Şimdi Ara

^^HP iPAQ 514 Voice Messenger^^

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.238
Cevap
15
Favori
379.339
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

HP'nin ilk bar tipi akıllı telefonu olan iPAQ 514 Voice Messenger, Türkiye'de piyasada olan ilk 'Windows Mobile 6' işletim sistemine sahip telefon olma özelliğini de elinde bulunduruyor

Masaüstü ve dizüstü bilgisayar üreticisi HP'nin cep telefonu pazarına resmen giriş yaptığının ilk net göstergesi olan iPAQ 514, özel bir ilgiyi hak ediyor. HP'nin iPAQ'leri bugüne kadar en çok satılan el bilgisayarları (PDA'lar) arasında yer alıyordu. Firma bir süredir de cep telefonu özelliği taşıyan iPAQ'ler ile akıllı cep telefonu üreticisi haline geldi. Ancak HP şimdiye kadar hiç, 12 alfa nümerik tuşlu klasik bir cep telefonu tasarlamamıştı.

Geçtiğimiz aylarda Mobimag'de de okuduğunuz iPAQ 6815'in hemen ardından klasik cep telefonu formundaki iPAQ 514 ile artık akıllı cep telefonu serisini geniş bir aile haline getirmiş oldu. HP iPAQ 514'ü ilk elinize aldığınızda, artık klasikleşmiş olan iPAQ tasarım çizgisinin radikal bir şekilde değiştiğini söyleyebiliriz. Çünkü cihaz klasik bar tipi cep telefonu formu ve metalik gri rengiyle kendine has bir tarz yakalamış gibi görünüyor. Ayrıca cihaz iPAQ'ler içinde Microsoft'un cep telefonu formu için geliştirdiği Windows Mobile 6.0 Standard Edition (eski adı Smartphone Edition olan) kullanan ilk cihaz özelliğine de sahip.

HP'NİN İLK 'STANDARD' TELEFONU
    Yukarıda da kısaca belirttiğimiz gibi sunucu, bilgisayar, görüntüleme ve baskı gibi alanlarda faaliyet gösteren HP, 514 ile artık cep telefonu tarafında da yerini alıyor. Özellikle akıllı telefon denilen alanda. Bar tipi klasik cep telefonu tasarımı ile 514'ün, 102 gram ağırlığına rağmen, bunu pek hissettirmediğini belirterek başlayalım. Ancak bu ağırlığın pil ömrü için harcandığını da hemen belirtelim. Yaptığımız incelemede konuşma süresinin 6 saat civarında ve bekleme süresinin 7.5 gün civarında olduğunu tespit ettik. Bu, standart özelliklere sahip bir çok cep telefonunun sunduğundan bile oldukça uzun bir süre. Koyu gri kasa ve siyah tuş takımı ile 514 ağırbaşlı bir duruşa sahip. Şeffaf ve yumuşakmış hissi veren kabartılmış 12 tuşlu alfa nümerik klavye ve işlev tuşları kolay bir kullanım sunuyor.
    Cihazı 'çağrı sonlandır' tuşuna basarak açıyorsunuz. Açtığınızda ilk dikkati çeken Windows Mobile 6'nın (WM 6) yenilenmiş arayüzü oluyor. HP iPAQ 514'ün 2 inç büyüklüğünde ve 176 x 220 piksel çözünürlük sunan 65 bin renkli ekranının biraz yetersiz kaldığını belirtelim. Ancak tasarım içinde ekranın boyutları konforlu bir kullanım sunuyor. Ana ekranın en üst satırında, WM 5'de de olduğu gibi son kullanılan programların kısayolları sıralanıyor. Hemen altında yine telefon, Bluetooth ve Wi-Fi ayarlarının yapıldığı 'iletişim merkezi' uygulamasına erişilebiliyor. Bugün ekranında, ayrıca yine WM 5'de olduğu gibi ajanda, mesajlar ve profil gibi bilgiler yer alıyor. WM 6 ile birlikte gelen yeni özelliklerden biri olan Windows Live Messenger Mobile ile artık ekranda internette çevrim içi olan kontaklarınızı resim destekli olarak görebiliyorsunuz. Tabi Live'ın arama, Hotmail gibi özelliklerine de erişilebiliyor. Ancak şunu belirtmek gerekiyor ki Windows Mobile işletim sistemli cep telefonu üreticilerinin 'Today' denilen klasik Windows Mobile ana ekranının sağladığı standart arayüzden biraz uzaklaşmalarında fayda olduğunu düşünüyoruz. Sanırız Cem Say arkadaşımızın incelediği Samsung i600'de de fark edebileceğiniz gibi Windows Mobile ile kendine has işlevler ve arayüzler rahatlıkla tasarlanabiliyor.

