Şimdi Ara

_-_-_-_-GRUP GAKGOŞ ELAZIĞ-_-_-_-_ 100. üyemiz paladin_v (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
593
Cevap
7
Favori
63.039
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • akgoş veya Gakgoşlar terimi Elazığ’da eskiden yaygın olarak kullanılan Gakgo kelimesinden türetilmiştir.
    Gakgoş'un Tanimi ı
    Gakgo tabiri, Elazığ’da erkek ağabeye verilen bir isimdir. Bazen saygı duyulan ve saygıyla birlikte güvenilen ve samimiyet beslenen bir erkek arkadaş veya erkek bir büyüğe veya tanışa da bu terimle hitap edilmektedir.

Elazığ (Harput) ve yöresinde, Gakgo terimi eskiden yaygın olarak kullanılmaktaydı.
    Halen daha da (eskisi kadar olmasa bile) bu terim kullanılmaktadır.
    Eskiden yaygın olarak kullanılan bu hitap tarzı ,1970’lerden itibaren şehirleşme ve sanayileşmeyle birlikte başka bir nitelik kazandı. Örgütlü ve toplu çalışma ve faaliyet yapma alanları genişleyince (spor müsabakaları, konserler, halk oyunları yarışmaları vs.) Elazığlılar bu alanlardaki tezahüratlar sırasında kendilerini bu tabirin çoğulu gibi algılanabilen GAKGOŞLAR terimiyle ifade etmeye başladılar.Mesela Elazığspor’u desteklerken “Gakkoşlar şampiyon..” denilmesi gibi .

Dolayısıyla 1970’lerden sonra GAKGOŞLAR terimi, Elazığlı gençlerin bazı toplu gösteri alanlarındaki ismi ve simgesi haline geldi
    Bu yıllarda ayrıca bazı Elazığlı şairler, Elazığlıların genel davranış ve kültürleriyle ilgili şiirler yazarken GAKGOŞLAR tabirini şiirlerine yansıtmaya başladılar.Bu şiirlerdeki manasıyla Gakgoşlar terimi tüm Elazığlıları niteler oldu.
    O yıllardan sonra bu ifade bir genel tanım olarak ulusal medyaya ve literatüre de yansıdı.
    Şimdilerde başta Elazığ dışındaki yazar ve çizerler olmak üzere, Elazığ içindeki ve dışındaki birçok yayın çevreleri Elazığlılar yerine bazen GAKKOŞLAR terimini kullanmaktadırlar.

GAKGOŞ’UN KÜLTÜREL MANASI:

Aslında eski Elazığ kültürel kitaplarında ve kayıtlarında bu tarzda bir terim yoktur. 1970’lerden evvelki kayıtlarda Elazığlılar daha çok HARPUTLU terimi ile özdeşleştirilmiş ve kültürel özellikleri, eski kale şehri olan Harput ile bütünleştirilmiştir. Gerçi şimdi de edebi ve bilimsel manada bu ifade tarzı yerine oturmaktadır.
    Ancak günümüzün bir simgesel genel Elazığlı ismi olan GAKGOŞ terimi de kültürel bazı anlamlar içermektedir:
    Mesela davranışlar bütünü olarak GAKGOŞ; mert,namuslu,sözünde duran,tarihine geleneklerine ve inanç değerlerine bağlı, yurdunu seven, hak ve hukuka özen gösteren, çağdaş değerleri benimseyen, müziği ve folklörü ile köklü bir kültüre sahip bir yörenin (ELAZIĞ’IN) insanını hatıra getirmektedir.
    Ayrıca Elazığlı yakışıklı bir genç, başında sekiz köşe şalvarı, kreveze ceketi, üç düğmeli yeleği, şal veya acem kuşağı, gabardin şalvarı ve Elazığ yemenicilerinde yaptırdığı yumurta topuk sivri burun üç-beş bağlı yerel ayakkabısı ile sokakta geziyor olsa ona “görüyormusun tam bir gakgoş” denilmektedir. Bu da kıyafet anlamında GAKGOŞ kelimesine yeni yüklenmiş bir anlamdır.

