Şimdi Ara

GÖZLÜK CAMI REHBERİ (ALMADAN ÖNCE KESİNLİKLE OKUYUNUZ) 2 MİLYON TIKLAMA GELSİN TŞK! (114. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
12 Misafir (1 Mobil) - 11 Masaüstü1 Mobil
5 sn
11.492
Cevap
597
Favori
2.278.725
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
133 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 112113114115116
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • güneş gözlüğüne numaralı cam kaca patlar? hangi ulusal firma yapabilir
  • Öncelikle bu faydalı konu için emeği geçenlere teşekkür ederim. Gerçekten bilinçlendirici bir konu. Kendi adıma söylemeliyim ki daha önce gözlük camı alırken doktorun verdiği kağıdı gözlükçüye veriyordum ve gerisine karışmıyordum. Yıllarca kullandığım camların ne kadar kalitesiz olduğunun farkına bu konu sayesinde vardım. Antirefle , Asiferik gibi kavramları öğrendim.Ve bunun yanında daha bir çok şey.

Şimdi geleyim benim sorunuma ...
    Ayrıntılı bilgiler vereceğim , zahmet olmazsa ayrıntılı bir cevap almak isterim

26 yaşındayım ve 12 yıldır gözlük kullanıyorum. Miyop Astigmatım. Astigmatım Miyoptan daha fazla. Dört yılda bir cam değitiriyorum. Çerçeveyi , üst ve yan kısımlar çerçeveli sadece alt kısımlar çerçevesiz şeklinde tercih ederim. O yüzden camkonusunda sorularım olacak. Son dört yıldaki göz muayenelerimdeki dereceleri aktarayım ;

2010 yılında Sağ -1,75 Spher -3,25 Cylindir 5 Axis Sol -1,75 Spher -3,00 Cylindir 155 Axis
    2011 yılında Sağ -2,25 -3,50 10 Sol -2,00 -3,25 160
    2012 yılında Sağ -1,50 -3,50 10 Sol -2,00 -3,25 153
    2013 yılında Sağ -1,75 -3,50 10 Sol -1,75 -3,00 155

2013 teki yani dünkü muayeneme göre camları almaya kesin karar verdim. Bir gözlükçüye danıştım , forumdan okuduğum kadarıyla kendisine Essilor Crizal 1,61 camını tercih edeceğimi söyledim. Kendisi bu camın geçen yıl çok sattığını iyi bir cam olduğunu fakat odak noktasının tam göz bebeğinin karşısı olduğunu söyledi ve Zeiss'in ürettiği Sola adında bir cam önerdi. Bu camda göz bebeğinin sağı solu ve ortası olmak üzere 3 odak noktası olduğunu ve daha iyi görüş açısı yakalayacağımı söyledi. Ayrıca Platin kaplama diye bir şeyden söz etti ,7 kat kaplama olduğundan ve antirefle konusunda krizal kaplamanın önünde olduğundan bahsetti. Tabi Essilor 360 ve ondan daha fazla görüş açısı sağlayan Nikkon markalı bir modelden (adını unuttum) bahsetti. Ama bu bahsettiği iki modelde bütçeme uygun değildi. Sola için 300 küsür lirayı bulabilecek bir maliyet söyledi. Essilor Krizal'in ise ondan biraz daha ucuz olacağını söyledi.

Gelelim sonuca , siz bu iki camdan hangisini tavsiye dersiniz ? Konuştuğum optikçi doğru bilgiler mi vermiş ?

Genellikle uzun süre Bilgisayar ve cep telefonu ekranlarına bakarım. 2-3 saat sonrasında ise başağrısı kaçınılmaz oluyor. Mevcut camım antireflesiz.

Bu soru benim için çok önemli , Essilor 1,61 Alize camının çifti için en uygun fiyatı nedir ? aynı şey Sola içinde geçerli. Artı olarak göz derecelerime göre ve bir de çerçevenin alt kısmınında olmayacağını baz alırsak 1,61 kalınlığı benim için ideal midir ?

Son kararım vereceğiniz cevaplardan sonra şekillenecek , sorularıma eksiksiz cevap vereceğinizden eminim , şimdiden teşekkür ederim.

