Şimdi Ara

HDTV Nedir, Standartları, Özellikleri; (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
211
Cevap
6
Favori
81.623
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: selimusta

Yawhu ben bişe öğrenmek istiyorum benim 42" samsung pro.tvim war.HD desteği olduğunu biliyorum üst köşesinde yazıyo HDTV die ayrıca 760p 1080i falanda yazıyo fakat hdmi ve dvi çıkışı yok yanlızca very high olarak component çıkışları war ben HD yayınları componentle izleyebilirmiyim.Yukardaki bağlantı kabloları şemasında componentin olduğunu gördüm mesela ps3 aldığım zaman nasıl olcak birileri yardım edebilirmi Teşekkürler

quote:

* 4: DVI veya HDMI girişlerinin "HDCP" koruma protokolünü içermesi.
    Dikkat: component ler hariç tutulmuş.

• quote:

Orjinalden alıntı: Akseaus

quote:

Orjinalden alıntı: jckkbrawn

arkadaşlar iki gün önce habertürkde ki full ekran programında dijitürk gn md nün açıklamasına göre ağustosda maçlar ve bir film kanalı hd yayına başlayacakmış alt yapısı hazırmış

İyi haber. Ama bakalım fiyatlar nasıl olacak.

Selamlar.

evet bakalım nasıl olcak
  • HD Ready ve Full HD arasındaki fark nedir.
    Samsung 32R32B model Lcd televizyonumu daha bugün haldım. Bu tv de HD ready, sizce Full HD Tv almamakla hata mı ettim?
  • quote:

HDGurudan alıntıdır:

Satıcıların HDMI Kablolar Hakkında Bilmenizi İstemediği Şey

Kötü ise hiç görüntü alınaması veya çok kötü görüntü alınmasıdır. Satıcı sizi altın kaplamalı konnektörleri olan, daha kalın, kaliteli üretim ve markalı kablolara yönlendirecektir, lakin bu kablo görüntü ve ses kalitesinde bir gıdım bile fark yaratmayacaktır. Bu kadar basit. HDMI kablodan geçen sinyal dijitaldir, yani 0 ve 1 taşır. Kim ne derse desin, HDMI kablosunun yaptığı tek şey 1lerden ve 0lardan oluşan sinyalleri bir uçtan diğer uca aktarmaktır. Kablo ne kadar pahalı olursa olsun görüntü iyileşmez.

O halde bir HDMI kabloya ne kadar ödenmelidir? Cevap basit, ne kadar az ödeyebiliyorsak o kadar az.

ben phlips marka hdmi çıkışlı dvd player ile hdmi girişi olan tv mi hdmi kablosu ile bağladım.eski görüntünden hiçbir farkı yok.scart la da bağlasam aynı hdmi ile bağlasamda aynı.bu kadar masraf yapıp dvd,kablo vs. aldım. ama hiçbir fark yok.acaba yapmam gereken bir ayar varda benmi yapamadım?anlayamadığım siz farklı hdmi kablolarının birbirinden farkı olmayacağını mı, yoksa scart lada bağlasak hdmi ilede bağlasak bir fark olmayacağınımı söylüyorsunuz?

• quote:

Orjinalden alıntı: ibohas

quote:

HDGurudan alıntıdır:

Satıcıların HDMI Kablolar Hakkında Bilmenizi İstemediği Şey

Kötü ise hiç görüntü alınaması veya çok kötü görüntü alınmasıdır. Satıcı sizi altın kaplamalı konnektörleri olan, daha kalın, kaliteli üretim ve markalı kablolara yönlendirecektir, lakin bu kablo görüntü ve ses kalitesinde bir gıdım bile fark yaratmayacaktır. Bu kadar basit. HDMI kablodan geçen sinyal dijitaldir, yani 0 ve 1 taşır. Kim ne derse desin, HDMI kablosunun yaptığı tek şey 1lerden ve 0lardan oluşan sinyalleri bir uçtan diğer uca aktarmaktır. Kablo ne kadar pahalı olursa olsun görüntü iyileşmez.

