Şimdi Ara

Apartman Isı Paylaşım (ısı pay ölçer) Sistemleri Hakkında. (merkezi sistem) (75. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.797
Cevap
52
Favori
617.048
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7374757677
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • mutfakta yanan petek üzerindeki ısı pay ölçerimde değerler aşağıdaki resimlerdeki gibi sırasıyla yanıp sönüyor ancak ben bunların ne anlama geldiğini bilmiyorum bilen var mıdır ?

Hata olduğuna şuradan eminin bizim petekler eski dökümlerden yani alt taraflarını da tamamen kapatabiliyorum ve petekler buz gibi oluyor ve 1 ay boyunca şehir dışındaydım hiç girilmedi.Evdeyken ara ara açmama rağmen en fazla 180 tl geliyordu anlayamadım bir yanlışlık var kesin.... çünkü karşımda üstümde sağımda solumda oturan komşularım evde olduğu halde onlara da ısı pay ölçer ücreti 230 tl civarı gelmiş

öncelikle aşağıdaki resimlerin mutfak değerleri olduğunu söyleyeyim o yüzden aşağıdaki kasım -aralık faturasında ilk okuma 3 son okuma 78 yazan değerleri göz önünde bulundurun lütfen

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi darnglove -- 26 Aralık 2015; 13:19:24 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• arkadaşlar merhaba, çok basit birşey sormak istiyorum buna yanıt bulamadım; radyatörün üstüne takılan dijital pay ölçerlerde iki sensör var. birisi radyatördeki ısıyı ölçüyor, birisi ise öndeki boşluktaki - havadaki ısıyı. Şimdi bu aleti bu iki değer arasındaki fark daha çoksa mı yüksek değer yazıyor (kalori) yoksa daha azsa mı? yani bu iki değer arasındaki fark yüksekse mi faturam yüksek olur düşükse mi faturam yüksek olur?
  • Arkadaşlar ödemekte olduğumuz ısınma giderlerinin dairelerin içindeki ısıpay ölçerlerden geçen sıcak su miktarına göre hesaplanarak faturalandırılması gerekmektedir. Ayrıca daire içindeki kalorifer peteklerinde termostatik vanalar takılıdır. Termostatik vanalar kullanıcının oda sıcaklığını 15 derecenin altına indirmesini engellemek üzere tasarlanmıştır. Yani bu vanaları tamamen kapatsanız bile oda sıcaklığının 15 dercenin altına inmesini engellerler. 2015 yılının 11. ve 12. aylarında bu faturalar MERKEZİ ISITMA VE SIHHİ SICAK SU SİSTEMLERİNDE ISINMA VE SIHHİ SICAK SU GİDERLERİNİN PAYLAŞTIRILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK 81 maddesine istinaden kalorimetreden ölçüldüğü miktarlarda hesaplanmıştır. Ancak 2016 yılının Ocak ayında tarafıma gelen faturayı incelediğimde fatura bedelinin direk olarak siteye Gelen Doğal Gaz Faturası tutarının daire sayısına bölünmesi sonucu tesbit edildiğini gördüm. Bu durumda ısıpay ölçer dikkate alınmamıştır.20443.00 (siteye gelen doğalgaz fatura bedeli) / 98 (Toplam daire sayısı ) 208,60 lira ve 3,00 lira okuma bedeli eklenerek 211,60 TL şeklinde düz mantık ile faturalandırma yapılmıştır. Oysa faturada yazan bilgiler doğrultusunda benim faturamın 73 lira olması gerek. Böyle bir şey olabilirmi yasal dayanağı varmıdır. Bilgisi olan veya daha önce başına böyle bir şey gelen varmı nasıl bir yol izlemeliyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kopru22 -- 23 Ocak 2016; 0:20:39 >

• bu isinde hilesini yapanlar oldukca fazla , sayac takildiktan sonra petege ilave ederek yada ufak baska hilelerle yaktigi kadar odemeyenler bile olabiliyor

• Arkadaşlar merhaba,

Sıfırdan bir daire satın aldım. Yatak odasındaki radyatör ne yazık ki plansız şekilde yatağın başlığının geleceği duvara konumlandırılmış ve mevcut hali ile komidinin arkasına gelecek. O sebeple ben müteahhit konuştum ve radyatörü hemen yan duvara aldırıyorum borulara dirsek taktırarak. Yani petek sadece 90 derece dönecek. Fakat o duvarda da cam yere kadar olduğundan mevcut petek 80 cm iken 60cm'lik bir petek gelebilecek. Eğer ısınamazsam bu peteği eski haline getirmem bir problem yaratır mı acaba? Ve 60 cm'lik hali ile bana bir dezavantajı olur mu?

