Şimdi Ara

10w40 Yerine 5w30 Konulursa Yağ Sızıntıları Artar Mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (2 Mobil) - 3 Masaüstü2 Mobil
5 sn
35
Cevap
0
Favori
52.047
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Araç henüz bir aydır bizde, Ford Mondeo 2000 model, 2.0 manuel. 200bin km yeni oldu, LPG'li

Yağ değişim kartına baktım, bizden önceki sahibi 10w40 yağ koydurtmuş, aracı alırken motoru lifte aldığında çok hafif yağ kaçakları olduğunu söylemişti usta, arabayı park edince yerde damla falan görmüyorum, her gün kontrol ediyorum.

Aracın fabrika tarafından tavsiye edilen yağ viskozitesi 5w30, motul 8100 5w30 tam sentetik yağ düşünüyorum, korkum şu ki, daha ince bir yağ olduğu için acaba o hafif sızıntılar daha da büyür mü? Bu arada 1 aylık süre içerisinde herhangi bir yağ eksiltme yok yağ çubuğunda.

Ne tavsiye edersiniz?

• Korkutmak istemem ama çok uzun süre madeni ve yarı sentetik yağ kullanıldıysa sentetik yağ kullanımı önerilmez. Sebebine gelince motordaki keçelerin madeni ve/veya yarı sentetik yağ sonrası tam sentetik yağ yüzünden çözülmesidir.

Benim tavsiyem eğer tam sentetik yağ kullanacaksan hem km dolayısıyla hemde, Lpg dolayısıyla 5-40 kullanmandır. Ama bu süreçte motordaki keçelerin konumunu öğrenip onları en azından birkaç aylık süreçte sürekli gözlemlemen yönünde olur. İşi yağ basınç göstergesine bırakma derim sen sürekli gözlemle. Çünkü daha önce madeni yağ sonrası sentetik yağa geçenlerde artan yağ sızıntıları olmuştu.

Forumda Vezir Üstad'ın konusu vardı. Oraya da bir danış derim. Vezir yoksa da Nextmove yardımcı oluyor.

https://forum.donanimhaber.com/motor-yagi-ile-ilgili-tum-paylasimlar--6792166-531
    Madeni yağlarda motor içi kurum oluşumu daha fazla oluyor. Sentetik bazlı yağlarda hem kurum oluşumu çok az oluyor, hemde sentetik yağlar güçlü temizleyici özellikleri nedeniyle madeni yağlar tarafından uzun zaman içinde oluşturulan kurumları çözebiliyor.
    Bu çözülmelerin motor içinde tıkanmaya sebep olma riski var. Ancak bu daha çok dizel motorlu araçlar ve tam madeni bazlı yağ kullanan araçlar için geçerli. Sizin aracınızda yarı sentetik yağ kullanılıyor olması ve aracınızın LPG'li oluşu sebebiyle motor içinde kurum oluşma ihtimali çok azdır.
    Aklınızda herhangi bir soru işareti kalmadan 5w40 tam sentetik yağa geçiş yapabilirsiniz, Castrol marka yağ kullanmanız durumunda yüksek miktarda eksiltmeyle karşılaşmanız olasıdır çünkü Castrol yağ yapısı itibariyle aşırı buharlaşma nedeniyle eksiltmeye en yatkın yağlardan biridir.
    İsterseniz aracınızda 10w40 yağ kullanmaya devam edebilirsiniz yarı sentetik yağlar genelllikle en fazla %30 sentetik yağ barındırır, bu oran %10'a kadar düşebilir. Yani yarı sentetik yağ derken aklınıza %50 sentetik %50 madeni yağ karışımı gelmesin, yarı kelimesi akılda böyle bir ifadeyi çağrıştırsada gerçekte durum farklıdır. Aslında bu tip yağların yarı sentetik değil kısmi sentetik olarak adlandırılması daha uygun olur.
  • 5w30 yağın aracınız için fabrika tarafından önerilen yağ olmaması gerekir. Eğer bunu yağ firmalarının tavsiye uygulamasından öğrendiyseniz yanlış bilgi. 5w30 yağlar euro 4 ve daha yukarı emisyon normuna sahip araçlarda kullanılıyor.
    5w30 sizin aracınız için ince gelir ve özellikle yaz aylarında yeteri kadar yağ filmi oluşturamayacağından eksik ve yetersiz yağlamaya neden olur. Ayrıca ciddi miktarda eksiltme yapar.
    Ülkemizde satılan 10w40 yağların hemen hepsi yarı sentetiktir. Aracınıza 5w40 tam senterik yağ kullanabilirsiniz. Mobil Super 3000 X1 5w40 full sentetik yağ kullanabilirsiniz, 4 litresi 95 TL civarındadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mbulur -- 17 Haziran 2018; 0:34:5 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mbulur

