Şimdi Ara

Aptallaşıyor muyuz? Gençlerin IQ'ları bir nesilde 7 puan geriledi (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
76
Cevap
0
Favori
2.025
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: dere.beyi

KİNDARR NESİLL YETİŞTİRECEĞİZ
    DİNDAR NESİLL YETİŞTİRECEĞİZZ
    VE SONUÇ ?
    İŞTE SONUÇ BU

Izleyeli baya uzun zaman olmustu.hatirlatma icin tesekkurler.son 15 yilda izledigim abartisiz en iyi 5 konusmadan biridir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Mete Can Karahasan

Sen de farkındaysan öznel yorumlarla nesnel gerçekleri bir tutamazsın. Bana söylediklerini geç, onu yüzsüzlüğüne verelim.
    Örnek veriyorum, matematikte kuraldır: eşit şeyler denk olur ama denk olmayan şeyler kesinkes eşit olamaz. Sen bu kuralı ihlal ediyorsun, daha sonra da matematik dahilinde sizi test ediyorum diyorsun. Yok öyle bir dünya: bu grup dahilinde normumuz bu olsun, o norma göre 100 üzerinden değerlendirelim bu kişileri ama diğer kişiler için ölçüt farklı noktadan farklı değerlendirmelerle olsun. Bu dediğin olur da, ancak ve ancak testin tutarlılık eşitliğini bozarsan olur. İki ayrı grubu kıyaslayamayacağını söylüyorsan, sen o test denen naneyi geçeceksin. Test demek standart demektir.
    Senin zaten istemeye istemeye kendini geçerli kılmak için anlatmak durumunda olduğun durum şartı, seni ele veriyor. Kendiliğinden testin standardını tamamıyla geçersiz kılan bir 'özel istisna' durumundan bahsediyorsun. Sonra da bir araba laf ile yüksek bilginden söz ediyorsun. Hiç lafı uzatmaya gerek yok, ispat temele dayanır.
    Bilim insanları konusunda da sana sorduğum soruları benim bilgisizliğime vurarak geçiştirdin de, Piaget'nin toplumun zeka yaşı konusundaki bilgisizliğini mi geçiştiriyorsun? 'Geç kazanıyorlarmış' - güzeldi!

Alıntıları Göster
    Kardeşim senle muatap olmuyorum. Yazdıklarının hiç birisini de demedim. Benim dediğimi anlayamıyorsan veya ben anlatamıyorsam lütfen bana yazma. Sosyal bilimlerde sayende nesnel gerçeklerle de tanıştık. Araştırmayı yapan norveçli bilim insanları bu ölçme aracı çağdaş insana uyarlanmamış demiş. Bilmiyorum daha ne desin. Evinde kurban kessin bir de öyle söylesin.

Yıllardır tanırım seni, kırdıysam özür dilerim, mümkünse artık muatap olmayalım birbirimizle... Ne sinirimi bozarım, ne sana ne anlattığımı açıklamaya çalışırım, ne de ağır konuşurum. Sen beni, ben seni affederiz gideriz yolumuza. hakaret makaret ettiğimi düşünmüyorum, öyle düşünüyorsan da özür dilerim sorun yok. Sen yoluna ben yoluma.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eulogy -- 14 Haziran 2018; 23:1:18 >

• quote:

Orijinalden alıntı: eulogy

Kardeşim senle muatap olmuyorum. Yazdıklarının hiç birisini de demedim. Benim dediğimi anlayamıyorsan veya ben anlatamıyorsam lütfen bana yazma. Sosyal bilimlerde sayende nesnel gerçeklerle de tanıştık. Araştırmayı yapan norveçli bilim insanları bu ölçme aracı çağdaş insana uyarlanmamış demiş. Bilmiyorum daha ne desin. Evinde kurban kessin bir de öyle söylesin.

Yıllardır tanırım seni, kırdıysam özür dilerim, mümkünse artık muatap olmayalım birbirimizle... Ne sinirimi bozarım, ne sana ne anlattığımı açıklamaya çalışırım, ne de ağır konuşurum. Sen beni, ben seni affederiz gideriz yolumuza. hakaret makaret ettiğimi düşünmüyorum, öyle düşünüyorsan da özür dilerim sorun yok. Sen yoluna ben yoluma.

