Şimdi Ara

HDTV Nedir, Standartları, Özellikleri; (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
211
Cevap
6
Favori
81.626
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Aralarında farklar var. Biraz onlara değineyim...

-V4500'de mpeg4 avc tuner var. v4000'de yok. Bu özellik kablolu üzerinden yapılan/yapılacak HD yayınları alabilmeyi sağlıyor. Ama Türkiye'de bu iş tekel durumunda ve sanırım Tledünya kendi HD kutularını satmak için şifreleme sistemi getirdi. Dolayısıyla ve digitürk izlenecek dediğin için bu özellik bir işinize yaramaz.

-v4500 1080p sinyalleri kabul edip gösterebilir. v4000 en fazla 1080i gösterir. Türkiye'de ve dünya'da tv yayınları içinde 1080p olan yok zaten. Digitürk ve d-smart hd yayınları dahil....1080p kaynak için blu-ray player ve blu-ray film gibi hd kaynaklar lazım. Böyle bir niyetiniz yoksa bu özelliğe de gerek yok. Zaten 32" gibi ufak ebatlarda 1080i,720p ve 1080p gibi görüntülerdeki farkları anlayabilmek çok çok zor.

-Kontrast v4500 de az daha yüksek gibi. Ana verilen değerler dinamik diye geçen değerler olduğu için 3000 kontrastlık bir fark gerçek değerlere o ölçüde yansımaz. Yani önemsenecek farkedilebilecek bir fark olacağını sanmıyorum.

-v4500'de usb giriş var ve bunun aracılığı ile tv'yi bir foto çerçevesi gibi kullanabiliyorsun. Bilemiyorum böyle bir ihtiyacınız olur mu?

-v4500'de menü yapısı Playstation3 tarzı kayan menüler şeklinde. Bu da olmazsa olmaz bir şart değil.

-v4500 bravia engine2, v4000 bravia engine görüntü işlemcisine sahip. TV yayınlarını seyerecek bir insan için yukarıda saydığım maddelerden daha önem verilmesi gereken nokta bu olmasına rağmen 32" bir tv'de gözle bakıldığında hemen farkedilen bir fark oluşturacağını sanmıyorum..

Toparlarsam; yukarıda saydığım ekstra özellikleri kullanmıyacak bir insan için v4000 daha uygun seçim olacaktır. Fakat bunlar benim için önemli diyenler için ise fiyat farkı da eğer çok aşırı değilse (200-300 ytl.den fazla olmaması lazım) fark verilip v4500 alınabilir.

• Foto çerçevesi olmaması, bilgisayar ekranındaki görüntüyü, özellikle de şu resimleri slayt şeklinde izlemeye engel mi?
    Bravia 2 engine'e biz de tav olmuştuk ama farkını doğrusu bilmiyorduk. 32"'de fark yok diyorsanız yoktur.
    Aradaki fiyat farkı 400tl cıvarında çünkü V4000'i en son 1300'e bulmuştuk henüz Doğubank yapmadık, bunlar internet üzerinden edindiğimiz fiyatlar.
  • quote:

Orjinalden alıntı: hesheit

Foto çerçevesi olmaması, bilgisayar ekranındaki görüntüyü, özellikle de şu resimleri slayt şeklinde izlemeye engel mi?
    Bravia 2 engine'e biz de tav olmuştuk ama farkını doğrusu bilmiyorduk. 32"'de fark yok diyorsanız yoktur.
    Aradaki fiyat farkı 400tl cıvarında çünkü V4000'i en son 1300'e bulmuştuk henüz Doğubank yapmadık, bunlar internet üzerinden edindiğimiz fiyatlar.

Bilgisayar veya başka bir cihaz bağlantısı ile yine resim, film vs. herşeyi izleyebilir bakabilirsin. Slayt şeklinde gösterimi ise bu durumda PC'deki program yapacaktır. Veya ben örneğin: Ps3'ü geçen gün bu amaç için kullanmıştım. Değiştirilebilir animasyonlarla resimlerime baktım. Çok güzeldi. Bağlayacağın cihazda bitiyor bu iş diyebilirim.

V4500'deki usb girişi ve foto çerçevesi özelliği ise araya bir cihaz koymadan bir usb bellekteki fotoğraflarını sadece o yuvaya takarak izleme olanağı sağlıyor.

Bravia engine, 2 vs. ise bunlar gerçekten çıplak gözle öyle bir bakmakla farkedilebilecek farklar ortaya koymuyor. Belki profesyonel testlerde görülebilen farklılıklar oluyordur. Hele ebat 32" olunca bunu anlamak daha da zorlaşıyor.

Bende imzamdan da anlaşılacağı üzere 52v4000 var. Bu TV'nin herkesin bilmediği "DEMO MODE" u var. Üstteki Menu tuşuna 10 sn kadar basarsan bu moda geçer. Ekranın yarısında BE2 açık olur. Diğer yarısında kapalı. Ben denedim. Farklar oluyor, BE2 tarafı farklı, daha iyi diyebilmem mümkün değil.

v4500'de de buna benzer özellik olmadı. Almadan önce bu demo moduna geçip farkları gözlemlemeye çalışabilirsiniz.