5w30 yağın aracınız için fabrika tarafından önerilen yağ olmaması gerekir. Eğer bunu yağ firmalarının tavsiye uygulamasından öğrendiyseniz yanlış bilgi. 5w30 yağlar euro 4 ve daha yukarı emisyon normuna sahip araçlarda kullanılıyor.
    5w30 sizin aracınız için ince gelir ve özellikle yaz aylarında yeteri kadar yağ filmi oluşturamayacağından eksik ve yetersiz yağlamaya neden olur. Ayrıca ciddi miktarda eksiltme yapar.
    Ülkemizde satılan 10w40 yağların hemen hepsi yarı sentetiktir. Aracınıza 5w40 tam senterik yağ kullanabilirsiniz. Mobil Super 3000 X1 5w40 full sentetik yağ kullanabilirsiniz, 4 litresi 95 TL civarındadır.
    Arkadaş söyleyeceklerimi aynen söylemiş.

Sizin kullancağınız yağ 5-40 tam sentetik.
  • Evet uygulamalarda 5w30 diyor. Çok teşekkür ederim, danışan dağlar aşmış, danışmayan düz yolda şaşmış derler, az kalsın 5w30 alıp başımıza iş açacaktık
  • Korkutmak istemem ama çok uzun süre madeni ve yarı sentetik yağ kullanıldıysa sentetik yağ kullanımı önerilmez. Sebebine gelince motordaki keçelerin madeni ve/veya yarı sentetik yağ sonrası tam sentetik yağ yüzünden çözülmesidir.

Benim tavsiyem eğer tam sentetik yağ kullanacaksan hem km dolayısıyla hemde, Lpg dolayısıyla 5-40 kullanmandır. Ama bu süreçte motordaki keçelerin konumunu öğrenip onları en azından birkaç aylık süreçte sürekli gözlemlemen yönünde olur. İşi yağ basınç göstergesine bırakma derim sen sürekli gözlemle. Çünkü daha önce madeni yağ sonrası sentetik yağa geçenlerde artan yağ sızıntıları olmuştu.

Forumda Vezir Üstad'ın konusu vardı. Oraya da bir danış derim. Vezir yoksa da Nextmove yardımcı oluyor.

https://forum.donanimhaber.com/motor-yagi-ile-ilgili-tum-paylasimlar--6792166-531

• sarkihalindekal kullanıcısına yanıt
    Bilgi için teşkkür ederim.

Yazdıklarınızı aynen yaşıyorum ve sebebini anlayamadığımdan tam sentetik 10-40 yağa katkı eklemiştim.