Alıntıları Göster
    Az önce bana troll demiştin o kısmını kabul ediyorum.
    Buraya gelip herkesi trolleyeceksin, ondan sonra da yok ama benim elimdeki nesnellik senin dediklerini kapsamıyor diye hâlâ üste çıkmaya çalışacaksın: bunun adı otorite trollüğü. Bunu senden öğrenecek değilim, bu kısmı doğru!
    Şimdi, gelelim "ben bunu yapıyorum, iq testi benden sorulur!" tarzı kendini öne çıkarışlarına;
    Arkadaş, nedir senin vazifen? Sana basitçe sordukça karşımda küçülüyorsun. Bu demek ki senin yumuşak karnın, lütfen bana Piaget'in zeka yaşı hakkındaki yazdıklarını bul oku ve söyle. Bu kısmı zaten senin test etmeye çalıştığın IQ testinin uygulamadaki hali oluyor. Zira soyut düşünmeyen insana bu testte yüksek puan aldıramazsın(bilale anlatır gibi oldu ama olsun, senin seviyene inişi gerçekleştirdik). Dediğim gibi, test gibi nesnelerle değil, bilim insanlarının 'sabit' sonuçtaki görüşleri üzerinden tartışalım. Daha yararlı olur, hiç olmazsa insanlar görüş edinir. Yoksa senin yaptığın gibi kapsamıyor ama benim adım hıdır, elimden gelen budur tarzı rezilliklerini insanlara yansıtmayalım. Olur mu?

• quote:

Az önce bana troll demiştin o kısmını kabul ediyorum.
    Buraya gelip herkesi trolleyeceksin, ondan sonra da yok ama benim elimdeki nesnellik senin dediklerini kapsamıyor diye hâlâ üste çıkmaya çalışacaksın: bunun adı otorite trollüğü. Bunu senden öğrenecek değilim, bu kısmı doğru!
    Şimdi, gelelim "ben bunu yapıyorum, iq testi benden sorulur!" tarzı kendini öne çıkarışlarına;
    Arkadaş, nedir senin vazifen? Sana basitçe sordukça karşımda küçülüyorsun. Bu demek ki senin yumuşak karnın, lütfen bana Piaget'in zeka yaşı hakkındaki yazdıklarını bul oku ve söyle. Bu kısmı zaten senin test etmeye çalıştığın IQ testinin uygulamadaki hali oluyor. Zira soyut düşünmeyen insana bu testte yüksek puan aldıramazsın(bilale anlatır gibi oldu ama olsun, senin seviyene inişi gerçekleştirdik). Dediğim gibi, test gibi nesnelerle değil, bilim insanlarının 'sabit' sonuçtaki görüşleri üzerinden tartışalım. Daha yararlı olur, hiç olmazsa insanlar görüş edinir. Yoksa senin yaptığın gibi kapsamıyor ama benim adım hıdır, elimden gelen budur tarzı rezilliklerini insanlara yansıtmayalım. Olur mu?

Alıntıları Göster
    İşte benim yazdığımın zeka ile uzaktan yakından alakası yok. Zeka yerine başka bir değişken koy farketmiyor.

Ne dünyada %100 standart bir test vardır, ne de dünyada her hangi bir araştırmacı %100 paralel ölçme gerçekleştirebilir.

Aynı testin farklı zamanlardaki uygulaması bile bir çok etki doğrurur.

Şimdi sen trolleme yapmıcaksan sırayla önce konuyu sonra piaget'in bilişsel kuramını tartışalım ?

Anlaştık mı?

Neden böyle yazdım çünkü önceki test ve standart hakkında söylediklerini ben söylemedim ve bunlara cevap vercem? Anlaştık mı?

Yani önce zeka nasıl ölçülür bunu tartışalım sonra zeka tanımlarını bu işin teorik kısmını tartışalım anlaştık mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eulogy -- 14 Haziran 2018; 23:15:55 >

• Şimdiki gıdalara hep şeker ve katkı maddeleri ilave ediyorlar.Bir de teknolojik aletler,internette sürekli vakit geçirme de Iq yu olumsuz etkiliyor olabilir.Dünya genelinde zeka düşüyor.Özellikle İskandinav ülkelerinin zekaları çok düşük Avrupa ortalamasına göre. İsveç'in 99 dan 96 ya falan düşmüştü 4-5 yıl içinde sanırım.İstatistiklere bakabilirsiniz.En yüksek Iq seviyesi balık ve yeşil sebzelerin çok tüketildiği Asya ülkelerinde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eulogy

İşte benim yazdığımın zeka ile uzaktan yakından alakası yok. Zeka yerine başka bir değişken koy farketmiyor.