Merkezi kalorimetreli sistem olduğundan peteği tüm binanın tesisatını durdurmadan eski haline getirmem mümkün olur mu?

Teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kopru22

Arkadaşlar ödemekte olduğumuz ısınma giderlerinin dairelerin içindeki ısıpay ölçerlerden geçen sıcak su miktarına göre hesaplanarak faturalandırılması gerekmektedir. Ayrıca daire içindeki kalorifer peteklerinde termostatik vanalar takılıdır. Termostatik vanalar kullanıcının oda sıcaklığını 15 derecenin altına indirmesini engellemek üzere tasarlanmıştır. Yani bu vanaları tamamen kapatsanız bile oda sıcaklığının 15 dercenin altına inmesini engellerler. 2015 yılının 11. ve 12. aylarında bu faturalar MERKEZİ ISITMA VE SIHHİ SICAK SU SİSTEMLERİNDE ISINMA VE SIHHİ SICAK SU GİDERLERİNİN PAYLAŞTIRILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK 81 maddesine istinaden kalorimetreden ölçüldüğü miktarlarda hesaplanmıştır. Ancak 2016 yılının Ocak ayında tarafıma gelen faturayı incelediğimde fatura bedelinin direk olarak siteye Gelen Doğal Gaz Faturası tutarının daire sayısına bölünmesi sonucu tesbit edildiğini gördüm. Bu durumda ısıpay ölçer dikkate alınmamıştır.20443.00 (siteye gelen doğalgaz fatura bedeli) / 98 (Toplam daire sayısı ) 208,60 lira ve 3,00 lira okuma bedeli eklenerek 211,60 TL şeklinde düz mantık ile faturalandırma yapılmıştır. Oysa faturada yazan bilgiler doğrultusunda benim faturamın 73 lira olması gerek. Böyle bir şey olabilirmi yasal dayanağı varmıdır. Bilgisi olan veya daha önce başına böyle bir şey gelen varmı nasıl bir yol izlemeliyim.

ölçüm yaptırdığınız firma ile görüşün. eşit olarak bölemezler. haa şöyle bölebilirler. her dairenin m2 si aynıdır ozaman evet. ama aynı olduğunu sanmıyorum.

özetle ortak ısı paylaşımı m2 ye göre hesaplanır. önce bi yöneticiniz ile görüşün. ondan bir açıklama isteyin. sonrasında bu ölçüm yapan firmaya sorun derim. neden bu şekilde yapıyorlar? tabi yönetmeliğin ilgili sayfası elinizde olsun. olası itiraza karşı.

baktınız iş tartışmaya döndü hiç uğraşmayın başka firma ile anlaşın. ee tabi sonrasında hakkınızı aramak isterseniz de mahkemeye başvurursunuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: beYdeNbeY

Arkadaşlar merhaba,

Sıfırdan bir daire satın aldım. Yatak odasındaki radyatör ne yazık ki plansız şekilde yatağın başlığının geleceği duvara konumlandırılmış ve mevcut hali ile komidinin arkasına gelecek. O sebeple ben müteahhit konuştum ve radyatörü hemen yan duvara aldırıyorum borulara dirsek taktırarak. Yani petek sadece 90 derece dönecek. Fakat o duvarda da cam yere kadar olduğundan mevcut petek 80 cm iken 60cm'lik bir petek gelebilecek. Eğer ısınamazsam bu peteği eski haline getirmem bir problem yaratır mı acaba? Ve 60 cm'lik hali ile bana bir dezavantajı olur mu?

Merkezi kalorimetreli sistem olduğundan peteği tüm binanın tesisatını durdurmadan eski haline getirmem mümkün olur mu?

Teşekkür ederim.

benzer bir durum benim de başıma gelmişti. tv ünitesinin olduğu duvara peteği koymuşlardı. ben söktürdüm camın olduğu duvara aldım. ama benim pencereden duvara kadar olan kısım petek boyuna denk gelmişti. petek değişmedi yani.

peteği küçülmek sıkıntı olabilir. bence yönetmeliklerden bir bakın. odanın m2 sine göre petek ölçüleri seçiliyor zannediyorum.

sistem devreye alındıktan sonra da değiştirebilirsiniz bence. evin girişinde her peteğe giden hattın vanası var. o vanayı kapatırsınız, hattın içindeki suyu bir kovaya boşaltırsınız sonrada gerekli değişim işlemi yapılır.

bu arada bizzat yapmadım ama benim görüşüm olabileceği şeklindedir. binayı yapan tesisatçıya da sorabilirsiniz. ben müteahhitten hariç tüm bu ustaların ve firmaların telefonlarını almıştım.

tesisatçı, doğramacı, boyacı, fayansçı v.s. bişey gördüğümde bizzat arayıp çağırdım bina oturana kadar. yeni bina bizimki. kentsel dönüşümden yıktırıp yenisini yaptırdık.

neyse konuyu uzatmiyim.

