Şimdi Ara

[b]1.4 versiyon Hdmi Kablo İncelemesi[/b] (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
211
Cevap
7
Favori
73.254
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

SAMSUNG 40C650 LCD TV ve NEXT YE-18000 HDMI CIS uydu alıcısı aldım...

araştırmalarım yanlış değilse TV de hdmi 1.4 desteği var ancak uydu alıcısının hdmi desteği 1.2

bu yeni 1.4 hdmi kablolardan alsam görüntümde bir fark yaratırmı acaba? yoksa boşa para vermeyip ucuz bir hdmi kablomu alayım..
  • quote:

Orijinalden alıntı: LeThauS
    merhaba arkadaşlar
    araştırmalarım yanlış değilse TV de hdmi 1.4 desteği var ancak uydu alıcısının hdmi desteği 1.2
    bu yeni 1.4 hdmi kablolardan alsam görüntümde bir fark yaratırmı acaba? yoksa boşa para vermeyip ucuz bir hdmi kablomu alayım..

3 boyutlu tv , 3 boyutlu bluray oynatıcı sahibi olan arkadaşlarımızın hdmi 1.4 kablo almaları gerekiyor. Diğer 1.3 standartında üretilmiş cihaz sahibi arkadaşlarımız hiçbir fark alamazlar.

Aynı başlıkta 2. kez yazayım ; hdmi kabloda sinyal kalite farkı olmaz. A markasına ait kablo daha kaliteli görüntü verirken B markasına ait kablo daha kalitesiz görüntü vermez. Hepsinden alacağınız görüntü kalitesi aynıdır.

C650 de hdmi 1.3 desteği var. Yapmanız gereken ucuz yollu değil hesaplı fiyata markalı kablo almanızdır. Markalı kablolar en azından hdmi standartlarında ve belli bir genel imalat kalite anlayışında üretilmiştir. Markasız çin malı kablo almamanızda fayda var.

• quote:

Orijinalden alıntı: ender123

quote:

Orijinalden alıntı: LeThauS
    merhaba arkadaşlar

3 boyutlu tv , 3 boyutlu bluray oynatıcı sahibi olan arkadaşlarımızın hdmi 1.4 kablo almaları gerekiyor. Diğer 1.3 standartında üretilmiş cihaz sahibi arkadaşlarımız hiçbir fark alamazlar.

Aynı başlıkta 2. kez yazayım ; hdmi kabloda sinyal kalite farkı olmaz. A markasına ait kablo daha kaliteli görüntü verirken B markasına ait kablo daha kalitesiz görüntü vermez. Hepsinden alacağınız görüntü kalitesi aynıdır.

C650 de hdmi 1.3 desteği var. Yapmanız gereken ucuz yollu değil hesaplı fiyata markalı kablo almanızdır. Markalı kablolar en azından hdmi standartlarında ve belli bir genel imalat kalite anlayışında üretilmiştir. Markasız çin malı kablo almamanızda fayda var.

teşekkürler sayın ender123 yine imdadıma koştunuz eksik olmayın..

tavsiye edebileceğiniz bi marka model varmı? 1 yada 1.5 metre kablo ihtiyacı max.. minumum para ödeyerek alabileceğim bi kablo olursa sevinirim..

• 3d tv si olmayanlar için bişey fark etmez değilmi bende led tv var almak bişey değiştirmez dimi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baran6302 -- 2 Ocak 2011; 19:59:01 >
  • eğer tv niz 200 hz ise 3d oynatıcınızda varsa ( playstation gibi ) 3d oyun film izleyebilirsiniz.ayrıca 3d film izlemek ve oyun oynamak için illede 1.4 hdmi kaboya ihtiyaç yoktur ben daha dün sony center a gittim ve adamların 1.4 kablodan haberleri yok 1.3 kablo ile 3d belgesel izleyebiliyorlar kabloların içindeki aktarım hızına bağlı değişkenlik gösterir hz aktarım hızları güzel ise 1.3 hdmi kablo ile 3d görüntü alabilirsiniz tabi gözlüğü unutmayalım
  • kaynak ve tv desteklemedikten sonra 1.4 hiçbirşeye yaramaz şu an.Bende 3d var 1.4 uyumlu ama neye takıcağım ps3 zaten 1.3 de 3d gösteriyor.
  • Görülüyorki v1.3 a - b ve c yeterli.Zaten 1080p görüntü kullanıyoruz en fazla.720p filmler bile 3.5 metre mesafeden blueray görüntü gibi.

1.4 Şu anda gereksiz,.
  • 1.4v HDMI kablonun tüm özelliklerini kullanmak için,
    hem tv nin hemde vericinin 1.4v chip olması gerekiyor.
    1.4v özelliği yazılımla kazanılamaz
    .

