Şimdi Ara

AMD rakibi Nvidia'ya yüklendi: Teknik özellikleriyle ATi HD 5870 vs. Fermi karşılaştırması (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
142
Cevap
0
Favori
14.191
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • nvidianın mockup kart olayını fazla abarttı buradaki herkes. Emin olun ki AMD'nin tanıtımlarda gösterdiği kartların çoğu da makettir.

Bu arada ilginç bir bilgi vereyim.

AMD hayatında hiç kâr edememiş bir firmadır.

Kurulduğu günden beri giderlerini ve gelirlerini toplarsanız giderlerin gelirlerden fazla olduğunu görürsünüz. Evet siz toplam 1 Lira bile kazanmışsanız hayatınız boyunca, AMD'den daha fazla para kazanmışsınız demektir

AMD bu güne kadar sadece Intel istediği için ayakta kalabilmiş bir firmadır (antitröst meselesi), aynı şekilde OEM'ler de Intel'in coşmasını önlemek için AMD'yi ayakta istiyorlar, AMD bu şekilde devam edebiliyor. Yoksa 10 sene önce çoktan batmıştı. Hayatında 1 defa bile kâr edememiş firma nasıl devam etsin yoksa 40 sene :D

Ama işler AMD için hiç ama hiç iyi değil, GPU'da durumları fena değil ama CPU'da durumları o kadar kötü ki, yeni mimarileri gelmeden CPU'dan para kazanmaları mümkün değil, yeni Bulldozer'ler de 2012'ye kadar gelmeyecek.

Başka herhangi bir firma olsa 2012'ye kadar ayakta kalması mümkün değil. Ama sözkonusu olan, x86 CPU'larda Intel'in tek rakibi olunca, öyle ya da böyle ayakta kalıyor.

Yani Nvidia aslında AMD'ye laf sokmak istese "oğlum biz para kazanıyoruz en azından" dese yeter.

• "AMD hayatında hiç kâr edememiş bir firmadır."

bu söze dayanak kaynak gösterebilirmisiniz? kardan zararları toplayıp söylemeyin. vahşi kapitalizmin çarkları arasında ayakta kalabilirmiydi yoksa..

bunlar hikaye..

benim üzüldüğüm nokta şu ki; yurdum insanına bakıyorum, fanatiklerin futbol takımı tutması gibi insanlar nvidia-ati, amd-intel olayında taraf. yazılanları okudukça bizim memleket için üzülüyorum sadece. arkadaşlar her konuya futbol takımı tutma fanatikliği ile bakmayın lütfen..
  • @annihilator
    başlamışken nVidia'nın da mali durumunu açıklasaydın bari.
    hem işlemci hem GPU üreten bir firmayla sadece GPU üreten bir firmayı kaşılaştırıyorsun.

AMD'nin senin dediğin gibi kuruluş gününden itibaren tek kuruş dahi kazanmamış gibi görünse bile ne olacak yani?
    lafı nereye getirmeye çalışıyorsun pek anlaşılmıyor, eğer finans uzmanıysan bize de anlat.
    ama eğer kendin de bu finans kar-zarar-vergi durumlarını anlamıyorsan hiç bulaşma bence ve bundan yanlış sonuçlar çıkarma...

@gerbay
    quote:

benim üzüldüğüm nokta şu ki; yurdum insanına bakıyorum, fanatiklerin futbol takımı tutması gibi insanlar nvidia-ati, amd-intel olayında taraf. yazılanları okudukça bizim memleket için üzülüyorum sadece. arkadaşlar her konuya futbol takımı tutma fanatikliği ile bakmayın lütfen..

üzlümekte de çok haklısın, işte bu yüzden yurdumuzdan hiç Fermi 'ler çıkmıyor.
    çıksa çıksa Fehmiler çıkar onlar da sağda solda bilmişlik taslar, maalesef durum bu...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sahafiec -- 18 Ekim 2009; 18:44:11 >

• quote:

Orijinalden alıntı: annihilator

nvidianın mockup kart olayını fazla abarttı buradaki herkes. Emin olun ki AMD'nin tanıtımlarda gösterdiği kartların çoğu da makettir.