O halde bir HDMI kabloya ne kadar ödenmelidir? Cevap basit, ne kadar az ödeyebiliyorsak o kadar az.

ben phlips marka hdmi çıkışlı dvd player ile hdmi girişi olan tv mi hdmi kablosu ile bağladım.eski görüntünden hiçbir farkı yok.scart la da bağlasam aynı hdmi ile bağlasamda aynı.bu kadar masraf yapıp dvd,kablo vs. aldım. ama hiçbir fark yok.acaba yapmam gereken bir ayar varda benmi yapamadım?anlayamadığım siz farklı hdmi kablolarının birbirinden farkı olmayacağını mı, yoksa scart lada bağlasak hdmi ilede bağlasak bir fark olmayacağınımı söylüyorsunuz?

Burada söylenen şey pahalı HDMI kabloları ile ucuz HDMI kabloları arasında performans farkı olmayacağı. Scarta göre HDMI tabii ki de daha iyidir.

HDMI ile bağladığınıza göre playerınızın upscale özelliği olmalı. Ancak fark görebilmek için playerın setupından 720p veya 1080i seçip görüntüyü izlemeniz gerekir. Yoksa 576i veya p'de seyrediyorsanız, hele de tvniz 40 inch altındaysa bir fark görememeniz normal.

Selamlar.

• quote:

Orjinalden alıntı: ChordSolo

quote:

Orjinalden alıntı: selimusta

Yawhu ben bişe öğrenmek istiyorum benim 42" samsung pro.tvim war.HD desteği olduğunu biliyorum üst köşesinde yazıyo HDTV die ayrıca 760p 1080i falanda yazıyo fakat hdmi ve dvi çıkışı yok yanlızca very high olarak component çıkışları war ben HD yayınları componentle izleyebilirmiyim.Yukardaki bağlantı kabloları şemasında componentin olduğunu gördüm mesela ps3 aldığım zaman nasıl olcak birileri yardım edebilirmi Teşekkürler

quote:

* 4: DVI veya HDMI girişlerinin "HDCP" koruma protokolünü içermesi.
    Dikkat: component ler hariç tutulmuş.

Nasıl yani ? Biraz kafam karıştı. Şimdi bu arkadaş izleyebilecekmi ?
    Yani üretici firmaların Componenet kablolarda "Kopya Koruma" özelliğini
    bulundurmak zorunda olmamaları bu cihazlarda sorunsuzca HDMI = Component
    dönüşümü yapılabildiğini mi ifade ediyor.
    Zaten "Kopya Koruma" özelliği bizim menfaatimize olan bir özellik değil ve bu durumda bizim
    için bir kayıp söz konusu değil.
    Ben böyle anladım.

Doğrumudur ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi motoist -- 5 Nisan 2007; 16:50:05 >

• dün ps2 yi babamın eve götürdüm,vestel 32 inch de denemek için.Shadow of the colossus; progresive scan olarak oynanabiliyor,ama tv nin desteklemesi lazım.bizim tv 720p fakat PS2 tv ye COMPOZİTE bağlı.Bu yüzden olmadı diye düşünüyorum.Bildiğiniz gibi compozite den scart dönüştürücüler var,bunda da sonuç aynı mı olurdu? yoksa ps2 den progresive görüntü alınamıyor mu???
  • quote:

Orjinalden alıntı: mustafa982

Arkadaşım hâlâ demişsin ki lcd ye rgb scart ile bağlıyorum değişiklik yok. Component ten bağlamadıktan sonra ne gibi bir değişiklik bekliyorsun anlamadım. Bir diğer arkadaşım da oyunlarda progressive scan moduna nasıl geçeriz diye sormuş. 3 şartı var.
    1. Oyunun desteklemesi şart. Örğ: tekken 5, shadow of the colossus. Öyle açılışta tuşlara basmayla her oyunu progressive oyna yokya Destekleyen oyunun option/video bölümünden progressive scan aktif ederseniz şöyle bir mesaj çıkar "Televizyonunuz bu modu desteklemeyebilir, eğer bir şey göremezseniz 15 sn. sonra görüntü geri gelecektir" (falan filan)
    2. Playstationun system configurations kısmından Ycb R/Pbc R/Pr seçeneği seçilmelidir.
    3. Playstation tv ye component girişten bağlanmalıdır. (Kırmızı, yeşil, mavi girişlerdir-sadece görüntü içindir, ses ayrıca bağlanır.)
    Bazı arkadaşların kafası karışmış olabilir. RGB ile Component in gerek kablosu gerekse girişi aynı şeyler değildir.
    Bu arada bana teşekkür eden arkadaşlara ben de teşekkür ediyorum. Yazdıklarımla birilerine yardımcı olabildiğimi bilmek önemli benim için.