Sonuç olarak ELAZIĞLILAR, kendi oluşturdukları bir sıfat olan ve yukarıdaki anlamları içeren GAKGOŞLAR terimi ile anılmaktan hoşnutturlar, ancak sorumsuz kişilerin bu sıfata (davranış ve eylemleriyle-bilerek veya bilmeyerek ) başka çağrışımlar yüklemeye çalışmalarını da uygun bulmamaktadırlar.

• Bordobeyaz dostum açıklamaların için teşekkürler. Böyle engin bilgilerini aradabir paylaş bizimle. Başkan seçildi şimdide bomba transferleri bekliyoruz haydin bakalım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi @sL@N -- 25 Temmuz 2006; 11:39:44 >
  • hımm bana soruyolardı gakgoş ne demek diye artık bişeler sölerim saol
  • Yokmu şöyle bir elazığdan harput manzarası.
  • selam gakgolar.
  • HASAN ÖZER ELAZIĞSPOR’DA…
    ELAZIĞSPOR’DA 4 FUTBOLCUYLA YOLLAR AYRILDI
    Daha önce Gaziantep’i, Akçaabat Sebat, Diyarbakırspor ve Antalyaspor gibi birçok takımın formasını giyen Hasan Özer dün Elazığspor yönetimiyle anlaşmaya vardı.
    Bir yandan iç transfer görüşmelerini sürdüren Elazığspor transfer komitesi diğer yandan dış transferde ilk bombayı patlattı. Daha önce Gaziantepi, Akçaabat Sebat, Diyarbakırspor ve Antalyaspor gibi birçok takımın formasını giyen Hasan Özer dün Elazığspor yönetimiyle anlaşmaya vardı. Hasan Özer’in bu gün Bordo Beyazlı takımın Nevşehir kampına katılması bekleniyor.
    Öte yandan Nevşehir’de bulunan Başkan Bahri Turhan ve Transfer Komitesi Teknik Direktör Şeref Tutaş’ın raporları doğrultusunda 4 futbolcuyla yollarını ayırdı.
    Nevşehir’de bulunan Başkan Bahri Turhan ve Transfer Komitesi Teknik Direktör Şeref Tutaş’ın raporları doğrultusunda 4 futbolcuyla yollarını ayırdı. Alınan bilgilere göre Cihan, Ali Gitmiş, Recep ve Cemal’in Elazığspor’la ilişiklerinin kesildiği öğrenildi

• gakkolar bende geldim artık aranızdaym braz geç oldu ama bunada şükür
    Elazığ-Ağın'lıyım Ankarada okuyorum
  • Hoş geldin sende nickinin manasını merak ettim biraz dadaş gibi bir şey çağrıştırıyor gibi.
  • heheh herkes aynı şeyi sölüyo ewet aslında andırıyo ama manasız sallama bişi(counter oynarken sallmştm) uzun zamandr kullanıyom

bu arada ELAZIĞSPOR geçen sezon Mardinspor da forma giyen Oktay ile anlaştı..
    ve basın sözcümüz Cihan Telo "13 Ağustos tarihinde sezon açılışını yapmayı planlıyoruz. Atatürk Stadı'nda yapacağımız açılış programında müzik, eğlence, futbolcuların tanıtımıyla çift kale maç olacak'' dedi.
  • quote:

Orjinalden alıntı: dadaq

heheh herkes aynı şeyi sölüyo ewet aslında andırıyo ama manasız sallama bişi(counter oynarken sallmştm) uzun zamandr kullanıyom

ve basın sözcümüz Cihan Telo "13 Ağustos tarihinde sezon açılışını yapmayı planlıyoruz. Atatürk Stadı'nda yapacağımız açılış programında müzik, eğlence, futbolcuların tanıtımıyla çift kale maç olacak'' dedi.

Güzel arada bir burayı şenlendir.

