Şimdi Ara

GERÇEKÇİ MÜHENDİS MAAŞLARI 2024 (231. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
5.149
Cevap
202
Favori
1.221.798
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
57 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 229230231232233
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Kaçırma, beni de al hatta

• Pegasus J. Crawford kullanıcısına yanıt

Hocam 2023 mezunu musun

Bir de mezun olduğun okuldan iyi firmalara girme oranı kaçtır sence yeni mezunlar için

• Savunma sanayii istiyorsanız epey yüksek tam bir yüzde veremem çünkü yalnızca kendi dönemimi takip ettim.

ASELSAN, roketsan, baykar, Tübitak oldukça rahat, yüzde 25 civarı, 20 kişi olmuştur yani

Borsa İstanbulda yazılımcı olarak çalışıyor arkadaşlarımdan 4ü, yüzde 5 yani

Boğaziçi elektrik, tüprag gibi kurumlara da giriyorlar da net oran veremem olup olmadığını bilmiyorum, çok uzun sürüyor işe alımları çünkü, 10 kişinin üzerinde olduğunu tahmin ediyorum. Yüzde 12-15 diyebilirim

Yurtdışına geçen yine aynı şekilde yüzde 15-20 arası, onlar daha uzun sürüyor ve tutunup tutunmadıkları henüz belli değil; poliçeler, dil ve iş sözleşmeleri nedeniyle
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kassady

Başka bir firmadan iş teklifi aldım. Şuanki firmamdan istifa etmeden önce geçeceğim şirketten bana imzalatılmak istenen iş sözleşmesini istedim fakat göndermemekte ısrarcılar. Bu durum normal mi? Ben istifa edip dğer şirkette başladıktn sonra sözleşmede hoşuma gitmeyen daha önce konuşmadığımız bir madde olması durumunda en oalcak? Bu durum emrivaki olmayacak mı ? Böyle bir durumda ne yapılmalı?

Dostlar şu konuda da görüşlerinizi iletebilirseniz sevinirim biraz acil.

• Kassady kullanıcısına yanıt

Firmaya göre değişir hocam, kimi yollar kimi yollamaz. Ancak ihbar süresi diye bir şey var, ayrılacağınız firmaya önceden söylemeniz lazım. onlar da çok takmıyorsa, kritik bir göreviniz de yoksa yeni yere örneğin 1 hafta sonra başlayacak şekilde imza atarsınız, imzadan sonra da istifayı verirsiniz. Normalde 6 aydan fazla çalışıyorsanız bir firmada ihbar süresi bir ay diye biliyorum. Ama çok takmıyorlarsa dediğim gibi yapabilirsiniz.

• Kassady kullanıcısına yanıt

bu iki oldu hatırladığım kadarıyla yine başka bir konuda da cinslik yapıyorlardı. linkedinden orda çalışan bir iki kişiye sorsana süreci bi ibnelik varsa söyler.

• Dreamgames gibi kaymak tabakanın girebildiği çok maaş veren yazılım firmalarını bilen var mı?

• tuna222 T kullanıcısına yanıt
    Tesekkurler hocam bakacagim

Sektör : SS

Çalışma Saatleri : 8:30 - 17:30 5 gün

Deneyim : <1 yıl

Maaş : 33000tl

Yan Haklar : 8200 yol yemek + özel sağlık sigortası.

Şirket çalışanları ve çalışma ortamından memnunum ancak kendimi geliştiremediğimi düşünüyorum.

Önerilerinize açığım.

• kullanıcı9999 K kullanıcısına yanıt

Hocam iştirak firma mı

Maaş düşük değil mi

Bir de okul bölüm söyleme şansınız var mı

• Vakıf firması değil alt yüklenici.

Gazi makine mezunuyum.

İşin doğrusu bu bölümde okuyup 50 alamamak koyuyor.

Kıytırık yerlerde öğretmenlik okuyanlar 40-50 alıyor.

Alt yüklenicilerdeki genel maaş politikası bu şekilde mi oluyor

• başlangıç maaşı 1.5-2.5 asgari benim bildiğim.

Ekip lideri, müdür seviyesinde olmadıkça 3 asgarinin üstü pek mümkün değil gibi.

Ekip lideri için bile zor olabilir ve sorumluluk çok artıyor.

• Hocam ODTÜ Bilkent Hacettepe mezunları da çalışmıyorlar mı bu firmalarda
    Bu kişiler vakıf şirketlerine neden geçmiyorlar
    Eğer yeni mezun olarak giremeseler bile 1 2 sene tecrübeden sonra geçmeleri daha rahat değil mi
  • hacettepe gaziden iyidir diyemem pek.

Çalışan illaki vardır. Bu tarz 10 kişilik şirkette var 1000 kişilik şirkette.

Vakıf firmalarına girmek çok kolay değil maalesef.

2022 sonuna kadar aday mühendis, yeni mezun furyasıyla birçok kişi boş beleşten girdi ağzına kadar şişirdiler kadroları.

Bu noktadan sonra girmek zor olacak gibi geliyor bana. Rekabet fazla olur.

Beleşten girenler 30-40 yıl yatarak çalışır emekli olur buralardan.

Başlangıç için iyi sayılabilir. Benim bir arkadaşım İzmir'den Gazi'ye gitti, orada yüksek lisans yapıp, alt yüklenici firmada işe girdi.

Hangi bölümden mezunsunuz? Birde orda hangi departmanda ve göreviniz nedir?

Birçok kişinin önceliği maaş olabilir ama şirket çalışanları ve çalışma ortamı çok önemli. Hatta benim öncelik sıramda daha önde.

• 2-3 haftadır düşündüğüm bir konu var. Sizlerinde bu konuda düşüncelerinizi okumak isterim.

A firmasında 8 yıl tecrübeli bir mühendis var. B ve C firmalarında 4+4 sene çalışmış başka bir mühendis var.

A firmasında çalışmaya devam eden mühendisin maaşı 80 bin TL ve orada kıdemli olmuş tabii. Diğer mühendis, A firması ile görüşmeye gittiğinde, ne kadar maaş talep etmeli?

Firmaların sektörleri farklı ama yapılacak iş büyük oranda aynı. Mühendisler aynı üniversiteden mezun.

Aşağı yukarı böyle birşey başıma geldi. Ben, 55-60 arası yazdım. Fakat firma, sanki yeni mezun ve tecrübesizmişim muamelesi yaparak çok daha az bir maaş söyledi. 4 yıl yarı zamanlı çalışmayı bile ''ooo zaten onu sayma hiç '' dediler :D

• 
Sayfa: önceki 229230231232233
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.