Şimdi Ara

Beko 5102, sağa döndürmüyor, röle mi, kartta sorun var mı (foto ekledim)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
418
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Tamirci geldi ama makineyi götüremem dedi. Kartı söktü. ben de fotolarını çekip size sorayım dedim çünkü o, kartta sıkıntı yok, motor döndürmüyor diyor.

Motorda kart yok diyor. Motoru da sökemeyiz çünkü sökersek test edemeyiz diyor.Test edecek akım cverecek yer bulmak zor diyor. Doğru mu emin olamadım.

Yıkamada, suyu alıyor. sonra ilk döndürüşü yapıyor, sağa galiba. Sonra duruyor. çıt sesi geliyor. sola döndürmüyor. deniyor tekrar olmuyor. bir kaç dakika geçiypor ve sonra yine aynı yöne döndürüyor. Tamirci ded i ki röle komutu veryor ama motor gücü yetmiyor vs tarzı dedi.

sıkmaya verince ise suyu boşaltıyor ama döndürmeden bitiriyor.

bu ise arka tarafı. jdfy0010 yazıyor

bu ise kart. Üstte bahsettiğim siyahlık var sağ üstte:

Bu da içi kartın, siyahlığı da çektim:

silince gitti siyahlık. is gibi bir şeymiş.

Şu kartı götürsem 500-1500 arası değişir dediler. Antalyadayım şu an. Ama tamirci motor arızalı dedi o da çok pahalı. Sizce napsam? Zaten 450 lira harcadım. rezistans ve kömür değiştirdi tamirci.

Bu da motor:

Ölçü aletim yok maalsef ama 200 liraya Best B830L Elektronikçiler İçin Ayarlı Ölçü Aleti tarzı aletler var. alsam yapabilir miyim? ama çalışırken makine bilmiyorum becerebilir miyim bunu

elle kazanı döndürdüğümde saat yönü daha rahat dönüyor gibi. arka taraftan da denedim. diğer tarafa da dönüyor. Çok volt mu gerekiyor acaba dönmesi için ama hiç dönmüyor şu an çalışıyorken.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/beko-d-5102-b-%C4%B1s%C4%B1tm%C4%B1yor-sola-d%C3%B6nm%C3%BCyor.151335/

Yıkamad diğer tarafa dönmes de gerekyr muıydu buna emin olamıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Seyid Battal Gazi -- 22 Eylül 2023; 16:40:19 >

• Sarı siteden 2nci el olarak motor bulabilirsiniz. Yalnız 1 e 1 modele göre bulmaya çalışın.

https://www.online-yedekparca.com/beko-camasir-makinesi-yikama-motoru

alttaki modellerde 5102 var. Ancak siz önce yetkili servisten destek alsaydınız keşke. Motor da değilse daha çok masraf etmiş olacaksınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YasiN® -- 22 Eylül 2023; 16:3:11 >
  • YasiN® Y kullanıcısına yanıt

Kartla ilgisi olamaz mı. nasıl emin olurum.

Servis de gelse en az 500 600 ister diye düşündüm. o yüzden tamirci çağırdım ama o da

• Seyid Battal Gazi S kullanıcısına yanıt

Başka kart temin edip denemeniz lazım. Benim makinam Bosch idi. Kronik bir sorun olmuş olduğundan Google da arama yaparak sorununu tespit edip çözebildim. Kartın üzerinde ki, muhtemelen sizinde işaretlediğiniz kararmış olan çipe benzer olan voltaj regülatör çipi bozulmuştu. Onu değiştirerek sorunu çözdüm. Semptomlar; 60/90 derece de makina 3-5 dak sonra kendini kapatıyor.

• YasiN® Y kullanıcısına yanıt

Benim de eskiden 90 derecede kapanıyordu ama geçti nasıl olduysa. Multi metre alsam denesem daha mo kolay çünkü kart bulmam zor bence

• Bir ayağı bir rölenin lehimi kopmuş. Onu yapınca denedim tekrar. 90 dereceye aldım ilk başta ve 2 tarafa dö ndürdü.

Ama ısıtmadı hiç. başka programlar denedim. Ama şimdi hiç dönmüyor. mesela durulamada suyu alıp bekliyor. çıt sesleri geliyor.