• quote:

Orijinalden alıntı: zx6r

Arkadaşlar Alarko Isıtma soğutma mühendislik destek grubunda çalışmıştım 5 yıl ağırlıklı olarak ısı pay ölçer ile ilgilendim.
    Sorularınız yada sorunlarınız var ise yardımcı olabilirim.

Benim merak ettiğim konu acaba kalorifer peteklerinin altlarındaki vanaları kapatınca sistem bunu anlayabiliyormu?

Zira üstteki termostatik vana yapılan ayarlamayla 1,6 yada 2 ye fixlenmiş durumda, daha aşağıya inmiyor ancak alt vanalar kapatılabiliyor ve oda buz gibide olsa petekler çalışmıyor. Bu sebeple o kişinin alt ve üst katlarındaki kat malikleri daha fazla ısı harcamak zorunda kalıp fazla haksız fatura ödüyorlar.

Bunun bi çözümü var mı??? Ayrıca bazı daireler ço kaz ödüyor bu sistemin kaçak noktaları konusunda bizi bigilendiriseni sevinirim.

• quote:

Orijinalden alynty: zx6r

Arkada?lar Alarko Isytma so?utma mühendislik destek grubunda çaly?my?tym 5 yyl a?yrlykly olarak ysy pay ölçer ile ilgilendim.
    Sorularynyz yada sorunlarynyz var ise yardymcy olabilirim.

Acaba bu ysy pay ölçer cihazlar petekelrin alt vanalarynyn komple kapatylmasyny algylayabiliyormu?? ve bunun bir çözümü varmy??

Ayryca bu sistemde insanalr hileler yapabiliyormu? bunlary nasyl engelleyebilirz?
  • sanırım bu ısı pay ölçer sisiteminden herkes muzdarip,
    tokide oturuyorum 430 tl geldi bu aya, düzgün ısındığımız da söylenemez
    her oda yanıyor, en çok kullanılan oda 4-5 te yanıyor, sitede en çok gelenlerden biri benim,
    altımdaki 2 daierede boş ama onların da kaloriferinin yandığını söylüyorlar
    bu sistemde en etkili nasıl ısnılır ve az ödenir?
  • Arkadaşlar merhaba, Ankara da oturuyoruz ve yeni bir eve taşındık. Burada sitem merkezi bir kazn ve dairelerdeki payölçer denen cihazlar ile yapılıyor. Bu sistemi araştırdığımda kullanan herkesin genel olarak memnun olduğunu görmüştüm. Fakat benim tüketim değerlerimde bir sorun var gibi. Yada kazanda bir sorun var çünkü başka binalarda oturan arkadaşlara sorduğumda adamlar 280-300 tl yakıt tüketimi yaptıklarını ve evde şortla gezdiklerini söylüyorlar. Fakat biz inanın normal ısınıyoruz hatta bazen serin bile oluyor.

Evin salonu hiç kullanılmıyor , şuan ortalama ısınan alanımız 100m2 civarı, banyoda petekde termostat olmadığı ve suyu sürekli çevireceği için kapattık. Tüm petekler ki hepi topu 4 adet petek var, mutfak+oda+hol+oda olmak üzere. Günlük tüketim değerim 60 küsür kalori. Bu değer binaya gelen 12000 TL ik fatura üzerinden hesap edilince 1800 Kalori 650 TLcivarı bir rakama denk geliyor.

Bu payölçer sistem hakkında bilgi sahibi olan yada birini tavsiye edecek olan varsa Ankara için çok müteşekkir olurum.
    İnananın gece gündüz payölçere bakıyorum, sabah giderken baktım saat 8 de şuan 16 saat olmuş ve 50Kalori yakmış, evin içi maksimum 20-21 derecedir. :( :( :(

Aynı genişlikte ısıttığım eski evimde cayır cayır kombi kullanırken en yüksek 380tl fatura ödemiştim. Bu durumda bir gariplik yok mu ?