arkadaş sağolsun başka konuda açıklamış

• merhaba

ben yeni "SONY 29CS60E 100 Hz 72 flat ekran" tüplü televizyon aldım

iyi mi ettim kötümü bilmiyorum. ama sony markası beni cezbetti.

bu televizyonun özellikleri hak bilgi sahibi olmak istiyorum

mesela HD bu tür televizyonlarda olur mu?

yada pixel sayısı nedir? (576i, 760p ??)

lütfen beni aydınlatınız. teşekkür ederim.
  • henüz ülkemizde başlamasada avrupada hd yayın var. peki bu yayın kaç p (760p, 1080p..vb)
    avrupanın genelinde tek bi çözünürlük mü standart yoksa ülkeden ülkeye bu değişiyor mu ? örneğin ingiltere , örneğin almanya?? buralardaki hd yayının tipi çözünürlüğü nedir? ülkemizde yayınlanan test amaçlı doğan holding hd kanalının çözünürlüğü ( 720p..vb) nedir?
    cvplarsanız çok makbule geçer..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fake1tr -- 27 Nisan 2007; 19:19:33 >
  • En can alıcı noktayı çevirmemişsin.****
    Kısaca özetleyeyim
    Piyasada satılan çoğu LCD,eğer TUNER'ı yoksa, HD monitör.Şayet üzerinde bir Tuner ile satılıyorsa gerçek anlamda HD TV oluyor.
    Şu an Türkiye piyasasında olup(82 ekranlar için bahsediyorum) 1500-2100 ytl arasında olan tüm LCDler "LCD mönitor" sınıfına giriyor.Bu ürünlerden birini alırsanız ve HD yayınları izlemek isterseniz mutlaka bu üçünden birine sahip olmanız gerekiyor:
    1)Karasal HDTuner
    2)Kablolu TV
    3)Uydu alıcısı.

Eğer,Tuner'lı bir LCD alırsanız,ki bunlar bildiğim kadarıyla 3000-4500 ytl arasında değişiyor(yine 82 ekranlar için bahsediyorum),HD yayınlarını hangi yolla olursa olsun rahatlıkla izleyebilirsiniz.(Kablo TV,Uydu alıcısı ve tüm Karasal yayınlar dahil)

Kısaca, "HD READY" diye tabir edilen şey, televizyonunuz HD görüntüleme standartları dahilindedir ama HD yayını izlemek için başka bir yardımcı aparata ihtiyaç var demek. Ama cihazınız "HDTV" diye satılıyorsa, bilin ki üzerinde kendi entegre tuner'ı vardır ve HD yayını nasıl olursa olsun herhangi bir yardımcı malzemeye ihtiyaç duymadan izleyebilirsiniz.

İkinci konu makelede geçen izleme mesafesine son derece katılıyorum.Standart bir Türk evinde bulunan bir salonda izlemek için bir sistem kuruyorsanız,kendi ideal fikrimdir, 66cm(26") ve 72cm(28") kesinlikle yeterli.Eğer param var diyorsanız 82cm(32") de güzeldir ama fazlası bence boşa masraf.Bir otelin lobisine veya Amerikan tip salona sahip değilseniz, hiç 37",42" veya üstü tv leri tavsiye etmem..

Bir diğer konu,
    HDMI mı,component mi,scart mı,s-video mu?
    Profesyonel ses ve görüntü cihazları ile test yapmayacaksanız,standart bir salonda bütün bağlantılar,kendi naciz gözümle ve kulağımla görüp duyduğum kadarıyla, aynı kaliteyi veriyor.ORJİNAL bir DVDyi,standart bir dvd oynatıcıda çalıştırıp bütün bu bağlantılarla tek tek denedim.Hiç bir fark göremedim.Ses kalitesi ise aynı şekilde..
    Bağlantıdan ziyade bariz fark yaratan cihazın size sunduğu kalite.Ucuz markanın ucuz amfi ve ses sistemi ile ucuz marka LCD tv'nin veya kalite markanın dandik modeli gözü ve kulağa batan farkı yaratıyor.
    Bu yüzden,bence ev-kullanıcısı arkadaşlarım,hiç dert ve masraf etmeden ellerinde hangi kablo mevcut ise onla bağlantı yapsınlar.