Bu tüm internette yüzlerce defa,
    bu forumda onlarca defa yazıldı.

1.4v kullanarak, görüntüm düzeldi diyen arkadaşlar
    bir göz doktoruna veya psikyatra görünsünler.
    (yeni alınan bir malın daha iyi olduğu şartlanması diyorlar bu saplantıya)

Ama yakındır, tüm 3d cihazlarda 1.4v chip olacak.
    şimdilik bir kaç markada var.

iyi seyirler.
  • Bir uyarı daha yapayım,örneğin elinizdeki normalde kullandığınız HDMI kablonun ne malum 1.3 olduğu
    hatta ne malum 1.2 olmadığı veya 1.0 olmadığı!!!

Hoş hepside sizin bugün yaptığınız işi görür!!

Yüzlerce ve hatta binlerce marka ve sözde marka,çakma marka kablolar;iyide bunların kaç tanesinin HDMI protokolüne
    uygun vede onaylı kalite belgesi vardır!!! hiç birisinin yoktur tabiki!(o belli bildik markalar hariç!)

HDMI patentli bir üründür!!!
    Kullanım ve üretim v.s sistemleri izne tabidir ve patent sahibide elbette çeşitli kısıtlamalar v.s getirecektir
    çalışması için!!

Patentli ürün için FW v.s çıkmaz çıkamaz!!! herif malını satacak!!
    DVI olsa amenna,çünkü patentli ve lisans kullandırılan bir uygulama değildir!

HDMI da ise üretim lisansına göre ve sisteme uygun olarak bir prorokol üzerinden çalışma yapar!

Örneğin bende yaklaşık 2 sene önce UK den getirdiğim bir tane 1.4v HDMI kablo var ve takıyorum panele
    ve değil HD; UltraHD oluyor resim

Ancak ilerde +olarak Ethernet/returnAudio/4K paneller için+bunlara uyumlu external cihazlar(örneğin BD/PS3/PC v.s gibi)
    olursa,ortaya çıkacak +DATA transfer gücü için gereklidir!

Örneğin resim kalitesiyle alakası yoktur(bugünkü 1.3v yeterlidir!!) bu 1.4v kablonun!!

++
    Bizim Mert in imzasındaki gibi "panel dünyası yalan-dolanla yürümektedir" çok doğrudur
    o kadar fazla "yalnış-bilgi-kirliliği" ve "panel-efsaneleri" varki,bunlara oturup gülmek gerekiyor gari

örneğin burada konu HDMI kablolar ise,yine bir dünya sallama/palavra HDMI kablo hikayeleri vardır
    yakında uyanığın birisi çıkar bir şekilde bir yerlerden destekli ortaya bir balon atar dandik 1.4v denen kablolar
    çok ciddi rağbet görür

++

• DVI deyince aklıma geldi gerçi konu dışı olacak ama, Şimdi yeni nesil ekran kartlarında hem hdmi 1.4 hemde dvi çıkışlar var.
    Hdmi 1.4 ün destekledikleri malum peki bu ekran kartlarının dvi çıkışları da aynı format veya protokolleri destekler mi? (tahminimce ethernet ve ses ile ilgili kısımlar hariç)
    Daha yüksek çözünürlük 3D için gerekli protokoller vs.
    Niye soruyorsun derseniz şu yönden diyelim ki 3D destekli bir amfiniz (AVR) yok ama hdmi 1.3 destekli yeni ses formatlarını çözüyor.
    Ancak dvi ses aktaramayacağından AVR ye hdmi ile bağladınız ve DTSHDMA , TRUEHD ses aldınız ancak 3D TV de var ve çözünürlükten ödün vermek istemiyorsunuz.
    3D Bluray oynatımı bilgisayardan yapılacak diyelim. 3D oynatıcıların 2 tane hdmi çıkışı olmadığı için.
    1. Seçenek:
    Ekran kartının dvi çıkışı dvi-hdmi dönüştürücü ile Tv ye bağlanır.(Kablo ve dönüştürücünün hdmi 1.4 desteği olduğu varsayılırsa)
    Mevcut Tv ler bu şekilde çalışirmı emin değilim. Teorik olarak direk hdmi 1.4 kablo ile hdmi 1.4 çıkışlı bir ekran kartına bağlanırsa çalışması lazım. Ama samsung tvler galiba bu şekilde çalışmıyormuş. Diğer tv markalarını bilmiyorum.
    Hdmi direk anfiye bağlanır HD ses alınır.
    2.Seçenek:
    Ekran kartı veya 3D Bluray oynatıcı hdmi 1.4 kablo ile direk bağlanır ve audio return channel kullanılarak tv nin diğer bir hdmi bağlantısından amfiye giriş yapılır.
    Bu durumda gene yeni ses formatı ve kayıpsız 3D keyfi yaşanır. Ama bu söylediklerim teoride audio return channel bu şekilde çalışırmı bilmiyorum. Tahminim sadece tvnin kendi medya oynatıcısı içindir gibime geliyor.