• benim bir arkadaşım sırf pay ölçer sistem yüzünde evini satıp başka ev aldı, adam ısınamadığı halde 400-500 TLden aşağı fatura ödemiyordu,
    benim oturduğum ev merkezi sistem, 7 ay /24 saat açık sistem, 180TL ödüyoruz, tavsiyem çocuklu bir aileniz varsa kesinlikle merkezi sistem.
  • ek olarak 47 daire (48 daire aslında ama yönetici aidat ödemiyor.)
    hava şartlarına göre binaya aylık 7000TL ile 11000TL arası fatura geliyor.
  • Soyle bir durum var; 120 dairelik bir site, bunun 40 tanesinde mantolama yapilmadi kalanina yapildi ve tek kazana bagli. Mevzuata uygun olmasi icin tum binalarin mantolanmasi gerekmiyormu?
    Diger bir durum; isi pay olcere kalibre yaptilar ardindan termostatik vanalari en dusuk 3 e getirdiler 120 daireye bunu uyguladilar.ev simdi istemedigim sekilde cayir cayir yaniyor haliyle isi pay olcer firladi gidiyor. Bunlari neye gore yapiyorsunuz dedim, yonetici soyledi dediler. Yoneticinin boyle bir hakki varmi? Tamam vana tamamen kaptilamaz ama 3 den asagi alinmaz diye nerede yaziyor bulamadim. İsinmayu gectim evde cam aciyorum artiko denli yaniyor yani.

• Orijinalden alıntı: Pay_OLCER

Arkadaşlar, sap ile saman birbirine karıştırılıyor.

Enerji Verimliliği, Enerji Tasarrufu ayrı şeyler. Açıklayalım.

100 Watt'lık akkor flamanlı ampul yerine 75 Watt ampul konulması TASARRUF. Çünkü ışık akısı azaldı, enerji sarfiyatı azaldı. Oysa 100 Watt'lık aynı lamba yerine yeni nesil 18 Watt'lık fluoresan tasarruflu lamba konursa ışık akısı azaltılmadan enerji sarfiyatı düşürüldü. Bu da VERİMLİLİK. Kanun TASARRUF kanunu değil.

Enerji Verimliliği Kanunu bir bütün olmasına rağmen, öncelikle Pay Ölçer gündeme getirilmektedir.

Pay Ölçer nedir ? (Burası DONANIMHABER olduğuna göre açıklayalım)

Mikroişlemci, RAM, ROM, IR, Wireless, 2 adet sıcaklık sensörü ve Pil bulunan bir cihazdır. İçinde bulunan 2 adet sıcaklık algılayıcısından arkada bulunanı radyatör yüzeyini, diğeri ise ön taraftan oda sıcaklığını algılar. Firmadan firmaya değişmekle beraber,3-5-10 sn. gibi zaman aralıkları ile her iki sensörden algılanan ısı hafızaya kaydedilir. Neticede x-ekseni zaman, y-ekseni ısı farkı (ön-arka sensör farkı) olan bir grafik çıkar. Bu grafik fonksiyonunun belirlenen zaman aralığında integral alma işlemi microişlemcinin görevidir. Alınan integral k1,k2,...kn gibi parametreler ile çarpılarak bir değer elde edilir ve bunun hiçbir birimi yoktur. Oysa ısı sayaçları, elektrik sayaçlar vb. nin birimleri mevcuttur.

Şimdi gelelim k1, k2,..kn nedir. Bu değerlerden k1 radyatörlerin ısıl kapasitelerine göre belirlenen parametre (Bunun hangi değerde olması gerektiği bizim kanunlarımızla tanımlı değildir. Tamamen satıcı firma inisiyatifinde ve keyfi girilmektedir.) k2, oda hacmi (genelde dikkate dahi alınmaz, alınıp alınmayacağı tanımsızdır) k3, çatı-orta kat düzeltme katsayısı (tanımsız ve keyfi girilmektedir), k4, kuzey-güney cephe düzeltme katsayısı (tanımsızdır ve keyfi girilmektedir.)

Peki, herhangi bir birimi yoksa enerjiyi nasıl ölçüyor derseniz ÖLÇMÜYOR.

Cihazın çıkışı ALMANYA ve ismi HEIZKOSTENVERTEILER. Yani ISI MALİYET BÖLÜŞTÜRÜCÜ.

Peki neden Pay Ölçer deniyor ? İnsanları kandırmak için. Yani bu sistem uygulanacağı apartmanlarda tüm radyatörlere takılırsa birinin diğerinden az ya da çok ısı verdiğini algılıyor. Yani tüm radyatörlere takılmadan çalışmayacak bir sistem.

