Şimdi Ara

GÖZLÜK CAMI REHBERİ (ALMADAN ÖNCE KESİNLİKLE OKUYUNUZ) 2 MİLYON TIKLAMA GELSİN TŞK! (115. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: huseyinaa , wewe Daha Az
2 Kayıtlı Üye ve 19 Misafir (1 Mobil) - 20 Masaüstü1 Mobil
5 sn
11.549
Cevap
598
Favori
2.286.412
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
133 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 113114115116117
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Gece görüşü için gereken cam özellikleri nedir bilen arkadaşlardan yanıt bekliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tgy355

quote:

Öncelikle, burada emek ve zaman harcayarak bizleri bilgilendiren bu konunun uzmanı arkadaşlara teşekkür ediyorum. Yazılanlar sayfalar dolusu baştan sona okumak bir hayli zor iş, ama yine de bir şeyler öğrenmeye gayret ediyorum. Benim burada öğrenmek istediğim, merak ettiğim husus şu; Örneğin bir optik gözlüğe ihtiyacım oldu. (aslında yıllardır kullanıyorum) Miyop ya da hipermetrop olabilir. Numaralar ne olursa olsun bir camda bulunması gereken özellikler ne olmalıdır? Gerçi bir özelliği isterken diğerinden fedakarlık etme gibi bir durum var ama yine de bu konuda üstadların görüşünü almak isterim. Ayrıca bu Triveks camların 3 numaranın üzerinde kullanılamayacağını bazı yerlerden okudum. Doğru mudur? Üst numaralarda Hoya Eynoa camın daha iyi olduğu belirtiliyor.
    Bir de şu gözlük terimlerini topluca teknik olarak değil de herkesin anlayabileceği şekilde toplu olarak birisi yazsa gerçekten çok faydalı olur. Sağlıkla kalın

Sayın prokopi...

Bu mesajıma sizden cevap bekliyorum.

Selamlar
    Teknik terimler konusunda haklisiniz bununl ilgili bir çalışma/duzenleme yapacagim.
    Bir camda ne ozellik olmalidir cok genel bir soru bunun cevabi bence yok. kisinin ihtiyacina gore bu sekillenmelidir. Genellikle ev icinde bulunan yasli birine kaplamasiz duz camyapilsa bile isini görür kullanici problem yasamaz. Ama bir ogrenci ayni kaplamasiz duz organik camdan hic memnun kalmayacaktir cabuk kirlenecektir bilgisayar karsinda rahat olmayacaktir. Yada bir doktor ameliyatlara giriyor ve surekli maskeden dolayi camlar bugulaniyor onada bugu tutmayan cam yapmak lazim. Ona da en iyi antirefleyi yapsaniz memnun kalmayacaktir.
    Dolayisiyla kisinin ihtoyacina uygun cami belirlemek lazim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Ciclista

Gece görüşü için gereken cam özellikleri nedir bilen arkadaşlardan yanıt bekliyorum.

Gece gorusunden kastiniz numarali cam mi yoksa numarasiz mi?
    Numarali olacaksa en iyi secenek antirefle kaplamali camlardir.
    Numarasiz bir gozluk olacaksa sari renkli antifar denen camlar var geceleri cok farketmiyor ama gun batimindaki o los isikta normal gozle karanlik gibi gorunen bir ortamda sari camli gozluk takildiginda daha aydinlik hissi veriyor insana gozunuz bozuk değilse bence herhangibir cam kullanmaniza gerek yok.

• Aldığımız camın orjinalliğinden nasıl emin olabiliriz, gözlükçüyle konuştum garanti kartıda bir şey ifade etmez, uzakdoğu cam takarlar anlamazsın bile demeye getirdi, Yokmudur bunun bir seri numarası takibi vs.. Essilor trivex cam 2.25-2.75 miyop için uygun mudur, kenarları kalın mı düşer?
  • quote:

Orijinalden alıntı: prokopi

quote:

quote:

Öncelikle, burada emek ve zaman harcayarak bizleri bilgilendiren bu konunun uzmanı arkadaşlara teşekkür ediyorum. Yazılanlar sayfalar dolusu baştan sona okumak bir hayli zor iş, ama yine de bir şeyler öğrenmeye gayret ediyorum. Benim burada öğrenmek istediğim, merak ettiğim husus şu; Örneğin bir optik gözlüğe ihtiyacım oldu. (aslında yıllardır kullanıyorum) Miyop ya da hipermetrop olabilir. Numaralar ne olursa olsun bir camda bulunması gereken özellikler ne olmalıdır? Gerçi bir özelliği isterken diğerinden fedakarlık etme gibi bir durum var ama yine de bu konuda üstadların görüşünü almak isterim. Ayrıca bu Triveks camların 3 numaranın üzerinde kullanılamayacağını bazı yerlerden okudum. Doğru mudur? Üst numaralarda Hoya Eynoa camın daha iyi olduğu belirtiliyor.
    Bir de şu gözlük terimlerini topluca teknik olarak değil de herkesin anlayabileceği şekilde toplu olarak birisi yazsa gerçekten çok faydalı olur. Sağlıkla kalın

Sayın prokopi...

Bu mesajıma sizden cevap bekliyorum.

Selamlar
    Teknik terimler konusunda haklisiniz bununl ilgili bir çalışma/duzenleme yapacagim.
    Bir camda ne ozellik olmalidir cok genel bir soru bunun cevabi bence yok. kisinin ihtiyacina gore bu sekillenmelidir. Genellikle ev icinde bulunan yasli birine kaplamasiz duz camyapilsa bile isini görür kullanici problem yasamaz. Ama bir ogrenci ayni kaplamasiz duz organik camdan hic memnun kalmayacaktir cabuk kirlenecektir bilgisayar karsinda rahat olmayacaktir. Yada bir doktor ameliyatlara giriyor ve surekli maskeden dolayi camlar bugulaniyor onada bugu tutmayan cam yapmak lazim. Ona da en iyi antirefleyi yapsaniz memnun kalmayacaktir.
    Dolayisiyla kisinin ihtoyacina uygun cami belirlemek lazim.

Teşekkür ederim prokopi...

Sorularım devam edecek. Yakın zamanda bir reçete yazdıracağım. Verilen numalaralara göre nasıl bir cam kullanmamız daha iyi olabilir, fikrinizi alacağım. Yirmi yıldır gözlük kullanıyorum. Kendimizi adete gözlükçülerin insafına bırakmışız. Bir de dikkatimi çeken bir husus varki; beni bir hayli düşündürüyor. En marka camların dahi, internet ortamında bir fiyatı yok. O zaman kim ne tutturursa durumu oluyor. Konu ile ilgili değil ama Carte d'or bir dondurma üreticisi değil mi? Nereye giderseniz gidin fiyat aynı. Örneğin benim teyit ettiğim İzmir'deki fiyat Antalya'da da aynı. Ama gözlük camında böyle bir durum göremiyorum. Bu da güvensizlik yaratıyor. Acaba ben mi yanılıyorum? Kaçırmış olabilirim ama mesleğiniz gözlük üzerine sanıyorum. Çalışmalarında başarılar diliyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: prokopi

quote:

Orijinalden alıntı: Ciclista

Gece görüşü için gereken cam özellikleri nedir bilen arkadaşlardan yanıt bekliyorum.

Gece gorusunden kastiniz numarali cam mi yoksa numarasiz mi?
    Numarali olacaksa en iyi secenek antirefle kaplamali camlardir.
    Numarasiz bir gozluk olacaksa sari renkli antifar denen camlar var geceleri cok farketmiyor ama gun batimindaki o los isikta normal gozle karanlik gibi gorunen bir ortamda sari camli gozluk takildiginda daha aydinlik hissi veriyor insana gozunuz bozuk değilse bence herhangibir cam kullanmaniza gerek yok.