• Merhabalar .. Gözlük kullanmaya daha bugün başlayan biri olarak ufak bir şey kafama takıldı ve sormak istedim ..
    Sol gözde 0.75 sağda ise 0.25 astigmat var ve bunun için de bugün gözlük kullanmaya başladım .. Fakat dikkatimi çeken şey gözlüğü aşağı yukarı oynattığımda sol gözüm kapalıyken sağ gözde pek oynama olmamasına rağlem sağ gözüm kapalıyken sol gözde görüntü epey oynuyor .. Odak noktasını belirlerken sol gözüm bakmam gereken yerden biraz kaymıştı diye hatırlıyorum bunun onunla bir ilgili var mıdır yoksa sadece solun 0.75 sağın ise 0.25 olmasından mı kaynaklanıyordur .. Normal koşullarda görmemde herhangi bir sıkıntı yok .. Teşekkür ettim şimdiden ..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Osmany Juantorena

Öncelikle bu faydalı konu için emeği geçenlere teşekkür ederim. Gerçekten bilinçlendirici bir konu. Kendi adıma söylemeliyim ki daha önce gözlük camı alırken doktorun verdiği kağıdı gözlükçüye veriyordum ve gerisine karışmıyordum. Yıllarca kullandığım camların ne kadar kalitesiz olduğunun farkına bu konu sayesinde vardım. Antirefle , Asiferik gibi kavramları öğrendim.Ve bunun yanında daha bir çok şey.

Şimdi geleyim benim sorunuma ...
    Ayrıntılı bilgiler vereceğim , zahmet olmazsa ayrıntılı bir cevap almak isterim

26 yaşındayım ve 12 yıldır gözlük kullanıyorum. Miyop Astigmatım. Astigmatım Miyoptan daha fazla. Dört yılda bir cam değitiriyorum. Çerçeveyi , üst ve yan kısımlar çerçeveli sadece alt kısımlar çerçevesiz şeklinde tercih ederim. O yüzden camkonusunda sorularım olacak. Son dört yıldaki göz muayenelerimdeki dereceleri aktarayım ;

2010 yılında Sağ -1,75 Spher -3,25 Cylindir 5 Axis Sol -1,75 Spher -3,00 Cylindir 155 Axis
    2011 yılında Sağ -2,25 -3,50 10 Sol -2,00 -3,25 160
    2012 yılında Sağ -1,50 -3,50 10 Sol -2,00 -3,25 153
    2013 yılında Sağ -1,75 -3,50 10 Sol -1,75 -3,00 155

2013 teki yani dünkü muayeneme göre camları almaya kesin karar verdim. Bir gözlükçüye danıştım , forumdan okuduğum kadarıyla kendisine Essilor Crizal 1,61 camını tercih edeceğimi söyledim. Kendisi bu camın geçen yıl çok sattığını iyi bir cam olduğunu fakat odak noktasının tam göz bebeğinin karşısı olduğunu söyledi ve Zeiss'in ürettiği Sola adında bir cam önerdi. Bu camda göz bebeğinin sağı solu ve ortası olmak üzere 3 odak noktası olduğunu ve daha iyi görüş açısı yakalayacağımı söyledi. Ayrıca Platin kaplama diye bir şeyden söz etti ,7 kat kaplama olduğundan ve antirefle konusunda krizal kaplamanın önünde olduğundan bahsetti. Tabi Essilor 360 ve ondan daha fazla görüş açısı sağlayan Nikkon markalı bir modelden (adını unuttum) bahsetti. Ama bu bahsettiği iki modelde bütçeme uygun değildi. Sola için 300 küsür lirayı bulabilecek bir maliyet söyledi. Essilor Krizal'in ise ondan biraz daha ucuz olacağını söyledi.

Gelelim sonuca , siz bu iki camdan hangisini tavsiye dersiniz ? Konuştuğum optikçi doğru bilgiler mi vermiş ?

Genellikle uzun süre Bilgisayar ve cep telefonu ekranlarına bakarım. 2-3 saat sonrasında ise başağrısı kaçınılmaz oluyor. Mevcut camım antireflesiz.