Derseniz ki bu k1,k2,..kn değerlerini ben görebilirmiyim. Hayır göremezsiniz.
    Bilirkişi bile çağırsanız bu cihazların içine giremezsiniz, sadece satıcı firmalar girebilir.
    Doğru çalışıp çalışmadığını dışarıdan birine kontrol dahi ettiremezsiniz.
    Peki mevcut binalar için ne sakıncası var derseniz. Mevcut binalar projelendirilirken (vakti zamanında) Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre ısı giderleri arsa payına göre alınacağından, çatı katlara zeminden fazla dilim, kuzey cephelere güney cephelerden fazla dilim öngörülmüş olup, bu cihazlar kullanılır ve daireler eşit olarak ısıtılmak istenir ise her zaman kuzey ve çatı-zemin daireler daha fazla yakıt parası ödemek zorunda kalırlar.

Zaten bu amaçla mevcut binalarda zorunluluk getirilmemiştir. Yeni yapılan merkezi sistemli binalarda kalorifer tesisatları bu cihazlar yerine ısı sayaçları yardımı ile gerçek bir ölçüm üzerinden çalışacak şekilde tasarlanmaktadır.

Merkezi sistemli binalarda ENERJİ BEDELİ çok yüksek değil ÇOK DÜŞÜKTÜR. Doğalgaz faturaları üzerinden inceleme yapılırsa (Yöneticilerin talepleri değil) ANKARA Eryaman ve Halkalı Toplukonutlarında yılda 6,3-7,1 TL/m2 yılda doğalgaz ödemeleri çıkmaktadır. Bu da tüm kış boyunca 100 m2 lik bir dairenin 630-710 TL ye ısındığını gösterir. (Kabaca 10 Adet Bütangazı tüp parası)
    Şimdi gelelim Pay ölçer masrafına. Radyatör başı ortalama 45-55 Euro. 6 radyatör için 270-330 Euro üzerine okuma parası. Yani tüm kış boyunca ödenen doğalgaz parası kadar bir ödeme gerek. % 10 tasarruf (ki bu tasarruf termostatik vana sayesinde) gerçekleştiğinde 10 yılda amorti eder. On yıl sonra cihazların pili biteceğinden, yenilerini satın almak gerek. (Pil bittiğinde cihaz çöpe.Gerçi bazıları bizim cihazımızda pil değiştirilebilir demekte ise de kalibrasyon problemleri oluşacağından yenisi gerek)

Lütfen konuyu ciddi boyutlarda ve hukuki açıdan da değerlendiriniz. Şu ana kadar takılmış bulunan bazı apartmanlarda cihazlar sökülüyor, bazılarında da iş mahkemelere intikal etmiş vaziyetdedir.
    Bu sistem komşuyu komşuya düşman etmekte, bilhassa kuzey, çatı ve zemin'de oturanlara işkence çektirmekte, apartmanlarda huzuru bozmakta, toplamda satıcı, akıllı? yönetici ve korunaklı cephe de oturanlardan başka kimsenin işine yaramamaktadır.

Eğer mevcut yapınızda sizin de bu cihazlardan ağzınız yandı ise bunlardan kurtulmak hukuken mümkündür. Eğer iradeniz dışında, zorunlu ya da %40-%50 (at martini debreli hasan) daha az doğalgaz faturası ödeyeceksiniz diye kandırıldığınızı düşünüyorsanız bana özelden mail atabilirsiniz.

Bu bilgileri nereden aldığımı sorarsanız, bu hususta ANKARA (Mak.Müh.) ve İSTANBUL da (Elk.Müh.) bulunan ve bu Pay Ölçer işi ile ilgili davalar açan 2 ayrı mühendisten aldığım bilgilerin özetidir.

bu alıntı bayağı eski ancak bu arkadaşın söylediğine göre iptali söz konusumu pay ölçerlerin?

Arkadaşlar, sap ile saman birbirine karıştırılıyor.

Enerji Verimliliği, Enerji Tasarrufu ayrı şeyler. Açıklayalım.

100 Watt'lık akkor flamanlı ampul yerine 75 Watt ampul konulması TASARRUF. Çünkü ışık akısı azaldı, enerji sarfiyatı azaldı. Oysa 100 Watt'lık aynı lamba yerine yeni nesil 18 Watt'lık fluoresan tasarruflu lamba konursa ışık akısı azaltılmadan enerji sarfiyatı düşürüldü. Bu da VERİMLİLİK. Kanun TASARRUF kanunu değil.