Numaram 0.50 0.75 idi gecen yaz.geceleri cok sikinti olmaya basladi.birde surekli geceleri bisikletle tur yapiyoruz gozluk almanin vakti geldi.gunduz ne tur bir gozluk kullanmam lazim yani gece ve gunduz icin farkli gozlukler kullanmak gerekir mi? Cok tesekkur ediyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: ten_don

Aldığımız camın orjinalliğinden nasıl emin olabiliriz, gözlükçüyle konuştum garanti kartıda bir şey ifade etmez, uzakdoğu cam takarlar anlamazsın bile demeye getirdi, Yokmudur bunun bir seri numarası takibi vs.. Essilor trivex cam 2.25-2.75 miyop için uygun mudur, kenarları kalın mı düşer?

bu garanti olayının takibi söz konusu mu arkadaşlar?

• Peki hocam ben gözlüğümü aldım fakat çerçevesinden pek memnun kalmadım ama camlarını değiştirmek istemiyorum bu çerçeveden gözlükleri çıkarıp kendim tekrar çerçeve alsam o çerçevelere sorunsuz takılabilir mi ?
    Yani gözlük camını başka bi çerçeveye taktırmak istiyorum.

o gözlükte tam gözlerimin dik açıyla baktığı yer değişse vesaire gözlükten tam verim alabilir miyim ?
  • Arkadaslar konunun cahiliyim astimat 1-25e 2.0 cam ve cercevesiz model,devletin verdigi cam degil filtreli cam taktirdik, 150tl fark verdim normal mi pahali mi? (Cam cerceve hakkina ek olarak yani)

• Arkadaşlar merhaba sgk hakkı olmadan bugün sipariş verdim fujima %40 kaplamada crizale gerek yok dedi mağazanın sahibi akraba referansıyla gittik iyi hoştu numaralarım 2.75 hipermetrop 1.25 astigmat sağ ise 1.5 hipermetrop 250 tl ödedim yorumlarınızı bekliyorum...Tek göz astigmat sol edit:2 yıl kırılma garantili

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi by_heat -- 6 Eylül 2013; 13:40:19 >
  • by_heat kullanıcısına yanıt
    Sadece cam mı? Çerçeve dahil değil mi?

Eğer sadece cam ise fiyat yüksek gibi geldi bana. Fujimanın gerçek fiyatı ne bilmiyorum; ama konuda geçen fiyatlar 150 civarları diye hatırlıyorum.
    Eğer çerçeve dahilse çerçevenin ne olduğuna bağlı.

Son olarak;

Eskiden çalıştığım bir mağazada patron demişti: "En çok bu akraba ve tanıdıklardan para kazanıyoruz". Çünkü verdiği fiyata itiraz edip indirim isteyemiyorsun. Bunu o da biliyor siz de.
  • Wahitkoz W kullanıcısına yanıt
    Bufalo boynuzu Cartiér faset çerçeve üzerine 1.61 Essilor Crizal aldıysanız bedava olmuş; ama Swing ya da BenX üzerine uzak doğu antirefle aldıysanız yüksek olmuş.

Konuya uzaksanız 10'larca sayfa yazıldı bir göz atın.

Ne marka cam - çerçeve aldınız, çerçeve fiyatı neydi ne oldu, onları bilmeden yardımcı olmaz kimse. 30 liraya da çerçeve var 3.000 liraya da.
  • quote:

Orijinalden alıntı: acizcool

Eğer sadece cam ise fiyat yüksek gibi geldi bana. Fujimanın gerçek fiyatı ne bilmiyorum; ama konuda geçen fiyatlar 150 civarları diye hatırlıyorum.

Son olarak;

Eskiden çalıştığım bir mağazada patron demişti: "En çok bu akraba ve tanıdıklardan para kazanıyoruz". Çünkü verdiği fiyata itiraz edip indirim isteyemiyorsun. Bunu o da biliyor siz de.

Sadece cam kırılmadığını belirtti

• quote:

Orijinalden alıntı: acizcool

Son olarak;

Gerçekden en cok eş dostdan kazanılıyormuş :) bir yere sordum 250 lira dedi iskonto yaparmısınız dedim evet dedi ankaran bir yeri aradım 150 lira dedi gebzede yaşıyorum...Siparişi verdik bir kere dönüşü yok malesef

• Arkadaşım ara rastgele optikçileri

• Arakdaşlar Merhaba,

Benım bir sorum olacak; gözlük camlarımı yeni değiştirdim...eve geldiğimde sildikten sonra gözlük camlarımın üzerinde ufak ufak noktalar olduğunu gördüm...Tekrar gözlükcüye götürdüğümde camların yarı sıkıştırma cam olduğunu, bu yüzden zam üzerinde ufak ufak noktalar olabileceğini söyledi ama cevabı beni tatmin etmedi...

