Şimdi Ara

Amper ve voltaj ayar.... (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
97
Cevap
4
Favori
22.130
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: slayer_ank

Öncelikle ilginiz için çok ama çok teşekkür ederim hocam.

Elektronik tecrübem fazlasıyla var yalnız dediğim gibi güç elektroniğinde bilmem gerekenin dışında fazla bir bilgiye sahip değilim yani oturup bir SMPS tasarlayabilecek bir tecrübem yok teorik olarak nasıl çalıştığını bilsem de güç elektroniği biraz riskli bir alan ayrıyeten boş vakit hem de malzeme masrafları yüzünden pek zaman ayıramadım bu konuda kendimi geliştirmek adına...

Sistemin ARES çizimini en kısa sürede çizeceğim burada da paylaşırım benim gibi diğer arkadaşlarda kullanmak isterlerse kullanırlar hocam. Dediğiniz gibi her şeyi bu kutuya sabitleyip bunu da masama yerleştirip bu ağır meleti bir daha kıpırdatmamak ve arıza verdirtmemek adına yerleştirip kullanmayı düşünüyorum fakat kafama takılan bir kısım var ve sizin bu konudaki tecrübenize dayanarak soruyorum biz bu sisteme kısa devre korumasını acaba nasıl ekleye biliriz ya da bana yol gösterecek bir kaynak sunma şansınız var mı?
    Bende çok teşekkür ederim.
    Kusura bakmayın,,ben tecrübeli olduğunuzu bilemedim,tereciye tere satmaya çalışmamışıyımdır inş.
    Bu durumda bu forum üyeleri çok yakında buradan bir güç kaynağı nasıl yapılırmış görecekler inş.

Güç elektroniği çok zevklidir,,bilhassa elektrik bilginiz de varsa kimse tutamaz sizi.Bende ses sistemlerine sinir olurum,hiç sevmem.

Eveeet,,sadede geleyim,kısa devre koruma devresini de yapacak azimli bir arkadaşımıza ben en kralını çizmeye çalışırım evelAllah.Hem böyle daha iyi oldu,,,ares'ten beni kurtarmış oldunuz.
    K.devre koruma devresini yetiştirirsem bu gece,,yetişmezse yarın paylaşırım inş.

• malisert32 kullanıcısına yanıt
    Estafurullah hocam, elektronik derya deniz sonuçta önceki üniversitemde bölümüm elektronik haberleşme'idi çok fazla elektrik dersi görmedik tipik doğrultmaçlar,yükselteçler vs ama detay çok yoktu. Kulakları çınlasın Serdar ÇİÇEK hocamız da programlama dersimize girince bu alana daha çok kaydım ama her alandan okuduğum gördüğüm duyduğum ve sizin gibi tecrübesi olan abilerim,arkadaşlarımdan edindiğim bilgiler ile kendi çapımda bişiler yapmaya çalışıyorum.

Sistemin şuan çok acelesi yok saat 1 olmuş yarın da paylaşabilirisiniz rahat rahat. Zaten yapmışken düzgün bişi yapmak istiyorum TR'lerin fiyatlarından ötürü bir sonraki KYK yı beklicem gibi ama o süre zarfına kadar sistemlerin çizimlerini hazırlayıp enine boyuna eleştirileri alıp düzeltip beklete biliriz.

Tekrardan ilginiz için teşekkür ederim, iyi geceler.

• quote:

Orijinalden alıntı: slayer_ank

Estafurullah hocam, elektronik derya deniz sonuçta önceki üniversitemde bölümüm elektronik haberleşme'idi çok fazla elektrik dersi görmedik tipik doğrultmaçlar,yükselteçler vs ama detay çok yoktu. Kulakları çınlasın Serdar ÇİÇEK hocamız da programlama dersimize girince bu alana daha çok kaydım ama her alandan okuduğum gördüğüm duyduğum ve sizin gibi tecrübesi olan abilerim,arkadaşlarımdan edindiğim bilgiler ile kendi çapımda bişiler yapmaya çalışıyorum.

