Şimdi Ara

Nehalem'in detaylı oyun testleri: Core i7 920/940 vs. Core 2 ailesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
4.131
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Intel'in Nehalem tabanlı yeni nesil Core i7 işlemcileri bir süre önce resmen anons edilerek kullanıma sunuldu. Farklı saat hızlarında üç yeni modelini endüstrinin beğenisine sunan firmanın ürün gamındaki en uygun fiyatlı Core i7 modeli 2.66GHz'de çalışan Core i7 920. Entegre bellek kontrolcüsü ve QPI veri yolu teknolojisi gibi önemli yenilikler ile gelen yeni nesil işlemcilerin overclock başarımını inceleyen AbsoluteZero rumuzlu Murat Özsaygılı, bir süredir üzerinde çalıştığı karşılaştırmalı Nehalem testlerini ilk defa Donanım Haber forumlarında yayınladı.

Nehalem ailesinin fiyatı dolayısıyla son kullanıcılar tarafından en fazla merak edilen modeli Core i7 920'ye ek olarak bir üst model olan ve 2.93GHz'de görev yapan Core i7 940'ın da dahil olduğu testlerde Core 2 jenerasyonunu ise çift çekirdekli Core 2 Duo E8600 ve dört çekirdekli Core 2 Quad 9300, 9400 ve 9550 dahil edildi. Görüldüğü üzere tamamı 45nm üretim teknolojisiyle hazırlanan işlemcilerin iki adet 216 paralel işlemcili BFG 260GTX Max Core ekran kart ve Gigabyte X58-Extreme/P45 Extreme ile yapılan ikarşılaştırmalı oyun testlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Örnek iki test;

• overclockla bile yetişememiş dikkat ederseniz. tabi çıkacak yeni oyunlarda durum bole olmicaktır. ama şimdilik acele etmeye gerek yok diye düşünüyorum.
  • offf orada P II lerde olsa ne zevkli olurdu. sanırım denebler bunları f/p olarak geçecek'!
  • bu islemcileri su anda almak acaip derecede gereksiz ve luzumsuz
    belli yani
  • E8600 ün oyunlar için gayet (fazlasıyla) yeterli olduğu sonucunu çıkardım.
  • e8600 al rahatına bak . bu işlemciler oyun işlemcisi değil. bu gerçek. ama nehalemler render işlemlerinde çok çok hızlı o/c la 2 adet xeon u gectigini gordum . ama oyun icin almak aprayı sokaga atmaktan oteye gıtmez.
  • bu işlemciler oyuncular için fazlasıyla gereksiz AMA render, autocad 3d uygulamalarıyla ugrasırsanız bu işlemciler super olacaktır gercekten...

Oyun içinj e8400 hala yeterli
  • quote:

Orjinalden alıntı: sadtneverdie

e8600 al rahatına bak . bu işlemciler oyun işlemcisi değil. bu gerçek. ama nehalemler render işlemlerinde çok çok hızlı o/c la 2 adet xeon u gectigini gordum . ama oyun icin almak aprayı sokaga atmaktan oteye gıtmez.

Kesinlikle.
  • Eclipse X58'in incelemesinde de oyun performansı kötüydü yanlış hatırlamıyorsam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi marvinous -- 3 Aralık 2008; 18:18:07 >
  • bence en favori işlemciler şuan için

q6600-q9550-e8400-e8500

tabi oyunların 4 çekirdek desteği olduktan sonra birşey diyemem

ama şuan oyun için e8400 gayet yeterli

4-5 ay sonra ancak alınır bu işlemciler ama farkın az olması bende hayal kırıklığı yaşattı
  • optimizasyon kaynaklıdır.
    şu anda oyunda daha geri kalamsı ilerde çıkan oyunlarada geri kalacagı anlamı cıkarmaz,biz tabiki günümüze göre konusuyoruz ama i7 nin daha zamanı var , şu durumda.
  • quote:

Orjinalden alıntı: CeFurkan

bu islemcileri su anda almak acaip derecede gereksiz ve luzumsuz
    belli yani

katılıyorum
  • quote:

Orjinalden alıntı: cluber00

optimizasyon kaynaklıdır.
    şu anda oyunda daha geri kalamsı ilerde çıkan oyunlarada geri kalacagı anlamı cıkarmaz,biz tabiki günümüze göre konusuyoruz ama i7 nin daha zamanı var , şu durumda.

evet kendi görüşüme bunuda katıyorum ve katılıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ali277 -- 3 Aralık 2008; 19:32:13 >
  • q9550 alıp biraz oc iyi olur bide 4870 le

paylaşım için saol
  • quote:

Orjinalden alıntı: Ademsx1

bu işlemciler oyuncular için fazlasıyla gereksiz AMA render, autocad 3d uygulamalarıyla ugrasırsanız bu işlemciler super olacaktır gercekten...