• bir sorum olacak eğer cevaplarsanız sevinirim 2 gün önce samsung lcd aldım ve onunla beraber laptop bağlamak için hdmi kablo aldım fakat o an hem aceleden hemde ileriye yönelik olsun diye 1.4 versiyon aldım fakat bazı sitelerde hdmi 1.4 kablo sadece destekleyen cihazlarda çalışır denmiş benim laptop sanırım 1.3 şimdi ben bu kabloyu değiştireyimmi yoksa 1080 lik bir hd görüntü alarak kullanabilirmiyim daha kutusunu açmadım
  • Ben nasıl altın uç olayı bir pazarlama hilesiyse ( düşünün altın uçlu scart altın uçlu hdmi deniyor fiyatlara bak 1 gr altın 68 lira :) yav zar olarak kaplasan bile sadece altının maliyetini karşılayamazlar her neyse) bunlarında o şekilde olduğunu düşünüyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: araman
    Ben nasıl altın uç olayı bir pazarlama hilesiyse ( düşünün altın uçlu scart altın uçlu hdmi deniyor fiyatlara bak 1 gr altın 68 lira :) yav zar olarak kaplasan bile sadece altının maliyetini karşılayamazlar her neyse) bunlarında o şekilde olduğunu düşünüyorum

Kablonun altından yapılmış gibi satılması bir kandırmacadır. Konnektörün (kablo fişi) ucunu altından yapmıyorlar. Altın , sadece mikron mertebesinse (milimetrenin 1000 'de biri) kaplanıyor. Binlerce konnektörde kullanılan altın toplamda 1 gram ya eder ya etmez. Sadece hdmi kabloda değil , bir çok elektronik cihazın anakartında ve diğer parçalarında altın ve gümüş gibi değerli metal kullanılır.

Burada başka bir aldatmaca daha vardır. Altın kaplama sadece analog bağlantılarda konnektör ve soket (fiş ve yuva) girişinde maksimimum iletim ve dolayısıyla en az sinyal kaybı için kullanılır. Hdmi dijital sinyal aktarımı oduğu için konnektörün altın kaplama olması birşey ifade etmez , bir getirisi olmaz.

Üçüncü aldatmaca ise "24 ayar altın kaplama" diye sunulmasıdır. Tüm kaplama işlerinde , kaplanan metal zaten saf halde kaplanır. Altın için bu saflık ölçüsü 24 ayar olarak adlandırıldığı için mecburen 24 ayar kaplama olur. İsteseniz bile 22 veya 18 ayar kaplama yapılamaz.

Hdmi 1.4 ile 1.3 arasında bir aldatmaca yok, 3 tanek ek özellik getiriyor ama şu anki tüm cihazlar buna uygun ve yaygın değil. Siz bir tek Hdmi 1.4 kablo ile tvden ses, görüntü alabilirken ethernet kanalı sayesinde tvye internet (aynı mantıkla DNLA ) bağlantısı kazandırabileceksiniz .Hatta tvdeki sesi tvden AV receivera (anfiye) yeni kablo çekmeden çözdürebilmek mümkün olacak. Ses , hdmi 1.3 kablodaki gibi tek yönlü değil , dönüş olarak da taşınmış olacak. Şu anki mevcut 1920x1080 çözünürlüklü tvlerden daha yüksek çözünürlüklere çıkacak ilerki nesil tvler için bu çözünürlüğü taşımaya elverişli teknik altyapı da şimdiden hmdi 1.4 ile sağlanıyor.

• Benim anlamadığım bir konu var:

İlk çıkan fat kasa PS3'ler HDMI 1.3 ile geldi ancak daha sonra çıkan FW ile 3D özelliğine sahip oldu. Şimdi bu hdmi 1.3 veya 1.4 olayı yazılımsal olarak yükseltilebiliyor mu? Bana çok saçma geldi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: saitemre
    Benim anlamadığım bir konu var:

İlk çıkan fat kasa PS3'ler HDMI 1.3 ile geldi ancak daha sonra çıkan FW ile 3D özelliğine sahip oldu. Şimdi bu hdmi 1.3 veya 1.4 olayı yazılımsal olarak yükseltilebiliyor mu? Bana çok saçma geldi.