Bu soru benim için çok önemli , Essilor 1,61 Alize camının çifti için en uygun fiyatı nedir ? aynı şey Sola içinde geçerli. Artı olarak göz derecelerime göre ve bir de çerçevenin alt kısmınında olmayacağını baz alırsak 1,61 kalınlığı benim için ideal midir ?

Son kararım vereceğiniz cevaplardan sonra şekillenecek , sorularıma eksiksiz cevap vereceğinizden eminim , şimdiden teşekkür ederim.

Gözlükçü ya yanlış söyledi ya da siz yanlış hatırlıyorsunuz. Tek odaklı camda 3 odak olması ne demektir yahu? Bence gözlükçünün dediği/demek istediği şey Sola camın daha geniş bir görüş açısı sağladığı. Aslına bakarsanız söylediği cam %99.9 ihtimalle asiferik yapıda bir cam. Crizal camlar da yine aynı şekilde asiferik yapıda olacaklar. Her ikisi de stokta bulunmadığından ikisi de üretim olacak. Kalınlıkları ve görüş açıları da birbirine yakın olacaktır. Sola'nın görüşünün daha üstün olabilme ihtimali var tabii ki.

Kaplamalar için ise farklı şeyler söylemek mümkün. Sola camların kaplaması Teflon'dur. Platin kaplama dediği nedir bilemiyorum. Bildiğimiz Teflon teknolojisi ile yapılan bir kaplama. Crizal ile aralarında fark olduğunu sanmıyorum; ama size Sola cam üzerine Platin kaplama yapacaksa Crizal'i tercih edin. Teflon ise Sola'ya yönelin bence. Tabii bu birazda verilen fiyatlara bağlı. İlginçtir, soru sormuşsunuz, aldığınız fiyatı yazmamışsınız. Heyecandan unuttunuz sanırım.

Geçmiş olsun...

quote:

Orijinalden alıntı: Tranquillity24

Merhabalar .. Gözlük kullanmaya daha bugün başlayan biri olarak ufak bir şey kafama takıldı ve sormak istedim ..
    Sol gözde 0.75 sağda ise 0.25 astigmat var ve bunun için de bugün gözlük kullanmaya başladım .. Fakat dikkatimi çeken şey gözlüğü aşağı yukarı oynattığımda sol gözüm kapalıyken sağ gözde pek oynama olmamasına rağlem sağ gözüm kapalıyken sol gözde görüntü epey oynuyor .. Odak noktasını belirlerken sol gözüm bakmam gereken yerden biraz kaymıştı diye hatırlıyorum bunun onunla bir ilgili var mıdır yoksa sadece solun 0.75 sağın ise 0.25 olmasından mı kaynaklanıyordur .. Normal koşullarda görmemde herhangi bir sıkıntı yok .. Teşekkür ettim şimdiden ..

Gözlüğünüzle oynamayın bence. Astigmatlı camlar, reçetede verilen derecelere göre kesilir. Siz elinizle sağa-sola, yukarı aşağı oynatırsanız farklı derecelerde görüntü alırsınız, haliyle görüntüde bozuklur olur.

• acizcool ,

cevap icin tesekkurler. Odak noktasi konusunda buyuk ihtimal ben yanlis anlattim. Optikci iki tane gozluk cami cizdi. Crizali tarif ettigi cami
    n en ortasina Solayi tarif ettigi camin ortayla birlikte sagi ve solunuda isaretledi ve bu hizalarda net gorus alirsin dedi yani solanin acisi crizalden genis demek istedi ama teflon kaplamadan hic bahsetmedi platini ise ove ove bitiremedi. Fiyat konusunda ise acikcasi kesin bir sonuca varmadik. Butcem 300 lira dedim , crizal ve sola 300 civarlarinda tutar dedi.

Ayrica 1,61 lik Essilor Crizal in asiferik olduguna emin misiniz ?