Ne dünyada %100 standart bir test vardır, ne de dünyada her hangi bir araştırmacı %100 paralel ölçme gerçekleştirebilir.

Aynı testin farklı zamanlardaki uygulaması bile bir çok etki doğrurur.

Şimdi sen trolleme yapmıcaksan sırayla önce konuyu sonra piaget'in bilişsel kuramını tartışalım ?

Anlaştık mı?

Neden böyle yazdım çünkü önceki test ve standart hakkında söylediklerini ben söylemedim ve bunlara cevap vercem? Anlaştık mı?

Yani önce zeka nasıl ölçülür bunu tartışalım sonra zeka tanımlarını bu işin teorik kısmını tartışalım anlaştık mı?

Alıntıları Göster
    Söylediğin şeyi yapmayan bir test üzerinde uzmanlaşıp, sonra da bu testi yüceltmenin altında yatan neden ne olabilir? Az önce bana yaranmaya çalışıp, daha önce hiddetlenmeye çalışmanın altında ne olabilir? Bunlar hep aynı kapıya çıkıyor da neyse...
    Piaget'nin teorisini bizim tartışmamız senin o çok sevdiğin 'göreceli' sularda yüzmeni sağlıyor. Senle tartışmıyorum, sabit cevapları sana soruyorum. Sonuçta bunlar tespitli şeyler. Senin de yanıtlaman gerekiyor. Gökten zembille düşmedi, sen de zeka teorisinden herhalde bunları okumadan geçmedin, değil mi?

• quote:

Söylediğin şeyi yapmayan bir test üzerinde uzmanlaşıp, sonra da bu testi yüceltmenin altında yatan neden ne olabilir? Az önce bana yaranmaya çalışıp, daha önce hiddetlenmeye çalışmanın altında ne olabilir? Bunlar hep aynı kapıya çıkıyor da neyse...
    Piaget'nin teorisini bizim tartışmamız senin o çok sevdiğin 'göreceli' sularda yüzmeni sağlıyor. Senle tartışmıyorum, sabit cevapları sana soruyorum. Sonuçta bunlar tespitli şeyler. Senin de yanıtlaman gerekiyor. Gökten zembille düşmedi, sen de zeka teorisinden herhalde bunları okumadan geçmedin, değil mi?

Alıntıları Göster
    Kardeşim güzelce insan gibi sana teklifimi yaptım, işine gelmiyor heralde. Ne sana spearman anlatırım, ne galton anlatırım, ne binet anlatırım, ne piaget anlatırım, ne gardner anlatırım.

Zeka kuramı zekayı ölçmek ile başlar. Tartışmıyorsan hadi sorun yok. Tartışsaydın sana piaget değil zeka teorilerinin tarihsel gelişimini yani hepsini anlatırdım. Klasik trollemelerin işte. Asla meseleyi düzgün tartışmıyorsun, Konudan konuya sapıyorsun çünkü işine gelmiyor. Sadece laf oyunlarıyla karşındakini teslim almaya çalışıyon. Boş konuşmadan ibaretsin.

Kimse sana

şunu söyle lan.

şimdi bunu söyle

diye konuşmalarına kusura bakma cevap vermez.

Sana 30 tane soru sordum birine bile cevap vermedin, vereydin, ben de senin sorunu cevaplardım.

Ben her "zeka testi ile norm ne alaka" diyen adama aynı sertlikte cevap veririm. Çünkü normlar ile zeka testleri arasındaki ilişkiyi bilmeyen bir insan mümkünse zeka testleri hakkında konuşmasın. Bu çoğu insanın bildiği basit bir bilgidir. Bunu da bilmiyorsa gelip eleştirmesin.

Gelip senin trollemelerine uyacak değilim, insan gibi teklifimizi yaptık kabul etmiyorsan sorun yok. Haydi yoluna.