Burada 3 tane konu iş içine girmiş .
    1. Bir cihazın yazılım (firmware) ile kendine ek özellik katması
    2. 3D (üç boyut) sinyalini taşınması
    3. Hdmi kablolar arasındaki versiyonlar

Sizin de dediğiniz gibi Sony Playstationlara yazılım ile 3 boyut özelliği kazandırdı. 3 boyutlu görüntüyü aktarmak için PS3 üzerindeki hdmi 1.3 çıkış yeterliydi ve bu çıkışı kullandı .Artık 3 boyutlu filmleri izlemek ve oyunları oynamak 3 boyutlu televizuyonu ve gözlüğü olan insanlar için mümkün hale geldi. Sadece cihaza ek özellik getirilmiş oldu , zaten cihazın bunu yapmaya uygun kapasitesi vardı.

Hdmi 1.4 çıkışlarında 2 adet ilave yeni data kanalı var. O yüzden 1.3 ten 1.4 e yükseltmek olmaz zaten PS3 te de olmadı. Hdmi 1.3 te ethernet ve ses dönüş kanalı için taşıyıcı özellik yok ve daha yüksek çözünürlüklü görüntüyü taşımaya da yeterli değil.

[b]1.4 versiyon Hdmi Kablo İncelemesi[/b]

• O zaman kısa bir soru : PS3'ü , 3D TV'ye HDMI 1.3 veya 1.4 ile bağlamak ,3D oyunlardaki performansta bir farklılık yaratmayacaktır ?
    Yani PS3'ü 3D TV'de kullananlar bu HDMI 1.4 kablo kullanırsa da kullanmasa da bir fark olmicaktır diyebilirmiyiz ?
  • Ben yanlış yaptım galiba... Lütfen beni aydınlatırsanız çok sevinirim..
    TV = LG 42LD651 LCD EKRAN
    UYDU ALICI: DIGITURK DT9102 HD
    Ben HD yayınları net izleyeyim diye iki gün önce gittim monstar 1.4 hdmi altın uçlu kablo aldım.
    Yukarıda yazdığım TV ve UYDU ALICI ya taktım ve herşey normal. Ama görüntülerde fark eden birşey yok. Özellikle normal yayın ile HD yayın arasında bir fark göremiyorum.
    Acaba ben yanlış bir koblomu aldım ? Ben fiyatından daha ziyade güzel bir görüntü istiyordum. Mağazada değişik fiyatlara kablolar vardı ama bu daha iyi dediler. Benim LG 42LD651 ve Digitürkün verdiği uydu alıcı bu 1.4 kabloyu destekliyormu onuda bilmiyorum ve araştırdım bişey öğrenemedim. Ama ekranda görüntü var.
    Benim daha net yayın izleyebilmem için 1.3 özelliğinde kablomu almam gerekiyordu ? Buna bir örnek verecek olursak 1994 model doğan marka arabaya 95 oktan benzin koyarsın gider. 97 oktan (güçlü arabaların kullandığı) benzin koyarsın yine gider ama bir müddet sonra motorda vuruntu sesi yapar.

Bilgisizliğimi bağışlayın ve yardımcı olun lütfen.

• Arkadaşlar ,

2 sistemi birbirine bağlayıp yüksek verim ile çalıştırabilmeniz için öncelikle 2 sistemin de aynı teknolojik altyapıya sahip olması, teknik özellik ve kapasitelerinin aynı olması ve ortak bir haberleşme dilini konuşmaları gerekir. Bu aşamadan sonra iki sistemi bağlayacak kablonun da aynı ortak teknik düzeyde olması gerekir. Eğer mümkünse analog yerine dijital aktarım yapan kablo seçilirse o zaman en yüksek kalite elde edilebilir.

Üstte yazdıklarım sadece Hdmi kablolar için geçerli değil , diğer sistemler için de geçerli olan genel bir bilgidir.

Konunun daha kolay anlaşılabilmesi için soru cevaplı şekilde anlatmaya çalışayım. Umarım daha faydalı ve açıklayıcı olur

ANALOG VE DİJİTAL AKTARIM NE DEMEKTİR? KABLO İLE İLGİSİ NEDİR ?

Kablolar iki sistem arasında elektrik , ses ve görüntü sinyal, veya data taşırlar.

Elektrik (güç) kablosu cihazları prize bağladığımız kablodur.

Sinyal taşıyan kablolara (Analog aktarım yapan kablolar ), scart kablosu , kompozit (vcd kablosu), çatı anteni kablosu, ses sistemlerinde kullanılan kablolar)

Data (Dijital) taşıyan kablolar işe Hdmi kablo, Usb kabloları, Network kabloları, çanak anten ile uydu alıcı arasındaki kablolar.