Test ettiğim evimdeki sistem:
    Standart Türk ailesi
    Standart Türk evi salonu
    Sony HT DDW 880 6.1 amfi+sub+hop.
    Toshiba 32WL66Z 82 ekran TV
    Philips 3380 80 gb HD DVD recorder
    Digitürk Receiver
    Philips VCR (eski nesil)

****http://hdguru.com/?p=16 sayfasından alıntı:
    ... Understanding the Features
    Monitor or Integrated HDTV

There are a number of high-definition LCD and plasma displays that are sold without tuners. These are called “HD monitors,” and, like a computer monitor,....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hbxy81 -- 29 Nisan 2007; 7:14:05 >

• Merhaba shanly piyade,

Hdguru'dan yapılan çeviri bana ait. 4-5 ay önce yapıp burada yayınlamıştım. Sizin özetlediğiniz kısımlar o tarihte yoktu sitede. Muhtemelen sonradan eklemişler.

Bazı yorumlarınız hakkında görüşlerimi belirtmek istiyorum:

1) Makalede geçen izleme mesafelerine katıldığınızı belirtmişsiniz. Ama farklı yorumlar yapmışsınız. Orada izleme mesafesi ile ilgili kısım şöyleydi:

"Geliştirilmiş Çözünürlük (Enhanced Definition) sistemleri ekran büyüklüğünün en fazla 3.4 katı mesafeden seyredip bütün detayları görebilirsiniz (106 ekran için 3.6 metre). 720p/768p sistemlerde ise ekran büyüklüğünün en fazla 2.3 katı mesafeden seyretmeniz gerekmektedir (106 ekran için 2.44 metre). 1080 (i veya p) sistemler içinse bu katsayı 1.55’tir (106 ekran için 1.64 metre). "

Standart bir türk evinde bulunan bir salondan kastınız nedir bilmiyorum ama Türkiye'de bu çok değişken. Genelde izleme mesafeleri 2 ila 6 metre arası değişiyor. 66 ve 72 ekran önermişsiniz. Bu durumda makaleye göre bu ekranlardan optimum fayda sağlamak için 2.2m (66 için) ve 2.5m(72 için) optimum mesafeye ihtiyaç var. Oldukça küçük bir salondan söz ediyoruz bu durumda. Kendi izleme mesafenize göre haklı olabilirsiniz ama bu ekranların bizim salonlar için yeterli olduğunu söylemek bence yanlış. Kaldı ki HD yayınlarda optimum mesafe daha da kısalıyor.

Adamlar bu mesafeleri mutlaka bilimsel olarak ölçümlemişler ve optimum mesafeleri bulmuşlar. Lakin iş nihayetinde kişisel zevke dayanıyor. Ben ve bir çok arkadaşım SD yayınlarda 106 ekranı 2.5 metreden seyrediyoruz ve ciddi keyif alıyoruz.

Yani sözün özü verdiğiniz ekran ebatları çoğunluğa göre yetersiz.

2) Kablo kalitesi çok farkettirmiyor demekte 32 inchte tecrübe ettiğiniz için haklı olabilirsiniz. Cihazın kalitesi kablo kalitesinden daha önemli demekte de. Çünkü küçük denilebilecek bu ebatta sinyal zafiyetleri daha az önemli hale gelir. Sİnyal kusurları küçüklük nedeniyle bütün içerisinde kaybolur. Ancak daha büyük ekran tvlerde, 42 inch hele 50 inch ve üzeri ekran söz konusu olunca sinyal kalitesi kesinlikle önemli hale geliyor. Bu durumda da kablo kalitesi önem kazanıyor. Bu ekranlarda bir HDMI kaynaktan aldığınız kaliteyi component, scart hele de s-videodan asla alamazsınız. Bunu bütün arkadaşlar tecrübe etmişlerdir.