Röleler değişmesi mi lazım ama peki demin nasıl çalıştı o ayağı lehimleyince

Sorun başka bir şey olabilir mi. rezistans ve kömür yeni değişt, dün tamirci gelince değiştirmişti. Sonrasında tek yöne dönüyordu zaten. bugün ise lehim yaparak 2 yöne bir kerelik de olsa döndü ama ısınamadı. Yıkamaya veriyorum, su aldıktan sonra çıt ediyor, sonra başka çıt geliyor ve durduruyor gibi komutu sanki. Kaç dakika bekledim öyle ısınmadı da mesela 40 drece pamuklu. Su alıp bekliyor dakikalarca. Sorun motor olabilir mi. ama rezistansın ısıtması gerekmez miydi o durumda

• Röle bacağındaki lehim kopukluğunu ben ta buradan görebiliyorum o gerizekalı usta nasıl göremiyor.
  • K-E-N-A-N K kullanıcısına yanıt

Gerçekten sinir bozucu. Ezberlemişler rezistans değiştir, kömür tak. Başka bildikleri yok çoğunun.

2 röleyi değiştirttim ama durum aynı.

Tanesi 25 lira rölelerin. Kondansatörler ise 4-5 lira.

Şimdi, 2 röleyi daha mı değiştireyim yoksa önce kondansatörler mi?

Şu ihtimal de kafamı kurcalıyor, gelen usta kömürü düzgün takamadı veya rezistansı tam orturamadığı için dönmeme durumu olabilir mi ama hiç zorlamıyor bile dönme için.

Elektornikçi beyni de ölçtü multimtere ile sorun yok dedi. 0.1 civarıydı

fotoda kalemle göstediğim yerler değişti.

Diğer fotodaki başparmakın en üstteki ic101 entegre 8 ayaklı olabiölir mi onda kaçak varsa.

Şu an 15.30 tekrar çalıştırdım. zorlanarak döndü. kıvılcımlar çıktı kapattım yine düğmeden başlaya basıp. tekrar başlaya basınca iptal oldu tekrar dönmedi. kömürleri iyi taktığımı düşünüyrum başka ne olabilr sebp

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Seyid Battal Gazi -- 25 Eylül 2023; 15:31:46 >

• Kömürlerle oynaynca döndü 2 tarafa 3-4 tur da olsa.

Kıvılcım çıkıyordu, yine de devam ettirdim. 2 tarafa döndü ama sonra durdu yine. çıt çıt sesleri devam ediyor. kömürlerle temas sanki kesiliyor gibi bir süre sonra sanki ve duruypr gibi eğer beyinlik problem değilse. nasıl emin olurum sorun kömürden mi?

Ve progrmaı iptal edip bittitten sonra tekrar başlatınca dönmüyor. İlla kömürlerle oynamam gerekiyor ki o kıvılcımlı şekilde de olsa dönsün. kömürlerle oynayabileyim diye yan yatırıyorum. yan yatırırken belki bir şeyler düzeliyor ve sonrasında dönebiliyor. 3-4 tur da olsa.

tek bir taraftaki kömürü çkarıp test için yapmak gibi şeyler olamaz mı acaba

a bir taraf yanlış mı takılmış anlamak için. normalde kıvılcım olmaması mı lazım.

bir de yan yatırmam sıkıntı olur mu. başka türlü zor oluyor incelemem.

Motoru sökersem kaç v vermek gerek.

Gelen usta bu kömürleri takmıştı. pek güvenemedim o adama. Ters takmış olabilir mi , yani sağı sola solu sağa? fotolardan anlaşılıyor mu üstte attığım veya tekrar atabilirim.

• Bu arad çözdüm bu sorunu uğraşarak. kömürleri yanlış takmış. İlk başta sorun ama tabi anakarttaydı. lehimleyince düzeldi orası

• Kimsenin cevap vermediği enteresan bir konu olmuş. Kömürleri taktıktan sonra alıştırma taşıyla alıştırması lazım.

Elinde olan çıkma kömür takmış olaiblir. Servisten kaçayım derken doluya tutulmuşsunuz. Gerçi servis gelse hem kartı hem motoru değiştirirdi.

Geçmiş olsun.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.