Şimdi Ara

Windows'un tasarımı yenileniyor: Microsoft'tan kapsamlı revizyon planı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
144
Cevap
4
Favori
13.112
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
59 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Windows'un tasarımı yenileniyor: Microsoft'tan kapsamlı revizyon planı

Microsoft'un Windows işletim sistemi için radikal bir görsel yenileme planladığı ortaya çıktı. Yazılım devi kullanıcılara "Windows geri döndü" mesajı vermek istiyor.

Ayrıca Bkz.Samsung Galaxy S21 serisinin kamera özellikleri detaylandı [İnfografik]

Şirketin görsel revizyon planları, resmi internet sitesinde yayınlanan bir iş ilanı sayesinde ortaya çıktı. Aranan kıdemli yazılım mühendisinin iş tanımında hayli dikkat çekici ifadeler yer alıyor:

"Bu ekipte, müşterilerimize Windows'un GERİ döndüğünü göstermek ve Windows'un kullanıcı deneyimi açısından en iyi işletim olarak kabul görmesini sağlamak üzere görev alacak, kapsamlı görsel yenileme çalışmalarında, Surface ve OEM iş ortaklarımız ile birlikte çalışacaksınız."

Windows'un tasarımı yenileniyor: Microsoft'tan kapsamlı revizyon planı

2021'de arayüz güncellemesi bekleniyordu

Microsoft, basına yansımasının ardından bu iddialı cümleleri iş tanımından sessizce kaldırdı. Şirketin 2021'de Windows işletim sisteminin kullanıcı arayüzünü güncelleyeceği söyleniyordu. Özellikle Başlat Menüsü, Dosya Gezgini ve yerleşik sistem uygulamalarında büyük değişiklikler yapılması bekleniyor.

Kaynak:https://careers.microsoft.com/us/en/job/922184/Senior-Software-Engineer
    Kaynak:https://www.theverge.com/2021/1/4/22212817/microsoft-windows-10-visual-changes-update-sun-valley-2021

• Fotoğraflarla dolu klasörleri açtığımda ve neredeyse her açtığımda jpg görüntüleri oluşturmak için dakikalarca bekliyor. Multimedya özellikleri cidden kötü. Bir çok açıdan işlevsellik konusunda macosx in gerisinde. Tek iyi yanı tak çalıştır donanım uyumluluğu, çoğu programın ve oyunun windows dışında çalışmaması.

windows 10 çıktığından beri tam rayına oturamadı. sanırım windows xp ve winndows 7 deki ekipten kimse kalmadı, saçma sapan değişiklikler yapılıyor ve bence 5 yılda doğru düzgün bir yol alınamadı.

windows 10 gerçekten oyun konusunda baya iyi performansa sahip ama şu arayüze bir türlü çözüm getiremediler. mesela hala denetim masası gibi eski nesil uygulamalar çalışırken bir yandan da windows app şeklinde ayarlar var. ya ayarlar kısmı hep eski stil denetim masası gibi kalsaydı ya da komple windows app olarak dönüşseydi(ben klasik denetim masası taraftarıyım).

Bir kere şu windows app yani yeni nesil arayüz eski tip klasik arayüze göre çok yavaş. Örneğin eski Windows fotoğraf görüntüleyicisi yeni uygulama olan Fotoğraflar'a bin basar. Hem hızlı hem daha stabil. Ama nedense yıllardır dünyanın en büyük yazılım şirketi buna çözüm bulamıyor, şaka gibi. O yüzden şu işletim sistemine gidip bir kere bile orijinal lisans almadım. Değmez.

Azcık teknolojiyle haşır neşir olan veya henüz toy ve özenti olan tüm yazılımcılar microsofta çöp deme, linux kullanma daha sonra seve seve windowsa dönme aşamasından geçiyor herhalde. Olm siz kimsiniz de Windows'a çöp diyorsunuz. Sizin vasfınız ne?  Özellikle bireysel kullanımda ağır popüler, en yakınına 10 kat fark atmış işletim sistemine çöp deme kafasına nerden ulaştınız? W10'u beğenmedim daha kullanıcı dostu bir arayüzü olabilirdi falan diyin bari   Komikten de öte oluyorsunuz harbiden yüz yüze bir ortamda dile getirmeyin böyle şeyleri biri çıkar ağır bozar.

Çoğu şeyi kullanıcı dostu değil. Dosya gezgini üçüncü parti uygulamaları olmadan iki pencerede bir arada kullanmak mümkün değil. Üçüncü parti uygulamalarda bir dosyayı aratmak 3 saniye sürerken Windows bunu 15 ila 35 saniye arasında yapıyor! Bir ayarı bulmak kapatmak açmak için dedektif olmak gerek, bildiğin macera ve strateji oyunu oynuyormuşsun gibi hissediyorsun. Hala ekrana birden çıkan otomatik klavyeyi kaldıracak bi ayar butonu dizini bulamadım, bulursam kaç puan alacağım onu merak ediyorum.
    Bir de hala ekranın sağ altına dev gibi bir arama kutucuğu koymanın mantığını çözebilen haber etsin.
  • Denetim masasını hala yeni arayüze taşıyamayan. Dünyanın en zengin firması microsoft yapabilecek mi acaba?

Bill paraları aşı yerine ara yüze harcasa iyi olur bence. Yaparlarsa da taksit taksit yapmasınlar. Bir sonraki güncellemede halletsinler.

Kime diyorum... Alooo.

Nee? Bill Dünya sağlık örgütünü mü satın almış.