Bu arada ilginç bir bilgi vereyim.

AMD hayatında hiç kâr edememiş bir firmadır.

Kurulduğu günden beri giderlerini ve gelirlerini toplarsanız giderlerin gelirlerden fazla olduğunu görürsünüz. Evet siz toplam 1 Lira bile kazanmışsanız hayatınız boyunca, AMD'den daha fazla para kazanmışsınız demektir

AMD bu güne kadar sadece Intel istediği için ayakta kalabilmiş bir firmadır (antitröst meselesi), aynı şekilde OEM'ler de Intel'in coşmasını önlemek için AMD'yi ayakta istiyorlar, AMD bu şekilde devam edebiliyor. Yoksa 10 sene önce çoktan batmıştı. Hayatında 1 defa bile kâr edememiş firma nasıl devam etsin yoksa 40 sene :D

Ama işler AMD için hiç ama hiç iyi değil, GPU'da durumları fena değil ama CPU'da durumları o kadar kötü ki, yeni mimarileri gelmeden CPU'dan para kazanmaları mümkün değil, yeni Bulldozer'ler de 2012'ye kadar gelmeyecek.

Başka herhangi bir firma olsa 2012'ye kadar ayakta kalması mümkün değil. Ama sözkonusu olan, x86 CPU'larda Intel'in tek rakibi olunca, öyle ya da böyle ayakta kalıyor.

Yani Nvidia aslında AMD'ye laf sokmak istese "oğlum biz para kazanıyoruz en azından" dese yeter.

Son yıllarda devamlı zarar açıkladığını biliyorum ama kurulduğundan beri zarar ettiğini ilk defa duydum

• quote:

Orijinalden alıntı: gerbay

aha bu da her kötü şeyi "yurdum insanı"na yüklemenin çok güzel bir örneği... git yabancı forumları takip et, adamlarda fanatiklik nasıl diz boyu görürsün. tiksiniyorum bu kendini yaşadığı ülkenin insanından üstün görüp, her kötü şeyi "yurdum insanı" na yükleyen mantaliteden. ah yurdum insanı, vah yurdum insanı.... bırak bunları.

bu arada verdiğim bilgiler AMD'nin her sene açıkladığı kar zarar bilgileridir, herkese açıktır, dileyen gidip sayıları toplayabilir, toplam giderleri toplam gelirlerinden yüksek AMD'nin.

• nvidia artık ikinci sıraya...
  • yorum görüşlerimize karşı kırıcı olmasak diyorum.gelen yapıcı yorumlar gerçekten faydalı oluyor, DH de hepimize ve yeni geleceklerede yer olduğunu düşünüyorum.kalın sağlıcakla
  • quote:

Orijinalden alıntı: onderdemirel

yorum görüşlerimize karşı kırıcı olmasak diyorum.gelen yapıcı yorumlar gerçekten faydalı oluyor, DH de hepimize ve yeni geleceklerede yer olduğunu düşünüyorum.kalın sağlıcakla

bu adam bot olabilir mi
  • quote:

gelen yapıcı yorumlar gerçekten faydalı oluyor,

kime faydalı oluyor jensen DH okuyor da haberimiz mi yok yoksa
  • quote:

Orijinalden alıntı: HoLY.oNE

quote:

yorum görüşlerimize karşı kırıcı olmasak diyorum.gelen yapıcı yorumlar gerçekten faydalı oluyor, DH de hepimize ve yeni geleceklerede yer olduğunu düşünüyorum.kalın sağlıcakla

bu adam bot olabilir mi

JR max975 ?