Yukarılarda da yazıldığı gibi analog kablolarda kablo kalitesi önemlidir. Mucizeler farkettirmez ama kalitede fark vardır. Dijital kablolarda ise (örneğin HDMI, DVI) yüksek fiyatlar ödemeye gerek yok. Bunların ucuzu da pahalısı da aynı işi görür.

Selamlar.

• quote:

Merhaba shanly piyade,

Hdguru'dan yapılan çeviri bana ait. 4-5 ay önce yapıp burada yayınlamıştım. Sizin özetlediğiniz kısımlar o tarihte yoktu sitede. Muhtemelen sonradan eklemişler.

Bazı yorumlarınız hakkında görüşlerimi belirtmek istiyorum:

1) Makalede geçen izleme mesafelerine katıldığınızı belirtmişsiniz. Ama farklı yorumlar yapmışsınız. Orada izleme mesafesi ile ilgili kısım şöyleydi:

"Geliştirilmiş Çözünürlük (Enhanced Definition) sistemleri ekran büyüklüğünün en fazla 3.4 katı mesafeden seyredip bütün detayları görebilirsiniz (106 ekran için 3.6 metre). 720p/768p sistemlerde ise ekran büyüklüğünün en fazla 2.3 katı mesafeden seyretmeniz gerekmektedir (106 ekran için 2.44 metre). 1080 (i veya p) sistemler içinse bu katsayı 1.55’tir (106 ekran için 1.64 metre). "

Standart bir türk evinde bulunan bir salondan kastınız nedir bilmiyorum ama Türkiye'de bu çok değişken. Genelde izleme mesafeleri 2 ila 6 metre arası değişiyor. 66 ve 72 ekran önermişsiniz. Bu durumda makaleye göre bu ekranlardan optimum fayda sağlamak için 2.2m (66 için) ve 2.5m(72 için) optimum mesafeye ihtiyaç var. Oldukça küçük bir salondan söz ediyoruz bu durumda. Kendi izleme mesafenize göre haklı olabilirsiniz ama bu ekranların bizim salonlar için yeterli olduğunu söylemek bence yanlış. Kaldı ki HD yayınlarda optimum mesafe daha da kısalıyor.

Adamlar bu mesafeleri mutlaka bilimsel olarak ölçümlemişler ve optimum mesafeleri bulmuşlar. Lakin iş nihayetinde kişisel zevke dayanıyor. Ben ve bir çok arkadaşım SD yayınlarda 106 ekranı 2.5 metreden seyrediyoruz ve ciddi keyif alıyoruz.

Yani sözün özü verdiğiniz ekran ebatları çoğunluğa göre yetersiz.

2) Kablo kalitesi çok farkettirmiyor demekte 32 inchte tecrübe ettiğiniz için haklı olabilirsiniz. Cihazın kalitesi kablo kalitesinden daha önemli demekte de. Çünkü küçük denilebilecek bu ebatta sinyal zafiyetleri daha az önemli hale gelir. Sİnyal kusurları küçüklük nedeniyle bütün içerisinde kaybolur. Ancak daha büyük ekran tvlerde, 42 inch hele 50 inch ve üzeri ekran söz konusu olunca sinyal kalitesi kesinlikle önemli hale geliyor. Bu durumda da kablo kalitesi önem kazanıyor. Bu ekranlarda bir HDMI kaynaktan aldığınız kaliteyi component, scart hele de s-videodan asla alamazsınız. Bunu bütün arkadaşlar tecrübe etmişlerdir.

Yukarılarda da yazıldığı gibi analog kablolarda kablo kalitesi önemlidir. Mucizeler farkettirmez ama kalitede fark vardır. Dijital kablolarda ise (örneğin HDMI, DVI) yüksek fiyatlar ödemeye gerek yok. Bunların ucuzu da pahalısı da aynı işi görür.

Selamlar.