Sistemin şuan çok acelesi yok saat 1 olmuş yarın da paylaşabilirisiniz rahat rahat. Zaten yapmışken düzgün bişi yapmak istiyorum TR'lerin fiyatlarından ötürü bir sonraki KYK yı beklicem gibi ama o süre zarfına kadar sistemlerin çizimlerini hazırlayıp enine boyuna eleştirileri alıp düzeltip beklete biliriz.

Tekrardan ilginiz için teşekkür ederim, iyi geceler.
    K.D.koruma devresini çizmezsem rüyalarımda çizerdim.Şimdi çizdim ki rahat uyuyabileyim.Evet bundan sonrası kolay,devreyi resimlendirip paylaşmak kaldı,,,yarın inş.Size de iyi geceler.

Edit;hocam af edersiniz ISIS programını galiba biliyorsunuz.İsterseniz komple ISIS dosyası ile yükleme yapıp linkini verebilirim.Hem Pro. üzerinde sizde çalıştığını(en azından nasıl çalıştığını)görürsünüz.Buna göre de ARES'e aktarırsınız.
    Vel hasıl;pro.yu bildiğinizi buradan bana bildirmeniz iyi olur.Bende resimden öte yükleme yapmaya çalışırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 20 Ekim 2014; 1:35:45 >

• quote:

Orijinalden alıntı: malisert32

K.D.koruma devresini çizmezsem rüyalarımda çizerdim.Şimdi çizdim ki rahat uyuyabileyim.Evet bundan sonrası kolay,devreyi resimlendirip paylaşmak kaldı,,,yarın inş.Size de iyi geceler.

Edit;hocam af edersiniz ISIS programını galiba biliyorsunuz.İsterseniz komple ISIS dosyası ile yükleme yapıp linkini verebilirim.Hem Pro. üzerinde sizde çalıştığını(en azından nasıl çalıştığını)görürsünüz.Buna göre de ARES'e aktarırsınız.
    Vel hasıl;pro.yu bildiğinizi buradan bana bildirmeniz iyi olur.Bende resimden öte yükleme yapmaya çalışırım.

Merhaba hocam tekrardan öncelikle elinize sağlık.
    Sistemi simule edip görmek benim de yararima olur,proteus bilgim var paylasirsaniz bu aksam ders cikisi bakip ares çizimlerini de ben eklemis olurum. ayriyeten sistemin calisma mantigini isteyecektim zaten sizden şimdiden tşk ederim.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: state

Hocam, devre hakkında birkaç eleştiri yapayım.

1. çizimin çok kötü. devreyi çizerken ,yolları elemanları biraz düzenlemek iyidir. bu sadece güzel görünsün diye değil, inceleyen insanlar kolay anlasın, özellikle anlaşılmasını istediğin bölümleri ayırt etsin diyedir.
    ayrıca, yolları karışık çizmeniz, devrenizi daha karmaşık yapmaz.

2.zaten çok iyi bilinen lm723 entegresinin binlerce klasik ve güvenilir uygulaması mevcutken ,siz de bir tane çizmişsiniz.

3.hadi çizdiniz, yüksek beklenti vaad ederek,ve fırçayla karışık "datashettleri inceleyin aman ha" deyip, devreyi yanlış çizmişsiniz hocam.
    entegre ne kadar akım çekildiği nereden bilecek . Rsc nerede?.yorumunuz;
    4.hadi yanlış filan devreyi çizdiniz, o nasıl pcb tasarımı hocam. güç transistörü direk karta mı lehimlenecek, soğutucu nerede?
    hadi karta lehimledin, transistörlerin altında geçen yollar ne olacak hocam?

