü
  • quote:

Orijinalden alıntı: sakalak

tv cihaz desteklemedikten sonra neyleyim 1.4 ü

Alıntıları Göster
    yaw ben bu kabloyu 1 sene önce İngiltere den aldım ama ortada özellikle bahsedilen normal HDTV de kalite arttırımı
    yok,öncelikle bunu belirteyim,çünkü bazıları böyle yazmışta

Ayrıca HDMI Patentli bir üründür!!!(DVI gibi değildir!!)4Kx2X desteği içinde zaten panelin ve tüm sistemin+HDMI kablo takılacak diğer
    ext.cihazlarında 1.4v "destekli" olması gerekiyor!!

Ayrıca gerek bendeki gereksede piyasada satılan ve böyle 1.4v denilen kabloların "Sertifikası" varmıdır????? YOKTUR
    Piyasada satılan zaten bir dünya sözde "MARKA" kablolarında Sertifikaları yoktur

1.3v denilen kablolarında çoğu gerçek standardında 1.0 dır

++
    Yakında 1.5v diyede kablo çıkarırlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: albani

yaw ben bu kabloyu 1 sene önce İngiltere den aldım ama ortada özellikle bahsedilen normal HDTV de kalite arttırımı
    yok,öncelikle bunu belirteyim,çünkü bazıları böyle yazmışta

Ayrıca HDMI Patentli bir üründür!!!(DVI gibi değildir!!)4Kx2X desteği içinde zaten panelin ve tüm sistemin+HDMI kablo takılacak diğer
    ext.cihazlarında 1.4v "destekli" olması gerekiyor!!

Ayrıca gerek bendeki gereksede piyasada satılan ve böyle 1.4v denilen kabloların "Sertifikası" varmıdır????? YOKTUR
    Piyasada satılan zaten bir dünya sözde "MARKA" kablolarında Sertifikaları yoktur

1.3v denilen kablolarında çoğu gerçek standardında 1.0 dır

++
    Yakında 1.5v diyede kablo çıkarırlar

Alıntıları Göster
    SAMSUNG VE BESTBUY'DA BU KABLOYU TERCİH ETMİŞ!!

• quote:

SAMSUNG VE BESTBUY'DA BU KABLOYU TERCİH ETMİŞ!!

Alıntıları Göster
    Teşekkürler, Bestbuyda 3D tvlerde 1.4V kablo tercih ettiğine göre bu kablo oldukça kaliteli
  • quote:

Orijinalden alıntı: xactistar

Teşekkürler, Bestbuyda 3D tvlerde 1.4V kablo tercih ettiğine göre bu kablo oldukça kaliteli

Alıntıları Göster
    şuan PS3 te kullanabilecekmiyiz
    ayrıca 1.3 versiyonlu olan ve gerçek olup satılan yerler varsa
    bilgilendirirseniz sevinirim
  • quote:

Orijinalden alıntı: DRODAKAN KAI

şuan PS3 te kullanabilecekmiyiz
    ayrıca 1.3 versiyonlu olan ve gerçek olup satılan yerler varsa
    bilgilendirirseniz sevinirim

Alıntıları Göster
    Bende de PS3 var. Kullanıyorum. Bu arada 46'' Samsung 6 serisi LED TV kullanıyorum.

Call of Duty 'de 1.4V kabloyla kontrast ve keskinlik çok farketti. Sanırım normal 1.3 kablodan 4 kat fazla çözünürlüğü desteklediğinden böyle oldu.

Ama diğer TV 32'' Toshiba LCD TV'de ( 4 yıllık TV ) pek farkını hissetmedim doğrusu.. Eğer çok standart bir TV'in varsa kabloyu çok düşünmeye gerek yok. Ama yeni

nesil TV'lerde dikkat etmekte fayda var.

Teknosa ve Bestbuy'da satılıyor.
  • quote:

Bende de PS3 var. Kullanıyorum. Bu arada 46'' Samsung 6 serisi LED TV kullanıyorum.

Call of Duty 'de 1.4V kabloyla kontrast ve keskinlik çok farketti. Sanırım normal 1.3 kablodan 4 kat fazla çözünürlüğü desteklediğinden böyle oldu.

