Şimdi Ara

GÖZLÜK CAMI REHBERİ (ALMADAN ÖNCE KESİNLİKLE OKUYUNUZ) 2 MİLYON TIKLAMA GELSİN TŞK! (575. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
13 Misafir (3 Mobil) - 10 Masaüstü3 Mobil
5 sn
11.549
Cevap
598
Favori
2.286.392
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
133 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 573574575576577
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Çok teşekkürler 🙏

• marble999 M kullanıcısına yanıt
    Selamlar. Benim de aklıma odaklardan kaynaklanabileceği geldi. Eğer gözünüz camın çok iç tarafında kalıyorsa odaklar ona göre kesilir, sağ tarafa baktığınızda da camın en dış kısmından bakmış olacağınız için görüntü çok bozulabilir.

Bunu şu şekilde anlayabiliriz; sağ camın burun kısmındaki çıkıntı, dış kısımdaki çıkıntıdan daha küçükse dediğim mevzu olabilir.

Eğer durum buysa gözlüğün hatalı yapıldığı anlamına gelmez. Çözüm olarak daha küçük bir çerçeve seçilebilir, kişiye özel üretim camlardan yaptırılabilir. Ya da ölçülen odak gözardı edilerek camı tam ortalayarak kesim yapılabilir. Başka da bir çözüm gelmiyor aklıma.

Yüksek numaralarda bu sorunu yaşayan müşterilerim oldu. Özellikle büyük ve dikdörtgen çerçeve kullanıyorsa neredeyse kesin yaşanıyor. Uzun bir süre kullanırsanız alışıyorsunuz. Görüşünüz tabi ki düzelmiyor fakat beyin bir şekilde adapte oluyor.

Ek olarak: Şaşırdığım nokta ise sol gözde aynı durumu yaşamamanız oldu. Belki iki cam farklı odaklarda kesilmiştir. Sol camın kesildiği odak bulunup sağ camı da aynı odakta keserlerse sorun çözülebilir. Tabi bunun için yeni cam ve masraf gerekli 😄

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xLegendary -- 29 Nisan 2024; 19:48:10 >

• xLegendary kullanıcısına yanıt

Hocam bir soru daha. Benim beğendiğim çerçeveler hep biraz büyük kemik çerçeve. Acaba asiferik beya biasiferik cam mı tercih etmeliyim?

• utopia0690 U kullanıcısına yanıt
    Bu indeksteki camların çoğu asferik oluyor zaten. Görüş alanını arttırmaya, görüşteki bozulmaları azaltmaya ve camın biraz daha incelmesine yarıyor. Standart asferikte bu özellik camın sadece ön yüzeyinde olurken biasferik camda arka yüzeyine de işleniyor. Yani görüş olarak daha iyi olur ama özel üretim olacağı için fiyat çok artıyor. Önceki mesajlarda camların yanında yazan "as" ve "asp" asferik anlamına geliyor.

Biasferik isterseniz benim bildiğim şunlar var
    Nikon 1.67 das (stok) = 6900
    Cortex oppo 1.67 double aspheric(üretim)= 9800
    Yanlış hatırlamıyorsam hoya'da da vardı ama ismini hatırlamıyorum. Listedeki tek cam fiyatları bu şekilde.

Kemik çerçeveler genelde metalden hafif olurlar. Bazı farklı hammaddeye sahip kemikler çok çok daha hafif oluyorlar. Böyle bir şey de bakabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xLegendary -- 29 Nisan 2024; 21:37:35 >

Çok teşekkürler valla. Çok vaktinizi aldım.

Biasferik Seiko için 10bin demişler. Visionart’a 8200 verene kadar 10000’e biasferik Seiko mu alırım diye düşündüm.

gerçi forumda Seiko’nun çok çeşit camı var demişler ben biasiferik olması dışında bilmiyorum modelini. Yine de Seiko Seikodur mu acaba yoksa daha detaylı sormak mı lazım:

Xlegendary hocamın önerdiği Nikon 1.67 das var. Stok cam olarak bulunduğu için fiyat da çok uygun.

Bu cam varken diğer camları düşünmenize gerek yok.

Her camın özelliğine göre avantajı vardır. O yüzden sadece marka olarak bakmayın. Çünkü her markanın ekonomik cami vardır.

• faith_388 F kullanıcısına yanıt

Teşekkürler. Nikon için de fiyat alacağım bugün. Bilgisayar başında çok zaman geçirdiğim için mavi ışık filtresi ekletmeyi düşünüyorum. Bu gerçekten faydalı mı para tuzağı mı?

Mavi ışınlarda bir uvltraviyole ışınıdır. Kaliteli mavi ışık filtreli camlar zararlı ışınları keserken yararlı ışınları gözümüze yansıtıyor.