Eleştiriniz için gerçekten teşekkür ederim.Elbette böyle karşılıkjlı sohbet niteliğinde daha güzellerini buluruz,hem fikir oluruz.
    1.yorumunuzda;Evet katılıyorum çizimim kötü,ama bu çizim biraz aceleye gelsede oto. çizildi pek dokunmadım.Size katılıyorum yani.
    2.yorumunuzda elbette bir tane çizmem gerekmezmi?Hatda ben birazda devremi övmeliyim,,ki mevcut bütün teknik çizimlerde genelde ref. voltaj altı ayarı kimse çizmez ama ben çizdim.
    3=devreyi nerede yanlış çizdiğimi anlamadım..Eğer rsc olmadan yanlış diyorsanız,,ben bunu her yüke göre değişken ayar yapabilmek adına pot ile yapıyorum,tavsiye ederim.
    Datasheetlerini aman iyi inceleyin dememdeki amaç ise;
    hocam zaten anlatımlarım uzun oluyor kısa tutabilmek adına datasheet tavsiye ediyorum.
    Ayrıca gördüğüm kadarıyla herkes elektronik ustası ama (kimse üzerine alınmasın)armut piş misali herkes hazır devre arıyor,oturup çizen,,çalışma ortaya çıkaran pek göremediğimden ben bu yolu tercih ediyorum.Yani daha açıkçası;
    datasheet'lerine bakın,,iç yapısını öğrenin,balık tutmasını öğrenirsiniz demek istiyorum.Devre çizen,devre geliştiren bu gün var yarın yok...

4=TR ile pcb arasına soğutucu koymayı söylemelimiydim,,söylemeliysem tamam bundan sonra söylerim öğrendim.Tekrar teşekkür ederim.

3=devreyi nerede yanlış çizdiğimi anlamadım..Eğer rsc olmadan yanlış diyorsanız,,ben bunu her yüke göre değişken ayar yapabilmek adına pot ile yapıyorum,tavsiye ederim.

Hocam Rsc olmadan akım ayarından söz etmek mümkün değildir. sizin yaptığınız akım potu 3. bir gerilim ayarı olarak çalışacaktır.
    akım sezme uçlarını direk çıkış voltajına oransal olarak bağlamışsınız. yani çıkış voltajını takip edip, belli değere gelince voltajı sınırlayacak.
    akım ayarı kısmı olmamış hocam örnek devreleri inceleyin.

• Size tavsiyem; akım - gerilim ilişkisine tekrar göz atmanız olacak @state.

Sayın slayer_ank; ben devre tasarımını evdeki masaüstünde yaparım ve su anda dışardayim. Eve geldiğimde gece cizdigim devre dosyalarını yükleme yapar size haber ederim.
  • quote:

Size tavsiyem; akım - gerilim ilişkisine tekrar göz atmanız olacak @state.

Sayın slayer_ank; ben devre tasarımını evdeki masaüstünde yaparım ve su anda dışardayim. Eve geldiğimde gece cizdigim devre dosyalarını yükleme yapar size haber ederim.
    merhaba,hocam çizim tamamdır,,dosyayı yükledim link;http://www.dosya.tc/server35/qnOWHL/lm723.rar.html
    rar şifresi; powerelectronic

rar içinde açıklama yapmaya çalıştığım birde resim var.
    Kısa devre çalışma şekli kısaca şöyle;10watt 0,47 ohm 2 paralel direnç eksi hat üzerinde çalışır.Bu dirençlerin çıkışında bağlı 100 ohm gibi 1watt olabilir direnç ile tristör kısa devre anında sürülür ve tristör TIP122 base akımını nötrler.Böylece büyük TR:ler sönüme gider.
    Bilirsinizdir ama ben yinede yazacağım;tristörler DC akımda sürülünce gate gerilimi kesilse de iletimde kalır,işte kısa devre problemi çözülse de Güç TR.lerini tekrar sürebilmek için tristörü sönüme götürmek gerekir.Bu sönümü tristör katodunda montajlı anahtar ile yapacağız.ısa devre olmadan bu anahtar devamlı kapalı devre,,işte bu kapalı devreyi bir defa açık devre yapınca tristör söner ve tekrar anahtarı kapalı devre şekline almalıyız.
    Evet her kısa devre yapmasında bu işlem tekrar eder..

Not;devrede bir değişiklik oldu,,,LM723 çıkışındaki tıp122 öncesi direncin omajını yükselttim.Dolayısıyla 723 çıkışını yüksek akımdan korumuş oldum.Bu her hangi bir kayıba sebep olamaz çünkü zaten TIP122 base akımı 100 ma. max.