Merhaba,

Öncelikle,belirtiklerimin tamamı kendi bakış açımla değerlendirdiğim kendi görüşüm.Kimse için zorlayıcı bir anlam taşıyamaz.Kullanıcı olarak kendi deneyimlerimi aktarma niteliğindedir.
    Haklısınız bazı şeyleri iyi açıklayamadım.Öncelikle izleme mesafesi ile başlayayım.
    Dövüş Klübü filmini hatırlarsanız,orada Tyler Durden'ın(Brat Pitt) güzel bir saptaması var."Sahip olduğunuz şeyler(satın aldıklarınız),bir süre sonra size sahip oluyor(satın alıyor)" diyor. İzlediyseniz,belki hatırlarsınız.Şimdi gözünüzde canlandırmanız için geleneksel bir salonu tasvir etmeye çalışayım.Geleneksel salonlarda,oturma grupları duvara bitişik,genelde U düzeninde kapıdan girişte genelde karşıda olur.Büyük bir ahşap yemek masası veya büyük bir vitrin camın konumuna göre "U"nun açık ağzındadır.Televizyon(tüplü) gün ışığından etkilenmemesi için çapraz duvara yakındır.Uzun ve en rahat koltuk camdan tarafta ve televizyonu hafif çaprazdanda olsa en iyi görecek şekilde konumlandırılmıştır.Balkon genişse,balkon geçişi açıktır,o taraf boş bırakılmıştır....Umarım gözünüzde canlanmıştır az çok..
    Tyler beyden de feyz alarak,8m*7m'lik,az önce tasvir ettiğim salonumuza,LCD televizyon ve ev sineması hoparlör sistemi aldığımızı varsayalım.Bu cihazlar mutlaka,dört duvar ve kapı hariç,oda içinde köklü değişikliklere sebep olacaktır.
    Cama uzak olan duvarın en elverişli olduğunu farz edersek,LCD ekran direk cama uzak duvarda,varsa askı aparatında asılı,yoksa sehpasında,hemen hemen duvara bitişik şekilde vitrinin yerini alacaktır.Onun hemen üç metre(3m-82ekran) önüne,uzun ve rahat olan oturma grubu konur.Buraya konur ki,hem arka tarafa dolby sistemin arka hoparlörleri yerleştirilebilsin,hem de ışıklar kapandığında,hemen 3m önünüzdeki ekran,böyle bir sinema havası yaşatsın diye. Yani bir anda,8m'lik odanın 4m'sine(odanın yarısı) sahip olur bu ses sistemi ve lcd tv..geri kalan kısımda eski vitrin,yemek masası,kalan koltuklar vb.şeylerin dekoru tamamlayacağı yer olarak bırakılır. :) Benim HDguru'ya katıldığım konu buydu.
    Kablo bağlantılarında,büyük ekranlar için haklısınız.PC bağlantılarında da ne kadar kaliteli ve yüksek hızlı kablo kullanır,kablo uzunluğunu kısa tutarsanız,o kadar iyi sonuç alırsınız.Yani,PC ve PlayStation gibi cihazları kesinlikle hariç tutuyorum.
    teşekkürler,iyi günler..

• 1080p ile 1080i arasındaki fark nedir?
    Ps3 İçin 1080p mi 1080i mi?
  • Merhaba,

bir süredir forumda TV ve Projeksiyon konularını takip etmekteydim. en sonunda panel tv aldım.merak ettiğim bir kaç şey var ama önce aldığım sistemi yazayım :)

Sony KDL-40S2530 LCD TV
    Sony DAV-DZ231 Ev sinema sistemi.

şimdi, aldığım tv hd ready olmasina ragmen 1080i destekleniyor gözüküyor yinede ben 1080i yayınları izleyemeyecekmiyim ? yada bunları 720i olarakmı izleyebileceğim ?
    televizyonum HD Ready olduğuna göre HD Tuner bulunmuyor heralde?

sistemi yarın gelip kuracaklar, bu aşamada şuna dikkat et, buna dikkat et diyormusunuz ?
    15 gün iade sürem var sanırım. bu zaman zarfında hata yaptıysam bunu düzeltmek isterim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sun.goa -- 14 Mayıs 2007; 2:14:55 >

• quote:

Orjinalden alıntı: esquinare
    1. şimdi, aldığım tv hd ready olmasina ragmen 1080i destekleniyor gözüküyor yinede ben 1080i yayınları izleyemeyecekmiyim ? yada bunları 720i olarakmı izleyebileceğim ?

2.televizyonum HD Ready olduğuna göre HD Tuner bulunmuyor heralde?

3. sistemi yarın gelip kuracaklar, bu aşamada şuna dikkat et, buna dikkat et diyormusunuz ?
    15 gün iade sürem var sanırım. bu zaman zarfında hata yaptıysam bunu düzeltmek isterim.