'Çağrı başlatma' tuşunun hemen üstünde yer alan 'Start-Başlat' ekran tuşuna bastığınızda, 3 x 3 dizilimde uygulama ve kısayol simgelerine erişiyorsunuz. Kullananların bildiği gibi bir önceki WM 5.0 Smartphone arayüzünde, Başlat menüsü bir liste halinde ekrana geliyordu. Bu açıdan yeni WM 6.0 işletim sistemi arayüz olarak biraz Symbian Seri60 arayüzünü hatırlatıyor. Fakat S60'ın tersine 4 yönlü navigasyon tuşuyla soldan sağa, sağdan sola dolaşılabilirken, menünün devamına erişmek için aşağı doğru inilemiyor. Bunun için 'More' (daha fazla) ekran tuşuna tekrar basmanız gerekiyor. Bu durum kullanım açısından sorun yaratmasa da, menüde hızlı dolaşmayı engelliyor. Bir önceki menüye geri dönmek için, 'çağrı sonlandırma' tuşunun altında yer alan, Sony Ericsson telefonlardan tanıdık gelen, 'Geri' tuşuna basmak gerekiyor. İlk defa bu cihazla birlikte gördüğümüz Windows Update ise, cihazın uzaktan güncellenebileceği anlamına geliyor ki, bu da Windows Mobile 6 ile gelmiş görünüyor. Telefonu güncellemek için herhangi bir ekstra ücret ödenip ödenmeyeceği ve nasıl olduğu ise henüz merak konusu. Çünkü buraya eriştiğinizde herhangi bir güncelleme yok deniliyor. Ayrıca 'HP Quick Start Tour' telefonun özellikleri hakkında bilgi almak için zengin bir içerik sunuyor.
    Sonuç olarak klasik telefon tasarımı ve donanımsal performansıyla iyi bir ürün olan HP iPAQ Voice Messenger, multimedya canavarları için olmasa bile, meraklılar ve iş adamları için, fiyatına da bağlı olarak iri PDA telefonlara karşı başarılı bir alternatif olabilir.

Örnek fotoğraf

Ne dersiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PHI -- 13 Şubat 2008; 17:33:41 >

• cillop gibi cihaz derim. Türkiyede 590 USD (KDV dahil - 770 YTL ) fiyata satılacağı söyleniyor. O fiyata bu cihaz çok iyi valla. Aslında bu gün samsung sgh-i600 almaya niyetlenmiştim ama bu cihazı görmeden karar vermiycem. Fiyat ve kalite ekseninde süper bi alet. WM6, mini usb port, wi-fi b/g, bluetooth, sesli komut, uma access, vs. vs. daha ne olsun. samimiyetle kaymaklı ekmek kadayıfı.

Ama merak ettiğim bir konu var kimine göre çok önemsiz ve minör bir sorun olabilir ama benim için önemli. vaktiniz varsa anlatayım;

ben windowsun ve windows media playerin tanıdığı formatılarda video kaydı yapan bir cihaz tercih ediyorum. (WMV, AVI, MPG v.s.) çünkü herhangi bir ekstra çevirme işlemine tabi tutmadan direkt e-maile ekleyebilir veya harhangi bir windows pc'de, media playerde rahatlıkla izleyebilirim.

örnek olarak samsung sgh-i600'ün kayıt formatı 3GP ve oynatmak için (bilgisayarıma kesinlikle kurmak istemediğim) apple quicktime gerektiriyor. ayrıca e-mail ile gönderdiğiniz dosyayı oynatacak bilgisayarda quicktime programı kurulu olmalı.

oysa windows media player merkezi yönetim ve sayısız kolaylık sağlıyor. bence windows mobile çalıştıran cihazlara yakışan, videoların en azından WMV formatında kaydedilmesidir naçizane kanaatim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nikelaj -- 5 Haziran 2007; 17:43:18 >

• mobimag ha
    iyi valla
  • http://h41308.www4.hp.com/richmedia/assets/en/mobile%20products/HP%20iPAQ%20Voice%20Messenger/flash.html

güzel bir flash mevcut
    http://www.ipaqchoice.com/generic3.aspx?page=smartphone

http://h41320.www4.hp.com/cda/mwec/display/main/mwec_content.jsp?zn=hpsmb&cp=26-29-35-44-1572_4003_30__

nikelaj
    gerçekten önemli bir konuya değinmişsin
    bahsettiğin olay gerçekten önemli
    biraz araştırdım ama bu cihazın video kaydı hakkında pek bilgli bulamadım
    şimdilik

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PHI -- 7 Ağustos 2007; 16:59:25 >

