Şimdi Ara

EVİN TÜM AYDINLATMASINI ŞERİT LEDLE YAPTIM (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
171
Cevap
8
Favori
8.159
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • hocam çok güzel olmuş bende yapacağım inşallah bir gün birde hepsinin toplam maliyeti ne kadar tuttu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: BasarannSSerhat

hocam çok güzel olmuş bende yapacağım inşallah bir gün birde hepsinin toplam maliyeti ne kadar tuttu?

teşekkür ederim yapmanı tavsiye ederim 5 metre 8 çip şerit led 60 tl 12 volt 15 amper adaptör 27 lira 8 çip led gitti gidiyorda 1 satıcıda var başka hiç bir yerde bulamadık aydınlatma konusunda abartmıyorum süper aydınlatıyor gören herkes şaşıyor tasarruf konusunu tam bilmiyorum ne kadar olur ama %20 civarı bi hesabım var birde şöyle bişey düşünmeye başladım güneş paneli koyup sadece aydınlatmayı güneş paneli ve akü ile yapmayı deneyeceğim
  • Hocam tasarruflu lambalar hakkında yanlış bilgiye sahipsiniz. Tasarruf ömürleri çok çok azdır. Arkaları kararan-kararmaya başlayanlar tasarruftan çıkmıştır. Piyasada ki tasarruflu diye satılanlar 2 ile 16 hafta arasında bu ömrünü tamamlamaktadır. Kaliteli bir led lamba ise 50000 saat ömür verir buda günlük 10 saat kullanım ile 13,6 yıla gelir. Bu süre zarfında hiç bir bakım masraf gerektirmezler. 3 yıl boyunca bire bir değişim garantilidir(elektronik arıza durumunda). Boyutları voltuna göre değişmekte ve çok şık tasarımlı lambalar bulunmakta. Ampul şeklinde dahi LED lambalar var. Ayrıntı almak isteyen arkadaşlar olursa her konuda PM atabilirler. İstediğiniz ürünün fotoğrafını gönderirseniz fiyat verebilirim. Aynı şekilde istediğiniz ürün özelliklerini yazarsanız model fotoğraf ve bilgilerini PM aracılığı ile gönderirim.

Saygılarımla.
  • bende yaptım ucuza şerit buldum 1 metresi 1.9 tl çin üzerinden 1 odaya yaptım başım ağrıdı ki hassas bir yapım yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: erolhasan

quote:

Orijinalden alıntı: BasarannSSerhat

hocam çok güzel olmuş bende yapacağım inşallah bir gün birde hepsinin toplam maliyeti ne kadar tuttu?

teşekkür ederim yapmanı tavsiye ederim 5 metre 8 çip şerit led 60 tl 12 volt 15 amper adaptör 27 lira 8 çip led gitti gidiyorda 1 satıcıda var başka hiç bir yerde bulamadık aydınlatma konusunda abartmıyorum süper aydınlatıyor gören herkes şaşıyor tasarruf konusunu tam bilmiyorum ne kadar olur ama %20 civarı bi hesabım var birde şöyle bişey düşünmeye başladım güneş paneli koyup sadece aydınlatmayı güneş paneli ve akü ile yapmayı deneyeceğim

iyi çalışmalar hocam

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: wert95

radyasyondan ziyade diğer tasarruflu lambalar veya led dışındaki diğer aydınlatma materyalleri kadar aydınlatma açısı olmadığından ortamdaki düzensiz aydınlanmadan ötürü göz yorgunluğuna sebep oluyor bu da baş ağrısı, yorgunluk yapar.

radyasyonla alakalı aşağıdaki link.

http://forum.donanimhaber.com/m_69878281/tm.htm

farkındaysanız o konuda benimde mesajım var ve yine konuyu takip ederseniz asıl sorunu radyasyon değil ledlerin aydınlatma frekansı olduğunu görebilirsiniz

• quote:

quote:

quote:

radyasyondan ziyade diğer tasarruflu lambalar veya led dışındaki diğer aydınlatma materyalleri kadar aydınlatma açısı olmadığından ortamdaki düzensiz aydınlanmadan ötürü göz yorgunluğuna sebep oluyor bu da baş ağrısı, yorgunluk yapar.

radyasyonla alakalı aşağıdaki link.

http://forum.donanimhaber.com/m_69878281/tm.htm

farkındaysanız o konuda benimde mesajım var ve yine konuyu takip ederseniz asıl sorunu radyasyon değil ledlerin aydınlatma frekansı olduğunu görebilirsiniz

işinözeti ben gayet memnunum tasarrufta varsa sorun yok haliyle tasarufta olacak beklentimi karşılar karşılamaz zamanla göreceğiz.

• quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: omurcan185

bütün ledeler günde 10 saat çalışsa yaklasık olarak 32-35 tl tutar sadıce aydınlatma

hesap yanlış;
    tüm ledler 6 metre tutmuş ve aydınlatma tesisatı aylık 69120 watt tüketir. 1kW 0.2-0.3TL bir şeydi, 0.3 ten hesaplanırsa aylık 20.74TL ediyor.

peki arkadaşın tasarruf ampüller üzerindeki hesap doğrumu

12x20wat=240Wat 1saat 10 saat 240x10=2400watt buda 1 gün bir ay için 30x2400=72000 watt oda 72 kw yapar. elektrik kw 300kuruş dersen
    21tl 600 kuruş eder.