Ama diğer TV 32'' Toshiba LCD TV'de ( 4 yıllık TV ) pek farkını hissetmedim doğrusu.. Eğer çok standart bir TV'in varsa kabloyu çok düşünmeye gerek yok. Ama yeni

Alıntıları Göster
    Çok merak ettiğim bir konu var.

3D Tv' ler HDMI 1.4' le geliyor.

Bunu HDMI 1.4 kablo ile HDMI 1.4 destekli cihazlara bağladığımızda HDMI 1.4' ün özelliklerindne faydalanabiliyoruz. Nedir bunlar?

- 3D Özelliği
    - Ethernet
    - Audio Return

Şimdi merak ettiğim asıl konuya gelelim.

Diyelim ki 3D TV' miz var ve HDMI 1.4 kablo aldık. Bunu PC' ye bağlamak istedik HDMI çıkışından. Öncelikle HDMI 1.4 destekli ekran kartı var mı? Nvidia Fermi' nin upgrade edilerek kullanılabileceği açıklanmıştı. Ancak firmware upgrade ile mevcut cihazların HDMI 1.4 desteği olmayacağı ayrı bir chip gerekeceği yazılmıştı. Fakat merak ettiğim şu. Power DVD 10 sürümü ile beraber bu yazılıma 3D seçeneği de eklendi. Diyelim ki Blu Ray yazıcımız var ve 3D film aldık. Bunu Powerdvd yazılımı ile gerçek 3D olarak izleyebilmek için HDMI 1.4 portuna ihtiyacımız olacak. Bunu kullandığımızda gerçekten 3D destekli bir blu ray player olmaksızın aynı keyfi yaşayabilir miyiz?

İkinci nokta: ekran kartı üzerinden PC' den ek bağlantı olmaksızın tek kablo ile (HDMI 1.4 ile) internet bağlantısı kurabilir miyiz LCD TV' de.

Üçüncü nokta: 2D oyunları bu sayede 2D plus depth seçeneği ile 3D' ye benzer oynayabilir miyiz?

Dördüncü nokta: TV' den tek kablo(HDMI 1.4 ile PC' ye ses aktarabilecek miyiz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: aafco

Çok merak ettiğim bir konu var.

3D Tv' ler HDMI 1.4' le geliyor.

Bunu HDMI 1.4 kablo ile HDMI 1.4 destekli cihazlara bağladığımızda HDMI 1.4' ün özelliklerindne faydalanabiliyoruz. Nedir bunlar?

- 3D Özelliği
    - Ethernet
    - Audio Return

Şimdi merak ettiğim asıl konuya gelelim.

Diyelim ki 3D TV' miz var ve HDMI 1.4 kablo aldık. Bunu PC' ye bağlamak istedik HDMI çıkışından. Öncelikle HDMI 1.4 destekli ekran kartı var mı? Nvidia Fermi' nin upgrade edilerek kullanılabileceği açıklanmıştı. Ancak firmware upgrade ile mevcut cihazların HDMI 1.4 desteği olmayacağı ayrı bir chip gerekeceği yazılmıştı. Fakat merak ettiğim şu. Power DVD 10 sürümü ile beraber bu yazılıma 3D seçeneği de eklendi. Diyelim ki Blu Ray yazıcımız var ve 3D film aldık. Bunu Powerdvd yazılımı ile gerçek 3D olarak izleyebilmek için HDMI 1.4 portuna ihtiyacımız olacak. Bunu kullandığımızda gerçekten 3D destekli bir blu ray player olmaksızın aynı keyfi yaşayabilir miyiz?

İkinci nokta: ekran kartı üzerinden PC' den ek bağlantı olmaksızın tek kablo ile (HDMI 1.4 ile) internet bağlantısı kurabilir miyiz LCD TV' de.

Üçüncü nokta: 2D oyunları bu sayede 2D plus depth seçeneği ile 3D' ye benzer oynayabilir miyiz?

Dördüncü nokta: TV' den tek kablo(HDMI 1.4 ile PC' ye ses aktarabilecek miyiz?

Alıntıları Göster
    Merhaba,

Sorularınıza elimden geldiği kadar cevap vermeye çalışayım.

EyeQ 1.4 versiyon kabloyu ben de denedim ve sonuçtan gayet memnun kaldım.

Dual-stream 1080p 3D desteği
    HDMI 1.4 birden fazla 3D formatı tanımlıyor. Bu sayede HDMI destekli cihazlar frame alternative, line alternative ve field alternative, side by side, 2D plus depth metotlarından faydalanabilecek ve uyumluluk sorunu yaşatmayacak.