1. Hd Ready bir Lcd Tv, 720p ve 1080i sinyal kabul etmek zorundadır.
    Dolayısıyla bu konuda endişe etmenize gerek yok

2. HD Tuner yok, ancak Türkiye'de olduğumuza göre HD Tuner zaten işinize yaramayacak.

3. Carrefour'dan mı aldınız bilmiyorum ama, birçok insan "tüketici kanunu"nda böyle bir hak olduğunu düşünüyor.
    Eğer mağaza kendi inisiyatifiyle iade almayı kabul etmiyorsa, tüketici kanunu mağazadan aldığınız bir ürün için sebepsiz iade hakkı vermez.
    Sadece telefon ve internet ile alışveriş yaparsanız, 7 gün içinde iade hakkınız var, ancak Lcd Tv için bayağı zorluk çıkarırlar kanımca.

3.maddeye İLAVE :
    Bir önceki mesajınızı okudum, siz Sony Bayi'den almışsınız; dolayısıyla kanunen iade hakkınız yok, fakat size söz verdiler mi bilmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi signore -- 14 Mayıs 2007; 11:52:05 >

• tesekkur ederim.
    kurulumda sonra bir sorum daha olacak :)
    ev sinema sistemini gümüş almaya karar vermiştik çünkü gördüğümüz tv gümüş ve gri renklerindeydi. daha sonra tvnin siyah olduğu söylenince hepsi siyah olsun dedik ama sinema sistemi gümüş geldi. bayiyi aradım, stokta olmadığını ne zaman geleceğini bilmediğini ama istersek 1-2 gün içinde bayide açık olan ürünle değiştirebileceklerini söylediler (bayideki ürün siyah). ben beklemekten vazgeçtim ve sistemi kurdurttum. fakat bayideki cihazla değiştirsemmi karar veremedim. siyah olması daha hoş olur ama sakıncalarıda olurmu ne dersiniz ?

birde başlıkların birinden HD videolar indirmiştim. bunları nasıl izleyebilirim bu sistemde ? veri diski yaratıp formatı bozmadan cdye yazsam okurmu ?

değiştirdim :) sorun kalmadı.
    HD video sorusunuda öbür başlığa yazarım artık :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sun.goa -- 16 Mayıs 2007; 19:54:06 >
  • Merhaba arkadaşlar,

Bugünlerin çok popüler konusu HDMI 1.3 ve onu destekleyen cihazlar. Bu yeni versiyon HDMI 1.3 ne kadar gerekli? Beklemeye veya bunun için şimdiden alacağımız cihazlara fazladan para ödemeye değer mi? Forumda bazı arkadaşlarımız bunu neredeyse SD’den HD’ye geçiş gibi bir devrim olarak nitelendiriyor.

Dijital medya konusunda uzmanlaşmış biri olan Chris Lanier’ın ilginç bir yazısına denk geldim ve sizlerle paylaşmak için çevirdim. İngilizce bilenler için link:

http://msmvps.com/blogs/chrisl/archive/2007/02/08/556917.aspx

Cnet’in editörü John Falcone’un da aynı içerikte bir yorumu var. Benzer şeyler olduğu için bunu çevirmedim. İlgilenenler için onun linki:

http://reviews.cnet.com/4520-10166_7-6678689-1.html?subj=whatsnew&part=rss&tag=rss.whatsnew

Yararlı olması dileğiyle.

HDMI 1.3 destekleyen cihaz almak adına beklemekte olan biri varsa vazgeçsin ve hayatına devam etsin. Bunun gereksiz olduğunu düşünüyorum.

HDMI 1.3 ile gelen en önemli yenilikler “derin renk” (deep color) ve receiverınız tarafından çözümlenmek üzere yeni ses kodeklerini (Dolby TrueHD, DTS-HD vb.) gönderebilme yeteneğidir. Daha önemsiz yenilikler ise daha iyi ses-görüntü (dudak) senkronizasyonu ve bant genişliğinin 4.95Gbps’den 10.2Gbps’ye yükseltilmesidir.