Kolay gelsin.

• malisert32 kullanıcısına yanıt
    Öncelik tekrar'dan merhaba. Hocam sistemi çizdim BURADAN ulaşabilirsiniz. Proteus 8.0 kullanıyorum umarım arkadaşlar aça bilir.
    Tristör yerine kılıfı bulamadığım için bacakları kontrol ederek TIP122 kullandım. POT'ları farklı bağlama sebebim ares'de terminal kullandığım için orta bacağı denk getirmek onun dışında MJ11032 olmadığım MJ11016 kullandım, Şemanı biraz değiştirdim yani İSİS çizimini sadeleştirdim bir göz gezdirirsen sevinirim dostum kafana takılan bir kısım olursa belirt şuan başka bişiler gelmiyor aklıma bügün baya yorucuydu sen uyarırsan düzeltirim. Şimdiden tşkler.
    Amper ve voltaj ayar....Amper ve voltaj ayar....Amper ve voltaj ayar....Amper ve voltaj ayar....

• Elinize sağlık çok düzenli duruyor.
    Pot yerine tblock kullanmanız zaten en ideal olandır. Yalnız bir ters bağlantı var. Bu; ares ciziminde entegre nin 4 nolu ucuna giden bağlantı bloc3'te 2 nolu (orta uç) uçtan gitmeli. Gördüğüm kadarıyla siz 1 no.dan cekmissiniz.

Birde akım yolları çok ince bilhassa çıkış bloguna gelen yani 11032 çıkışı bu hâliyle 3-5 amperde nakavt olur. Malum şu anda dışardayim eve gidersem bende düzeltebilirim. Kolay gelsin.
  • Şimdi dikkatimi çekti. RV3 çıkışında bahsettigim ters bağlantı RV2 potunda da var. Sadece RV1 potu doğru çizilmiş. Birde entegre 4 noya giden atlatma pcb üstünde olursa daha iyi olur gibi.
  • quote:

Şimdi dikkatimi çekti. RV3 çıkışında bahsettigim ters bağlantı RV2 potunda da var. Sadece RV1 potu doğru çizilmiş. Birde entegre 4 noya giden atlatma pcb üstünde olursa daha iyi olur gibi.
    Şu bana kafa tutan densizlerin vesilesi ile paylaşımı durdurduğumu biliyorsunuz.Tabi paylaşıma özelden devam ediyorum.

İşte biiznillah tekniği % 100 bana ait olan daha ucuz yollu,,daha güçlü(2x3055'e göre en az 4-6 kat daha güçlü ve 2-3 kat daha ucuz),,,,yine 3055'e göre kat-kat daha verimli mükemmel ötesi bir seri regüle devresi.

Rar şifreli,,Proteus(ISIS) doyası Link;http://s3.dosya.tc/server/m9fsyf/lm723.rar.html

Tabi herkes indirebilir engel olamam ama şifresi bende..Eeeee ak-kara belli olsun değilmi?Erdemli,efendi arkadaşların özelden şifre istiyorum diye söylemesi yeterli.Her önüne gelen değil yani,profilimdeki benimle arkadaş olanlar isteyebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 29 Mart 2015; 15:06:15 >

• quote:

Şu bana kafa tutan densizlerin vesilesi ile paylaşımı durdurduğumu biliyorsunuz.Tabi paylaşıma özelden devam ediyorum.

İşte biiznillah tekniği % 100 bana ait olan daha ucuz yollu,,daha güçlü(2x3055'e göre en az 4-6 kat daha güçlü ve 2-3 kat daha ucuz),,,,yine 3055'e göre kat-kat daha verimli mükemmel ötesi bir seri regüle devresi.

Rar şifreli,,Proteus(ISIS) doyası Link;http://s3.dosya.tc/server/m9fsyf/lm723.rar.html

Tabi herkes indirebilir engel olamam ama şifresi bende..Eeeee ak-kara belli olsun değilmi?Erdemli,efendi arkadaşların özelden şifre istiyorum diye söylemesi yeterli.Her önüne gelen değil yani,profilimdeki benimle arkadaş olanlar isteyebilir.