• "ama CPU'da durumları o kadar kötü ki, yeni mimarileri gelmeden CPU'dan para kazanmaları mümkün değil"

Dostum acaba son 5-6 aydır cpu piyasasını kontrol ettin mi. 99 dolara 4 çekirdekli işlemci satıyor adamlar. Phenom 2 ve athlon 2 lerle falan tozunu attırıyor adamlar. Neyse burası gpu konusu. Cpu ya başka yerden devam edelim.
    Nvidia şu kartı çıkarabilirse herşey belli olacak ama nedense bir türlü çıkmadı kart.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Father Torque

@sadtneverdie

Kusura bakma senin mesajlarının arşivini tutmuyorum ama NVidia'nın sitesindeki Fermi'nin gerçek olduğunu iddia ettiğini net hatırlıyorum. Ama illa link istersen başka bir örnek vereyim, GT300 sunum kartının kesildiğiyle ilgili "o konuda da yorumlarım var, yani o konu tartışılırken de buradaydım merak etme..." diyorsun ama bak kartın kesilmesini nasıl savunmaya kalkmışsın?

quote:

bide şöyle bakın adamlar kartı yaptı ama ilk örnekler çok uzun ve yeni seriler daha kısa üretilecek. millet bu ne böyle demesin diye kartı piyasaya çıkacağı büyüklüğe getirdiler?
    Bu da linki

fikir yürütmek savunmak mı oluyor? herkes fikrini söylemiş bende fikrimi söylemişim nesi savunmak? bir laf söylendiğinde illa kötülemek yada savunmak mı demek olmalı? tarafsız algılayamıyor musunuz?

• quote:

Orijinalden alıntı: elophidae

"ama CPU'da durumları o kadar kötü ki, yeni mimarileri gelmeden CPU'dan para kazanmaları mümkün değil"

Dostum acaba son 5-6 aydır cpu piyasasını kontrol ettin mi. 99 dolara 4 çekirdekli işlemci satıyor adamlar. Phenom 2 ve athlon 2 lerle falan tozunu attırıyor adamlar. Neyse burası gpu konusu. Cpu ya başka yerden devam edelim.
    Nvidia şu kartı çıkarabilirse herşey belli olacak ama nedense bir türlü çıkmadı kart.

99 dolara quad satmaları önemli değil. Önemli olan, 99 dolara quad satıp kar edebilmeleri. Edemiyorlar, zarar ediyorlar hala baya sağlam bir şekilde.
  • ortada olmayan bir kart var, ve olmayan kartla yarış, bizimde çanemiz yoruluo ancak
  • Bu zararda görünme olayı mali bir hiledir. Vergi ödememek yada az ödemek için büyük şirketler kendilerini devamlı zararda gösterir, zarar etmeye çalışır. Mesela Carrefour her yıl zarar eder ülkemizde. Hiç satılmayacak asparagus konservesi gibi ürünlerden çok büyük miktarlarda satın alırlar Fransadan. Böylece milyonlarca doları tek kuruş vergi ödemeden Fransaya aktarmış olurlar. Peki bu firmalar nasıl mı para kazanıyor? Borsadan elbette. İstedikleri gibi manipüle ettikleri devasa hacimlerdeki hisselerini alıp satarak. Bir yerden sonra firmaların varoluş nedeni piyasayı etkileyebilme gücünden oluşuyor. Mal satmak ve bundan kar etmek ikinci planda. Önemli olan piyasa aktörü ve gücü olabilmek ve hisse senetleri piyasasını etkileyebilmek. İntelle amd arasındaki işbirliği de muhtelemen bu temel üzerine inşa edilmiştir. Anlaşmalı bir rakibin olsun, başkası giremesin piyasaya. O yüzden özellikle amd-intel, ati-nvidia tartışmaları insanların çenelerini yorduğuyla kalıyor. Adamlar ne dümenler çeviriyor kapalı kapılar ardında.

• quote:

Orijinalden alıntı: sadtneverdie
    fikir yürütmek savunmak mı oluyor? herkes fikrini söylemiş bende fikrimi söylemişim nesi savunmak? bir laf söylendiğinde illa kötülemek yada savunmak mı demek olmalı? tarafsız algılayamıyor musunuz?