Enerji Verimliliği Kanunu bir bütün olmasına rağmen, öncelikle Pay Ölçer gündeme getirilmektedir.

Pay Ölçer nedir ? (Burası DONANIMHABER olduğuna göre açıklayalım)

Mikroişlemci, RAM, ROM, IR, Wireless, 2 adet sıcaklık sensörü ve Pil bulunan bir cihazdır. İçinde bulunan 2 adet sıcaklık algılayıcısından arkada bulunanı radyatör yüzeyini, diğeri ise ön taraftan oda sıcaklığını algılar. Firmadan firmaya değişmekle beraber,3-5-10 sn. gibi zaman aralıkları ile her iki sensörden algılanan ısı hafızaya kaydedilir. Neticede x-ekseni zaman, y-ekseni ısı farkı (ön-arka sensör farkı) olan bir grafik çıkar. Bu grafik fonksiyonunun belirlenen zaman aralığında integral alma işlemi microişlemcinin görevidir. Alınan integral k1,k2,...kn gibi parametreler ile çarpılarak bir değer elde edilir ve bunun hiçbir birimi yoktur. Oysa ısı sayaçları, elektrik sayaçlar vb. nin birimleri mevcuttur.

Şimdi gelelim k1, k2,..kn nedir. Bu değerlerden k1 radyatörlerin ısıl kapasitelerine göre belirlenen parametre (Bunun hangi değerde olması gerektiği bizim kanunlarımızla tanımlı değildir. Tamamen satıcı firma inisiyatifinde ve keyfi girilmektedir.) k2, oda hacmi (genelde dikkate dahi alınmaz, alınıp alınmayacağı tanımsızdır) k3, çatı-orta kat düzeltme katsayısı (tanımsız ve keyfi girilmektedir), k4, kuzey-güney cephe düzeltme katsayısı (tanımsızdır ve keyfi girilmektedir.)

Peki, herhangi bir birimi yoksa enerjiyi nasıl ölçüyor derseniz ÖLÇMÜYOR.

Cihazın çıkışı ALMANYA ve ismi HEIZKOSTENVERTEILER. Yani ISI MALİYET BÖLÜŞTÜRÜCÜ.

Peki neden Pay Ölçer deniyor ? İnsanları kandırmak için. Yani bu sistem uygulanacağı apartmanlarda tüm radyatörlere takılırsa birinin diğerinden az ya da çok ısı verdiğini algılıyor. Yani tüm radyatörlere takılmadan çalışmayacak bir sistem.

Derseniz ki bu k1,k2,..kn değerlerini ben görebilirmiyim. Hayır göremezsiniz.
    Bilirkişi bile çağırsanız bu cihazların içine giremezsiniz, sadece satıcı firmalar girebilir.
    Doğru çalışıp çalışmadığını dışarıdan birine kontrol dahi ettiremezsiniz.
    Peki mevcut binalar için ne sakıncası var derseniz. Mevcut binalar projelendirilirken (vakti zamanında) Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre ısı giderleri arsa payına göre alınacağından, çatı katlara zeminden fazla dilim, kuzey cephelere güney cephelerden fazla dilim öngörülmüş olup, bu cihazlar kullanılır ve daireler eşit olarak ısıtılmak istenir ise her zaman kuzey ve çatı-zemin daireler daha fazla yakıt parası ödemek zorunda kalırlar.

Zaten bu amaçla mevcut binalarda zorunluluk getirilmemiştir. Yeni yapılan merkezi sistemli binalarda kalorifer tesisatları bu cihazlar yerine ısı sayaçları yardımı ile gerçek bir ölçüm üzerinden çalışacak şekilde tasarlanmaktadır.

Merkezi sistemli binalarda ENERJİ BEDELİ çok yüksek değil ÇOK DÜŞÜKTÜR. Doğalgaz faturaları üzerinden inceleme yapılırsa (Yöneticilerin talepleri değil) ANKARA Eryaman ve Halkalı Toplukonutlarında yılda 6,3-7,1 TL/m2 yılda doğalgaz ödemeleri çıkmaktadır. Bu da tüm kış boyunca 100 m2 lik bir dairenin 630-710 TL ye ısındığını gösterir. (Kabaca 10 Adet Bütangazı tüp parası)
    Şimdi gelelim Pay ölçer masrafına. Radyatör başı ortalama 45-55 Euro. 6 radyatör için 270-330 Euro üzerine okuma parası. Yani tüm kış boyunca ödenen doğalgaz parası kadar bir ödeme gerek. % 10 tasarruf (ki bu tasarruf termostatik vana sayesinde) gerçekleştiğinde 10 yılda amorti eder. On yıl sonra cihazların pili biteceğinden, yenilerini satın almak gerek. (Pil bittiğinde cihaz çöpe.Gerçi bazıları bizim cihazımızda pil değiştirilebilir demekte ise de kalibrasyon problemleri oluşacağından yenisi gerek)