Oyun içinj e8400 hala yeterli

• biraz beklemek gerekecek
  • quote:

Orjinalden alıntı: sadtneverdie

e8600 al rahatına bak . bu işlemciler oyun işlemcisi değil. bu gerçek. ama nehalemler render işlemlerinde çok çok hızlı o/c la 2 adet xeon u gectigini gordum . ama oyun icin almak aprayı sokaga atmaktan oteye gıtmez.

Nasıl bir yorumdur bu yahu 1tane 4core oyun çıksa crysis tarzı satçaksınız ertesi gün hepiniz e8600 F/P özürlü bir işlemci sallamayın bol keseden e8xxx serisinin pimi ni çekmek x4 ünde işi değil x3 çekicek 2core ların fişini arka planda iş yapamadan oyun oynuyorsan sürekli yarın yazılım desteği gelmez diyorsan oyun için Sen kendin gir o risk e
  • quote:

Orjinalden alıntı: webmaster-mt

q9550 alıp biraz oc iyi olur bide 4870 le

paylaşım için saol

Aynen öyle extra soğutma yok voltaj yok orta seviye p45board u tak 3.2 çok rahat görüyor + 34c yi geçmedi cpu nun ısısı sistemde 38i geçmedi 1saatlik Undercover dan sonra daha gideri var yani ramlerin iyiyse 2core için okadar masrafa hiç değmez
  • Oyunlarda şu an için bir getirisi olmadığı bir gerçek. Bunun sebebi son 4 senedir intelin izlediği Level 2 önbellek stratejisinin sonucunda oyun motoru programcıların Level 2 önbellek üzerine yazılımlarını optimize etmeleri. Core 2 serisindeki 6MB Level 2 önbellekle yarışamıyor nehalem işlemciler. Bunu Company of Heroes teslerinde rahatlıkla görebiliyoruz.

Nehalemin şu anda 2 avantajı var, intel chipsetin overclock gücü ile SLI platformunu birleştirebilmesi ve günlük kullanım için oldukça başarılı bir işlemci olması. Öte yandan zaten bırakın workstation uygulamalarını, çıkan 6 ram slotlu desktop anakartlar bile 24GB DDR3 bellek destekliyor, her nehalem destop makina başlı başına bir workstation hatta bir server.

Her zaman yeni platform çıktığında ortaya çıkan yüksek miktardaki işlem gücü kullanıcının gözüne gereksiz görünür ki bu doğrudurda, cebimizden çıkan para ile elimize en iyi parçanın geçmesini bekleriz. Ben bu testlerde bir nevi bunu göstermeye çalıştım ve kendim sürekli oynadığım oyunlarda yaptım bu testleri ve aynı platformlarlada saatlerce oyun oynadım sonucta oyunun kendi testi bile sabit bir programı işlediği için bir nevi sentetik test. Zamanım olursa eğer diğer oyunları FRAPS kullanarak saatlerce test etmeyide düşünüyorum. Bu ortaya çıkan fazladan işlem gücü oyun programcılarının ufkunu genişletip daha fazla öğeyi kontrol altında tutmalarını sağlıyor, daha fazla veriye daha hızlı ulaşıp bunları işliyebilme, nehalemin şu anda yaptığı şey oyun programcılarının tasmalarını biraz daha salmak.

He neden AMD bunu yapamadımı diyeceksiniz, bir oyun programlıyorsanız bu oyunun oyun makinaları piyasasının %70-85'ini domine eden bir işlemciye göre yazarsınız, o işlemcinin artı yönlerini kullanırsınız müşteri memnuniyeti için. Çark bir kere dönmeye başladığı için bu sektör böyle gelişip milyarlarca dolarlık bir piyasa haline geldi.

• promity

ne dıyorsun Allah askına senelerdir quad lar var ve senelerdir quad desteklı oyun cıkacak dıye beklıyoruz sozde crysis destekleyecektı oda fos cıktı. ayrıca dırek e8600 u savunmuyorum genel oalrak e8xxx serısı demek ıstedım.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.