Bir çok insan HDMI 1.3’ü destekleyecek ürünleri almak için bekliyor. Fakat HDMI 1.3’ün ne kadar yararlı olduğu ya da olmadığı konusunda bir kaç gerçeği öğrendikten sonra bundan kolayca vazgeçebilirsiniz.

Söylediğim gibi 2 önemli eklenti “derin renk” desteği ve yeni ses kodeği desteğidir. “Derin Renk” 30 bit, 36 bit ve 48 bit xvYCC renk desteği demektir. Teoride çok önemli bir yeniliktir. Ancak pratikte, bunu destekleyen medya bulunmamaktadır. HD-DVD ve Blu-ray desteklemez. Bu da demektir ki, HDMI 1.3’e uygun medyanın yaygınlaşacağı zaman ancak videonun IP aracılığı ile kiralanacağı zamanlar olacaktır. Diğer yandan, eğer bu durum sonraki durak ise, bu medyayı yayınlayan kuruluşların ekstra renk uzayını mümkün kılmak için bant genişliğini harcamaları mümkün değil. Kablo, uydu ve herhangi bir başka yöntem de bunu desteklemeyecek. Oyunlar, PS3 ve PC bu işin çalışabileceği ortamlar. Bu bile kocaman bir soru işareti. Sadece “derin renk” adına bir ekran almak için kendinizi kasmayın. Para ve zaman israfından başka bir şey değil.

Ses kodeklerine gelince, hem HD-DVD hem de Blu-ray arttırılmış ses kodekleri desteği içeriyorlar. TrueHD ve DTS-HD gibi yeni kayıpsız kodekler HD-DVD ve Blu-ray medyalarda kullanılabiliyor. Şu an itibariyle HDMI(<1.3) ve SPDIF’ın bu kodekler için kapasitesi yeterli değil. Bu nedenle teoride, HDMI 1.3 destekleyen bir player’a ve receivera sahip olduğunuzu varsayarsak recieverınız bu kodekleri çözümleyebilir. Ancak pratikte bu da işe yaramaz. “Gelişmiş” içerikle yazılmış HD-DVD ve Blu-ray’ler playerı, ses kodeğini kendi kendine çözümlemesi için yönlendirecekler. Bu da maceranızın çok kanallı bir PCM ses akımı ile sonlanacağı anlamına gelmekte. Ki bunu 1.3’ten küçük olan HDMI da gayet düzgün bir şekilde becerebilmektedir (ve bir çok playerın bunu DTS’e çözümleyip SPDIF üzerinden gönderebildiğine inanıyorum). Neredeyse bütün HD-DVD’ler bunu yapabiliyor, Blu-rayler de onları takip ediyor.

HDMI’da hiç bir zaman ses-görüntü senkronizasyonu bozukluğu ile karşılaşmadım. Eğer karşılaşanınız varsa başka bir sebebe dayanıyordur. 1080p24 sıkıştırılmamış video nedir? Yaklaşık 1.2Gbps mi? HDMI bant genişliğinin 4.95Gbps olduğunu dikkate alırsak ses için geriye 3.75Gbps gibi bir alan kalıyor. Bu da hiç fena değil, ne dersiniz?.

1080p ile ilgili soru geleceğinden emin olduğum için hemen belirteyim, HDMI’ın bütün versiyonları 1080p’yi sorunsuz işletmektedir.

Sonuç olarak, HDMI 1.3’e ne için ihtiyacınız var? Hiçbirşey için.

• quote:

Orjinalden alıntı: wegatron

merhaba

ben yeni "SONY 29CS60E 100 Hz 72 flat ekran" tüplü televizyon aldım

iyi mi ettim kötümü bilmiyorum. ama sony markası beni cezbetti.

bu televizyonun özellikleri hak bilgi sahibi olmak istiyorum

mesela HD bu tür televizyonlarda olur mu?

yada pixel sayısı nedir? (576i, 760p ??)

lütfen beni aydınlatınız. teşekkür ederim.

büyük ihtimalle cevap hayır olacak ama açıklamasını bende merak ediyorum.
  • bende su yazidan bayag bisey ogrenmistim 2-3 ay once ingilizceniz varsa yararli olucaktir.mutlaka bakin derim.

http://www.hometheaterhifi.com/volume_14_1/feature-article-1080p-3-2007-part-1.html
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.