Lütfen konuyu ciddi boyutlarda ve hukuki açıdan da değerlendiriniz. Şu ana kadar takılmış bulunan bazı apartmanlarda cihazlar sökülüyor, bazılarında da iş mahkemelere intikal etmiş vaziyetdedir.
    Bu sistem komşuyu komşuya düşman etmekte, bilhassa kuzey, çatı ve zemin'de oturanlara işkence çektirmekte, apartmanlarda huzuru bozmakta, toplamda satıcı, akıllı? yönetici ve korunaklı cephe de oturanlardan başka kimsenin işine yaramamaktadır.

Eğer mevcut yapınızda sizin de bu cihazlardan ağzınız yandı ise bunlardan kurtulmak hukuken mümkündür. Eğer iradeniz dışında, zorunlu ya da %40-%50 (at martini debreli hasan) daha az doğalgaz faturası ödeyeceksiniz diye kandırıldığınızı düşünüyorsanız bana özelden mail atabilirsiniz.

Bu bilgileri nereden aldığımı sorarsanız, bu hususta ANKARA (Mak.Müh.) ve İSTANBUL da (Elk.Müh.) bulunan ve bu Pay Ölçer işi ile ilgili davalar açan 2 ayrı mühendisten aldığım bilgilerin özetidir.

• seamalee S kullanıcısına yanıt
    ısı pay ölçeri kesinlikle tavsiye etmiyorum. 3 senedir kullanıyoruz hiç memnun değiliz.iptali için makina ve elektronik mühendislerinin bu konu ile ilgili raporlarına ulaşmaya çalışıyorum.Birde mantolama yapıalmadan geçilmesi yanlış ve geçilmezse ne cezai yaptırımı nede cezası var.Uygulamada sistem komşuyu komşuya düşman etmekte, kuzey çatı ve zemindeki,lere işkence çektirmekte, apartmanda huzuru bozmakta ,akıllı yönetici ve korunaklı cephede oturanlardan başkasının işine yaramamakta.Gerçi güneydekiler bile pay ölçeri 5 te bile çalıştırsanız ısınamıyorsunuz.Denenmiştir ve hala denenmektedir. kesinlikle.........
  • Pay ölçer sistemi kesinlikle pişmanlıktır.

Apartmanın ısı yalıtımı son derece iyi olmalı, 2. si ise katlar arası ısı yalıtımı kusursuz olmalı.

Kat mülkiyeti kanununda merkezi sitemde eşit ısınma esastır. Yani karşı daire 21 derece ise senin daire 17 18 derece kalamaz. 21 derece olacak şekilde petek sayın artırılmalıdır.

Pay ölçer sisteme iyi izolasyonlu sandığınız binada dahi geçseniz, kuzey cepheler ve çatı katları kesinlikle diğer cephelerden çok para öderler. İyi izolasyon nasıl olur aşağıda yazacağım(sonradan yapılanlar, sıfırdan bina inşaatında yapılanlar kadar etkili olmaz. Toplamda 3 ev'e şahit oldum.

Birincisi yeni yapılmış ultra lüks bir bina idi, güney çatı katında ayda 400-450TL öderken ve ortalama ısınınırken karşı daire kuzey cephe çatı katı sakininin 600-650 hatta 800TL para ödediğini gördük. Toplam daire sayısı 36.

2. ise oturulan kat 1.kat kuzeybatı cephe aylık ısınma gideri 500TL ödenirken karşı güney cephe 250TL ödüyordu ve daha iyi ısınıyordu. Binada mantolama vardı. Katlar arası ısı yalıtımı yoktu. Daha sonra bu binada kavga dövüş pay ölçerden tam merkeziye geçildi herkes rahatladı. Daire sayısı 48.

3. bina ise ilk 2 binadan edinilen tecrübeye göre baskın olmayacak şekilde durumlar anlatılarak kibarca itiraz edildi, ancak yinede herkes geçmek istedi 1 olumsuz oya 9 olumlu oy ile merkezi payölçer sitemine geçildi. Faturalar çok fazla geldi. Katlar arası ısı YALITMI YOKTU. Mantolama tek cephede vardı. Üst komşu pintiliğinden neredeyse tek odada yaşamaya başlamıştı. Biz ne kadar yaksakta sanki ev vakum gibi sıcaklığı emiyordu. Isınmıyordu.