Yarı sentetiğe dönersem sorun düzelir mi?
  • Madeni yağlarda motor içi kurum oluşumu daha fazla oluyor. Sentetik bazlı yağlarda hem kurum oluşumu çok az oluyor, hemde sentetik yağlar güçlü temizleyici özellikleri nedeniyle madeni yağlar tarafından uzun zaman içinde oluşturulan kurumları çözebiliyor.
    Bu çözülmelerin motor içinde tıkanmaya sebep olma riski var. Ancak bu daha çok dizel motorlu araçlar ve tam madeni bazlı yağ kullanan araçlar için geçerli. Sizin aracınızda yarı sentetik yağ kullanılıyor olması ve aracınızın LPG'li oluşu sebebiyle motor içinde kurum oluşma ihtimali çok azdır.
    Aklınızda herhangi bir soru işareti kalmadan 5w40 tam sentetik yağa geçiş yapabilirsiniz, Castrol marka yağ kullanmanız durumunda yüksek miktarda eksiltmeyle karşılaşmanız olasıdır çünkü Castrol yağ yapısı itibariyle aşırı buharlaşma nedeniyle eksiltmeye en yatkın yağlardan biridir.
    İsterseniz aracınızda 10w40 yağ kullanmaya devam edebilirsiniz yarı sentetik yağlar genelllikle en fazla %30 sentetik yağ barındırır, bu oran %10'a kadar düşebilir. Yani yarı sentetik yağ derken aklınıza %50 sentetik %50 madeni yağ karışımı gelmesin, yarı kelimesi akılda böyle bir ifadeyi çağrıştırsada gerçekte durum farklıdır. Aslında bu tip yağların yarı sentetik değil kısmi sentetik olarak adlandırılması daha uygun olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: Carl_Sagan

Bilgi için teşkkür ederim.

Yazdıklarınızı aynen yaşıyorum ve sebebini anlayamadığımdan tam sentetik 10-40 yağa katkı eklemiştim.

Yarı sentetiğe dönersem sorun düzelir mi?
    10-40 yarı sentetiktir. Ben üstte linki verdim oraya girin sorun, benden daha bilgili arkadaşlar var. Daha doğru ve daha doyurucu bilgi vereceklerdir...
  • quote:

Orijinalden alıntı: sarkihalindekal

10-40 yarı sentetiktir. Ben üstte linki verdim oraya girin sorun, benden daha bilgili arkadaşlar var. Daha doğru ve daha doyurucu bilgi vereceklerdir...

Alıntıları Göster
    https://m.n11.com/liqui-moly-super-leichtlauf-10w40-motor-yagi-4lt-100-sentetik-95-P205029601?cid=604001&gclid=CjwKCAjwjZjZBRAZEiwAPeLSKzYb9dPYyonfoTmfT1CTV8GLxcEByg2jdRDu3DENMPlkUNbXzawvrxoC60UQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Tam sentetik diye satıyorlar bir de.

Bunları nereye şikayet edebilirim?

• 2000 model arabada olur o kadar terlemedir o sızıntı değildir.Sızıntı olsa yağ eksiltir.Bence 10-40 koyun yağı
  • quote:

Orijinalden alıntı: Carl_Sagan

https://m.n11.com/liqui-moly-super-leichtlauf-10w40-motor-yagi-4lt-100-sentetik-95-P205029601?cid=604001&gclid=CjwKCAjwjZjZBRAZEiwAPeLSKzYb9dPYyonfoTmfT1CTV8GLxcEByg2jdRDu3DENMPlkUNbXzawvrxoC60UQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Tam sentetik diye satıyorlar bir de.

Bunları nereye şikayet edebilirim?

Alıntıları Göster
    Tam sentetik bir yağ değil bu. Muhtemelen site içinde şikayet edebilirsin sahtekarlık diye...

• Bende 2001 model Volvo var, yıllar benzer olduğundan örnek vereyim.

2 sene öncesine kadar 10w-40 koyuluyordu arabaya.2 sene önce tam sentetik olması hasebiyle 5w-40'a geçtim. O zamandan beri yağ tüketimi artmadığı gibi; kaçak, sızıntı falan da olmadı.

Hatta yağ kapağını açıp egzantrik bölgesini incelediğimde o bölgedeki kurumların yavaş yavaş kaybolmaya başladığını fark ettim. 2 sene önce daha kirliydi.

Şu an araba 290 bin km sayılır. Belki Ford'un motorunun yağ karakteri farklıdır, LPG olması tüketimi artırır vs. bu tür konularda sizin araçta durum daha farklı gelişebilir. Ama 5-40'ı en azından bir defa denemenizi öneririm. Kaçaklar ve tüketim artmazsa oradan devam edersiniz.