Nikon da bakacaksan bizim dediğimiz cam olmaz. Kişiye özel üretimle olur. Nikon'un mavi ışık filtresi farkldır. Sarımtrak görüntü yoktur.

Bu arada çok ucuza satılan hazır mavi ışık filtreli camlar kaliteli değildir. Bizim çerçevelerin üzerinde olan şablon gibidir. O şablonları biz atıyoruz. Hatta göze zarar verir. O şablonları bizim gözlük kesme makinaları bile kesemiyor. Genel bir bilgi olarak yazdım. :)

Hocam merhaba,

size özel mesaj yazdım ama dikkatinizden kaçtı sanırım. Xlegendery hocam iyi fiyat aldığınızı söylemiş. Optikçinin ismi ve ilçe bilgisini verebilir misiniz bizde faydalanalım.

• Resurrectionn R kullanıcısına yanıt
    Uzaktan almayı düşünürseniz faith hocamla bana da ulaşabilirsiniz. Değerlendirdimiz fiyatlar piyasaya göre uygun fiyatlar oluyor tabiki. Bizler uzak müşterilerden çok kâr amacı gütmediğimiz için çok daha cazip fiyatlar alabilirsiniz bilginiz olsun 😄
  • Gözlük temizleme bezi ve spreyi arıyorum. Gözlükler üst seviye cam içeriyor. Temizleme bezi ve spreylerinde marka önemli midir? Hangi markayı önerirsiniz?
  • freeleaks kullanıcısına yanıt
    Gözlükleri temizlemenin en iyi yolu musluk suyuyla yıkamak ve el yardımı ile bulaşık ilacı (pril) sürüp tekrar durulamak. Aile bireylerim gözlüklerini uzun süredir bu şekilde temizliyorlar ve camlara herhangi bir zarar gelmiyor. Forumda bu şekilde temizleyip olumlu geribildirimler veren bir çok arkadaş da vardı. Essilorun paylaştığı şu videoyu da referans verebilirim;

https://www.youtube.com/watch?si=n3mZGhy_C96wlk0e&v=Z0pk_FbLxbk&feature=youtu.be

Gözlük temizlemek için ıslak mendil gibi bir şeyler satılıyor onlardan uzak durmanızı tavsiye ederim çok çabuk çiziyorlar. Dışarıda kullanmak için sprey almak isterseniz de pek bir fikrim yok hepsi aynı işi görür herhalde.

Sıcak su ile asla yıkamayın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xLegendary -- 3 Mayıs 2024; 23:30:14 >

• Zeiss Drivesafe camlar nasıldır?

Yazışmalara bakıyorum 2008 yılından beri adı geçiyor.

teknolojisi eski midir?

AR kaplama ve araç ışıkları konusunda efektif olur mu?

Geçenlerde bir makale okumuştum. Bilindik markalar arasında en efektif mavi ışık koruma oranı bu camda çıkıyordu sarıya çalmadan. Yüzde 40 iç mekan. Hatta fotokromik tercih edilirse iç mekanda yüzde 50 ye çıkıyor bu oran. Dışarıda ise yüzde 90-95 leri buluyor.

Hoya mavi filtresi yüzde 9-10 civarı filtreleme yapabiliyordu. Ve çok düşük aralıkta 380-420nm arasında çalışıyor.

Zeiss’in websitesi çok karışık. Cam kalitelerini ve sınıflarını çok inceledim ama anlayamadım.

En gelişmiş kaplaması Clearview sanırım.

Drivesafe’te bir de individuals diye bir klasman var. Sanırım çerçeve ve baş/göz ölçüleri kişiye özel alınıyor.

En net görüntü ve yansımasız cam için zeiss te hangi modeli tercih etmeliyiz?

Bir yerlerden 2018 katalogunu buldum ancak drivesafe için plastik hammadde diyor. Zeiss keskinliği ile anılan bir marka olunca glass mataryel kullanmasını beklerdim.

Bu doğru mudur?

Keskinlik, görüş açısı ve antirefle kaplama olarak bir dijital optik olan Essilor Advans performansı verir mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eyes-on-you -- 6 Mayıs 2024; 11:11:43 >

• faith_388 F kullanıcısına yanıt

Crizal Sapphire HR ile Crizal Sapphire UV arasında ne gibi farklar vardır hocam?

Bir de dijital optik dediklerimiz plastikten mi yapılıyor?

• eyes-on-you kullanıcısına yanıt
    Hr kaplamanın yeni adı. Eski kaplamaya biraz daha dayanıklılık eklediler adı crizal sapphire HR oldu.

Önceki mesajda da çok eski cam olduğu için güvenemediğinizi yazmıştınız galiba. Kaplama ve cam ismi aynı olsada yıllar içerisinde kaplamaya güncellemeler ekliyorlar o yüzden tercih edilebilir

Akşama doğru daha detaylı yorum yapabilirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xLegendary -- 6 Mayıs 2024; 17:29:30 >
  • Merhaba bi reçete ekleyeceğim çeşitli markalardan fiyat alabilirmiyim.. Birde benim optik fuji cam önerdi nasıldır...