Gelen fatura 670TL (merkezi iken aidat 180TL idi) keza 2 komşu hariç 8 kişide bol bol fatura karşılığında rezil ve ev içi dengesiz bir ısınma sağlandı.

Ocak ayında acil bir toplantı yapıldı, totalde geçen seneye göre yüzde 35daha fazla gaz yakıldığı ortaya çıktı. (hava sıcaklıları önceki seneye göre daha yüksek olmasına rağmen) Sistem 9 olumlu 1 red oyla kaldırıldı. Olan 3 ay çekilen ısınma eziyeti ve bu günün parasıyla 1400TL ye oldu.

Özet olarak Böyle bir sistem yapıalacaksa kesinlikle ve kesinlikle öncelikle katlar arası ısı yalıtımı çok çok iyi olmak zorunda, dış duvarlar ise kati surette sandviç duvar(arasında minimum 5cmlik strafor olacak)+dış duvar üstü ısı yalıtımı taşyünü kaplama+3 katlı cam ve ufak pencere boyutları ile verimli olur.

Diğer türlü ısınamadığınız gibi güney cepheler keyfine bakerken siz onların 2-3 katı ödediğiniz halde ISINAMAZSINIZ ve bir çok bünye kolaylıkla HASTALANIR. Uzun yıllar sonda soğuğa bağlı olarak vucutta harabiyet ortaya çıkar. Sebepsiz ağrılar çekersiniz, doktorlar sinirsel der geçer.

Tekrar ediyorum kendinizi ateşe atmayın.

Türk insanı illaki deneyeyim göreyim belki bizde olmaz mantığıyla iş yapar. Hatta bunun için atasözümüz dahi var:
    Bir musibet bin nasihattan iyidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tr5454 -- 17 Mart 2016; 17:29:50 >

• ARKADAŞLAR,

HAVALAR ISINIYO, BU MERKEZİ SİSTEMİ KOMPLE KAPATABİLİYO MUYUZ? FATURA GELMEMESİ AÇISINDAN?

ŞUNDAN SORUYORUM, Bİ YERLERDE KOMPLE KAPATMANIN YÖNETMELİK GEREĞİ YASAK OLDUĞU, 15 DERECE KURALI OLDUĞU, KOMPLE KAPATANLARA CEZA YAPTIRIMI UYGULATILDIĞI GİBİ BİŞEYLER OKUMUŞTUM.

BU KONUDA BİLGİSİ OLAN VARSA PAYLAŞABİLİR Mİ?
  • tr5454 T kullanıcısına yanıt
    Bu işin böyle olacağı başında belli idi, sırf pay ölçer için dünyanın yatırımı sonra onların takibi için dünyanın parası vs vs derken, ısınmadan tasarruf edeceğiz diye önden tomarla para vermek , ve en önemlisi merkezi sistem ruhuna aykırı, bir anda kombili eve geçtik psikolojisi ile herkesin daha dikkatli yakma telaşı ile dengesiz ısınma.

150m2 ev merkezi sistem her ay 240TL fakat özel kapıcı ve onun servisi + bahçe bakımı + elektrik + su ( tabiki apartmana ait olanlar ) dahil. bence yaşattırdığı konfora hayli karşılıyor. bu rakam şuan 300TL dahi olsa yine de veririm.

apartman yaklaşık 60 yıllık :- )))

Bu 1400TL, daire başıdır sanırım yoksa ? birde pay ölçer okuması firmaya para mı veriyordunuz ? o aidatlar nasıldı ?

eskiden verdiğiniz 180TL de herşey dahildir herhalde ? ( görevli +sigortası +apartman elektrik+suyu vs ) ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xxlboy -- 23 Mart 2016; 10:35:41 >
  • Evet daire başı 1150TL gibi bir rakam 3 yıl evvel ödenmişti. Enflasyona uyarlayıp 1400TL bugünün parası olarak yazdım. Çöp oldu.

Okuyucu firmayada para veriliyordu. Daire başı 8-10TL gibiydi, fakat sadece kalorifer yandığı zaman yani 6 ay yansa senelik 60TL.

180TL aidat 3yıl önceye ait ve herşey dahil, fakat diğer giderler oldukça düşük apartmanda. Kapıcı hizmeti yok gibi birşey. Şu anda 250TL aidat var.
  • 
Sayfa: önceki 7374757677
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.