Analog kablolarda aktarım kalitesi kablodan kabloya değişmektedir. Kaliteli kablo ile daha kaliteli ve parazitsiz ses ve görüntü almak mümkün olur.

Dijital kablolarda görüntü veya ses kalitesi farkı olmaz. Tek sorun eğer kablo çok uzunsa data ya hiç gitmez ya da kopukluklar olur. Bizim tv ile diğer cihazları bağlamakta kullanacağımız 2 metrelik hdmi kabloda data kopması yaşamayız.

Örnek : Telefonda birisiyle konuşmanız analog aktarıma uygundur. Eğer arka tarafta gürültü varsa çok sağlıklı haberleşemezsiniz. Dış şartlardan ve telefonların hoparlör ve mikrofon kalitesinden etkilenir. Konuşulanları tam anlayamayabilirsiniz. Gel mi dedi yoksa git mi dedi , hangi gün demek istedi gibi iletişim problemleri olabilir.

SMS ise dijital aktarıma örnektir. Size mesaj geldiği sürece kayıpsız anlaşırsınız. Acaba ne demek istedi diye düşünmezsiniz. "Pazartesi mi dedi yoksa Cumartesi mi , gürültüden tam duyamadım" gibi sorunlar olmaz. Hatta size gelen mesajda yazım hatası varsa siz onu da düzeltip ( Dijital Error Correction, Dijital Hata Düzeltme) anlarsınız. "Bugün Pzrtesi" yazılınca Bugün Pazartesi " diye anlarsınız.

HDMI CİHAZ VE KABLO VERSİYONLARI NEDİR , NE İŞE YARAR ?

Elektronik cihazların teknik özellikleri geliştikçe bu cihazları birbirine bağlayacak kablolara da ek özellikler eklenmiştir. Aşağıdaki tabloda versiyonlar arasındaki farkları görebilirsiniz.

HDMI VERSİYONLARI ARTTIKÇA DAHA KALİTELİ VE DAHA İYİ BİR KABLO MU ALMIŞ OLURUM ?

Bu düz mantık doğru değildir. Yani HDMI 1.4 kablo , 1.3 'ten büyüktür , o halde en yenisi en iyisi en kalitelisi , en süperi budur yanlış bir mantıktır. Sadece 1.4 versiyonunda ek özellikler vardır ama bu farkları kullanabilmek için tüm cihazlarınızın aynı özellikli olması lazım. Şu andaki mevcut şartları düşünürsek HDMI 1.3 destekli bir kablo çoğu kullanıcının ihtiyacını karşılayacaktır.

AYNI HDMI VERSİYONUNA SAHİP KABLOLARDA SES VE GÖRÜNTÜ KALİTESİ FARKI OLUR MU ?

Bu konuda yapılmış hiçbir ciddi test veya teknik bilgi yoktur. Yani bir tvye 10 tane farklı kablo sırayla bağlanmış ve tvye aynı film oynatılılırken elektronik bir cihazla görüntü ve ses kalitesi ölçülmüş ve tüm bunların sonucunda ulaşılmış bir bilgi yok. Bu sebeple data aktarımında kopma olacak kadar uzun yani 10 metre civarı bir kablo kullanmadıkça tüm kablolarda aynı görüntü ve ses kalitesini alırsınız.

HDMI kablo sinyal değil data aktardığı için de teknik olarak kablolar arasında fark olmaması gerekiyor.

Bu konuda " Ben şu kablo ile daha iyi sonuç aldım" tarzı tüm yorumlar şahsi fikirlerdir ve teknik geçerliliği yoktur. Böyle bir iddianın doğru olmadığını ispat emek isterseniz iyi veya kötü diye belirttiği kabloyu aynı şahıs görmeden tv arkasındaki bağlantısını siz yapın ve tvye hangi kablonun bağlı olduğunu bilmesini isteyin. Eğer arada gerçekten görüntü ve ses kalitesi farkı varsa 10 deneme sonucunda 10 doğru tahmninde bulunması gerekiyor.

Başka bir örnek ; USB harddisk kablosu da Hmdi kablo gibi bir data kablosudur yani dijital aktarım yapar. Siz daha kalın veya daha pahalı kablo kullanırsanız , harddiskin içindeki resimler filmler ve müzikler daha kaliteli oluyor mu? Yani 2 megapiksellik foto 5 mp oluyor mu? Divxler 720 p gibi görünür mü? Mp3ler CD kalitesine çıkar mı ?