Alıntıları Göster
    hocam elinize sağlık daha once yapmıştım 3 senedir kullanıyorum ama sımdı sizin devrenızı yapmaya karar verdim halıyle bısıler ogrendıkce amper yetmez oldu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi japon_japon -- 29 Mart 2015; 15:36:02 >

• quote:

Orijinalden alıntı: japon_japon

hocam elinize sağlık daha once yapmıştım 3 senedir kullanıyorum ama sımdı sizin devrenızı yapmay karar verdim kalıyle bısıler ogrendıkce amper yetmez oldu

Dostum,,ISIS hazır,,yani dosyayı indirip,ISIS'da çalıştırma butonuna basıp sonucu görmek için pot ayarını değiştirmeniz yeterli.

Dostlarım;Rabbime şükürler olsun,,nanoamperlerle çalışıyoruz artık.Zaten indirip çalıştıran dostlarım görecektir,,max. akımda LM723'ten çekilen akım 340 nanoamper,yeter herhalde Yani mili değil mikro değil nanoamperden bahsediyorum.

• quote:

quote:

hocam elinize sağlık daha once yapmıştım 3 senedir kullanıyorum ama sımdı sizin devrenızı yapmay karar verdim kalıyle bısıler ogrendıkce amper yetmez oldu

Dostum,,ISIS hazır,,yani dosyayı indirip,ISIS'da çalıştırma butonuna basıp sonucu görmek için pot ayarını değiştirmeniz yeterli.

Dostlarım;Rabbime şükürler olsun,,nanoamperlerle çalışıyoruz artık.Zaten indirip çalıştıran dostlarım görecektir,,max. akımda LM723'ten çekilen akım 340 nanoamper,yeter herhalde Yani mili değil mikro değil nanoamperden bahsediyorum.

Alıntıları Göster
    Beleş yok öyle arkadaşlar...
    Bu linkini vereceğim devre evet dünyada sadece malisert'de var.Hamd olsun malisert'e has,malisert'in alın teri bir devredir,öyle alıntı cart curt değildir.

Özelliği;bu haliyle max.75V girişi destekler.Ama iş garanti olsun 55-60V giriş,,,,,0-60Volt çıkış aralıklarında,,,bu haliyle(MBR3045 yada 4045 ve yukarısı kullanılırsa) 30amper devamlı güçte 30 amper çekilen akımda dahi seri regüle devresinin yirmide biri kayıp ancak...
    Evet sizin yapmanız gereken;
    max. çıkış voltajında giriş voltajı vermek hepsi bu..Ör;0-30volt arası ayarlı isteniyorsa girişte 30V,,0-60V arası ayarlı isteniorsa giriş 60V verilecek.Gerisi eliniz altındaki potun turuna kalmış...
    Buyurun dostlarım linki;http://s2.dosya.tc/server2/jmnFkD/0-50V__ayarl_.rar.html
    ISIS similesi göreceğiniz gibi şahane çalışıyor,uygulamasınıda yaptım arkadaşlar,müsterih olun.

Şifremi,,, aynen devam...

Düzeltme;yanlışlıkla öncekinin linkini vermişiyim düzelttim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 29 Mart 2015; 16:45:27 >

• quote:

Beleş yok öyle arkadaşlar...
    Bu linkini vereceğim devre evet dünyada sadece malisert'de var.Hamd olsun malisert'e has,malisert'in alın teri bir devredir,öyle alıntı cart curt değildir.

Özelliği;bu haliyle max.75V girişi destekler.Ama iş garanti olsun 55-60V giriş,,,,,0-60Volt çıkış aralıklarında,,,bu haliyle(MBR3045 yada 4045 ve yukarısı kullanılırsa) 30amper devamlı güçte 30 amper çekilen akımda dahi seri regüle devresinin yirmide biri kayıp ancak...
    Evet sizin yapmanız gereken;
    max. çıkış voltajında giriş voltajı vermek hepsi bu..Ör;0-30volt arası ayarlı isteniyorsa girişte 30V,,0-60V arası ayarlı isteniorsa giriş 60V verilecek.Gerisi eliniz altındaki potun turuna kalmış...
    Buyurun dostlarım linki;http://s2.dosya.tc/server2/jmnFkD/0-50V__ayarl_.rar.html
    ISIS similesi göreceğiniz gibi şahane çalışıyor,uygulamasınıda yaptım arkadaşlar,müsterih olun.