- son olarak 1,61 benim goz dereceme gore uygun mudur cunku sadece alti cercevesiz cerceve kullaniyorum.
    -essilor ve sola 1,61 icin cam cifti en uygun fiyat nedir ?

cevap alamadigim bu sorulara da cevap verirseniz cok sevinirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: paintov

güneş gözlüğüne numaralı cam kaca patlar? hangi ulusal firma yapabilir

Güneş Gözlüğü camları 40-70TL arasına yaptırılabilir. Numaranıza göre incelik ve çerçevenin yüzü saran model olması durumunda bombeli cam tercih edilmesi gerekeceği için 100TL ve yukarısına doğru çıkar.
  • quote:

acizcool ,

cevap icin tesekkurler. Odak noktasi konusunda buyuk ihtimal ben yanlis anlattim. Optikci iki tane gozluk cami cizdi. Crizali tarif ettigi cami
    n en ortasina Solayi tarif ettigi camin ortayla birlikte sagi ve solunuda isaretledi ve bu hizalarda net gorus alirsin dedi yani solanin acisi crizalden genis demek istedi ama teflon kaplamadan hic bahsetmedi platini ise ove ove bitiremedi. Fiyat konusunda ise acikcasi kesin bir sonuca varmadik. Butcem 300 lira dedim , crizal ve sola 300 civarlarinda tutar dedi.

Ayrica 1,61 lik Essilor Crizal in asiferik olduguna emin misiniz ?

- son olarak 1,61 benim goz dereceme gore uygun mudur cunku sadece alti cercevesiz cerceve kullaniyorum.
    -essilor ve sola 1,61 icin cam cifti en uygun fiyat nedir ?

cevap alamadigim bu sorulara da cevap verirseniz cok sevinirim.

Selamlar.
    Essilor ve solayı karşılaştırmak bence çok doğru değil çünkü biri yerli cam(sola) diğeri de Avrupa cam(essilor). ha Zeiss İle Essilor karşılaştırılabilir ve ikisi arasında tercih yapılabilir. şöyleki yerli arabamız yok ama Fiat'a yerli araba diyelim. size fiat punto da 300TL Peugeot 308'de 300TL ama fiat punto söyle iyi böyle iyi dediğinde inanırmısınız? arabalardan az çok anlıyorsanız inanmazsınız. Camda da bu bu şekilde yerli ile yabancıyı ayıralım.
    Essilorün desteğiyle üretilen yerli cam opak ile zeiss desteğiyle üretilen sola denktir. ikisi de yerli camdır.
    1,61 stok crizal camlar siferik dizayndır ama sizin numaralarınızda üretim olacağı için crizal 1,61 asiferik olacaktır. ve üretim crizal alize 1,61 için 300TL fiyat aldıysanız bence çok iyi tercih edebilirsiniz.
    Sizin göz derecelerinize göre camın üretim olacağını da göz önünde bulundurarak
    bence Crizal alize 1,56 (%30 inceltilmiş) düşünebilirsiniz.(220-250TL) Cam asiferik değil ama abbe değeri daha yüksek(abbe 40) hatta hafif bir kalınlık sizi rahatsız etmeyecekse inceltmesizz crizal 1,50 cam düşünebilirsiniz(150-200TL) hemde abbe değeri 58 en yüksek abbe değerine sahip olacak camınız. ve ene ekonomik seçim olur.
    Aklınızda bulunsun

• quote:

Orijinalden alıntı: prokopi

quote:

Güneş Gözlüğü camları 40-70TL arasına yaptırılabilir. Numaranıza göre incelik ve çerçevenin yüzü saran model olması durumunda bombeli cam tercih edilmesi gerekeceği için 100TL ve yukarısına doğru çıkar.