O hesap doğru.
    Fakat siz evinizin aydınlatmasının kullandığı(eski hali) lümenden daha fazla lümen veren bir sistem yaptığınız için eskiye nazaran pek fazla(uçuk) kar edilmeyecek.
    Normal tasarruflu ampuller 1400-1500 lümen verir ve siz anladığım kadarıyla 8-9 odaya led aydınlatması yapmışsınız. Yani kısacası eski hali(8 oda ve 1400 lümenden) toplamda 11200 lümenken yapılan tesisatın verdiği lümen değeri 18000.
    Özetle aynı lümen değerini sabit tutup yapsaydınız açık ara tasarruf yapardınız.

• 6 ay sonra ledler sönerse işin iş...
  • quote:

Orijinalden alıntı: kadircitak

6 ay sonra ledler sönerse işin iş...

Ledler sönerse 1 saat içinde eski sisteme dönecek şekilde ayarladım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • öle değil mum gibi azalma olayı yada aralarda ledlerin yanmaması..
  • Hocam nereden aldınız ?

• elektrik faturasında bi fark oldu mu
  • wert95 kullanıcısına yanıt
    sanrırım bı yanlısınız var (12 volt 15 amper adaptörle besleme yaptım) demıs adamtor standart olarak saatte 12x15=180W şebekeden güç ceker.ledlerın kac W cektıgı onemlı değil çünkü adamtore bısı baglamasanızda adamptor ıcındekı trafa standar 180W enerji çeker.buda 10 saat çalışsa 1800W eder.30 gün calıssa 54000 watt eder.türkiyede 1000W 0.60 kr odemekte oldugumuzu var sayarsak. 54x0.60=32.4 TL eder.i yanlışımmı var?merak ıcındeyım ben bole hesapy yapıyorum her zaman
  • quote:

Orijinalden alıntı: pea.

quote:

Orijinalden alıntı: cbrmania

hocam en basitinden bir deneme yapın tek gozunuzu kapatıp ışığa uzaktan bakın 1-2 dk kadar. sonra 2 gözünüz arasındaki farka bakın. renkli bir
    cisme bakınca 2 göz arasında görme farkı oluyor. Bende kapattığım göz normal,ışık alan gözüm ise kahverengi tonlarda gördü ortamı.

sağlıklı bir sistem değil. bir defa elektrik kesintisinde kullandım led aydınlatmayı ve o gün baş ağrısı yaşadım. mecbur kalmadıkça led aydınlatma
    kulanmayın sağlığa zararlı bence.

Işık kaynağına çıplak gözle bakılmaz. Aynı mantıkla güneş ışığından da kaçınalım, karanlıkta oturalım.

Genelde led aydınlatmada ışığın titremesi sorunu oluyor kalitesiz güç katı yüzünden. Göz ağrısı/titreme tecrübe edenler bir de filtre kullanmayı denesin derim.

mesajda "uzaktan" bakın diye yazdım. gözünüzü lede dayayın gibi birşey de demedim. sonuç olarak ortamdan yansıma yapıp yine göze ulaşıyor bu ışık.

ledlerin ışığı bende baş ağrısı yapıyor adaptörle felan beslenmiyordu direkt aküyle çalışıyordu. sonuç olarak doğrultma/zayıf kondansatör felan bulunmadığı için aküde titreme felan yapmaz. herkeste yapacak diye birşey yok çevremde sadece 2 kişi vardı.. mesaj yanlış anlaşılmasın

• omurcan185 O kullanıcısına yanıt
    hocam adaptörden akım çekilmezse bile kendi gücü kadar harcama yapar diye bir olay söz konusu değildir dolayısıyla yanlış bir terim bu.150 wattlık adaptör boşta iken tahminen 3-5w anca elektrik harcar. belkide okadar bile harcamayabilir.

elinizde ampermetre felan varsa deneme yapabilirsiniz. şayet dediğiniz gibi olsaydı cihazlar standby da bile %100 harcama yapardı. cihazların standby tüketim değerleri çok düşüktür..
  • quote:

Orijinalden alıntı: cbrmania

hocam adaptörden akım çekilmezse bile kendi gücü kadar harcama yapar diye bir olay söz konusu değildir dolayısıyla yanlış bir terim bu.150 wattlık adaptör boşta iken tahminen 3-5w anca elektrik harcar. belkide okadar bile harcamayabilir.

elinizde ampermetre felan varsa deneme yapabilirsiniz. şayet dediğiniz gibi olsaydı cihazlar standby da bile %100 harcama yapardı. cihazların standby tüketim değerleri çok düşüktür..

hımm haklısınız sanırım
  • quote:

Orijinalden alıntı: omurcan185

sanrırım bı yanlısınız var (12 volt 15 amper adaptörle besleme yaptım) demıs adamtor standart olarak saatte 12x15=180W şebekeden güç ceker.ledlerın kac W cektıgı onemlı değil çünkü adamtore bısı baglamasanızda adamptor ıcındekı trafa standar 180W enerji çeker.buda 10 saat çalışsa 1800W eder.30 gün calıssa 54000 watt eder.türkiyede 1000W 0.60 kr odemekte oldugumuzu var sayarsak. 54x0.60=32.4 TL eder.i yanlışımmı var?merak ıcındeyım ben bole hesapy yapıyorum her zaman

Bilgilendirme faydalidir fakat dogru bilgilendirme yaparsaniz insanlari tereddut icinde birakmamis olursunuz

• smps ler reaktif güçte çekerler diye düşünüyorum. pfc li smpslere yönelilebilinir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kimyasalatik

Hocam nereden aldınız ?

Gittigidiyordan aldim 8 cipli serit led diye arama yaparsaniz bulursunuz

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.