Şimdi Ara

EVİN TÜM AYDINLATMASINI ŞERİT LEDLE YAPTIM

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
171
Cevap
8
Favori
8.158
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selam arkadaşlar evimin tüm aydınlatmasını 8 çipli olan şerit ledle yaptım, öncelikle sigorta panosundan aydınlatmaların fazlarını ve nötürlerini ayırdım hepsini birleştirip 12 volt 15 amper adaptörle besleme yaptım salona 120 cm oturma odasına 100 cm tuvalet banyo 20 cm yatak odası 80 cm çocuk odası 60 cm balkon 50 cm ara koridorlar 3 adet 15 cm olacak şekilde toplam 6 metre şerit led gitti ayrıca gece lambalarınada 1 çipli olanlardan 20 cm olacak şekilde yaptım aydınlatma 20 wat lık tasarruf ampülün 1,5 katı daha iyi aydınlatma elde ettim, sigorta panosundan ayırdığım için tesisatta hiç bir değişiklik yapmadım anahtarlardan açıp kapatıyorum ekte bilgi amaçlı bir kaç resim koyuyorum sorusu olanlar varsa cevaplarım.
     EVİN TÜM AYDINLATMASINI ŞERİT LEDLE YAPTIM EVİN TÜM AYDINLATMASINI ŞERİT LEDLE YAPTIM EVİN TÜM AYDINLATMASINI ŞERİT LEDLE YAPTIM

• bu şerit ledler sık arızalanır mı
  • erolhasan E kullanıcısına yanıt
    İşte bu.
    Uzun zamandır var aklımda bu proje.
    Sizden tek bir ricam var. Ay sonunda elektrik sarfiyatının fatura fiyatlarını bana söyleyebilir misiniz?
    Bu projeyi gerçekleştirmeden önce ki ay faturasını da yollarsanız çok daha iyi olur.
  • valla 50,000 saat ömür biçiyorlar ilk deneme yaptığım 60 cm led baya bi yıpranmasına rağmen hala yanmaya devqam ediyor.
  • şubay ayındaki fatura kesin rakamı verecektir oda martta gelir o zaman paylaşırım gelen rakamı ama %20 civarı bir düşüş hesapladık tüm odalar yandığı zaman 4 amper akım çekiyor.
  • M@rKSm@N kullanıcısına yanıt
    Arıza sıkıntıları var ama öyle ayda bir bozulacak şeylerde değil. Doğru voltaj ve akım uygulandığı sürece sıkıntı olacağını zannetmiyorum inşallah.

Teorik olarak yapılan hesaplamalar ve deneyler LED'lerden 100.000 saat üzerinde bir süre istifade edebileceğimizi ortaya çıkarmaktadır. Elektriksel, ısıl kondisyon (soğutma), çevresel etkiler, kullanılan çevre elemanları, kılıfın materyal yapısı vb. etkenler göz önüne alındığında 50.000 saat ve üzeri hizmet ömrü olduğu kabul edilebilir.
  • bütün ledeler günde 10 saat çalışsa yaklasık olarak 32-35 tl tutar sadıce aydınlatma
  • peki 12 adet 20 wat tasarruf ampül 10 saat çalışsa
  • erolhasan E kullanıcısına yanıt
    12x20wat=240Wat 1saat 10 saat 240x10=2400watt buda 1 gün bir ay için 30x2400=72000 watt oda 72 kw yapar. elektrik kw 300kuruş dersen
    21tl 600 kuruş eder.
  • yani sen şimdi diyorsunki led lerin tasarruftan daha çok elektrik harcar bu baya bi mantıksız değilmi??
  • Hocam, ben de aynısını yaptım ama acayip başımı ağrıttı. Sizde de oluyor mu? Bir de bu ledlerin yaydıkları radyasyon nedir acaba? Sonuçta az enerji ile yüksek ışıma yapıyorlar, tehlikeli değil mi bu? Ben bu ledlerin bu kadar yaygınlaşmasını pek hayra yoramıyorum. İster komplo teorisi deyin ama, düşünmeden edemiyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • hangi konularda başınızı ağrıttı? radyasyon konusunda bir araştırma yapmadım doğrusu.
  • umut_baris kullanıcısına yanıt
    radyasyondan ziyade diğer tasarruflu lambalar veya led dışındaki diğer aydınlatma materyalleri kadar aydınlatma açısı olmadığından ortamdaki düzensiz aydınlanmadan ötürü göz yorgunluğuna sebep oluyor bu da baş ağrısı, yorgunluk yapar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: wert95

radyasyondan ziyade diğer tasarruflu lambalar veya led dışındaki diğer aydınlatma materyalleri kadar aydınlatma açısı olmadığından ortamdaki düzensiz aydınlanmadan ötürü göz yorgunluğuna sebep oluyor bu da baş ağrısı, yorgunluk yapar.