tek cam mı iki cam birden mi?
  • prokopi ,

Cevap için Teşekkür ederim. Camın indexi düşünce abbe artıyor bu sizlerden öğrendiğim bir bilgi. Göz numaralarımı yukarıda gördünüz. Daha net bir görüntüye ulaşmak istiyorum , acaba doğru bir tabir mi kullanıyorum bilemiyorum ama gözümün kontrastının cam aracılığıyla biraz daha keskinleşmesini istiyorum. ( İnanır mısınız mevcut durumum kitap okuma hızımı bile etkiliyor - kpss de o çarşaf gibi uzun paragraf sorularını hızlı çözmek gerek , sırf bunun için essilor f360 almayı çok isterdim ama bütçem yetmiyor) Artı olarak Cep telefonu ve PC ekranı ile 3 saatlik etkileşim sonucu gözden gelen baş ağrısını minimuma indirgemek istiyorum. Önceliklerim bunlar. Şimdi bu öncelikler doğrultusunda ; (tavsiyeniz üzerine kesinlikle Essilor Crizal Alize alacağım) Abbe değerini mi öncelikli tutmalıyım yoksa camın asiferik olmasını mı ? Zaten cam her durumda antirefle olacak. Eğer mevcut durumum için hangisi iyi olacaksa o yolu seçeyim. 1,61 lik seçenekte abbe düşük ama asiferik olma durumu var. 1,56 ve 1,50 lik seçenekler de abbe değeri büyük ama asiferik olmayacak. Tabi birde Sadece alt çerçevesi olmayan , çerçeveli bir gözlük. Eğer benim durumumda ki birisi için Abbe önemliyse ve kullanacağım çerçeveyi de göz önüne alırsanız 1,50 kalınlık çok sırıtır mı ?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: prokopi

quote:

tek cam mı iki cam birden mi?

Cift cam icin

• quote:

prokopi ,

Cevap için Teşekkür ederim. Camın indexi düşünce abbe artıyor bu sizlerden öğrendiğim bir bilgi. Göz numaralarımı yukarıda gördünüz. Daha net bir görüntüye ulaşmak istiyorum , acaba doğru bir tabir mi kullanıyorum bilemiyorum ama gözümün kontrastının cam aracılığıyla biraz daha keskinleşmesini istiyorum. ( İnanır mısınız mevcut durumum kitap okuma hızımı bile etkiliyor - kpss de o çarşaf gibi uzun paragraf sorularını hızlı çözmek gerek , sırf bunun için essilor f360 almayı çok isterdim ama bütçem yetmiyor) Artı olarak Cep telefonu ve PC ekranı ile 3 saatlik etkileşim sonucu gözden gelen baş ağrısını minimuma indirgemek istiyorum. Önceliklerim bunlar. Şimdi bu öncelikler doğrultusunda ; (tavsiyeniz üzerine kesinlikle Essilor Crizal Alize alacağım) Abbe değerini mi öncelikli tutmalıyım yoksa camın asiferik olmasını mı ? Zaten cam her durumda antirefle olacak. Eğer mevcut durumum için hangisi iyi olacaksa o yolu seçeyim. 1,61 lik seçenekte abbe düşük ama asiferik olma durumu var. 1,56 ve 1,50 lik seçenekler de abbe değeri büyük ama asiferik olmayacak. Tabi birde Sadece alt çerçevesi olmayan , çerçeveli bir gözlük. Eğer benim durumumda ki birisi için Abbe önemliyse ve kullanacağım çerçeveyi de göz önüne alırsanız 1,50 kalınlık çok sırıtır mı ?

Abbe yükseldikçe Renkler canlanır ve Kontrast artar Camın asiferik Olması görüşten ziyade görünüşe katkı sağlar Şöyleki Aynı indeks ve numarada iki cam biri asiferik diğeri siferik asiferik olan daha ince daha hafif olacaktır ve gözü büyütme/küçültme minimum seviyede olacağı için dışardan bakıldığında Estetik bir dis görünüm sunacaktır. Kimileri görüşten ziyade görünüşe önem verir ve bu tarz cam tercih eder.
    siferik cam birazcik daha kalın duracaktir ama görüş performansı daha iyi olacaktır.
    Resimde iki caminda anlatımı var camin iç yüzeyi Diz Olan asiferik ici de dışı gibi kavisli olan siferik cam.
    Tercih sizin 1.50 indeks inceltmesiz crizal cam en yüksek abbe değerine sahip ve daha ekonomik ama nispeten kalin
    Sizin numaralarinizda seçeceğiniz Cercevenin camları alttan uste dogru boyutu cok uzun olmazsa ( 27-29mm ideal ). Bence gayet estetik olur rahatsiz edici bir kalinkik olmaz sadece sol caminizin kose kisiminda birazcik kakinlik olacak.
    GÖZLÜK CAMI REHBERİ (ALMADAN ÖNCE KESİNLİKLE OKUYUNUZ) 2 MİLYON TIKLAMA GELSİN TŞK!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi prokopi -- 1 Eylül 2013; 16:40:27 >

