Şimdi Ara

Zyxel VMG 3312 - Network Kurulumu Yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
1
Favori
1.276
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Arkadaşlar elimde Zyxel VMG 3312 modem var. Görseli şu:

Evimde ADSL kullanıyorum ama ileriye yönelik olarak VDSL özellikli bu modemi tercih ettim. Tercihimdeki bir neden de, evde NAS, IP kamera gibi uygulamalar kullandığım için WAN portuna sahip olmasıydı. Burda da düşüncem, her ne kadar internet hattıma gerekmese de, ev içi paylaşımda gigabit bağlantının gerekli olacağıydı.

Evde kurmak istediğim network sistemi şöyle:

Henüz IP adreslerini atamadım ama planlama açısından yazdım. Network bilgim kısıtlı ve belki de o yüzden WAN portunu bir türlü kullanamadım, şimdilik modemin LAN portunu kullanıyorum.

Somut sorum şu: WAN portunu nasıl işlevsel hale getirebilirim?

Bunun dışında, bağlantı şemasıyla ilgili vereceğiniz tavsiyelere açığım.

Saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Firochromis -- 2 Eylül 2014; 14:09:17 >

• Dsl mi kullanıyorsun?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-5D0942B42 -- 2 Eylül 2014; 17:02:49 >
  • İnternete ADSL ile bağlıyım. Telefondan gelen ucu modemin DSL portuna giriyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Firochromis -- 2 Eylül 2014; 15:01:49 >
  • Ozaman wan boş kalcak.
  • ADSL kullanırken evdeki network hattına WAN portunu kullanamaz mıyım? Yani ev içerisindeki dosya transefinde gigabit bağlantı kullanmak istiyorum.
  • Maalesef wan portunu kullanamazsın.
  • Hocam, tam anlayabilmek için soruyorum; uzadı kusura bakma.

WAN portu aslında bir giriş portu mu? Yani fiber internet kullanıyor olsaydım, modem o porttan mı internete bağlanacaktı?
  • Evet wan portu bir giriş portu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-5D0942B42 -- 1 Şubat 2015; 14:50:40 >
  • Merhaba,

Cihazın WAN portu, PPPOE ile hattı sonlandırmak için kullanılır. Topolojinize göre, local taraftaki trafiğiniz gigabit üzerinden geçiyor ( 2 adet GS108 ) zaten
  • wan port'unu süper online gibi internet sağlayıcılarda kullanabiliryorsunuz süperonline size direk cat6 kablosu ile geliyor birde sitelerin bazılarında ortak internet oluyor onlarda kullanabilirsiniz onlarda size ethernet kablosu üzerinde verir yada evde bir modeminiz varsa (kablolu)ondan direk wan portuna kablo takarsanız kablosuz alan yaratır size
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.