Şunu da belirteyim, farklı bir yağa geçince yağ sızıntılarının artması yağın suçu değildir. Sızdıran yerlerdeki contaların suçudur. Bunun sebebi de yılların verdiği eskimişliktir. Böyle bir durumda yağı kalınlaştırmaktansa sızdıran yerleri tamir etmek daha mantıklı bir hareket olur.

Ek olarak yağ filtresini mutlaka orijinal veya orijinale üretim yapan markadan alın. Tam sentetik yağ yavaş yavaş ama sürekli olarak motorun içini temizler, doğal olarak yerinden sökülen kirler bir yerde toplanacak. Bu görev de filtreye düşüyor ve bu yüzden motorun sağlığı açısından son derece önemli.

İnsanlar için kan ve böbrek neyse motor için de yağ ve filtre odur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nacker -- 17 Haziran 2018; 14:5:11 >

• 2005 dizel 206 ya yıllarca 10 40 koymuşlardi değiştireyim 5 30 koyayım dedim motorun sesi değişti kötü anlamda, yaği yaktı bitirdi geri 10 40 a döndüm
  • Yağ sızıntısı ile Viskosite değerlerinin herhangi bir alakası yoktur.

5w30 önerilen bir araca 10w40 kullanmaniz durumunda her sabah soğuk çalıştırmada sekman ve motor üstü basınç ile yağlanan parçalar daha fazla aşınma gösterecektir.

10w40 yari Sentetiktir, yari sentetik yağların en büyük handikapi yuksek yağ performans gerektiren ağır trafik koşulları , performans kullanımlarında yağ karakterinin hızlıca değişmesi denebilir.

Ayrıca 5w30 dan 10w40 a geçiş yağ nedeniyle lifter takimi ve benzeri gibi yağ değişiminde motor bloğu icerisinde kalan 750cc 1L civarında eski yağ nedeniyle bir miktar tüketim gorulebilir.

5w30 yağ icin yağ tüketimi yapiyor denmesinin sebeblerinden biri de yeni yağın buharlaşma kaybinin fazla olmasi olabilir.

Kısacası5w30 onerien bir araca 10w40 uzun süre kullanip 5w30 a dönülür ise ilk yağ değişiminden sonra takip edilmesi gerekiyor.

Duruma göre kayiplari azaltmak icin, bir defa Liquimoly Ceratec yag katkisini da kullanabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NextMove -- 17 Haziran 2018; 15:45:26 >

• 1997-2001 model arası mondeolarda kullanım kılavuzunda 5/30 öneriliyor. Yağı değiştirmek yerine sızıntıları kontrol altına almak daha mantıklı olacaktır.
  • Eksiltme endişesi varsa 5w-50 kullanılabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: medvet

Eksiltme endişesi varsa 5w-50 kullanılabilir.
    20-50 eksiltme icin daha iyi değil mi?
  • Yağ eksiltme varsa kesinlikle daha kalın yağa geçilmemeli. Eksiltmeyi azaltabilir ama motorun yağlama performansını düşürür. Sonuç olarak siz daha az eksiltiyor diye sevinirken farkında olmadan motorun ömründen çalarsınız.

Doğrusu yağın nereden eksildiğini tespit edip tamir etmektir. Eğer ki segmanlardan kaçırma varsa, bu durumda tek çözümü motoru dağıtıp komple rektefiye yapmaktır. Sadece bu durumda, ikide bir yağ eklememek için daha kalın yağ kullanılabilir, ama kısa süre için.
  • sonu 40 ile biten yağ koydurabilirsin sorun olmaz ama 30 koyarsan eksiltir. zaten oaracın önerilen yağı 10-40 dır.
  • Carl_Sagan C kullanıcısına yanıt
    20w-50 mineral yağ olduğundan yeterince yağlama yapamayacaktır. 5w-50 tam sentetik hem yağlama-koruma özelliği iyi ve son hane büyük olduğundan yüksek ısıda yanmaya daha dayanıklı diye önermiştim.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.