• HP iPAQ 514 Voice Messenger hakkında bilgi olan var mı? Temmuz sonu itibariyla pazara sunulması gerekiyordu. Kullananlar yorumlarını yazarsa benim gibi almayı düşünenlere faydası olabilir.
  • Topic hortlamış ama arkadaşın sorduğ şeyi bende merak ediyorum. Bence oldukça güzel bir cihaz. E60 a iyi bir alternatif olabilir.
  • Bu arada bazı yerlerde ürün satışta görünüyor.http://www.webdenal.com/store/view.jsp?idProduct=49881&idCategory=89&topnavCategory=37
    http://www.teknofirsat.com/site/page.asp?dsy_id=20766
    buda incelemesei:http://www.phonearena.com/htmls/HP-iPAQ-510514-Voice-Messenger-Review-review-r_1781.html

• 3 ay gecikmeyle ürünü satışa alacaklar sonunda (inşallah) . Türkiye'de satılacak ilk WM6 cihazı olacak bu alet. gerçekten özellikleriyle çok hoş bir cihaz lakin skype'nin (henüz) 176 x 220 çözünürlüğü destekleyen sürümü bulunmuyor. (en azından 2,2 inç qvga yapsalardı ekranı ahh ahhh) ancak büyük ihtimalle skypedekiler bu cihazı kullananları göz ardı etmeyeceklerdir. bana güvenin bu arada sektörde yüksek kar marjlı satışlarıyla tanınan expansys'de bile 520 YTL karşılığına satılıyor cihaz.

link: http://www.expansys.com/p.aspx?i=146093

• topiği yeniden hortlatmış gibi olacağım ama cihaz 770 ytl.den satışta ve gerçekten özellikleri çok iyi. kullanan pek yoktur heralde daha ama. çoğu cep telefonundan çok daha iyi özellikleri olduğu kesin. hele bu fiyata
  • Gerçekten güzel cihaz. Ama o fiyata bir pda alınabilir. Ama pda sevmeyen fakat telefonum akıllı olsun diyenlere önerimdir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: wasabi

topiği yeniden hortlatmış gibi olacağım ama cihaz 770 ytl.den satışta ve gerçekten özellikleri çok iyi. kullanan pek yoktur heralde daha ama. çoğu cep telefonundan çok daha iyi özellikleri olduğu kesin. hele bu fiyata

Forumda sanırım kullanan bir üye yok şu anda.
  • quote:

Orjinalden alıntı: PHI

quote:

topiği yeniden hortlatmış gibi olacağım ama cihaz 770 ytl.den satışta ve gerçekten özellikleri çok iyi. kullanan pek yoktur heralde daha ama. çoğu cep telefonundan çok daha iyi özellikleri olduğu kesin. hele bu fiyata

Babam pda almama izin vermezse (Çok bilgisayar kullanıyorum diye) sanırım ilk alan ben olacağım.

• quote:

Orjinalden alıntı: Quattro_tr

quote:

quote:

Babam pda almama izin vermezse (Çok bilgisayar kullanıyorum diye) sanırım ilk alan ben olacağım.

İnşallah

• quote:

quote:

quote:

quote:

İnşallah

Yapma PHI ya. Ben pda alırım onun incelemesini yaparım. Boşve smart mıymış neymiş PDA almam lazım. Diğerleri beni kesmez.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

İnşallah

Yapma PHI ya. Ben pda alırım onun incelemesini yaparım. Boşve smart mıymış neymiş PDA almam lazım. Diğerleri beni kesmez.

Niye ya alalım bi tane

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

İnşallah

Niye ya alalım bi tane

Yok abi ekranın dokunmatik olması lazım. Bide bunu oyun uygulama bulmak zor olur. Ama akıllı telefon alacaklara şiddetle tavsiye ederim hızlı stabil ve kullanışlı bir cihaz. Ama bellide olmaz belkide budur kısmetimiz.

• peki bu ürünle wi-fi olan bir yerde skype ile konuşmak mümkünmü?
  • quote:

peki bu ürünle wi-fi olan bir yerde skype ile konuşmak mümkünmü?

skype uyumlu bir sürümünü bu cihaz için çıkarırsa mümkün. Ben olacağını düşünüyorum.
  • bu boyutlar için güzel özellikleri var. ama bence eksikleri radyo, bluetooth 1.2, usb 1.1 ve ekranı biraz küçük. bikaç kişi alsada yorum okusak:)
  • quote:

quote:

peki bu ürünle wi-fi olan bir yerde skype ile konuşmak mümkünmü?

skype uyumlu bir sürümünü bu cihaz için çıkarırsa mümkün. Ben olacağını düşünüyorum.

cihazla ilgisi yok, skype ın sitesinden pro yu indirip kuracaksın cihaza. genelde ppc sürümünü kullanan cihaz sahipleri kullanıyor bu programı, skype ın smartphone larda da sorunsuz çalışıp çalışmadığını bilmiyorum. sonradan hayal kırıklığı yaşamamak adına bu konuyu iyice araştırmadan hareket etmemek lazım.

http://www.skype.com/intl/tr/download/skype/mobile/

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.