Bu yeni standart 1080p çözünürlüğe kadar 3D görüntüyü dual-stream olarak aktarabilecek. 3D TV geleceğin standardı olmayı başarırsa HDMI 1.4 standardı da daha en başından bunu destekleyerek iyi bir iş başarmış olacak.

Sadece TV de değil, 3D bağlantı PC ve PS3'teki 3D oyunlar için de deneniyor ve HDMI 1.4 bilgisayarlarımızda da geçerli bir standart olabilir.

1- HDMI 1.4 portlu ekran kartları geliyor. 3D film izlemek için power DVD de, blu-ray player' ınızın 3D özellikli olması gerekiyor. Fakat siz yazılımla, Samsung 3D TV' lerde olduğu gibi 2D-3D arası geçiş yapıp gerçek 3D kadar olmasa da o zevki bir nebze tadabileceksiniz.

2- Bu sorunuzun şu an için net bir cevabı yok. İlerleyen zamanda netleşicek.

3- 2D oyunları, 2D plus depth seçeneği ile 3D' ye benzer oynayabileceksiniz. Bu özelliği yukarıda da belirttim.

4- HDMI 1.4 kablo ile ses aktarımı sağlayabilirsiniz.
    '

Sonuç olarak bu kabloyu denedim, oldukça başarılı ve bütün zincir mağazalarda var. (Teknosa, Bestbuy, Migros 5M, CarrefourSA vs.) veyahttp://www.eye-q.com.tr/urunler/?category=1&subcatID=1&productID=65&showproductdetails=yes bu linkten de ulaşabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: erhans5

Merhaba,

Sorularınıza elimden geldiği kadar cevap vermeye çalışayım.

EyeQ 1.4 versiyon kabloyu ben de denedim ve sonuçtan gayet memnun kaldım.

Dual-stream 1080p 3D desteği
    HDMI 1.4 birden fazla 3D formatı tanımlıyor. Bu sayede HDMI destekli cihazlar frame alternative, line alternative ve field alternative, side by side, 2D plus depth metotlarından faydalanabilecek ve uyumluluk sorunu yaşatmayacak.

Bu yeni standart 1080p çözünürlüğe kadar 3D görüntüyü dual-stream olarak aktarabilecek. 3D TV geleceğin standardı olmayı başarırsa HDMI 1.4 standardı da daha en başından bunu destekleyerek iyi bir iş başarmış olacak.

Sadece TV de değil, 3D bağlantı PC ve PS3'teki 3D oyunlar için de deneniyor ve HDMI 1.4 bilgisayarlarımızda da geçerli bir standart olabilir.

1- HDMI 1.4 portlu ekran kartları geliyor. 3D film izlemek için power DVD de, blu-ray player' ınızın 3D özellikli olması gerekiyor. Fakat siz yazılımla, Samsung 3D TV' lerde olduğu gibi 2D-3D arası geçiş yapıp gerçek 3D kadar olmasa da o zevki bir nebze tadabileceksiniz.

2- Bu sorunuzun şu an için net bir cevabı yok. İlerleyen zamanda netleşicek.

3- 2D oyunları, 2D plus depth seçeneği ile 3D' ye benzer oynayabileceksiniz. Bu özelliği yukarıda da belirttim.

4- HDMI 1.4 kablo ile ses aktarımı sağlayabilirsiniz.
    '

Sonuç olarak bu kabloyu denedim, oldukça başarılı ve bütün zincir mağazalarda var. (Teknosa, Bestbuy, Migros 5M, CarrefourSA vs.) veyahttp://www.eye-q.com.tr/urunler/?category=1&subcatID=1&productID=65&showproductdetails=yes bu linkten de ulaşabilirsiniz.

