Şimdi Ara

b sınıfı kurutma makinesi ne kadar elektrik harcıyor. b

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
20
Cevap
1
Favori
48.842
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • B sınıfı kurutma makinesi kullananlar aylık elektrik tüketimine etkisini yazabilirler mi?

• Konuyu hortlatıyorum ama hala googleda ilk sıralarda çıktığı için güncel miktarı öğrenmek isteyenler olabilir:

B sınıfı arçelik 2770kt kurutma makinesi dolap kuruluğu+ modunda (1saat çalışıyor) her çalıştırmada 1.5kwh tüketiyor yani yaklaşık 1.05tl ediyor. Bence çok yakıyor, A+ model almayı planlıyorum.
    quote:

Orijinalden alıntı: cercan

quote:

Orijinalden alıntı: candogan62

Konu A sınıfı, B sınıfı değil. Herkes yanlış açıdan bakıyor genellikle.

Kurutma makinesi alırken cihazın mutlaka ısı pompalı olmasına dikkat edin.

Isı pompalı cihazın artıları neler?
    -B sınıfı modeller gibi ortama soba edasıyla ısı yaymaz.
    -Aynı sürede daha düşük ısı ile kurutma yaptığından çekme, solma, Yıpranma riski çok daha azdır.
    -B sınıfının Yarısı kadar elektrik harcar. Haftada 2-3 kez kullanıldığında yılda 200 lira civarı cepte kalır.
    -Düzenli olarak çıkarılıp Yıkanması gereken bir kondanser yoktur. Ev Hanımlarının çok büyük bir kısmı bu bakımı yapmıyor.
    Yani konu A mı B mi değil. Çamaşırı yıpratmayan, ısı yaymayan, tasarruf eden, bakımı daha kolay bir cihaz alıyorsunuz.

Üstad teşekkürler, gayet net özetlemişsiniz.

Sormak istediğim ısı pompalı ve yoğunlaştırmalı aynı şey midir?

Isı pompalı kombo Yıkama+kurutma modelleri var mıdır? TAvsiye eder misin?

Yoğunlaştırmalı cihaz bacasız cihaz demektir. Yani yoğunlaştırmalı olmayan cihazı arasanız bulamazsınız zaten :)

Isı pompası çok daha farklı bir terimdir. Isı pompalı cihazlar kurutma yapmak için ısıtıcı değil, buzdolabı ve klimalar gibi kompresör motoru kullanırlar.

-Aynı sürede daha düşük ısı ile kurutma yaptığından çekme, solma, Yıpranma riski çok daha azdır.
    -B sınıfının Yarısı kadar elektrik harcar. Haftada 2-3 kez kullanıldığında yılda 200 lira civarı cepte kalır.
    -Düzenli olarak çıkarılıp Yıkanması gereken bir kondanser yoktur. Ev Hanımlarının çok büyük bir kısmı bu bakımı yapmıyor.
    Yani konu A mı B mi değil. Çamaşırı yıpratmayan, ısı yaymayan, tasarruf eden, bakımı daha kolay bir cihaz alıyorsunuz.
  • Ben de takipteyim.. A sınıfı ile aralarında 700-800 tl fark var.. Hem elektrik tüketimi hem de diğer etkenlerden a sınıfına 700 tl fak vermeye değer mi..
  • Servise sordum bizde genelde b sınıfı alıyoruz diyorlar. A sınıfı ilk alış maliyetini günde bir kere kullanırsanız amorti etmiyor diyorlar. Benim asıl merak ettiğim b sınıfı kullanan şahısların elektrik maliyetine ne kadar yük getirmesi ile ilgili söyleyecekleri ona göre b sinifi alacağım.
  • Servise sordum bizde genelde b sınıfı alıyoruz diyorlar. A sınıfı ilk alış maliyetini günde bir kere kullanırsanız amorti etmiyor diyorlar. Benim asıl merak ettiğim b sınıfı kullanan şahısların elektrik maliyetine ne kadar yük getirmesi ile ilgili söyleyecekleri ona göre b sinifi alacağım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: onurakkass

B sınıfı kurutma makinesi kullananlar aylık elektrik tüketimine etkisini yazabilirler mi?