Kaçanzi... :)

• windows bir yere mi gitti ki nerden geri donuyor onu anlamadim. oturmus iyi isleyen bir sistemin arayuzunu niye tepetaklak degistirirsin. ve bunu niye zorla insanlara kabul ettirmek icin milyonlarca dolar harcarsin. gelisim yapacaksan yeni ozellikler kat, engine'i gelistir verimliligi artir, yazilimini optimize et stabiliteyi artir. dune kadar isletim sisteminin icinde 56k dial up devrinden kalma kodlar cikiyordu, sistemi sisirip yavaslatiyorlardi. oralarda arge yap, gelistir. ama yok "ben illa arayuzle oyniyacam insanlarin sinirini bozacam, oturmus sistemi guncelletip stabilitesini bozacam"

• XP’nin arayüzünü getirin evet geri döndü diyelim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bütün yenileme çalışması: Başlat butonunu nereye alsak ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxpeck -- 5 Ocak 2021; 11:59:4 >
  • Eyvah yine tadımız kaçacak

• Süper olmasına gerek yok. Sistem genelinde tutarlılık sağlansın yeter. Sisteminin her parçası başka bir tasarım dilini kullanıyor. Uygulama simgeleri bile 3-4 gruba bölünmüş durumda. Bir kısmı win8 tarzı kare bir kısmı monokrom sembol bir kısmı fluent design.
  • maxpeck M kullanıcısına yanıt
    Ek olarak yenileme çalışması: Başlatın tasarımını tabletler için mi uygun yapsak yoksa telefonlar için mi

• Çoğu şeyi kullanıcı dostu değil. Dosya gezgini üçüncü parti uygulamaları olmadan iki pencerede bir arada kullanmak mümkün değil. Üçüncü parti uygulamalarda bir dosyayı aratmak 3 saniye sürerken Windows bunu 15 ila 35 saniye arasında yapıyor! Bir ayarı bulmak kapatmak açmak için dedektif olmak gerek, bildiğin macera ve strateji oyunu oynuyormuşsun gibi hissediyorsun. Hala ekrana birden çıkan otomatik klavyeyi kaldıracak bi ayar butonu dizini bulamadım, bulursam kaç puan alacağım onu merak ediyorum.
    Bir de hala ekranın sağ altına dev gibi bir arama kutucuğu koymanın mantığını çözebilen haber etsin.

• Hiç zahmet etmeyin. Windows 7 nin tasarımını getirin. sizde rahat edin bizde rahat edelim

• Ah vista ah
  • UWP Dosya Gezgini, UWP Görev Yöneticisi ve UWP olan herşeyi ekleyecekler, sonra düzgün yapamadıklarından sürekli çökecek, tonca bug içerecek. Böylece Windows geri döndü demeyeceğiz, Windows ME geri döndü diyeceğiz.

• windows 10 çıktığından beri tam rayına oturamadı. sanırım windows xp ve winndows 7 deki ekipten kimse kalmadı, saçma sapan değişiklikler yapılıyor ve bence 5 yılda doğru düzgün bir yol alınamadı.

windows 10 gerçekten oyun konusunda baya iyi performansa sahip ama şu arayüze bir türlü çözüm getiremediler. mesela hala denetim masası gibi eski nesil uygulamalar çalışırken bir yandan da windows app şeklinde ayarlar var. ya ayarlar kısmı hep eski stil denetim masası gibi kalsaydı ya da komple windows app olarak dönüşseydi(ben klasik denetim masası taraftarıyım).

Bir kere şu windows app yani yeni nesil arayüz eski tip klasik arayüze göre çok yavaş. Örneğin eski Windows fotoğraf görüntüleyicisi yeni uygulama olan Fotoğraflar'a bin basar. Hem hızlı hem daha stabil. Ama nedense yıllardır dünyanın en büyük yazılım şirketi buna çözüm bulamıyor, şaka gibi. O yüzden şu işletim sistemine gidip bir kere bile orijinal lisans almadım. Değmez.

• Fotoğraflarla dolu klasörleri açtığımda ve neredeyse her açtığımda jpg görüntüleri oluşturmak için dakikalarca bekliyor. Multimedya özellikleri cidden kötü. Bir çok açıdan işlevsellik konusunda macosx in gerisinde. Tek iyi yanı tak çalıştır donanım uyumluluğu, çoğu programın ve oyunun windows dışında çalışmaması.

• Başlat menüsü için classic shell win7 görünümünü kullanıyorum ve gayet memnunum.

• 2 ikon değiştirir tasarım değiştirdi der
  • Aslında ben iyi olacağını düşünüyorum. Tasarım anlamında son sürümlerde biraz toparlamaya çalışmışlardı. Mesela karanlık mod bence çok başarılı.

Tasarımsal anlamda sistemdeki eski sürümlerden kalma ikonları daha modern ikonlar ile değiştirebilirler.

Denetim masasını kaldırıp ayarlar menüsünü daha düzenli yapabilirler. Bu da çok iyi olur bence.
  • Önce test ekibi olmadan test edilmeden verilen güncellemeleri düzeltin siz yeter o
  • Daha mevcut tasarım topal durumda. Bi ayarlar menüsü var. Aynı anda 2 ayarlar menüsü açamıyorsun. Zannedersin tüm işini bu menüden halledebiliyorsun. Yok öyle. Hâla eski denetim masası duruyor ve işlemleri oradan daha iyi yapabiliyorsun. Zaten yeni ayarlar menüsü ayarları bir noktadan sonra kendisi de denetim masasında yapmanızı istiyor.

• 8 gibi olmasın da

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.