Alıntıları Göster
    Teşekkürler
  • quote:

Alıntıları Göster
    ARKADAŞİM BİLİYORSAN ALLAHRIZASI İÇİN CVB YAZ.BENDEDE XBOX360 VAR. BİRDE BENQ NIN LED MONİTÖRÜNÜ ALICAM 1.3 HDMI ÇIKIŞLI YAZIYOR

http://www.sihirlikazan.com/store/ProductDetails.aspx?productId=141693&ref=akakce&v=1.55.9

BENİM ELİMDEDE 100 TL VERİP ALDİĞİM BİR HDMI 1.4 KABLO VAR.ŞİMDİ KABLOYU İADE EDEYİMMİ ? YOKSA ALDIĞIM MONİTORLE XBOX360 IM ARASINDAKİ BAĞLANTIYI BU KABLO İLE SAĞLAYABİLİRMİYİM..YOKSA,1.3 VEYA 1.2 HDMİ KABLO MU ALMAM GEREKECEK GÖRNTÜ ALABİLMEM İÇİN
  • quote:

Orijinalden alıntı: keskin0909

ARKADAŞİM BİLİYORSAN ALLAHRIZASI İÇİN CVB YAZ.BENDEDE XBOX360 VAR. BİRDE BENQ NIN LED MONİTÖRÜNÜ ALICAM 1.3 HDMI ÇIKIŞLI YAZIYOR

http://www.sihirlikazan.com/store/ProductDetails.aspx?productId=141693&ref=akakce&v=1.55.9

BENİM ELİMDEDE 100 TL VERİP ALDİĞİM BİR HDMI 1.4 KABLO VAR.ŞİMDİ KABLOYU İADE EDEYİMMİ ? YOKSA ALDIĞIM MONİTORLE XBOX360 IM ARASINDAKİ BAĞLANTIYI BU KABLO İLE SAĞLAYABİLİRMİYİM..YOKSA,1.3 VEYA 1.2 HDMİ KABLO MU ALMAM GEREKECEK GÖRNTÜ ALABİLMEM İÇİN

Alıntıları Göster
    İade etmene gerek yok, 1.4 ile de çalışır...
  • quote:

İade etmene gerek yok, 1.4 ile de çalışır...

Alıntıları Göster
    arkadaşlar, bende samsungc8000 3d led tv var.daha önce hdmı kablo ile d smart cihazını tv ye bağladığımda hd görüntü alıyordum.denon2311 3d özellikli bir avr amfi aldım.hdmı 1,3 kablo ile tv ye bağladım.fakat görüntü alamıyorum.denon2311 1,4 hdmı çıkışlı.acaba bu sorun 1,3 hdmı kalodan kaynaklanıyor olabilirmi.amfiyi 3d özelliği olmayan phillips lcd tv ye 1,3 hdmı kablo ile bağladığımda sorunsuz görüntü alıyorum.samsungc8000 3d tv nin sorun giderme ayarını bir kaç defa kullandığımda görüntü geliyor.fakat tv ve amfiyi kapattığımda üzerinden uzun bir süre geçtiğinde ,mesela ertesi sabah yeniden açtığımda görüntü vermiyor ve ''sinyal yok'' diye bir mesaj çıkıyor.acaba 1,3 hdmı kablo,1,4 hdmı çıkışlı denon2311 amfiye yetersiz mi geliyor.yoksa sorun başka yerdemi.bilenler yadımcı olabilirler mi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: azizsavas

arkadaşlar, bende samsungc8000 3d led tv var.daha önce hdmı kablo ile d smart cihazını tv ye bağladığımda hd görüntü alıyordum.denon2311 3d özellikli bir avr amfi aldım.hdmı 1,3 kablo ile tv ye bağladım.fakat görüntü alamıyorum.denon2311 1,4 hdmı çıkışlı.acaba bu sorun 1,3 hdmı kalodan kaynaklanıyor olabilirmi.amfiyi 3d özelliği olmayan phillips lcd tv ye 1,3 hdmı kablo ile bağladığımda sorunsuz görüntü alıyorum.samsungc8000 3d tv nin sorun giderme ayarını bir kaç defa kullandığımda görüntü geliyor.fakat tv ve amfiyi kapattığımda üzerinden uzun bir süre geçtiğinde ,mesela ertesi sabah yeniden açtığımda görüntü vermiyor ve ''sinyal yok'' diye bir mesaj çıkıyor.acaba 1,3 hdmı kablo,1,4 hdmı çıkışlı denon2311 amfiye yetersiz mi geliyor.yoksa sorun başka yerdemi.bilenler yadımcı olabilirler mi.

Alıntıları Göster
    HDMI 1.3 olan cihazlarda yanı ses sistemlerine anfiye bağlandığı zaman kabloya birşeyler oluyor.

Bende de görüntü gidiyor geliyor sürekli bunu tekrarliyor.

