Şimdi Ara

Deprem vergisi olarak bilinen 'Özel İletişim Vergisi' yüzde 10'a yükseltildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
302
Cevap
4
Favori
18.682
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
336 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Deprem vergisi olarak bilinen 'Özel İletişim Vergisi' yüzde 10'a yükseltildi

1999 yılında yaşanan Marmara Depremi'nden sonra geçici olarak haya geçirilen, deprem vergisi olarak da bilinen Özel İletişim Vergisi (ÖİV) 2003 yılında kalıcı hale getirilmişti.

Yüzde 7,5 olarak uygulanan ÖİV bugün Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ise yüzde 10'a yükseltildi. Kararda "13/7/1956 tarihli ve 6802 sayılı Gider Vergileri Kanununun 39 uncu maddesinin birinci fıkrasının (a), (b), (c) ve (d) bentlerinde belirtilen oranlar %10 olarak uygulanır" ifadeleri yer aldı. Kararın yayımı tarihinde yürürlüğe girdiği belirtildi.

Ayrıca Bkz.Tanzim satış çadırları online'a taşınıyor

Bahsi geçen 39. Madde'nin içeriği şöyle:

406 sayılı Telgraf ve Telefon Kanunu uyarınca Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuyla görev veya imtiyaz sözleşmesi imzalamak suretiyle veya 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu uyarınca bu Kuruma bildirim yapılması veya bu Kurumca kullanım hakkı verilmesi yoluyla yetkilendirilen veya yetkilendirilmiş sayılan işletmecilerin (kablo tv altyapısı üzerinden teknik olarak verilebilecek her türlü hizmetleri dışında, görev sözleşmesi ile ulusal egemenlik kapsamındaki uydu yörünge pozisyonlarının hakları, yönetimi ve işletme yetkisine sahip olanlar hariç);

• a) Her nevi mobil elektronik haberleşme işletmeciliği kapsamındaki (ön ödemeli hatlara yüklemeler için yapılan satışlar dâhil) tesis, devir, nakil ve haberleşme hizmetleri % 7,5,

• b) Radyo ve televizyon yayınlarının uydu platformu ve kablo ortamından iletilmesine ilişkin hizmetleri % 7,5,

• c) (Değişik: 18/2/2009-5838/14 md.) Kablolu, kablosuz ve mobil internet servis sağlayıcılığı hizmeti % 7,5,

• d) (Ek: 18/2/2009-5838/14 md.) (a), (b) ve (c) bentleri kapsamına girmeyen diğer elektronik haberleşme hizmetleri % 7,5

Oranında özel iletişim vergisine tâbidir.

Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı karari ile söz konusu maddelerdeki oranlar artık yüzde 10 olarak uygulanacak.

Kaynak:https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/01/20210130-25.pdf

• Görende seni 2020 yılında deprem vergisi alınmaya başlandı sanacak. 2000 li yillarin basindan beri alıniyor bu vergi. Nerde bu paralar diye soruyor bu millet. C.b cikiyor harcanmasi gereken yere harcadik diyor. Bu nasil aciklama la 😅.. Şeffaflık sıfır. Belli o paraların nerelere gittiği.

Son depremlerde evleri yıkılan halka sen zaten bakmak mecburiyetindesin. Halka vergi zammi yaparak bu durumu toparlayamazsin. Nasil bi fikir bu sende ki. Fikir bile değil bu. Fik.

Bu hükümet corona da halkına bile bakamadı. Bu ayıp bu partiyi destekleyenlere bir ömür yeter ! İban paylaştı hükümet !

Ben yardım beklerken bana iban verildi bize para yolla diye. Ne anlatıyon sen!

Ülke yanlış yönetiliyor ve bunun zararını arka arkaya gelen zamlarla biz halk ödüyoruz !

Senin nasıl bir çıkarın var ki bu işe karşı çıkmıyorsun. Nasıl bir zekanın ürünüsünüz anlamadım ki.

• Deprem vergileri de bir ise yarasa, anca birilerinin cebine gidiyor

• -Ekonomi kötüye gider. Peki bunu nasıl çözebiliriz ?
    -buldum !!!!
    -Halka daha çok vergi dayama.

• dask para vermiyor.

• Deprem vergileriyle ne yapıldı diye sorsak kendimizi Silivri’de buluruz..
  • Yetmez ama evet

• < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Öyle demeyin asgari ücret 2825₺ oldu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Deprem olunca da SMS ile yardım toplansın sonra.
  • Deprem bölgesindeyiz.Geçen sene 2 büyük deprem oldu ne olmasını bekliyorsunuz ?? Deprem vergisi olarak bilinen 'Özel İletişim Vergisi' yüzde 10'a yükseltildi 

Konu cevaplarını görünce, buranın kalitesini iyice düştüğünü görüyorum.Deprem vergisi olarak bilinen 'Özel İletişim Vergisi' yüzde 10'a yükseltildi 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berk768 -- 30 Ocak 2021; 11:57:54 >
  • Doymadılar doymadılar
  • berk768 kullanıcısına yanıt

Dask var akçomar . Blok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sissil -- 30 Ocak 2021; 11:35:54 >

Deprem vergisi olarak bilinen 'Özel İletişim Vergisi' yüzde 10'a yükseltildi 

• quote:

Orijinalden alıntı: berk768

Deprem bölgesindeyiz.Geçen sene 2 büyük deprem oldu ne olmasını bekliyorsunuz ??  

Konu cevaplarını görünce, buranın kalitesini iyice düştüğünü görüyorum. 

Deprem vergisinin depreme harcandığını sanıyor... Bütçedeki delikleri yamıyorlar Akp'li kardeş... Kendi lüks harcamalarını finanse ediyorlar.

Topladıkları vergilerle 10 tane Türkiye yıkıkır yeniden yapılır. Çomar olmasaydın sen de görürdün.
  • Otoliz yapıyorlar.
  • D-Assault kullanıcısına yanıt

Yok ya ne çok biliyorsunuz siz öyle ??

Devlet 2020 yılında covid-deprem felaketini bir arada yaşadı.Harcamaların azaldığı, ürünlerden alınan vergilerin düştüğü bir dönemde oldu.Deprem vergisi olarak bilinen 'Özel İletişim Vergisi' yüzde 10'a yükseltildi 

Evleri yıkılan binlerce insan var hala siyasi cevaplar veriyorsunuz.Deprem vergisi olarak bilinen 'Özel İletişim Vergisi' yüzde 10'a yükseltildi 

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.