Şifremi,,, aynen devam...

Düzeltme;yanlışlıkla öncekinin linkini vermişiyim düzelttim..

Alıntıları Göster
    Hocam elimdede 2x40v 400w trafo var cok güzel bır guç kaynağı yapamda ömürlük kullanayım artık

hocam kısa devre koruma varmı acep ?

• quote:

Hocam elimdede 2x40v 400w trafo var cok güzel bır guç kaynağı yapamda ömürlük kullanayım artık

Çok temkinlisin maşallah.Kısa devre koruma illa olacak yani.
    Bu trafoya ikinci devre yakışır.Orta uç ortak doğrultma ile üüüf.Kısa devre korumayı da ekleyeyim o zaman.Madem oldu tam olsun.
  • quote:

quote:

Çok temkinlisin maşallah.Kısa devre koruma illa olacak yani.
    Bu trafoya ikinci devre yakışır.Orta uç ortak doğrultma ile üüüf.Kısa devre korumayı da ekleyeyim o zaman.Madem oldu tam olsun.

Alıntıları Göster
    aynen hocam kısa devre koruma olmazsa olmaz malum acemılıgın verdıgı acemılıkle :) arada kısa devre yaptığım cok oluyor

ceryanınızın hıc dusmemesı dılegıyle bekliyorum hocam

• quote:

aynen hocam kısa devre koruma olmazsa olmaz malum acemılıgın verdıgı acemılıkle :) arada kısa devre yaptığım cok oluyor

ceryanınızın hıc dusmemesı dılegıyle bekliyorum hocam

Alıntıları Göster
    İkinci devreye kısa devre koruma ekledim.Kısaca şöyle çalışacak;eksi çıkış üzerinde artı yönde hafif voltaj yükseldiği anda tristör iletime geçer,entegrenin çalışmasını durdurur.Kısa devre giderilip akım kesilip açılmalı ki tristör iletimden düşsün,devre tekrar çalışabilsin.Tristör olarak bt151 aklıma geliyor,,tabi elinizde varsa daha düşük kapasiteli tristör de olabilir.
    Yeni devrenin linki; http://s2.dosya.tc/server2/J0BslZ/0-50V__ayarl_-K.D.K.rar.html
    Şifre aynen devam...

• quote:

İkinci devreye kısa devre koruma ekledim.Kısaca şöyle çalışacak;eksi çıkış üzerinde artı yönde hafif voltaj yükseldiği anda tristör iletime geçer,entegrenin çalışmasını durdurur.Kısa devre giderilip akım kesilip açılmalı ki tristör iletimden düşsün,devre tekrar çalışabilsin.Tristör olarak bt151 aklıma geliyor,,tabi elinizde varsa daha düşük kapasiteli tristör de olabilir.
    Yeni devrenin linki; http://s2.dosya.tc/server2/J0BslZ/0-50V__ayarl_-K.D.K.rar.html
    Şifre aynen devam...

Alıntıları Göster
    teşekkür edrım hocam güzel paylaşım oldu bırded baskı devre cızdıkmı olay tamam olacak

by151 varda başka yerde kullanmayı düşünüyorum malum callısma prensibini anlayabilirsem :)

• quote:

teşekkür edrım hocam güzel paylaşım oldu bırded baskı devre cızdıkmı olay tamam olacak

by151 varda başka yerde kullanmayı düşünüyorum malum callısma prensibini anlayabilirsem :)

Bende teşekkür ederim.Baskı devreyi çizebilirmisin?Açıkçası ben biraz karışık çizerim.Bu sebeple pek çizme taraftarı değilim.

Evet arkadaşlar şu eklediğim resimi de fazladan ekleyelim.12-65V aralıklarında yine farklı ve güzel bir devrenin çalışma kesitinden....

Amper ve voltaj ayar....

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.