• HİGHWAYMOSE ve diğer arkadaşlar birkaç sorum var

full hd bir film izlediğimizde inputu seçtiğimizde tv bunu direkt fullhd olarakmı gösterir yoksa tvden herhangi bir ayar seçmemizmi lazım.
    kablolar hakkında çeşitli yorumlar var sd yayında altın uçlu kablonun gözle görülür bir etkisi varmı.kimileri hiç bir fark yok diyor.
    tvnin scart1 girişi scart2 girişinden daha kötü gösteriyor bunun nedeni ne olabilir.dvdyi buraya bağladım diğerinden kötü oldu.diğerinede uydu takılı nasıl yapcam.
    bir tvnin hd yayınları ne kadar kaliteli gösterdiğini nasıl anlayabiliriz.hd film normal filmle yanyana göremediğim için belirleyici farkları bilmiyorum. xbox360 bağladığımda görüntü çok iyi geldi bana.hd bir oyun yada filmde ne nasıl olmalıdır.varmı böyle bişey.
    teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erhan911 -- 18 Mart 2009; 15:22:34 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: lenyyy

HİGHWAYMOSE ve diğer arkadaşlar birkaç sorum var

full hd bir film izlediğimizde inputu seçtiğimizde tv bunu direkt fullhd olarakmı gösterir yoksa tvden herhangi bir ayar seçmemizmi lazım.
    kablolar hakkında çeşitli yorumlar var sd yayında altın uçlu kablonun gözle görülür bir etkisi varmı.kimileri hiç bir fark yok diyor.
    tvnin scart1 girişi scart2 girişinden daha kötü gösteriyor bunun nedeni ne olabilir.dvdyi buraya bağladım diğerinden kötü oldu.diğerinede uydu takılı nasıl yapcam.
    bir tvnin hd yayınları ne kadar kaliteli gösterdiğini nasıl anlayabiliriz.hd film normal filmle yanyana göremediğim için belirleyici farkları bilmiyorum. xbox360 bağladığımda görüntü çok iyi geldi bana.hd bir oyun yada filmde ne nasıl olmalıdır.varmı böyle bişey.
    teşekkürler.

Geç kalmışız biraz... Soruların kısa ama cevapları çok çetrefilli. Yine de kısaca cevaplamaya çalışayım.

-Fulhd veya değil bir film izlerken tv'den birşey seçmen gerekmez. Tv ne alırsa onu verir. 1080p görüntü verirsen onu alırsın, 480i çözünürlük verirsen o kalitede alırsın.

-Kablo işi evet biraz karışık. Yani altın uçlunun farkı var diyende var, yok diyende. Scartta belki ama hdmi kablolarda gereksiz geliyor bana.

-Scart1'in daha kötü göstermesi emin olmamakla birlikte şundan kaynaklanabilir: Scart1 den tv pograsive sinyal kabul ediyor ama scart2'den kabul etmiyorsa bu durum olabilir. Veya dvd player'ın ayarlarında scart üzerinden prograsive sinyal göndermeyi aktif etmen gerekebilir. Component diye de geçebilir menüde...

-Hd yayınları ucuz tv'ler bile oldukça güzel gösteriyor. Ne kadar kaliteli gösteriyor gibi bir şey yok. Neye göre, kime göre...Bir sürü alt sorusu var bunun.

Hd film ise gerçekten farklı bir DVD, bir Tv yayınlarına göre. Denemeden ne desem boş.

Hd filmde şu şöyle olmalıdır gibi bir şey de yok. Sadece uygun renk ayarlarını bulabilmek önemli. Film izlerken tv deki hazır modlardan "sinema, film" vs. gibi seçersen en güzeli olur. Onlar zaten filmler için doğru renk üretimini sağlayabilmek için ayarlanmışlar.

• Bu konuyu üst konular arasından şimdilik bir süreliğine kaldırdım.

Üst konu olan KONU LİSTESİ'nde 9) Genel Sohbet bölümüne bu konunun linki ilave edildi.
  • slm arkadaşlar
    acer 5930G bilgisayarımı samsung 40B750 tv'me hdmı kabloyla bagladım goruntuyu on numara aktardı ama sesi aktarmadı
    sizce sorun ne olabilir?
  • özür dilerim konuyu hortlatmış olucam ama bir sorum olucak.. teledünyada hd box aldk.. sony lcd de hd kanallar inanılmaz güzel gözüküyorlar ancak bir sorum olucak.. kumandada vformat diye bi tuş var, bastıkca görüntü 1080i, 720p, 576p ve auto olarak değişiyor. duyduguma göre 1080i en iyisiymiş ancak kimisi 720p de daha iyi görüntü kalitesi alınabiliceğini söyledi. konuya çok hakim değilim o yüzden o değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.. hangi ayarda en iyi görüntüyü yakalarım?
  • quote:

Orijinalden alıntı: bhiziroglu

özür dilerim konuyu hortlatmış olucam ama bir sorum olucak.. teledünyada hd box aldk.. sony lcd de hd kanallar inanılmaz güzel gözüküyorlar ancak bir sorum olucak.. kumandada vformat diye bi tuş var, bastıkca görüntü 1080i, 720p, 576p ve auto olarak değişiyor. duyduguma göre 1080i en iyisiymiş ancak kimisi 720p de daha iyi görüntü kalitesi alınabiliceğini söyledi. konuya çok hakim değilim o yüzden o değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.. hangi ayarda en iyi görüntüyü yakalarım?

İşin gerçeği gözün kolay kolay ayırt edebileceği bir fark olmuyor. Ben de hd uydu alıcısı kullanıyorum. 1080i de duruyor. Ama illa da bir şey de, dersen. Tv'in hd-ready ise 720p, fullhd ise 1080i seç derim.

• çok teşekkür ederim ilgin için, bi bakıyım tv neymiş =)
  • Arkadaşlar

PIP - POP - PAT - PAP bu 4 özellik olan plazma yada led tv marka model tavsiyesi olan arkadaşlar var mı ? Satan varsa 2.el de alabilirim.
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.