NVidia'nın kartı kestiği ispat edilmiş sen hala yok "kartı küçültmüşler de onu göstermek için maketi de kesmişler" diyorsun. Bu yorumun adı heryerde o yanlışı savunmaktır. Fikrimi belirttim diyorsun da nedense o fikirler NVidia'nın yaptığı yanlışları görmezden gelirken Ati'nin yaptığı bir sunumu "tüketicileri kandırmakla" suçlamaktan çekinmiyor. Kaldı ki buna bile lafım yok, taraf de tutabilirsin yasak değil sonuçta ama böyle taraf tutarken bir de bizleri fanboylukla suçlamak?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Father Torque

quote:

Orijinalden alıntı: sadtneverdie

NVidia'nın kartı kestiği ispat edilmiş sen hala yok "kartı küçültmüşler de onu göstermek için maketi de kesmişler" diyorsun. Bu yorumun adı heryerde o yanlışı savunmaktır. Fikrimi belirttim diyorsun da nedense o fikirler NVidia'nın yaptığı yanlışları görmezden gelirken Ati'nin yaptığı bir sunumu "tüketicileri kandırmakla" suçlamaktan çekinmiyor. Kaldı ki buna bile lafım yok, taraf de tutabilirsin yasak değil sonuçta ama böyle taraf tutarken bir de bizleri fanboylukla suçlamak?

Konulara 3d vision Gözlükleriyle bakınca bu tip yorumlar çıkması normaldir "sadtneverdie" den

• quote:

Orijinalden alıntı: ULYSES

Bu zararda görünme olayı mali bir hiledir. Vergi ödememek yada az ödemek için büyük şirketler kendilerini devamlı zararda gösterir, zarar etmeye çalışır.

Sadece AMD zararda görünüyor bu şekilde. Intel, Nvidia vb. hep karda.
  • Ya şimdi annihilator arkadaşım kar yapsın yada yapmasın amd kullanıyorum mutluyum senin fazla paran var intel kullanıyorsun mutlusun aramızdaki fark ben aynı performansı veren işlemciye 20-30 dolar verecek kadar keriz değilim. kaldıki toplam performansa bakıp intel amd yi geçiyor gibi yorumlarınız beni kahrediyor sanki, intel her yeni işlemci çıkardığında sıraya giriyorsun almak için. amd saolsunki 100 dolar seviyesinde 4 çekirdek işlemci alıyoruz sen ve senin gibiler intelde kalabilir senin mentalitenle biz cebimizdeki parayı dökmeyiz sokağa. burda popüler olmak için uğraşıyorsan fazla kasma beyaza kara demenin anlamı yok ajdar'dan farkın kalmaz
  • quote:

Orijinalden alıntı: nuricomx

Ya şimdi annihilator arkadaşım kar yapsın yada yapmasın amd kullanıyorum mutluyum senin fazla paran var intel kullanıyorsun mutlusun aramızdaki fark ben aynı performansı veren işlemciye 20-30 dolar verecek kadar keriz değilim. kaldıki toplam performansa bakıp intel amd yi geçiyor gibi yorumlarınız beni kahrediyor sanki, intel her yeni işlemci çıkardığında sıraya giriyorsun almak için. amd saolsunki 100 dolar seviyesinde 4 çekirdek işlemci alıyoruz sen ve senin gibiler intelde kalabilir senin mentalitenle biz cebimizdeki parayı dökmeyiz sokağa. burda popüler olmak için uğraşıyorsan fazla kasma beyaza kara demenin anlamı yok ajdar'dan farkın kalmaz

cık cık cık amd fanatiği alarmım çalıyor!

1- Intel kullanmıyorum hatta ve hatta bilgisayarım bile yok
    2- Intel işlemciler AMD'lerden iyi demedim hatta Phenom 2 965'in fiyatı Türkiye'de düzelse yeni kuracağım sistemi AMD bile kurabilirim
    3- Intel lafını ben zaten hiç bir yerde etmedim
    4- AMD işlemcilerini ucuza satıyor ve dolayısıyla zarar ediyor, bu durum kısa vadede değişmeyecek, AMD zarar etmeye devam edecek
    5- AMD zarar ediyor demek AMD'nin GPUları ve CPUları çok kötü demekle çok alakasız. ha pardon sen fanatiktin di mi, o zaman senin için aynı şeydir tabi.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.