• Sayın Acizcoll,

öncelikle forumdaki katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim.
    Oğlum üniversite öğrencisi, bilgisayarla haşır neşir, miyop ve astigmatı var, geniş çerçeveli kemik gözlük almak istiyor, aşağıda detayını yazacağım reçeteye en uygun gözlük camı markalar da belirtilerek önerirseniz sevinirim.

syg

SPH CYL AKS

Daimi R -1,00 -1,25 110 derce
    Uzak L -1,00 -1,00 80 derece

Not: Reçete de AKS böölümünde derece olarak yazdığım ifade ''o'' işaretiyle belirtilmektedir.
  • Vakit ayirip , gerek duydugum bilgileri ayrintisiyla ilettigin icin tesekkur ederim prokopi . Son olarak ,
    Essilor Crizal Alize 1,50 camin garanti kartinda Essilor ile opak optigin logolari mi bulunuyor ? Ayrica camin markasi , cinsi , derecesi ve indexi gibi bilgilerin elle yazilmasi veya bilgisayarda yazilmasi arasinda kartin gercekciligi/orjinalligi acisindan fark var midir ?

• Osmany Juantorena O kullanıcısına yanıt
    Öncelikle, burada emek ve zaman harcayarak bizleri bilgilendiren bu konunun uzmanı arkadaşlara teşekkür ediyorum. Yazılanlar sayfalar dolusu baştan sona okumak bir hayli zor iş, ama yine de bir şeyler öğrenmeye gayret ediyorum. Benim burada öğrenmek istediğim, merak ettiğim husus şu; Örneğin bir optik gözlüğe ihtiyacım oldu. (aslında yıllardır kullanıyorum) Miyop ya da hipermetrop olabilir. Numaralar ne olursa olsun bir camda bulunması gereken özellikler ne olmalıdır? Gerçi bir özelliği isterken diğerinden fedakarlık etme gibi bir durum var ama yine de bu konuda üstadların görüşünü almak isterim. Ayrıca bu Triveks camların 3 numaranın üzerinde kullanılamayacağını bazı yerlerden okudum. Doğru mudur? Üst numaralarda Hoya Eynoa camın daha iyi olduğu belirtiliyor.
    Bir de şu gözlük terimlerini topluca teknik olarak değil de herkesin anlayabileceği şekilde toplu olarak birisi yazsa gerçekten çok faydalı olur. Sağlıkla kalın

• Abilerim yarın göz muayenem var ve gözlük alıcam. Biraz araştırma yaptım ve cam inceltmeleri , kaplamalar vesaire. Yarın 3,25 veya 3,50 gibi bi miyop cam almam gerekicek ama ben bunların inceltilmesi gerektiğini veya netür kaplamalar olucağını bilmiyorm. Şimdiki gözlüğüm 2 senelik ve ilk alırken bilgisayarda çok oturduğumu söyleyip gözlerime daha az zarar vermesi için bi kaplama istemiştim. Şimdi araştırdımda birsürü kaplama çeşidi varmış. Ben netlik ve herşeyin olduğu gibi gözükmesini istiyorum. Organik , mineral arasında hangisi olur , netür kaplama yaptırmalıyım bilmiyorum yani her şey karıştı şu anda neyi ne yapacağımı bilmiyorum. Toplamak gerekirse 3,25 veya 3,50 miyop + astigmatımda olabilir ondanda şüpheliyim , Dayanıklılık felan onda sorunum yok kolay kolay gözlüğü düşürmem , bana bilgisayar başında en az zararı vericek ve netlik açısından ışığı yansıtma gibi olaylarda en iyi netliği vericek ve çokda ağır olmayan normal ağırlıkta bi cam tavsiyesi verirseniz çok memnun olurum şimdden teşekkürler .

• quote:

Vakit ayirip , gerek duydugum bilgileri ayrintisiyla ilettigin icin tesekkur ederim prokopi . Son olarak ,
    Essilor Crizal Alize 1,50 camin garanti kartinda Essilor ile opak optigin logolari mi bulunuyor ? Ayrica camin markasi , cinsi , derecesi ve indexi gibi bilgilerin elle yazilmasi veya bilgisayarda yazilmasi arasinda kartin gercekciligi/orjinalligi acisindan fark var midir ?