İşte bu ağrı yüzünden sökmek zorunda kaldım tüm ledleri, kimseye tavsiye etmem açıkçası.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: omurcan185

bütün ledeler günde 10 saat çalışsa yaklasık olarak 32-35 tl tutar sadıce aydınlatma

hesap yanlış;
    tüm ledler 6 metre tutmuş ve aydınlatma tesisatı aylık 69120 watt tüketir. 1kW 0.2-0.3TL bir şeydi, 0.3 ten hesaplanırsa aylık 20.74TL ediyor.
  • hocam en basitinden bir deneme yapın tek gozunuzu kapatıp ışığa uzaktan bakın 1-2 dk kadar. sonra 2 gözünüz arasındaki farka bakın. renkli bir
    cisme bakınca 2 göz arasında görme farkı oluyor. Bende kapattığım göz normal,ışık alan gözüm ise kahverengi tonlarda gördü ortamı.

sağlıklı bir sistem değil. bir defa elektrik kesintisinde kullandım led aydınlatmayı ve o gün baş ağrısı yaşadım. mecbur kalmadıkça led aydınlatma
    kulanmayın sağlığa zararlı bence.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: omurcan185

bütün ledeler günde 10 saat çalışsa yaklasık olarak 32-35 tl tutar sadıce aydınlatma

hesap yanlış;
    tüm ledler 6 metre tutmuş ve aydınlatma tesisatı aylık 69120 watt tüketir. 1kW 0.2-0.3TL bir şeydi, 0.3 ten hesaplanırsa aylık 20.74TL ediyor.

peki arkadaşın tasarruf ampüller üzerindeki hesap doğrumu

12x20wat=240Wat 1saat 10 saat 240x10=2400watt buda 1 gün bir ay için 30x2400=72000 watt oda 72 kw yapar. elektrik kw 300kuruş dersen
    21tl 600 kuruş eder.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cbrmania

hocam en basitinden bir deneme yapın tek gozunuzu kapatıp ışığa uzaktan bakın 1-2 dk kadar. sonra 2 gözünüz arasındaki farka bakın. renkli bir
    cisme bakınca 2 göz arasında görme farkı oluyor. Bende kapattığım göz normal,ışık alan gözüm ise kahverengi tonlarda gördü ortamı.

sağlıklı bir sistem değil. bir defa elektrik kesintisinde kullandım led aydınlatmayı ve o gün baş ağrısı yaşadım. mecbur kalmadıkça led aydınlatma

1 haftadır kullanıyorum her hangi bir baş ağrısı ile ben ve evdekiler karşılaşmadık aydınlatma konusunda eskiden kullandığım tasarruf ampüle göre şöyle bir örnek vereyim 3 g ile görüntülü görüşme yaptığım kişiler bile bunu fark edebildiyse (dedikleri eskiden sizi göremiyorduk şimdi gündüz gibi) güzel bir aydınlatma elde etmişim birde ben ledleri avizelerin üzerine sardım direk aşağı değil yanlara bakıyorlar ledlere direk baksam bile göz almıyor uzaktan.

• quote:

radyasyonla alakalı aşağıdaki link.

http://forum.donanimhaber.com/m_69878281/tm.htm
  • quote:

Orijinalden alıntı: cbrmania

hocam en basitinden bir deneme yapın tek gozunuzu kapatıp ışığa uzaktan bakın 1-2 dk kadar. sonra 2 gözünüz arasındaki farka bakın. renkli bir

Işık kaynağına çıplak gözle bakılmaz. Aynı mantıkla güneş ışığından da kaçınalım, karanlıkta oturalım.

Genelde led aydınlatmada ışığın titremesi sorunu oluyor kalitesiz güç katı yüzünden. Göz ağrısı/titreme tecrübe edenler bir de filtre kullanmayı denesin derim.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.