Ya da şöyle mi demeliyim;

Önce soracağım soruyu cevapla sonra sen sor.

Ahanda sorayım madem piaget'in zeka yaş'ından dem vuruyorsun veya bilmediğimi iddia ediyorsun. Oldukça basit bir soru ben de sorayım.

wisc-r testi neden 6-16 yaşları arasındaki bireylere uygulanıyor? Neden 27 yaşındaki bireye uygulanmıyor? Bunu cevapla ben de sana piaget'in zeka teorisinde neyi yanlış bildiğini anlatayım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eulogy -- 14 Haziran 2018; 23:52:32 >

• Ne güzel tartışılmış. Özlemişim böyle konuları.

Böylesine bilgili forumdaslari.

• eulogy kullanıcısına yanıt
    Allah'ını seversen narsist savunması başlığını bir oku. Bilmediğini söyleyememek bir grup davranış bozukluğuyla örtüşüyor.
    Konumuza gelelim; zeka kuramı ölçümle başlarsa Piaget sence ne ölçmüş olabilir? Sen hiç, yaşa göre değişen skorlama ile, değişmeyen skorlamayı bir tutabilir misin? Al sana bir sığ sularda gezinme meraklısı bir 'nıspi' zeka ölçümcülüğü örneği daha!
  • quote:

Allah'ını seversen narsist savunması başlığını bir oku. Bilmediğini söyleyememek bir grup davranış bozukluğuyla örtüşüyor.
    Konumuza gelelim; zeka kuramı ölçümle başlarsa Piaget sence ne ölçmüş olabilir? Sen hiç, yaşa göre değişen skorlama ile, değişmeyen skorlamayı bir tutabilir misin? Al sana bir sığ sularda gezinme meraklısı bir 'nıspi' zeka ölçümcülüğü örneği daha!
    Kardeşim bilim ölçmeyle başlar. Bilim ölçme sayesinde bilim olmuştur. Sen önce bir bilim nedir, gözlem nedir falan filan öğren sonra psikoloji falan filan tartışırız.

Ne soruma cevap verebildin üstüne de saçmalamaya başladın. Konuyu öğren sonra tartışırız.

Hadi hayırlı bayramlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eulogy -- 15 Haziran 2018; 0:15:59 >

• eulogy kullanıcısına yanıt
    Senle gerçek bilim ile popüler kültür bilimselliği arasında çatışma yaşıyoruz. Ben diyorum bilim ve sayılar sabittir, sen diyorsun ki görecelidir. Bir kere, sayılar sabit olmasalar, aralarındaki eşitlikler de sürdürülebilir olmazlardı.
    Yaşa göre 'değişen' skorlamalarda eşitliklerden bahsedilemez, bu senin bile anlayabileceğin ölçüde oldukça basit. Denk denebilir. Buradan da sabit çıkarımlara varılamaz. Ancak senin gibi başkasının değirmeninde dolap beygiri olunur. Kendinle mutluluklar küçük dünyanda.
  • Bunun en büyük sebebi interneti bilinçli kullanamamızdan dolayıdır. Neden? Çünkü internetle beraber odaklanma yetimizi kaybettik. O kadar çok kısa sürede yeni şeyler görüp öğreniyoruz ki birini bitirmeden diğeri geliyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sırf halka hakaret etmek için element uydurmak... yalan düzmece yazı...
  • Kesinlikle aptallaşıyoruz
  • Nezaket gösterip vakit ayırarak cevap vermişsiniz çok teşekkür ederim ,

Bununla beraber, konudaki diğer arkadaşla tartışmanızdan tüm arkadaşlar faydalanıyor,buna da dikkatinizi çekmek isterim.

Her birinize samimiyetle esenlik ve afiyet dilerim ,

umarım vakit bulup da aranızdaki münazarayı sürdürürsünüz .Kaliteli tartışmayı özlemiştik forumda...

İyi bayramlar ,
  • Bana kalırsa çalışma doğru. Kimse kusura bakmasın ama özellikle 2000 sonrası doğan çocuklar moron gibi. Tamamına yakını bilgisayar, tablet ya da akıllı telefon bağımlısı. Sosyallik sıfır. Bu durum büyüdükçe daha da ortaya çıkıyor.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.