Cok nadir olarak stok camlarda essilor firmasi kart yazma makinesi ariza durumunda kart elle yazilabiliyor. Ama sizin camlariniz rx (uretim) olacagi icin guvence kartiniz bilgisayar yazisiyla fabrikadan yazilip gelecektir el ile olmamali. Guvence kartinin on yuzunde essilor logosu ve crizal ile ilgili gorsel fotoğraf bulunur. Arka yuzunde
    adiniz soyadiniz
    Sipariş Numarası
    Tarih
    Recetedeki numaralar
    Camin markasi ve indeksi yazar.

• quote:

Orijinalden alıntı: qHosT_26

Abilerim yarın göz muayenem var ve gözlük alıcam. Biraz araştırma yaptım ve cam inceltmeleri , kaplamalar vesaire. Yarın 3,25 veya 3,50 gibi bi miyop cam almam gerekicek ama ben bunların inceltilmesi gerektiğini veya netür kaplamalar olucağını bilmiyorm. Şimdiki gözlüğüm 2 senelik ve ilk alırken bilgisayarda çok oturduğumu söyleyip gözlerime daha az zarar vermesi için bi kaplama istemiştim. Şimdi araştırdımda birsürü kaplama çeşidi varmış. Ben netlik ve herşeyin olduğu gibi gözükmesini istiyorum. Organik , mineral arasında hangisi olur , netür kaplama yaptırmalıyım bilmiyorum yani her şey karıştı şu anda neyi ne yapacağımı bilmiyorum. Toplamak gerekirse 3,25 veya 3,50 miyop + astigmatımda olabilir ondanda şüpheliyim , Dayanıklılık felan onda sorunum yok kolay kolay gözlüğü düşürmem , bana bilgisayar başında en az zararı vericek ve netlik açısından ışığı yansıtma gibi olaylarda en iyi netliği vericek ve çokda ağır olmayan normal ağırlıkta bi cam tavsiyesi verirseniz çok memnun olurum şimdden teşekkürler .

% 30 inceltilmis cam isinizi gorur hem abbe yuksek hemde cok kalin durmayacaktir. Estetik on plandaysa abbeden biraz feragat edip % 45 inceltilmis tercih edebilirsiniz.
    Cam organik ve markali antirefle kaplamali olmali. Yani gozlukcunuze camla birlite adima duzenlenmis guvence karti verecekmisiniz diye sorun verilecekse o cam guzeldir. Ayrica dunyada kendini ispatlamis avrupa camlar var onlardanda tercih etmek isterseniz yerli cam istemediginizi avrupa cam istediginizi belrtin. Hem fiyat hemde abbe(görüş) degeri olarak mantikli olan 1.56 % 30inceltilmis cam tavsiye ederim. Markali olmasi yerli yada yabanci olmasi sizin seciminize kalsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: ****

Arkadaşlar merhaba,
    astigmat aks derecesi ile ilgili bir sorum var.
    Bilgisayarlı ölçümde sağ 180 sol 5 derece olarak çıkıyor. Doktor klasik usul deneyerek ikisini de 180 olarak uygulanmasını istedi ona göre reçetesini yazdı.
    Önceki camda sol 5 derece astigmat iken 4 gündür yeni camda 180 derece fakat sol gözüm ve göz kapağım sürekli ağrıyor. Gözlükçü 5 ile 180 arasında bir fark olmadığını ve bu 4 gün içinde 2500km yol yaptığım için bununla ilgili olabileceğini söyledi. Ancak içim henüz rahat değil. Konu hakkında yardım edebilecek varsa sevinirim

Arkadaşlar merhaba,

Daha önce sol camlarda yaşadığım aks sıkıntısı ile daha uzman bir doktora çıktım. Detaylı araştırmalar sonucu sol gözün vakti zamanında Santral Seröz Koryoretinopati atlattığı ortaya çıktı. Bu ödemi yüzde 10 görme kaybı ile atlatmışım. Bu yüzden 180 aks ile 5 aks arasında küçük fark olmasına rağmen daha çabuk etkilendiğim söylendi. Sol taraf için yazılabilecek en iyi dereceleri yazdı. Sağ içinse en net olması için biraz daha yüksek rakamlar çıkardı. Haliyle bizim camların çifti de çöp oldu. Yeni reçete ve daha önce yaptırdığım cam değerlerini aşağıda paylaştım şu haliyle yaptırdığım gözlüğü kullanmak ne kadar sakıncalı olur?