Çok uzun kablo kullanınca usb diskin çalışmasının sebebi gerekli olan enerjinin kabloda kaybolması sonucudur. Zaten harddiski çalıştırmak için ucu ucuna yeten usb girişteki enerji kabloda kaybolduğu için harddisk çalışmaz.

HDMI 1.4 VERSİYON KABLO BANA GEREKLİ Mİ?

1. Eğer evinizde 3 boyutlu tv varsa
    2. Bu 3 boyulu tvde bağlanacak 3D bluray oynatıcınınz varsa
    3. Tvdeki sesi , ses sisteminden almak istiyorsanız ve ek olarak optik bir kablo almak istemiyorsanız
    4. Tvnizde ve tvnize bağlı diğer cihazlarınızda internet özelliği varsa ve her cihaza adsl modemden ayrı bir kablo çekmek istemiyorsanız
    5. 1920x1080 çözünürlükten daha yüksek bir çözünürlüğü olan tv veya monitörünüz varsa

size kesinlike HDMI 1.4 versiyon kablo gerekir. Bu kablo ile tvniz ve diğer cihazlarının arasında en uygun bağlantıyı yapmış ve tüm cihazların teknik özelliklerini kullanmış olursunuz. Deep Color denilenen daha çok renk bilgisi içeren filmleriniz , bu filmleri oynatacak bluray veya harici medya oynatıcınız veya bu renk derinliğini destekleyen tvniz yoksa 1.3 v eya 1.4 versiyon kabloda da yine sonuç alamazsınız. Uydu alıcı gibi cihazlarda genelde 1.2 veya 1.3 versiyon çıkış olduğu düşünülüyor.

Bir cihazda hdmi 1.4 giriş veya çıkış olması da tüm özellikleri tam olarak destekleyeceği ve nimetlerinden tam olarak faydanılacağı anlamına gelmez. İşin donanım boyutu olduğu gibi , yazılım ve izlenilecek yayın veya film boyutu da vardır. Örneğin 3 boyutlu tvye uydu alıcı bağlantısı veya 3 boyutlu bluray oynatıcı da 2 boyutlu film izlemek veya 3 boyut özelliği olmayan tvde diğer cihazlara ses ve ethernet bağlantısı için hdmi 1.4 giriş olması, tvde yine hdmi 1.4 giriş olmasına rağmen yazılımı gereğince ineternet uygulaması desteğinin olmaması gibi.

ÜSTTEKİ 5 MADDENİN HİÇBİRİ BENİM CİHAZLARIMDA YOK O ZAMAN HDMI 1.4 VERSİYON KABLO BANA GEREKLİ Mİ ?

Hayır gerekli değil. Her yeni çıkan ürün gibi HDMI 1.4 kablolar da yeni piyasaya çıktığı için daha fazla para vermiş olursunuz ama karşılığını mevcut cihazlarınız desteklemediği için alamazsınız. Geriye uyum olduğu için hdmi 1.4 kabloyu , 1.3 cihazda kullanabilirsiniz ama size maliyeti yüksek olur.

HDMI 1.4 VERSİYON KABLO İLE GELEN YENİLİKLERİ NASI KULLANABİLİRİM ?

http://www.hdmi.org/download/press_kit/PressBriefing_HDMI1_4_Final_083109.pdf

adresindeki pdf dosyası resimli olarak Hdmi 1.4 versiyonu hakkında bilgiler içeriyor. Döküman İngilizce olsa bile anlatımların hepsi resimli yapıldığı için gayet kolay anlaşılır şekilde hazırlanmış.

Hdmi 1.4 ile gelen 3 önemli değişiklik :

1. 1920x1080 den daha yüksek çözünürlüğe izin veriyor. Bu ilerde çıkacak olan Full HD ötesi - Ultra HD tvlerde işe yarayabilir. Bu gelecekte çıkacak sistemlere yol açmış oluyor.

2. Ethernet kanalı. Yeni nesil tvlerde internet özellikleri ve uygulamaları mevcut. Hmdi kablo ile tvnizi ağa veya internete bağlamak , diğer cihazları da tv ile aralarında mevcut olan hdmi kablo ile paylaştırmak-bağlamak mümkün. Eskisi gibi her cihazı tek tek modeme kablo ile bağlama derdi ortadan kalkmış oluyor.

3. Ses Geri Gönüş Kanalı ( ARC- Audio Return Channel) özelliği ile tek hmdi kablo üzerinden ses sistemine Tvnin dahili uydu alıcısı veya çatı anteni gibi sistemlerden aldığı sesi yönlendirmek mümkün oluyor.