6 senedir B sınıfı bosch var.kisin haftada 4 kez bilemedin 5 kez çalışıyor. Düzenli bakımını yaparim .Öyle uçuk bi tüketimi yok.10-15 tl yansiyor sanki Ama çamaşırları 1200 devirde sıktırıyorum onunda rolü var.
  • Bunun içinde 700 800 verilmez. A sınıfı da 10 lira harcasın.
  • Bugun siemens bayi soyle birsey dedi asli astari var mi bilmem ama..
    B sinif makinenin rezizstansini cikarip gosterdi, yilda bir kere buna bakim yaptirman gerekiyor bunun da maliyeti 300-350 tl..
    A sinif makinelrde boyle bir durum yok dedi.. Kafam karisti acikcasi..
    Cok tercih etmesem de yikama+kurutma bir aradaya kaymaya basladim..
  • cercan C kullanıcısına yanıt
    tam tersidir o, A sınıfına bakım yapmak gerekir,
    kondenser temizliği gerekir.
    yazın kullanmayacaksanız özellikle, B sınıfı iyidir,
    yoksa 10 senede çıkaramazsınız aradaki farkı.
    A sınıfı klima mantığı ile çalışır kompresör, kondenser mevcut, bakımı arızası daha pahalıdır,
    B sınıfı daha basit daha ucuzdur,
    3 zamanlı tarifeye geçip çamaşır bulaşık kurutmayı akşam 10 dan sonra kullanırsanız çok daha ekonomik olur.

b sınıfı makine zaten 600 den başlıyor 350 liralık rezistans bakımı mı olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi publicengineer -- 11 Temmuz 2015; 21:31:15 >
  • Öyle bir bakım masrafi hiç duymadım. Saticida söylemedi. Zaten öyle olsaydı forumlarda çok duyardik.
  • quote:

Öyle bir bakım masrafi hiç duymadım. Saticida söylemedi. Zaten öyle olsaydı forumlarda çok duyardik.

Satıcı yalanı hocam.350 tl lik bir masrafı yok.Ben 5 yıl üstüne açtım rezistansi tertemizdi.Sadece kondanseri ayda bir çıkarıp yıkıyorsun o kadar.

A sınıfı olanlarda otomatik yıkıyor (bosch grubu) kondanseri.
  • Peki a sınıfını almaya degermi. B sınıfı ihtiyacımız yeterince karsilarmi. Aşırı bir elektrik tüketimi oluyormu.?
  • quote:

Peki a sınıfını almaya degermi. B sınıfı ihtiyacımız yeterince karsilarmi. Aşırı bir elektrik tüketimi oluyormu.?

Öncelikle çamaşır makineniz kaç devir ? kaç kg? Ne sıklıkla kullanacaksınız?
  • Konu A sınıfı, B sınıfı değil. Herkes yanlış açıdan bakıyor genellikle.

• quote:

• Lazanyol makine 8 kg 1000 devir ve hemen hemen her gün çalışıyor. Bazen hatta 2 defa.
  • Lazanyol makine 8 kg 1000 devir ve hemen hemen her gün çalışıyor. Bazen hatta 2 defa.
  • quote:

Lazanyol makine 8 kg 1000 devir ve hemen hemen her gün çalışıyor. Bazen hatta 2 defa.

O zaman ısı pompalı cihaz alın hocam
  • Teşekkürler. Onlara yöneleceğiz artık.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cercan

quote:

Yoğunlaştırmalı cihaz bacasız cihaz demektir. Yani yoğunlaştırmalı olmayan cihazı arasanız bulamazsınız zaten :)

Isı pompası çok daha farklı bir terimdir. Isı pompalı cihazlar kurutma yapmak için ısıtıcı değil, buzdolabı ve klimalar gibi kompresör motoru kullanırlar.

• Konuyu hortlatıyorum ama hala googleda ilk sıralarda çıktığı için güncel miktarı öğrenmek isteyenler olabilir:

B sınıfı arçelik 2770kt kurutma makinesi dolap kuruluğu+ modunda (1saat çalışıyor) her çalıştırmada 1.5kwh tüketiyor yani yaklaşık 1.05tl ediyor. Bence çok yakıyor, A+ model almayı planlıyorum.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.