Yeni reçete
    -3.50 -1.50 180* sağ
    -2.25 -1.50 5* sol

Yapılan gözlük
    -3.75 -0.75 180* sağ
    -2.50 -1.25 180* sol

• quote:

quote:

Arkadaşlar merhaba,
    astigmat aks derecesi ile ilgili bir sorum var.
    Bilgisayarlı ölçümde sağ 180 sol 5 derece olarak çıkıyor. Doktor klasik usul deneyerek ikisini de 180 olarak uygulanmasını istedi ona göre reçetesini yazdı.
    Önceki camda sol 5 derece astigmat iken 4 gündür yeni camda 180 derece fakat sol gözüm ve göz kapağım sürekli ağrıyor. Gözlükçü 5 ile 180 arasında bir fark olmadığını ve bu 4 gün içinde 2500km yol yaptığım için bununla ilgili olabileceğini söyledi. Ancak içim henüz rahat değil. Konu hakkında yardım edebilecek varsa sevinirim

Arkadaşlar merhaba,

Daha önce sol camlarda yaşadığım aks sıkıntısı ile daha uzman bir doktora çıktım. Detaylı araştırmalar sonucu sol gözün vakti zamanında Santral Seröz Koryoretinopati atlattığı ortaya çıktı. Bu ödemi yüzde 10 görme kaybı ile atlatmışım. Bu yüzden 180 aks ile 5 aks arasında küçük fark olmasına rağmen daha çabuk etkilendiğim söylendi. Sol taraf için yazılabilecek en iyi dereceleri yazdı. Sağ içinse en net olması için biraz daha yüksek rakamlar çıkardı. Haliyle bizim camların çifti de çöp oldu. Yeni reçete ve daha önce yaptırdığım cam değerlerini aşağıda paylaştım şu haliyle yaptırdığım gözlüğü kullanmak ne kadar sakıncalı olur?

Yeni reçete
    -3.50 -1.50 180* sağ
    -2.25 -1.50 5* sol

Yapılan gözlük
    -3.75 -0.75 180* sağ
    -2.50 -1.25 180* sol

Bu soruya son muayeneyi yapan doktorunuz daha doğru cevap verir bizim buradan ne kadar sakıncalı olacağına dair yaptığımız yorumlar doğru olmaz, en nihayetinde iki reçeteyi de yazan birer hekim. Bana şuan sakıncalı olmaz gibi geliyor ama sizi muayene eden doktorunuz gözünüzü inceledi ona danışmalısınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: tgy355

Öncelikle, burada emek ve zaman harcayarak bizleri bilgilendiren bu konunun uzmanı arkadaşlara teşekkür ediyorum. Yazılanlar sayfalar dolusu baştan sona okumak bir hayli zor iş, ama yine de bir şeyler öğrenmeye gayret ediyorum. Benim burada öğrenmek istediğim, merak ettiğim husus şu; Örneğin bir optik gözlüğe ihtiyacım oldu. (aslında yıllardır kullanıyorum) Miyop ya da hipermetrop olabilir. Numaralar ne olursa olsun bir camda bulunması gereken özellikler ne olmalıdır? Gerçi bir özelliği isterken diğerinden fedakarlık etme gibi bir durum var ama yine de bu konuda üstadların görüşünü almak isterim. Ayrıca bu Triveks camların 3 numaranın üzerinde kullanılamayacağını bazı yerlerden okudum. Doğru mudur? Üst numaralarda Hoya Eynoa camın daha iyi olduğu belirtiliyor.
    Bir de şu gözlük terimlerini topluca teknik olarak değil de herkesin anlayabileceği şekilde toplu olarak birisi yazsa gerçekten çok faydalı olur. Sağlıkla kalın

Sayın prokopi...

Bu mesajıma sizden cevap bekliyorum.

• 
Sayfa: önceki 112113114115116
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.