Resimli anlatımların kaynağı , bu standartları belirleyenwww.hdmi.org sitesidir.

http://www.hdmi.org/manufacturer/hdmi_1_4/index.aspx

*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*

DAHA YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜK :

*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*

SES DÖNÜŞ KANALI (ARC- AUDIO RETURN CHANNEL) :

HDMI KABLONUN ETHERNET KANALI İÇERMESİ :

TV İLE UYDU ALICI BAĞLANTISINI NASIL YAPARSAM EN KALİTELİ ŞEKİLDE GÖRÜNTÜ ALABİLİRİM ?

Eğer tv ile uydu alıcınız arasındaki bağlantıyı scart kablo ile yapıyorsanız alacağınız görüntü düşük kaliteli olacaktır. Hdmi çıkışlı uydu alıcı ve hdmi kablo ile nispeten daha kaliteli görüntü alabilirsiniz.

TV İLE UYDU ALICI BAĞLANTISINI HDMI KABLO İLE YAPTIM AMA HALA GÖRÜNTÜ TAM İSTEDİĞİM GİBİ DEĞİL. BAŞKA HDMİ KABLO MU ALMALIYIM ?

Hayır. Hdmi kablo dijital aktarım sağladığı için sorun kesinlike kabloda değildir. Görüntü kalitesinin düşük olasının ana sebebi SD (standart çözünürlüklü) yayının LCD veya Plazma tvler için çok kalitesiz ve yetersiz olmasındandır. SD yayını LCD veya Plazma tv ile izlemek istiyorsanız ne alırsanız olana razı olmak zorundasınız.

Görüntü kalitesinin kötü olmasının diğer sebepleri ; uydu alıcının işlemcisinin çok başarılı olmaması ve tvnin de çok kaliteli olmamasıdır. Tüm bu kötü özelliklerin hepsi toplanınca doğal olarak kötü bir görüntü alırsınız. Kablo , uydu alıcıya gelen aslında kötü-düşük kalitedeki yayını , uydu alıcı kendi işlemcisinin yetenegine göre işlenmiş olarak kayıpsız olarak tvye taşır. Elçiye zeval olmazmış , kablo kendisine ne verilirse onu taşıyor.

Buradaki asıl hata yüksek çözünürlük (HD Yayın) için üretilmiş olan LCD ve Plazma tvyi SD yayında kullanmaya zorlamanızdır. Asfalt yolda gitmek için üretilmiş otomobili (LCD ve Plazma Tv) , taşlı topraklı bahçe yolunda (SD Yayın) kullanmaya çalışıyorsunuz. Halbuki traktör (Tüplü Tv) kullanmanız gerekiyor. Otobanda giderken (HD Yayın) de tabi ki traktör (Tüplü Tv) yerine otomobil (LCD ve Plazma TV) lazımdır.

HANGİ HDMI KABLO ALMALIYIM ? UCUZ OLANINI MI , PAHALI OLANINI MI YOKSA MARKALI OLANINI MI ?

Öncelikle sizin mevcut cihazlarının tarafından desteklenen kablo versiyonunu bulmanız lazım. Sonra bu özellikteki , makul bir fiyatı olan ,markalı kablo almaya çalışın. Sadece bu işe özel olarak değil ama diğer alışverişlerinizde de markalı ürün tercih edin. Markasız ürünlerin tüm parçaları düşük kalitelidir ve ciddi bir kalite kontrolü yoktur. Ürürün arkasında duracak bir firma da bulamazsınız.

Markalı kabloda belli bir üretim kalitesi olur ve ürünün-isminin arkasında durmak zorundadır. Kendi ismini lekelememek için belli kalitede kablo ve fiş(konnektör) kullanır. Üretim sonrasında da kalite kontrolü yaparak imalattan bozuk , hasarlı veya problemli çıkan ürünleri kendi adıyla piyasaya sürmez.

Bu kabloların Çin malı olması kötü değildir. Artık dünyadaki ticaret şartlar gereği çoğu ürün Çinde üretiliyor. Çin kendisinden istenilen kalitede üretim yapıyor. Ciddi markalar daha kaliteli parçalar kullanılmasını isterse buna göre kaliteli üretim yapılıyor. Eğer ucuza mal olsun denirse buna göre üretim yapılıyor. Kısaca "Ne kadar ekmek o kadar köfte" mantığı ile üretim yapılıyor.

Kendi adına üretim yaptıran firmalar olduğu gibi , sadece kutu üzerine kendi adını bastırıp satan firmalar da var. Kutu üzerine isim bastıran firmaları "Markalı ürün ve Üretici" olarak görmeyin. Markasız kablo ile aynı ayardaki bir kabloyu sadece kutulu satılıyor diye 2-3 kat fazla fiyata almayın.