GÖZLÜK CAMI REHBERİ (ALMADAN ÖNCE KESİNLİKLE OKUYUNUZ) 2 MİLYON TIKLAMA GELSİN TŞK!
  • altayturk kullanıcısına yanıt

Asrigmat için ben en iyi sonuçları dijital optikler ile aldım.

bütçeniz varsa gönül rahatlığı ile essilor advans öneririm. Standart camlar ile ışık kaynaklarının doğal görünümü arasında dağlar kadar fark var.

Çok teşekkürler. Detaylı yorumlarınızı merakla bekliyor olacağım.

Optikçim ile Essilor Advans Crizal Sapphire UV olarak anlaşmıştık ama gelen sertifikada HR yazınca bir sorayım dedim.

Müthiş bir optik gerçekten. 3 metreden TV izlerken HOYA EYAS NULUX TF BlueControl dan geçiş yapınca altyazılara odaklandığımda ekranın diğer taraflarında neler olup bittiğini çok daha net görebiliyorum. Görüş açısı müthiş.

Çerçeve dikdörtgen ve küçük, yarı açık. Gözlük yokmuş gibi duruyor takınca ve 1.6 indekste HOYA’ ya göre daha ince sanırım dijital olduğu için.

Buhar ve yağmurlu hava performansına da bayıldım. Ne su tutuyor ne buhar ne kir. Adamlar hakikaten yapmış.

Tek bir eksi yazabilirim; o da aşırı keskin ve kontrastlı gösterdiğinden (özellikle mavi daha mavi, kırmızı daha kırmızı) dijital ekranlarda yoruyor beni. O zaman HOYA takılı çok büyük ve geniş dikdörtgen çerçeveme geçiş yapıyorum. Çerçeve büyük, astigmat yüksek olduğundan sanırım köşelerde distortion HOYA da çok fazla.

Zeiss DriveSafe camı şu yüzden soruyorum; rahatsızlığım gereği gözümü UV ışınlarından her daim korumam gerekiyor. Doktor der ki kapalı havalarda dahi güneş gözlüğü ile gezmelisin. Yanımda iki kutu gözlük taşımak bir erkek olarak çok zor. Buna bir de çalışırken kullandığım HOYA mavi filtreli gözlük eklenince güneş gözlüğü imkansız oluyor.

DriveSafe kaplamanın mavi ışık filtreleme oranı çok yüksek. Fotokromik olarak Photofusion X ile birlikte alınabiliyor.

Bu şekilde alırsam tek gözlüğü hem çalışma gözlüğüm hem de güneş gözlüğü yapabilirim günlük kullanımda. Doktorun dediği gibi; hayvanlar gibi UV ve mavi ışık koruması da devamlı gözümde olur.

Essilor Advans’ ı da araç kullanırken takarım ya da ev içinde keskinlik, müthiş az bozulma ve yüksek kontrast ile tv izlerken kullanırım diye düşündüm. Zaten araç camları UV korumalı. Ev içerisinde de UV ye çok maruz kalmıyoruz.

Eğer Zeiss’ in yüksek keskinlik veren dijital bir camı varsa da seneye numara kontrollerimin ardından onu fotokromik kaplararak tek çerçevede işi bitireyim diyorum ama Essilor Advans çıtayı öyle bir yere koydu ki, aynı başarı Zeiss ile gelir mi diye endişeleniyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eyes-on-you -- 6 Mayıs 2024; 19:16:13 >

• eyes-on-you kullanıcısına yanıt
    Kişiye üretim cam kullandığınızda öncekilere göre daha iyi gördüğünüzü söylüyorsanız büyük ihtimalle dereceleriniz ortalamanın bir tık üzerindedir diye yorumladım. Zeiss camlarını bilmediğim için yorum yapmam yanlış olur. Eski gözlükle yeni yaptırdığınız arasında numara farkı varsa bu da etki etmiş olabilir. Ve tabiki kişiye özel üretim olduğu için optikçinin becerisi de devreye girmiştir.

Hammadde farkı kafanıza takılmasın. Piyasadaki camların 90%ı organik hammadde ile yapılıyor. Hissiyatı plastik gibi. Camların hammaddesi indeksine göre değişiyor. 1.6 aldıysanız eğer mr-8 hammaddesi ile yapılmıştır. Camlardaki görüş farkını hammaddeden çok, camın hangi teknolojilerle işlenerek üretildiği ve kaplamanın kalitesi yaratıyor.

Numaralar değişmedi hocam.

Hepsi aynı numarada camlar.

Essilor advansta özel cihazlarla çerçeve açısı baş ölçüsü vs alındı.

• 
Sayfa: önceki 573574575576577
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.