Detay vermek gerekirse; çizik olmayan, iğne ucu kadar ufak ufak sılık noktalar...sadece işiğa tutunca belli oluyor...

Bilgisi olan varsa ve yönlendirebilirse çok makbule geçer...
  • ertunga61 E kullanıcısına yanıt
    quote:

Orijinalden alıntı: ertunga61

Arakdaşlar Merhaba,

Benım bir sorum olacak; gözlük camlarımı yeni değiştirdim...eve geldiğimde sildikten sonra gözlük camlarımın üzerinde ufak ufak noktalar olduğunu gördüm...Tekrar gözlükcüye götürdüğümde camların yarı sıkıştırma cam olduğunu, bu yüzden zam üzerinde ufak ufak noktalar olabileceğini söyledi ama cevabı beni tatmin etmedi...

Detay vermek gerekirse; çizik olmayan, iğne ucu kadar ufak ufak sılık noktalar...sadece işiğa tutunca belli oluyor...

Gözlükçüler bu yüksek index camlara "sıkıştırma cam" gibi tabirler kullanıyor genelde onu kast etmiş olmalı. Ama kaç yıllık gözlük kullanıcısıyım böyle bir cam ve bahaneye denk gelmedim.

Yepyeni temiz bir camı ışığa tuttuğunuzda pırıl pırıl olmalı hiçbir iz, nokta vs. görülmemeli normalde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi :ArHaus: -- 11 Eylül 2013; 3:06:35 >

• merhabalar istanbul da öğrenciyim nerdeyse 3 yıldır kullandığım gözlüğümü değiştirmek istiyorum. nereden alabileceğimi bilemiyorum .bana önereceğiniz gözlükçüler var mı ? ya da ne taraflara gitmem gerektiği hakkında bilgilendirir misiniz ? çok rica ederim (bütçem en fazla 300 )
  • quote:

Orijinalden alıntı: ertunga61

Arakdaşlar Merhaba,

Camlarınızı değiştirtin. Yeni camda hiçbir iz, çizik, nokta olmaz. Ama bu kusur sizde de ortaya çıkmış olabilir. Ufak ufak noktalar %90 ihtimalle içeriğinde alkol vs. olan sprey, kolonya gibi sıvıların sıkılmasıyla oluşuyor. İstemeden ya da fark etmeden üzerine gelmiş olabilir. O yüzden camları silerken hangi sıvıyı kullanacağımız konusunda dikkatli olmak gerek. Aynı şeyi gözlükçü de yapmış olabilir. Fakat gözlükçünün ufak ufak noktalar olabileceğini söylemiş olması kusurun kimde olduğunu ortaya çıkartıyor zaten. Atılır da bu kadar da değil...

quote:

Orijinalden alıntı: hipofiz bezi

merhabalar istanbul da öğrenciyim nerdeyse 3 yıldır kullandığım gözlüğümü değiştirmek istiyorum. nereden alabileceğimi bilemiyorum .bana önereceğiniz gözlükçüler var mı ? ya da ne taraflara gitmem gerektiği hakkında bilgilendirir misiniz ? çok rica ederim (bütçem en fazla 300 )

Sevgili öğrenci kardeşim, gözlük piyasası Sirkece'de. Hiçbir tanıdığın vs. yoksa oraya gidebilirsin. Ama dikkatli ve bilinçli olmak gerek. Konuya göz atarsan iyi edersin. 300 liraya alınacak gözlük hem cam numarasına, ona bağlı olarak inceltme ve cam markasına hem de çerçevenin kalitesi, çeşidi ve markasına göre değişir.

• maalesef hiç tanıdığım yok biraz araştıracağım ama düzgün bi gözlükçüye denk gelemezsem kötü olur
  • 
Sayfa: önceki 113114115116117
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.