Şimdi Ara

Zaman ölçümü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
0
Favori
423
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Arduino konusundaki başlangıç düzeyindeki bilgim yetersiz kaldığı için sizin değerli fikir ve yönlendirmelerinize ihtiyaç duyuyorum. Amacım, hareketli bir nesnenin hızını ölçebilmek.

Düzenek ile, nesne düz yolda düzgün doğrusal hareket veya eğimli bir yolda ilk hızsız sabit ivmeli hareket yaparken belirli bir mesafeyi kat etme süresinin ölçülmesi ile hızın belirlenmesini amaçlıyor. Farklı mesafelerdeki sürenin ölçülmesine olanak sağlaması amacıyla; konumu değiştirilebilir iki IR sensör kullanarak, nesnenin birinci sensörden geçtiğinde kronometrenin çalıştırılmasını ve ikinci sensörden geçtiğinde ise durdurulmasını planlıyorum. Bu sayede aracın, önceden belirlenerek sensörler arasında ayarlanmış mesafeyi ne kadar sürede kat ettiğini saniyenin 1000'de 1'i hassasiyetinde okuyabilmek ve böylece hızını tayin edebilmek hedefim.

Bir ihtiyacı gidermeye yönelik bu düzenekte, çok satırlı bir LCD ekran kullanarak her geçişin ne kadar sürdüğünü kullanıcının okuyabilmesi de amacım.

Değerli fikir ve görüşlerinizi paylaşacağınızı umuyorum.

NOT: Bu bir bitirme ödevi vs değil, kişisel olarak duyulan bir ihtiyacın giderilmesine yönelik çalışmadır.

• 
Sayfa: 1

Benzer içerikler

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.