Teknik olarak markasız 5-10 liralık kablo ile markalı kablo arasında görüntü ve ses kalitesi farkı olmaz. Ama eğer imkanınız varsa yine de siz 15-20 liralık markalı kablo almaya çalışın. Bir kabloya 100 lira civarı para vermenin teknik getirisi olmayacaktır bunu da unutmayın.

Eğer 5 metre üzeri uzunlukta kablo alacaksınız dikkatli olmanız gerekiyor çünkü bu kablonun çalışmama ihtimali vardır. Markalı veya markasız her kablo için mesafeden dolayı çalışmama sorunu ortaya çıkabilir. Bu sebeple uzun kablo aldığınız yerden çalışma garantisi alın veya sizinle aynı sisteme sahip olan ve uzun kablo tercih eden arkadaşlarımızın aldığı kablodan alın.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eğer yazdıklarımda yanlış bilgiler veya kafa karıştıracak ifadeler varsa lütfen haber verin düzelteyim.

• ender kardeşim 2 gün sonra hangi hdmi en kaliteli hangini alıyım diye yine konu açarlar.
    Ama eline sağlık güzel yazmışsın bi kaç kişi bile artık öğrendiyse konuyu kar kardır

benim P.M e de bi bakıversen
  • Ender bey elinize dilinize emeğinize sağlık. Göz nuru döktünüz zaman ayırdınız açıklamalı yazdınız.. Çok teşekkür ederiz.

Fakat işin tuhaf tarafı şu ki; başımdan geçeni kısaca anlatayım; bugün yine (almak için değil sormak için ) o büyük devasa malum mağazaya gittim.
    Önce hdmi kablo standına tek başıma baktım 1.3 ve 1.4 birçok kablo vardı. Sonra yetkiliye '' bana bunlar hakkında yard.olacak uzman bir arkadaş varmı'' dedim.
    O kişi '' ben yard. olayım'' dedi.
    İlk sorum ve net sordum '' Bende 42 inc full hd tv var ama 3D değil ayrıca digitürk hd yayın alabildiğim cihazım var. Ben hd yayınları güzel izleyebilmem için 1.3 kablomu almalıyım 1.4 kablomu almalıyım '' dedim. Verdiği cevap '' kesinlikle 1.4 '' dedi. Raftan monstar 1.4 olan 1080+ üzerini destekleyen bir kutu uzattı ve önüme düştü kasaya doğru gitti. Ben arkasından '' ama benim tv 3d değil ki '' dedim yine umursamazca '' farketmez bu en iyisi'' dedi. İçimden '' artık çıldıracam yeter'' dedim. Kasaya geldiğimizde ben almayacağımı söyleyince ve emin olmak için içimin tekrar aynı sorumu sorunca satıcı arkadaş bozulur gibi oldu. Ben o kutuyu kendim elimle götürüp rafa koydum ve kendiside beni öylece izledi.Çocuk haklı pazartesi sendromunda benim gibi takıntılı birisiyle uğraşamaz.

Ender bey asıl konu ne biliyormusunuz ?
    Asıl konu: ben bilmeden anlamadan okumadan iki gün önce gittim tesadüfen hatırı sayılır bir fiyata monstar 1.4 hdmi kablo almıştım. Eve geldim cihaza taktım ve çalıştı. BJK-GS maçını HD olarak izledik. Aslında SD ile HD arasında bariz bir şekilde fark göremedik. Sonra buradan takip ettim ki ben yanlış kablo almışım. İşte bende takıntı o anda başladı.

1.3 destekleyen cihazlara 1.3 yerine 1.4 kullandığım için sanki yayınlarda ve cihazlarda proplem olacakmış gibi bir hisse kapıldım. Ne yapayım.

Ender bey, şimdi sizden tek istediğim lütfen bana net bir şey söyleyin ki gönlüme yatsın ve bu iş bitsin.
    Bana diyin ki;
    1- ''Git kardeşim sen 30-40 TL civarında 1.3 kablo al cihazına bağla. 1.4 kablonuda ortadan kaldır. Senin kullandığın TV ve uydu alıcı sadece buna müsait'' diyin.
    2- '' hayır sen 1.4 hdmi kablo ile izlemeye devam et sonuç olarak değişen bişey yok gönlün rahat olsun ayrıca cihazınada zararı olmaz'' diyin.

TV : LG 42LD651 LCD
    UYDU ALICI: DIGITURK 9102 HD
    Bir hatam varsa lütfen bağışlayın..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lacivertyel -- 3 Mayıs 2011; 0:34:09 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.