Şimdi Ara

Ziraat Bankasının konut kredisi kullandırılma sonrası zorbalığı!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
0
Favori
414
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Belki faydası olur diye paylaşmak istediğim bir konu var. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ziraat bankasından tam 1 yıl önce 10 yıl vadeli konut kredisi kullandım. Krediyi almak için belki 100 tane belgeye acele ile imza attım.(Malesef elimiz muhtaç idi) Krediyi kullanırken 4 farklı sigorta yaptılar, bunlar dask, hayat, ailem ziraat güvencesinde ve özel konut sigortası. Bunlardan ise sadece dask ve hayat sigortası zorunludur.(yasa gereği diye biliyorum)

Neyse geçen sene 211 tl olan özel konut sigortası bedeli bu yıl 323 TL olmuş ve bu sigorta(dask,konut,hayat) bedellerini farklı tarihlerde hesabımda nakit olmadığı için kredili mevduat hesabımdan(800 tl kadar) günü gelmeden tahsil etmişler. ( zorbalık 1). Hali ile ödemekte zorlandığım için banka ile görüştüm ve konut sigortamı ve ailem ziraat güvencesinde sigortalarını iptal ettirmek istedim. Ailem ziraat güvencesinde sigortası iptal edildi ancak Banka konut sigortasının krediyi ziraat bankasından kullandığım için zorunlu olduğunu söyledi (zorbalık 2) üstelik aynı evin sigortasını dışarıdan herhangi bir sigortacıdan yaptırsam bedelinin tam 160 TL olduğunu öğrendim.(zorbalık 3)

Benim öğrenmek istediğim banka böyle bir uygulama yapabilir mi? Ben en azından Konut Sigorasını bankadan yaptırmak istemiyorum. Dışarıdan herhangi bir sigortacıdan yaptırmak istiyorum.(dışarıdan yaptırırsam 163 TL kar oluyor) Tüketici mahkemesine başvursam sonuç alabilir miyim?

Konuyu burada paylaşarak bilgi alışverişinde bulunmak istedim. Ne yapmamı önerirsiniz. Teşekkürler.

Poliçede aşağıda ki maddeler yazmaktadır.

POLİÇE YENİLEMESİNE İLİŞKİN ÖZEL KLOZ
    Sigortacının sigorta poliçesini vade bitiminde yenileme zorunluluğu yoktur.
    Yenilemenin yapılabilmesi için sigorta ettirenin talebi ve şirketimizin kabulü
    esastır. Aksi takdirde sigorta sözleşmesi kurulmadığından sigorta vadesi sonunda
    şirketimizin sorumluluğu ortadan kalkar. Poliçe tanzim tarih ve saatinden önce
    meydana gelen hasarlar teminat kapsamı dışındadır.

DAİN VE MÜRTEHİN KLOZU
    Bu sigorta poliçesi, poliçede yazılı primin ödenmiş olması şartı ile, poliçede Dain-i
    Mürtehin sıfatı ile yer alan kurumun/şahsın yazılı muvafakati olmaksızın iptal
    edilemez. Ancak meydana gelen bir hasarda Sigortacının, Sigorta Genel
    Şartlarında belirtilen iptal hakkı bu madde ile kaldırılmamıştır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alus -- 26 Mart 2019; 16:0:58 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.