• quote:

Orjinalden alıntı: @sL@N

quote:

heheh herkes aynı şeyi sölüyo ewet aslında andırıyo ama manasız sallama bişi(counter oynarken sallmştm) uzun zamandr kullanıyom

Güzel arada bir burayı şenlendir.

gözümsün gakkom

• Evet arkadaşlar Hasan Özer ve Oktay dan sonra Elazığsporumuz 3 futbolcu ile daha anlaştı.Bu futbolcular Mersin İdmanyurdu'ndan Mustafa Macit GÜVEN,orta saha oyuncusu Fatih Gültekin ve Sivasspor'dan Mert Sağlam ayrıca Kazakistan`ın Alma Ata Takımından Ali Aliyev ile de görüşme yapıldığı ifade edildi.
    Ayrıca dün Elazığsporumuz son hazırlık karşılamasında Diyarbakırsporla 0-0 berabere kaldı.(Elazığspor daha iyi oynamış)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dadaq -- 4 Ağustos 2006; 16:38:54 >
  • bende elazığlıyım benide ekibe ekleyebilirsiniz
  • BAŞIMIZ SAĞOLSUN...

Bu akşam takımla birlikte antrenmana çıkan Gökmen Yıldıran'ın, antrenmanın 35. dakikasında yere oturduğu ve arkadaşlarından su istediği öğrenildi.

Yıldıran'ın, suyunu içtikten sonra aniden rahatsızlanarak yere yığıldığı belirtilerek, ilk müdahaleyi kulüp doktorlarının yaptığı ifade edildi.

Ambülansla Özel Fırat Tıp Merkezi'ne kaldırılan Yıldıran'ın, yapılan müdahaleye karşın kurtarılamadığı bildirildi.

Teknik direktör Şerafettin Tutaş, çok üzgün olduklarını belirterek, ambülansın geç geldiğini savundu.
  • Kendisine Cenab-ı Allah'tan rahmet kederli ailesine sabrı cemil niyaz ediyorum. Başımız sağolsun. Çok acı bir durum.

ELAZIĞSPORLU GÖKMEN YILDIRAN ANTREMANDA ÖLDÜ

İddaa Lig (A) takımlarından Elazığspor'un santrforu Gökmen Yıldıran (27), antrenman sırasında rahatsızlanarak yaşamını yitirdi.
    Bu akşam takımla birlikte antrenmana çıkan Gökmen Yıldıran'ın, antrenmanın 35. dakikasında yere oturduğu ve arkadaşlarından su istediği öğrenildi.
    Yıldıran'ın, suyunu içtikten sonra aniden rahatsızlanarak yere yığıldığı belirtilerek, ilk müdahaleyi kulüp doktorlarının yaptığı ifade edildi.
    Ambülansla Özel Fırat Tıp Merkezi'ne kaldırılan Yıldıran'ın, yapılan müdahaleye karşın kurtarılamadığı bildirildi.
    Öte yandan antrenmanı Elazığ Valisi Mumamer Muşmal ve Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu'nun izledikleri öğrenildi.
    Teknik direktör Şerafettin Tutaş, çok üzgün olduklarını belirterek, ambülansın geç geldiğini savundu. 2 yıldır Elazığspor'da forma giyen forvet oyuncusu Yıldıran, daha önce Adanaspor, Ankaragücü ve İstanbulspor'da oynamıştı

• quote:

Kendisine Cenab-ı Allah'tan rahmet kederli ailesine sabrı cemil niyaz ediyorum. Başımız sağolsun.

+Sonsuz
    İnşallah bir daha yeşil sahalarda böyle bir olay yaşanmaz....
  • tüm gakkoslara selam.....

bole bişey yapmaniz ii olmus.....
  • Elazığsporumuz Nedimle bir yılı opsiyonlu olmak üzere 3 yıl süreyle sözleşme imzaladı…

Nedim GÜL Kimdir

Nedim GÜL 2 Şubat 1982 tarihinde Siirt’te dünyaya geldi. Sol Kanat mevkînde görev yapan Nedim, daha önce Bursa Merinosspor, Muş Bulanıkspor, Cizrespor ve son olarak Siirtspor’da forma giydi.

(www.elazigspor.org.tr)
  • Başımız sağolsun arkadaşlar.
  • quote:

gakkolar bende geldim artık aranızdaym braz geç oldu ama bunada şükür
    Elazığ-Ağın'lıyım Ankarada okuyorum

selam gakkom bende ağınlıyım elazığdayım şimdi kovancılarda çalışıyorum bu topiği yeni gördüm önce okuyup sonra hemen katılayım dedim herkese selam gönderiyorum
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.