PS3 sorunsuz çalışıyor bende mecburen anfiden çikardım tv bağladım.

Artik 3D olan anfilere bakmamiz gerekiyor.

Ben ONKYO 905 artik satmam gerekiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ajanmemoli

HDMI 1.3 olan cihazlarda yanı ses sistemlerine anfiye bağlandığı zaman kabloya birşeyler oluyor.

Bende de görüntü gidiyor geliyor sürekli bunu tekrarliyor.

PS3 sorunsuz çalışıyor bende mecburen anfiden çikardım tv bağladım.

Artik 3D olan anfilere bakmamiz gerekiyor.

Ben ONKYO 905 artik satmam gerekiyor.

Alıntıları Göster
    peki benim sony lcd 1.4 hdmı kabloyla bağlasam eski bağladığım 1.3 hdmı kabloya göre gözle görülür fark alabilirmiyim görüntüde
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cutrera

peki benim sony lcd 1.4 hdmı kabloyla bağlasam eski bağladığım 1.3 hdmı kabloya göre gözle görülür fark alabilirmiyim görüntüde

Alıntıları Göster
    Şayet tv 1.4 destekliyorsa görüntü farkını anlarsın.

Diğer türlü birşey farkettiğini sanmiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: LANVİN1

Hmdi versiyonları arasındaki özellikleri belirten resim aşağıdadır. Şu anda piyasada 1.3 kablolara yaygın. 3 boyutu cihazların sayısı arttıkça 1.4 versiyon da yaygınlaşacaktır.

1.4 hdmi kabloya geçmeniz durumunda , 1.3 versiyon hdmi kablo ile aldığınız görüntü göre sizin tvde bir görüntü iyileşmesi olmayacaktır. Hdmi dijital sinyal taşır ,eğer sinyalde kopma , donma, kesilme gibi sorun yoksa kablonuzu değiştirmenize gerek yoktur. Sinyal dijital olarak aktarıldığı için kayıp olmaz. Hdmi 1.4 , 1.3 'ten daha üstün değil sadece ek özellikler barındıran bir standarttır. Aşağıdaki resimde farklar var.

Analog sinyal taşıyan kablolarda iyi ve kaliteli kablo kullanmak ses ve görüntüde fark yaratacaktır. Dijital sinyal taşıyan kablolarda standartlara uygun üretilirse ve üretim hatası yoksa aralarında fark olmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: ender123

quote:

Orijinalden alıntı: LANVİN1

Hmdi versiyonları arasındaki özellikleri belirten resim aşağıdadır. Şu anda piyasada 1.3 kablolara yaygın. 3 boyutu cihazların sayısı arttıkça 1.4 versiyon da yaygınlaşacaktır.

1.4 hdmi kabloya geçmeniz durumunda , 1.3 versiyon hdmi kablo ile aldığınız görüntü göre sizin tvde bir görüntü iyileşmesi olmayacaktır. Hdmi dijital sinyal taşır ,eğer sinyalde kopma , donma, kesilme gibi sorun yoksa kablonuzu değiştirmenize gerek yoktur. Sinyal dijital olarak aktarıldığı için kayıp olmaz. Hdmi 1.4 , 1.3 'ten daha üstün değil sadece ek özellikler barındıran bir standarttır. Aşağıdaki resimde farklar var.

Analog sinyal taşıyan kablolarda iyi ve kaliteli kablo kullanmak ses ve görüntüde fark yaratacaktır. Dijital sinyal taşıyan kablolarda standartlara uygun üretilirse ve üretim hatası yoksa aralarında fark olmaz.

Alıntıları Göster
    lg 42le 5300 led tv var hdmi kaç desteklediğini bilmiyorum bu kabloyu alsam iş yaparmı bu tv kaç destekliyor bilen varmı
  • quote:

Orijinalden alıntı: baran6302

lg 42le 5300 led tv var hdmi kaç desteklediğini bilmiyorum bu kabloyu alsam iş yaparmı bu tv kaç destekliyor bilen varmı

Alıntıları Göster
    bende Sony 46HX800 var, önceden normal bir hdmi kablo kullanıyordum, daha sonra yurt dışından Monster HD200M 1.4V kablo sipariş ettim, özellikle HD yayınların dünyası değişti, ama ben bu kabloyu özellikle 3D yayınlar için aldım.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.